Може да извършва стопански и търговска дейност единствено, която е необходима и е свързана с осребряване на имуществото на дружеството, довършване на текущи сделки, събиране на вземания и т. н. Например ако предметът на дейност на дружеството е покупка на стоки с цел да ги продаде в първоначален или преработен вид, за да се осребри имуществото могат да се сключат сделки за закупуване на част от необхдимите компоненти за преработването на суровините и реализирането им като готов краен продукт. Това е основание да се сключват заемни договори, издаване на дългови ценни книги на заповед и други увреждащи, на пръв поглед, интересите на кредиторите действия.
В този смисъл:
Дружество, което е в ликвидация притежава в наличност 1 тон плат, но за да изработи и предвидената конфекция са му необходими 50 макари конци. Дружеството не разполага с необходимите средства за закупуването им и скючва договор за заем като за обезпечение на задълженията си в полза на заемодателя издава запис на заповед и предоставя съгласно закона за особените залози залог върху машините в сътоветния цех.
Дружеството продължава да бъде данъчно задължено лице. То е длъжно да уведоми НАП за започналата ликвидация.
Ако дружеството събере несъбраните си вземания и осребрявайки имуществото реализира печалба със сигурност ще възникнат и данъчни задължения.
От друга страна дружеството продължава да дължи авансов данък удръжан при източника от дължимите трудови възнаграждения и възнагражденията за предоставени услуги от самоусигоряващите се лица. Внасят се и дължимите осигуровки.
Освен с ликвидатора дружеството продължава трудовите си правоотношения със сключилите трудов договор служители и работници.
Освен надлежно водене на съответните разплащателни ведомости е необходимо всички данъци и осигуровки да са надлежно платени.
С въвеждането на новия търговски регистър предполагам, че заличаването ще бъде много по облекчено поради недостатъчната практика и липсата на необходимите професионални качества на служителите по регистрация.
На тях дори не им остава време да си четат приложенията, а само от външна страна проверяват дали има представено дадено доказателство.
Ако все още преподава, попитай доц. Григоров. Аз мисля, че от него може да се научи много повече от учебниците на проф. Голева, в които се цитират отменени нормативни актове и не се набляга или пък липсват основни и съществени положения, а от друга страна е пълно със сравнителни теории и куп други не особено потребни детайли.
Ако си се насочил към търговското право ти препоръчвам Герджиков, Камелия Касабова, Марио Бобатинов, Анета Антонова...
Успех