argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Да кажем нещо и за QA - ите, и те са в този бранш все пак  (Прочетена 22635 пъти)

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Съвсем случайно попаднах на следното: в един друг форум което ми стана интересно и реших да споделя ;) :

НА въпроса какво е това QA и за какво служи един потребител е отговорил следното:
става дума за човек, който гони всички да правят нещата както трябва и според изискванията на пазара/клиентите.Един колега от голяма световна фирма обича да казва "Това е тоягата на клиента в организацията на доставчика".




 :y: Перфектно казано
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Един колега от голяма световна фирма обича да казва "Това е тоягата на клиента в организацията на доставчика".

Стига бе аз познавам QA. Те са готини хора. Изобщо не спадат в това определение. Ти ги изкара дървета и пръчки.
« Последна редакция: 26.10.2007, 14:44:59 от NeshtoSeSluchi »
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

kalin4y

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

И това може , защо не  :-P

давай да се разберем нещо значи  8-)

peshito7

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Явно, нещо не сме се доразбрали... В казананото по горе.. е използвана метафора, която согурно знаеш за какво служи. И да опрелдело са готини хора...
Мога само да добавя, че целта на QA-ството е да се намерят грешките в опредлен софтуер, както вече стана ясно. Има много интересни случаи в които има наличието на много загубени пари, която загуба е могла да бъде избегната ... при наличието на контрол на качеството на софтуера.
Именно поради тази причина в Англия се набляга изключително много на това  :wink:
Активен

kalin4y

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

само в Англия ли ?  :-o

peshito7

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

само в Англия ли ?  :-o
Разбира се не само :)
Но може би там са корените ...  :mmm:
Активен

Иван Енев

  • Гост

Работата на един QA изисква много повече, като почнем от писането на test cases и т.н. А автоматизацията е много далечна стъпка. Туловете са много скъпи и малко фирми в БГ си ги позволяват.Да не говорим и че преди да се стигне до крайното тестване, за което хората си мислят само че е click and check result (а то не е  :wink: ) има много други фази кaто например Unit testing, Security testing, Performance testing и много, много други!
По твоите думи излезна, че QA-ите купуват скъпите tools? Искам и разяснение за това как правят Unit testing.
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Обикновено UNIT Testing представлява тестване на готова част от даден код. Например имаш 5 части , събираш ги , става работеща програма , но на теб ти трябва да тестваш само 2-рата част, и гледаш нея за бъгове. Има и тулове с които се пишат unit тестове като например Junit. Едва ли ти говори нещо , но както и да е.
И не съм казала, че QA-те купуват тулове, незнам защо така си решил. Туловете обикновено се купуват от компаниите, за които се тества или от компании специализирани в областта на Quality Assurance.
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213

Според мен да питаш, кой е по-важен в екипа и тн е пълна глупост. Все едно да попиташ, коя част е най-важна в един скъп часовник.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Обикновено UNIT Testing представлява тестване на готова част от даден код. Например имаш 5 части , събираш ги , става работеща програма , но на теб ти трябва да тестваш само 2-рата част, и гледаш нея за бъгове. Има и тулове с които се пишат unit тестове като например Junit. Едва ли ти говори нещо , но както и да е.
И не съм казала, че QA-те купуват тулове, незнам защо така си решил. Туловете обикновено се купуват от компаниите, за които се тества или от компании специализирани в областта на Quality Assurance.
искаш да ми кажеш че например ти като тестер или някой друг тестер не би имал нищо против да ми пише JUnit тестовете и да използва EasyMock или JMock така ли ? защото ако е така аз лично не познавам тестер който да го прави ти би ли го правила ?
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Има ли значение дали аз го правя или не (не го правя, ако много държиш на отговора), но има хора които го правят.
Активен

hallucinate

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Според мен да питаш, кой е по-важен в екипа и тн е пълна глупост. Все едно да попиташ, коя част е най-важна в един скъп часовник.

Това няма нищо с темата!
И в момента темата се превърна в спор кой е по-добър QА- ите или Developer-ите, а това не е целта.
Можеш да провериш заглавието!
Ако държиш да ти покажа, все пак  :rock: , 19:00 на Bingoto  :#4:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

и къде ги тез тестери ?
не съм чувал :)
повечето цъкат :) само и/или пишат някви скриптове и пълнят разни бази и данни и глупости :)
попринцип те QT вече нали се водят QMА или QMI ли кво се водят :) обиждат се на QT ... и те незнам дали пишат ама не ве абсурд
Програмистите си пишат Junit тестовете.
това е

кажи ми фирма където тестерите пишат Junit тестове
а ве на мен нещо ми убягва какъв е смисъла от темата ?
Активен

hallucinate

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Според мен да питаш, кой е по-важен в екипа и тн е пълна глупост. Все едно да попиташ, коя част е най-важна в един скъп часовник.

Това няма нищо с темата!
И в момента темата се превърна в спор кой е по-добър QА- ите или Developer-ите, а това не е целта.
Можеш да провериш заглавието!
Ако държиш да ти покажа, все пак  :rock: , 19:00 на Bingoto  :#4:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

а ве работата на един тестер един девелопер бързо може да я научи докато обратното не е варно
така че спор кой е по важен няма смисъл :)
аз съм най важния ве :) аааа :)
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

и къде ги тез тестери ?
не съм чувал :)
повечето цъкат :) само и/или пишат някви скриптове и пълнят разни бази и данни и глупости :)
попринцип те QT вече нали се водят QMА или QMI ли кво се водят :) обиждат се на QT ... и те незнам дали пишат ама не ве абсурд
Програмистите си пишат Junit тестовете.
това е

кажи ми фирма където тестерите пишат Junit тестове
а ве на мен нещо ми убягва какъв е смисъла от темата ?

Идеята на темата беше да чуят хората, че има и QA в бранша. Но явно се превърна в спор.
« Последна редакция: 26.10.2007, 15:35:53 от barbolinda »
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

добре и в вашата софииска фирма :)
лично аз незнам в пловдив да съществува фирма с повече от един QA но може би има :)
та..
 и в вашата софиискафирма какво правят QA-овете ?
бтв след като си от бранша я ми обяасни какво е QM  или квото го водят Quality Manager или нещо подобно що за боза.
бтв друго интересно я ми кажи как вървят заплатите в софия .. за QA не ми казвай ти колко зимаш а колко вървят средно като говоря за начална и пирмерно след 1 година  в средностатистическа фирма а и  минимум и максим
Активен

kalin4y

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

и аз искам да видя QA, който пише Unit тестове :) че не съм виждал до сега  8-)
А що се отнася до фирми с повече от един QA в Пловдив...има! :)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

и аз искам да видя QA, който пише Unit тестове :) че не съм виждал до сега  8-)
А що се отнася до фирми с повече от един QA в Пловдив...има! :)
да ве сетих се за 1 :+)
Активен

barbolinda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

добре и в вашата софииска фирма :)
лично аз незнам в пловдив да съществува фирма с повече от един QA но може би има :)
та..
 и в вашата софиискафирма какво правят QA-овете ?
бтв след като си от бранша я ми обяасни какво е QM  или квото го водят Quality Manager или нещо подобно що за боза.
бтв друго интересно я ми кажи как вървят заплатите в софия .. за QA не ми казвай ти колко зимаш а колко вървят средно като говоря за начална и пирмерно след 1 година  в средностатистическа фирма а и  минимум и максим

Нямам идея програмистите колко взимат, но за QA заплатите са горе-долу така:
Junior QA -  450лв - 600лв
Middle QA -  600лв - 1000лв
Senior QA - 1000 и нагоре

За Quality Manager, питай google, ще ти каже  :wink:
Активен