argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ЗА защитата на планините в България  (Прочетена 4989 пъти)

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Здравейте колеги, на 11 декември - Международния ден на планините, започна протестна акция срещу свръхзастрояването на българските планини, незаконното изсичане на гори и превръщането им в ски курорти.
По време на протеста бе открита и национална подписка в защита на планините на България и "ЗА" оставката на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров.
Можете да подкрепите кампанията на адрес:
http://zeleni.bg/
На адреса по-долу можете да се подпишете в защита на Стара планина: http://www.thepetitionsite.com/1/save-staraplanina-petition
За Рила:
http://forthenature.org/petitions/1
« Последна редакция: 16.12.2007, 11:51:51 от jadore »
Активен

Aleks

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
В защита на Рила
« Отговор #1 -: 22.02.2008, 13:38:41 »

Рила

Търсят се 70 хил. подписа в защита на Рила


news.ibox.bg

В решаващ етап навлиза кампанията по събиране на подписи в защита на Рила.

Организаторите съобщават, че до средата на февруари трябва да се съберат 70 хиляди подписа - което е абсолютният минимум, за да може петицията да бъде приоритетно разгледана от Европейската комисия по петициите, която може да окаже реален натиск върху правителството и да спре незаконното строителство навреме.

Освен до Европарламента, петицията е адресирана и до Министъра на околната среда и водите, Комисията по околна среда и води към Народното събрание, Община Сапарева баня, Рила спорт АД.

Природозащитниците настояват незабавно да бъде спряно незаконното строителство на пътища и лифт към Седемте Рилски езера в Национален парк Рила, защитени зони "Рила" (BG0002055 и BG0000495) и проекто-защитена зона "Рила - буфер" (BG0001188).

Нека помогнем чрез подписката!

59678 подписани от 2007-10-14

Аз вече се подписах!

« Последна редакция: 25.02.2008, 08:10:44 от Aleks »
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #2 -: 26.02.2008, 22:52:57 »

Аз се подписах!
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
« Последна редакция: 26.02.2008, 23:35:55 от jadore »
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #4 -: 27.02.2008, 00:18:32 »

къде  се  събират  подписи? аз  също  имам  желание  да  се  подпиша!
Активен
Всичко е любов

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #5 -: 27.02.2008, 09:42:37 »

Цъкаш на "кампанията по събиране на подписи в защита на Рила" по-горе,защото е линк към сайта.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #6 -: 27.02.2008, 23:17:17 »

Напоследък всичките ми познати/приятели, решиха да ме спамят, пращайки ми линк да подпиша някъв апел за събиране на подписи. Понеже видях, че тук сте отворили същата тема, затова ви и пиша.

Вижте, да се събират подписи за нещо, което априори е дефинирано за незаконно (да спре незаконното строителство) е смешно и абсурдно. Този случай би трябвало да е тривиален от правна гледна точка и ако нещо куца в системата, то помислете дали не е по-добре да събираме подписи против правителството :)

Ето ви малко снимки от Рила (и връх Мусала) от миналия уиекнд, понеже сте фенове:
http://photo.argon.acad.bg/ksx/2008/archive/rila03
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #7 -: 28.02.2008, 01:38:26 »

снимките  от Рила  планина  са  хубави--определено  ми  харесаха  даже ми  стана  малко  студено! направи  ми  впечатление  че  новата  строяща  се  хижа това  лято  са  сложили  тухли  четворки--кога  строят  тези  мафиоти,    пак  се  оправдават , че  строят   бъдещето  на  България!?!кога  най  после  ще  се  проведе  един  референдум   относно  запазването  на  природата? :-)
Активен
Всичко е любов

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #8 -: 28.02.2008, 08:03:04 »

Студенко си беше, ама си заслужаваше гледката!

Не зная произхода на новата хижа, но до колкото разбрах в момента имали проблеми с обратните води и май са поспряли строежа. Иначе да ти кажа - няма лошо да има по-човешки условия в планината. Помисли си за горещ душ след дълъг зимен преход + топла стая... това в момента не немислимо над 2000 метра, може би с изключение на спортната база на Белмекен. Та лично аз нямам против инфраструктурата, стига това развитие да не прави смислено и умерено.
Активен

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #9 -: 28.02.2008, 09:29:46 »

....

Вижте, да се събират подписи за нещо, което априори е дефинирано за незаконно (да спре незаконното строителство) е смешно и абсурдно. Този случай би трябвало да е тривиален от правна гледна точка и ако нещо куца в системата, то помислете дали не е по-добре да събираме подписи против правителството :)

...

100% подкрепям :y:
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #10 -: 28.02.2008, 12:07:17 »

категорично  съм  против  строежа  на  новата  хижа,  но  мен  няма  кой  да  ме  чуе!  мотива  е  единствен--до2000метра  надморска  височина  човека  (визирам  не  само  българите)  е  осрал   природата  до  безбожие  ,за  какво  ни  е  баня  на  2664метра  като  там  разговаряш  с  Господ!големите  пари  орязват  клона  на  който  висим!Ми  Пампорово , ми  морето -- това  е  кошмар  ,то  бива  строителство , бива , ама  това  да  строиш  чрез  интернет--това  е  проклятие,  ако има  господ--Моля  те  Господи , запази  прирадата  на   България  чиста :bow:
Активен
Всичко е любов

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #11 -: 28.02.2008, 23:47:42 »

Абе marin2025,
Като се бъхташ 10 часа по баирите лятоска и плувнеш в пот и яко уморен или примерно зимно време си яко премвъзнал + потен и финишираш в хижата - една топла баня си е много яко изживяване. Наличието на Господ тогава не е толкова на дневен ред :)
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #12 -: 29.02.2008, 00:42:43 »

Наско  последните  70  години  не  знам  някой турист  да  е  протестирал  че  няма  баня  на  х.Мусала.Малко  ли  са  хотелите  по  Боровец-- не  само баня  но  и  сауна   и  плувен  басейн  има!Друг  е  въпроса  че  половината  година  стоят  празни   повечето  хотели!лека  нощ
Активен
Всичко е любов

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #13 -: 29.02.2008, 16:44:34 »

Добре де, така е! Това с душа си е леко изхвърляне и мечтиии, но действително условията в хижите не са ОК. Последния път на х. Мусала беше доста мизерно и моля не ме разбирай като мрънкало, просто условията биха могли малко да се подобрят.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #14 -: 29.02.2008, 22:22:49 »

За  условията  в  хижите  съм  съгласен  ,  не  е  една  без  баня  ,  без  хлебарки , не  добро  уплътнение  , не  освежени  с боя!БТС  трябва  да  помисли  по  този  въпрос  ,  а  не  само  да  взима  по  8 лв. за  нощувка  Няма  ги  едно  времешните  хижари --чисто  ,  топло ,приятно  беше  сега  не  ми  се  говори!
Активен
Всичко е любов

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #15 -: 01.03.2008, 10:52:00 »

Здравей Наско,както казваш тук:
да се събират подписи за нещо, което априори е дефинирано за незаконно (да спре незаконното строителство) е смешно и абсурдно
http://photo.argon.acad.bg/ksx/2008/archive/rila03
Но такава като цяло е положението,в което се намираме.От теб зависи ти с кои си и ако си за природата,то помагай с каквото ти решиш, по какъвто начин имаш желание.Не съм на мнение,че помагаме много с една подписка,но какво пък, поне да отворим някое друго око на заспалия българин!
Смятам,че от край време младите хора трябва да се обединят в една обща идеа и това е идеата за чиста и зелена България.
А за хижите..Ха!Който не може да издържи без баня да не ходи на Мусала!Курорт ли ще става,какво?!
Активен

ElItO

  • Гост
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #16 -: 01.03.2008, 12:35:02 »

На Мусала действително е абсолютна трагедия,но на хижата,докато на заслона,който е в подножието на върха не е зле,само дето няма вода :s:иначе е чисто и новичко.Обаче има и друг вид хижи-наскоро бях на хижа "Добрила"в Стара планина,там условията са невероятни,могат да конкурират доста прилични хотели,има двойни стаи с баня,сателит и т.н.(вярно,по-скъпичко е,но си заслужава),има и спални помещения,които са си по 8лв.но са на светлинни години от мизерията в Рила.Просто човекът,който е взел хижите-"Добрила"и"Дерменка"има добри финанси и  се е решил да инвестира :bravo:И не мисля,че това е някаква заплаха за природата,там няма грандиозно строителство,просто за туристите са създадени нормални условия.Усещането от горещата баня след прехода е несравнимо,все пак сме цивилизовани хора,хигиената е доста важно нещо и не мога да повярвам,че някой свързва банята и чистите чаршафи само с Боровец и Банско :?
« Последна редакция: 01.03.2008, 13:37:43 от ElItO »
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #17 -: 01.03.2008, 18:34:06 »

 
И не мисля,че това е някаква заплаха за природата,там няма грандиозно строителство,просто за туристите са създадени нормални условия.
Окей.Така е засега...Не се знае утре..Аз съм за нормалните условия!Намирам за глупаво и лекомислено да позволяваме на бизнесмени да се строят на такива места излишно!
« Последна редакция: 01.03.2008, 20:29:58 от jadore »
Активен

ElItO

  • Гост
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #18 -: 01.03.2008, 22:19:50 »

Да,аз също съм против да се строят разни огромни хотели и да се изсича гората,но хижата за която писах си е хижа,не хотел.Всъщност там са започнали да строят някаква страшно грозна сграда за хотел още преди `89г.но строежа е стигал до някъде и е спрял отдавна.Човекът,който  е взел хижата под аренда не е инвестирал в голяма постройка,а във удобствата в самата хижа-има хубава дограма,нови мебели,меню като в ресторант-и всичко това на място,където не можеш да стигнеш с кола.
http://www.dobrila.eu/
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ЗА защитата на планините в България
« Отговор #19 -: 02.03.2008, 13:14:34 »

Бре, много яко е станало. Браво на пича, чак и .eu адрес си е регистрирал. Напомня ми на семейните къщи в Германия - спретнати, скромни и гостоприемни. Може скоро да ида натам - тази част на Стара планина не ми е много позната, дали ще се намерят ентусиасти за компания...

...иначе относно темата - мисля, че строеж и строителство не са мръсни думи, но за съжаление вече развихме алергия към такива неща. Аз също много обичам природата и туризма и мисля, че ако сме разумни ще им се радваме по-дълго време.
Активен