argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Предсказване на болести  (Прочетена 2848 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Предсказване на болести
« -: 26.11.2007, 12:04:01 »

Вижте, попаднах на тази интересна новина, която не ми се струва жълта http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1129301
Това, което не успях да разбера и не мога да си обясня е как по съдържанието на различни белтъци в кръвта ще кажат кой орган ще ти се прецака след време. 100% има нещо, което може би журналистите са изкривили. Според мен за да се правят такива изводи трябва да се направи една сериозна статистика как в годините съдържанието на отделни вещества в кръвта води до различни заболявания, а?
Активен

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Предсказване на болести
« Отговор #1 -: 26.11.2007, 17:09:11 »

Ако е така акто казват е добре но малко ме съмнява!
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Предсказване на болести
« Отговор #2 -: 26.11.2007, 21:24:22 »

До колкото разбрах от "статията" става дума не за предсказване на дадено заболяване, а за ранното му откриване и по-ефективното му лечение.
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Предсказване на болести
« Отговор #3 -: 28.11.2007, 23:24:01 »

Хубава тема :-)
Това, което не успях да разбера и не мога да си обясня е как по съдържанието на различни белтъци в кръвта ще кажат кой орган ще ти се прецака след време.
Белтъците в кръвта се делят на две големи групи - албумини и глобулини. В най-голямо количество са албумините, като то се променя с възрастта.Стойностите на албумините за мъже възлизат на 40-65 г/л, а за жени - на 35-60 г/л. Глобулините се белтъци, разделящи се на няколко групи - алфа 1-, алфа 2-, бета и гама глобулини. Те също претърпяват промени в количествено отношение с възрастта. Към групата на глобулините се отнасят изработваните от клетките на имунната система в организма антитела, участваващи в имунната защита на човека при процеси, предизвикани от чужди тела антигени.
Отделните групи глобулини се променят количествено при развитие на болестни процеси в организма.

Пример: Белтъка аспартил-бета-хидроксилаза (HAAH) в кръвта.
Определяне на нивото на белтъка в кръвта, позволява да се открие рака на белите дробове във всеки един стадий на неговото развитие (информация на New Scientist).

Според мен за да се правят такива изводи трябва да се направи една сериозна статистика как в годините съдържанието на отделни вещества в кръвта води до различни заболявания, а?

Такава статистика, ако разбирам правилно има.
Примеррррр за алфа-глобулините:
При повишено количество алфа-глобулини : ревматизъм, ревматоиден артрит, хепатит,цироза на черния дроб и др.
При понижаване алфа-глобулините : заболявания на бъбреци, протичащи с развитие на нефрозен синдром, заболяване на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/ и др.
Нормални са стойностите:

Общ белтък  58-80 g/l
Албумин 35-55 g/l 
CRP   до 3 mg/l
 
Протеинограма

албумин 52-69 %
α1- глобулини 1,6-4,1 %
α2- глобулини 7,4-13 %
β- глобулини 8-14,9 %
γ- глобулини  10,5-20,5 % 


По тази тема може да се разровя още повече и да почета малко. Интересна и любопитна ..

« Последна редакция: 29.11.2007, 00:26:57 от jadore »
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Предсказване на болести
« Отговор #4 -: 28.11.2007, 23:44:03 »

Но.. как така ще предсказат болестите години по-рано... :roll:
До колкото разбрах от "статията" става дума не за предсказване на дадено заболяване, а за ранното му откриване и по-ефективното му лечение.

 И аз така мисля..
Въпреки че съществува вероятност да се определи по-рано склонността към аномалии. Ако се проследи в един по-дълъг период изменението на белтъчните стойности могат да се дадат прогнози за заболяване и профилактика.
« Последна редакция: 28.11.2007, 23:54:52 от jadore »
Активен