argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Sun Certified Java Associate ???  (Прочетена 2305 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Sun Certified Java Associate ???
« -: 16.10.2005, 10:15:31 »

Ей сега ми попадна пред очите най-новата програма за сертифициране от страна на Sun, с кодовото название SCJA. В изискванията изрично се предупреждава, че по време на теста може и да се срещне оператора new.

Някои хора ще получат инфаркт като научат, но си смених работата и сега работя като... Java програмист и съвсем сериозно се интересувам от сертификационната система на Sun Microsystems.

Ще ми бъде от огромна полза ако някой, който е по-навътре със сертификатите ми каже дали изобщо си заслужава да му обръщам внимание на точно този сертификат, след като така или иначе последните месеци съм се подготвял за SCJP на платформа 5.0.

Ако трябва да направя едно сравнение, в сертификационната програма на Cisco Systems най-долното стъпало също е Associate, само че при Cisco изискванията са много тежки (да изкараш 75% на теста не е шега работа).

« Последна редакция: 16.10.2005, 10:28:30 от Иван Давидов »
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #1 -: 17.10.2005, 10:32:30 »

Не си заслужава. Освен ако нямаш 100$ излишни.

Поздрави,

Николай
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #2 -: 17.10.2005, 11:47:52 »

Не си заслужава. Освен ако нямаш 100$ излишни.

И аз като Sun Certified Java Programmer се присъединявам към това мнение:)
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #3 -: 20.10.2005, 14:16:43 »

Благодаря, аз също съм на това мнение, но все пак исках да се консултирам с някой, който знае какво говори ( или в случая какво пише )!

На интервюто ми, когато стигнахме до въпроса за сертификати и т.н. шефа каза, цитирам почти дословно:

- "Един сертификат не показва, че можеш, а показва, че знаеш, а да знаеш не върши работа, защото един програмист трябва да могже да пише, а не да знае как се пише!"

В интерес на истината, той е прав! Това, че някой знае синтаксиса на Java ( например аз ), не означава, че човекът непременно може нещо на практика ( например пак аз ).

И тук отново идва вечният въпрос - какъв е смисъла от сертификатите, освен да се изфукаш пред конкуренцията? И как са се оправяли програмистите и фирмите преди на някой да му хрумен идеята за подобни сертификати?

До скоро!
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #4 -: 20.10.2005, 18:07:47 »

Не можеш да правиш такива сравнения. Най-малкото има сертификати и сертификати.

Давам следния пример. Oracle има сертификат OCA (Oracle Certified Associate), който без да имаш особена идея от технология можеш да изкараш. Сядаш, четеш две седмици, решаваш малко въпроси и си готов. Все едно си вземаш изпит. Тогава влизаш в една група хора, която аз наричам "paper-based certified". Ако при мен дойде човек, който носи такъв сертификат - не го възприемам като голям плюс.

Друга работа е примерно сертификатът Oracle Database Master, който официално даже мисля не е описан, че съществува на публичния сайт на Oracle. До колкото знам в момента има няколко души в европа с този сертификат (единият от които имам честа да познавам). Този сертификат се получава след 8-9 изпита + няколкодневен практически изпит в лаборатория на Oracle под надзор.

База за сравнение между двете неща няма. Колкото и да са крайни примери и двете показват, че положението е относително.

Друга работа обаче е, когато някой дойде с 5 сертификата (дори не особено тежки, примерно : OCA, SCJP, RHCT и т.н.). Това показва, че той поне има идея от тези технологии, има желание да се учи и е активен. Тези неща са достатъчни за да направи добро впечатление, още повече когато е сертифициран по изисквания които не са задължителни, а само препоръчителни за неговата позиция.

Давам и следния пример: Преди година и половина интервюирах някакъв младеж (кандидатстваше при нас) и в CV-то си беше писал C-Shell, K-Shell, Bash. Питам го как става тая работа и се оказа, че той не знае разликата между C-Shell, K-Shell и Bash, ами така видял в някакво примерно CV че е писано. Подобен случай имах и с един, който си беше писал DOS/VMS в CV-то. Изобщо, хората много лъжат в CV-тата си, а един сертификат поне е някакъв критерий за истинност.

Поздрави,

Николай Манчев
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #5 -: 21.10.2005, 11:33:27 »

Иван Давидов : a ve da ti kaja ponqkoga se poluchava nqkoi da moje da pishe apak da ne znae kvo pravi :+)
primerno sega se seshtam za primer proekta si po komp. grafika kvo znaeh imah nqkvi idei obache koda se poluchi super balboch ? zashto zashtoto ne biah pisal nishto nqkoga dryg pyt sam osobenno ne biah pisal neshto koeto neznam kak se pishe a tozi proekt beshe takyv. Vidiah che napraktika da mojesh da pishesh ne e nishto ako biah pomislil kak da napisha predi tova neshtata ako biah polzval nasqkade JavaBeans obekti ( neshto koeto ne pravih ) shteshe da e drugo.
misalta mi e moje daden chovek da znae ezika daje da e pisal dosta prilojeniq koito posle ne stavat za nishto ili primerno dori moje da e pisal sumati prilojeniq a da ne znae kvo e vytreshen klas naprimer :) i vinagi pri nujdata mu e prail kvi li ne magii :+) .
taka che i 2te sa vajni zarai tova  triabva estestveno hubavo neka ima sertifikati neka ima gotino CV dadeniq chovek neka se filtrirat razni hora ot spisaka s cv-tata ama na interviuto spored men napraktika e vajnoto kakvo shte kajesh ili pokajesh ili kak shte govorish za tova koeto te pitat .. nenzam as lichno ne sam hodil na interviuta pochti hich moje da se kaje taka che moje da jiveq v zabluda ama smqtam che vseki za 5min moje da preceni za vseki drug a ve toq ima li shans da staa za neshto ili e viatar raota.
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #6 -: 21.10.2005, 14:21:38 »

Иван Давидов, а шефа ти има ли поне 1 сертификат? Обикновено такова мнение имат мениджъри, които са натрупали своите знания с дългогодишен професионален стаж - от 10 години нагоре. А може ли един човек на 20 години да има 10 години професионален опит??? Сертификата показва точно това, че имаш някакви знания за съответната технология, че можеш да учиш усилено и имаш желание да се развиваш. А когато си упорит, имаш знания и си човек, които обича да си върши работата добре, то най-вероятно ще се справиш с това, което се изисква от теб.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Sun Certified Java Associate ???
« Отговор #7 -: 22.10.2005, 09:44:11 »

Май пропуснах да спомена, че аз самият съм за сертификатите.
 
Така и така си говорим за сертификати, има едно ширещо се из България мнение, че сертификатите на Майкрософт са боза. Ако някой се е явявал за MCP по системата MCSD знае, че за да вземеш дори един от необходимите сертификати трябва да покажеш знания в сравнително широк спектър( естествено според разбиранията на Майкрософт ), включително и основни познания по SQL.

Много ясно, че тези сертификати не се оценяват от фирми, където се програмира на Java, но обратното също е вярно. Просто човек си избира страна, на която да застане и това е.

В случая аз програмирам на Java, работа като Java програмист и искам да видя как е от другата страна на барикадата.

Май това е за друга тема, а?

Чао!
« Последна редакция: 22.10.2005, 09:55:01 от Иван Давидов »
Активен