argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Десктоп среда за линукс като за стар компютър?  (Прочетена 2306 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Имам стар компютър с 256MB SDRAM и процесор 1.1Gh.

Инсталирах му OpenSuSE 10.3 и... изненада! KDE-то е толкова тежко, че без swap не минава! Реших да опитам някоя друга графична среда и тук изниква голямата дилема:

Коя точно среда да бъде? Спрял съм се на няколко:

• FVWM
• FluxBox
• OpenBox
• XFCE
• IceWM
• Enlightenment

Така или иначе ще ги изтествам всичките, но ще ми е от полза ако някой тук ползва или е ползвал някоя от средите да сподели какви са му впечатленията. Аз просто търся достоен заместител на KDE, който обаче да не гълта толкова RAM.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

за красота Enlightenment 17ката
за бързина поне за достоен заместник на гном повечето ползват XFCE мен лично нищо не ме кефи от леките.
Активен

solar_sea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Станислав
    • Блогът ми :)

XFCE-то си идва със собствен файлов мениджър (thunar), който е доста приличен. Има и много добър панел (макар в последните версии на убунту и дебиан той да има все-още неоправен memory leak :)).
Другите които си изброил са без такива програми, трябва да се ползва външен мениджър като X File Explorer или нещо от сорта, което за неопитен user е кофти, докато thunar-ът реагира почти като windowски explorer.
Активен
Станислав Паскалев

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org

Иване,

Хвърли едно око на FLUXBOX (http://fluxbox.sourceforge.net). Това е моят избор в такива ситуации.

Иначе доста lightweight дистрибуции ползват XFCE, както са казали и преди мен. Аз обаче не съм компетентен по тоя въпрос - нямам много вземане-даване с него.

Поздрави,

Николай
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

WindowMaker също не е зле, може да му хвърлиш едно око:
http://www.windowmaker.info/
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Много късно снощи инсталирах към десетина window manager-а и отделих на всеки не повече от 5 минути. Ето и първите впечатления за някои от тях:

XFCE - върши ми работа, леко е, с включени OpenOffice, Firefox и JVM стига до към 240 MB RAM, но не опира до swap.

IceWM - зарежда се невероятно бързо и е много леко и лесно за боравене. Има теми колкото искаш. Това е от юзърска гледна точка, аз по принцип прекарвам 90% от времето в конзоли.

WindowMaker - не можах да схвана къде бъркам, защото screenshot-овете от сайта им нямат нищо общо с моя празен десктоп. Добре, че намерих как да се logout-на без да убивам X сървъра. :)

FluxBox - на пръв поглед много ми заприлича на XFCE, затова го оставих за по-късно.

Благодаря на всички за мненията, когато имам малко повече свободно време ще ги поразцъкам мениджърите и ще споделя повече.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

За да не отварям нова тема ще си постна въпроса тук:

XFCE някак си не разбира, че искам да използвам целия екран и елегантно ми оставя по около два сантиметра от всяка страна на екрана и в централната част на екрана ми имам работеща десктоп среда с много хубаво заоблени "ръбове" там, където свършва десктопа.

Страшен ефект наистина, но аз страдам, защото не мога да използвам цялата площ на екрана си. Дори да maximize-на някое приложение то пак заема само централната част на екрана.

Ровя се, търся, пиша по други форуми ("три дни веч постя, но помощ не иде") и не само, че нямам адекватен отговор, ами изобщо нямам никакъв отговор на тази загадка.

Ще помогнете ли на един залутан Linux ентусиаст?
Активен

solar_sea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Станислав
    • Блогът ми :)

Дай един screenshot, това звучи шантаво :) (иначе, само XFCE ли или всички други среди го правят това ?) (Също така, xorg.conf файла наред ли е? /etc/X11/xorg.conf)
Активен
Станислав Паскалев

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

да това май и на мен ми се е случвало под XFCE едно време.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Открих проблема и го разреших, въпреки че все още нямам представа какво го е предизвикало.

Оказа се, че когато XFCE се зарежда то автоматично понижава refresh rate-а на монитора ми с няколко единици, което предизвиква нежеланите реакции (заоблените ъгълчета се оказа, че са ефект наистина). Оправих ръчно необходимите настройки и засега XFCE работи прекрасно, с изключение на един бъг на десктопа (като се изтрие файл е необходимо ръчно да се refresh-не десктопа, иначе не го маха визуално от екрана), но и с този бъг се живее.

В почивните дни ще разцъкам повече Enlightenment и OpenBox, сигурно и там ще има кусури за доизпипване.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Enlightenment  e супер мазно бързо добро яко :) Кууул е.
Активен

solar_sea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Станислав
    • Блогът ми :)

(като се изтрие файл е необходимо ръчно да се refresh-не десктопа, иначе не го маха визуално от екрана)
Thunar ползва fam (file alteration monitor) за да усети кога някой файл е променен / изтрит, ако му качиш fam ще се оправи.
Активен
Станислав Паскалев

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

(като се изтрие файл е необходимо ръчно да се refresh-не десктопа, иначе не го маха визуално от екрана)
Thunar ползва fam (file alteration monitor) за да усети кога някой файл е променен / изтрит, ако му качиш fam ще се оправи.

В Thunar проблеми няма, както казах десктопът се дъни с refresh-а, когато изтрия някой файл.
Активен