argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: трудово право  (Прочетена 2245 пъти)

mik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
трудово право
« -: 06.11.2007, 14:43:54 »

Колеги, имам нужда от Вашата помощ за следния казус! 
Подадена е жалба до РЦЗ от Работодателя за отмяна на болничен лист на работник, след отмяната на болничния лист може ли работника да бъде уволнен заради анулирането на болничния със задна дата ?
И дали за времето докато излезе решението за отмяна на болничния лист, работникът трябва ли да бъде допускан до работа?
Благодаря Ви предварително!

Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: трудово право
« Отговор #1 -: 06.11.2007, 15:09:54 »

Това действителен казус ли е или от упражнения?
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: трудово право
« Отговор #2 -: 06.11.2007, 15:29:56 »

Колеги, имам нужда от Вашата помощ за следния казус! 
Подадена е жалба до РЦЗ от Работодателя за отмяна на болничен лист на работник, след отмяната на болничния лист може ли работника да бъде уволнен заради анулирането на болничния със задна дата ?
И дали за времето докато излезе решението за отмяна на болничния лист, работникът трябва ли да бъде допускан до работа?
Благодаря Ви предварително!

Колега mik, дайте първо да се уточним!
1. Съществува ли въобще процедура по отмяна на болничен лист и на какво основание? Аз си мисля, че изряден ( разбирай с всичките му атрибути) болничен лист не може току- така да се отменя- друг е въпросът ако този т.нар. болничен лист представлява някаква "самодейност" :wink:
2. Съдейки по сигурността, с която очаквате все пак такава отмяна да настъпи, оставам с впечатлението, че не всичко ни е споделено :wink:
3. Работник не се допуска на работа единствено, когато трудовите правоотношения са прекратени, а правопрекратително основание в случая е връчена заповед за уволнение, върху която естествено би трябвало да е положен и подписът на самия работник.
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

mik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: трудово право
« Отговор #3 -: 06.11.2007, 16:24:23 »

явно не сте стигнали до този урок.........
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: трудово право
« Отговор #4 -: 06.11.2007, 16:34:51 »

явно не сте стигнали до този урок.........

 8-) E, на теб поне всичко ти ясно!  :-D А сега да те пробвам и аз с подобно казусче - а познай  :-D какъв цвят е автомобилът ми? Помощна информация по въпроса- ракията си я пия с овчарска салата :-D ? Ей ,  :-D и ти си готин  :-D
И отговряй по- бързо, докато не ни е резнал Модератора :wink: :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: трудово право
« Отговор #5 -: 06.11.2007, 20:10:49 »

Колега най-лесно е да отделите време да прочетете Трудовия кодекс. Трудово правоотношение се прекратява само на основанията изрично посочени в кодекса. Ако въобще има основание за уволнение в отмяната на болничен лист, то заповед за такова ще може да се издаде само и единствено след произнасяне на РЦЗ и при положение, че жалбата е основателна.
Относно допускането на работника до работното му място отговорът пак е в Кодекса на труда.

П.С. Все пак ще споделите ли дали това е учебен или действителен казус?
Активен