argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Публична лекция на тема: „РИМСКО ПРАВО И ЕВРОПЕЙСКО ПРАВО ”  (Прочетена 1161 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos


ЮРИДИЧЕСКИЯТ ФАКУЛТЕТ
НА ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ”

И
ИЗДАТЕЛСТВО „СИЕЛА”

канят преподавателите и студентите на
10 ноември 2007 г. от 9.30 ч. в аудитория № 5
в Централната сграда на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”
на
публична лекция на
проф. д-р Паскал Пишонà (Швейцария) и доц. д-р Малина Новкиришка
с научна дискусия на тема:
„РИМСКО ПРАВО И ЕВРОПЕЙСКО ПРАВО ”
и
представянето на книгата
на Паскал Пишонà и Жан- Филип Дюнан
”Римско право. Речник на основните термини”

в превод на български език,
Издателство „Сиела”, София 2007 г.
Активен

oneheart

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

Днес първокурсниците присъствахме на тази лекция и беше що-годе интересно. Професор Пишона говореше на френски, а доцент Новкиришка ни превеждаше. Продължи около час и половина и след като професорът свърши изложението си, колегите и други преподователи му задаваха въпроси, като някои се опитваха да оборят тезата му и донякъде успяха даже  :-). Аз чесно казано не разбрах лекцията в детайли, ама ми се струва, че основното го схванах  :wink:. А то беше възможността за унифициране на европейското право въз основа на римското. После професор Пишона се подписа на речниците на някои колеги, така че ще имаме спомен от него.  :-)
Активен
"Гледай лицата, които идват насреща ти, и ги обичай.-"Време разделно", Антон Дончев

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

Не е точно така колега.Стигна се до извода( който бе и очевиден ) ,че става въпрос не толкова за унификация на нормите ,а по-скоро унификация на принципа на разглеждане на казусите.Т.е. изхождайки от римското право и неговите принципи на правораздаване те да бъдат прилагани в рамките на съвр. правна система или поне аз това разбрах.Само дето не разбрах отговора на въпроса ,който питах ,за още по-голямото разграничаване на прецедентната система и континенталната чрез това унифициране ,към което се върви сега :) Но здраве да е ,много бе полезна лекцията.
Активен