argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Сайта на ФМИ  (Прочетена 10054 пъти)

Иван Енев

  • Гост
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #20 -: 20.01.2008, 00:07:01 »

Опитвам се да намеря причина защо трябва да се закрива сайта на ФМИ и да се слива с този на ПУ?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #21 -: 20.01.2008, 11:33:17 »

Опитай се да не се опитваш да разгадаваш заповеди!

Но в случая не е смисъла на заповедта да се слеят сайтовете и КОДАР да извлече дивиденти!

Просто стана малко разминаване в тълкуването на заповедта и домейна fmi-plovdiv.org беше спрян, сега е пуснат отново. Засега няма да има сливане на сайтовете, не се и планира дори.
« Последна редакция: 20.01.2008, 12:40:03 от Светослав Енков »
Активен

Иван Енев

  • Гост
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #22 -: 20.01.2008, 12:44:40 »

Опитваш се да ми забраниш да мисля ли? Развесели ме  :wink:. Просто според мен това не е солова акция на Ректората и всичко е съгласувано с ФМИ. И съм убеден, че е направено с идеята за по-добро.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #23 -: 20.01.2008, 13:31:00 »

Ама, това ли излезе? Че спирам мисленето и прогреса... Успя да ме разсмееш. Нищо, смехът е здраве. В интерес на истината, аз съм в течение на всички подробности, но са конфиденциални и няма как да ги споделя във форума. Но не беше съгласувано и в това беше проблема. Вече се стиковат нещата.
Активен

Иван Енев

  • Гост
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #24 -: 20.01.2008, 17:26:40 »

Опитай се да не се опитваш да разгадаваш заповеди!
Доброто възпитание изискваше да се извиниш, ти обаче си се разсмял. Кой както е научен.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #25 -: 20.01.2008, 17:59:46 »

Кой кого взе да учи на обноски?
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #26 -: 20.01.2008, 18:01:23 »

Що не вземете да спрете да се ядете за глупости?
Активен
Too short signature limits.

gstoev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #27 -: 20.01.2008, 21:52:21 »

НЕ СЕ ПРАВИ ТАКА, ИДЕЯТА Е СУПЕР И В MIT Е ТАКА НО ЕДВА ЛИ НЯКОЙ БИ УНИЩОЖИЛ ПОВЕЧЕ ОТ 7 ГОДИШНИЯТ ТРУД НА ХОРАТА ОТ ЕДИН ФАКУЛТЕТ С ЛЕКА РАКА КАТО ТАЗИ НА РЪКОВОДСТВОТО НА ПУ.

КАТО ИСКАТЕ 1-во управете адресите на основният сайт на ПУ ... пак после си останете всички домейни до момента ... спрете слагането на нови.

така или иначе след време по естествен път ще отпаднат станичните домейни а ако не отпаднат ще са си доказали необходимостта да си седят така или иначе на никой не пречат.

PS. Абе правете квото искате ... на кой му дреме. На който му трябват информирани студенти все ще намери начин а на който му трябва инфо да си го търси с GOOGLE ... кво толкова сега има заповед да си я окачат в рамка и да се гордеят.

КАКТО Е КАЗАНО ТО ПРОСТОТИЯТА И НЕВЕЧЕСТВОТО НЕ ХОДЯТ ПО ГОРАТА
НЕЩО С КОЕТО НЕИСКАМ ДО ОБИЖДАМ НИКОГО, застото по теми които не рабвирам и не съм компететен важи и за мене .... ама си малча по тах
Активен
{ GORO }

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #28 -: 20.01.2008, 23:24:17 »

заповедта  на  ректора  от  17  януари  за  кого  се   отнася?  за  преподаватели  ,  за  докторанти ,  за  студенти , за  други  групи  ,  ако   може  някой  да   я  разшифрова!       плийэ! :-)
Активен
Всичко е любов

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #29 -: 20.01.2008, 23:51:02 »

Марине, ти учиш право - ти ни я разшифровай на нас, неуките информатици!

Майтапа дотук, а заповедта е за хората в ПУ, отговарящи за мрежовите услуги. Администраторите, демек.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #30 -: 21.01.2008, 00:40:54 »

благодаря,  и аз   така  по  интуиция  си  мислех ,  но   рекох   все  пак  да   попитам! :y:
Активен
Всичко е любов

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #31 -: 21.01.2008, 10:18:24 »

Отностно поста ти в http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=4729.msg42753#msg42753 е тотално грешен, моля те питай някои който се занимава с SEO. Един домейн, едно ИП, един изглед, тотално грешен подход за реклама в Интернет. (последните две са следващите стъпки, не се и съмнявам, че ще се пръкне "некоя" мега идея за мега, хипер як CMS обединяващ всичко що е ПУ сайт).
И аз смятам така. Писаното в онзи пост и онова т.н. изследване и на мен тогава ми направиха впечатление с меко казано странността си. Тогава не се изказах, но понеже някои хора явно са се запалили от това псевдонаучно изследване (или научно с мноооооого малко общо с действителността). Само забележете най-фрапантното - изследователите не са обединили данните за различните сайтове принадлежащи на ПУ... въпреки че с ГОЛЕМИ черни букви на бял фон в класацията участват две "ПУ" организации (които всъщност са една), а изследването не е (ала google) т.е. по домейни, а по университети. (малко ми прилича на правено в кръжока "умелые ноги"). И още нещо (не чак колко показателно) линковете към този сайт според google.com са 495, a само към сайта на ПУ плюс тези към ФМИ са 500 ;)

PS3: Ама той, гл. ас. Алексадър Пенев, хубаво го каза за съдържанието.......ама.......
Според мен ако ще има някакво пренасочване (което не е лошо) то трябва да бъде от "шапката" към "главата", а не обратно. Услугите са важни и тези за които са предназначени са важни. Колко потребители според вас ще влезнат повече от три нива навътре в даден сайт? Колко от по-неопитните ще се залутат в линковете на общия сайт? (щото които търси услугите на ФМИ, рядко търси услугите на ФИСН, примерно)
Активен
А.Пенев

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #32 -: 21.01.2008, 10:41:49 »

По повод класирането в търсачки, що не чукнете на чичко google "информатика математика" или пък "математика информатика" (без кавичките) :D. Па да си говорим за популярност.

А заповедта се отнася до всички искащи да предложат мрежови услуги. Администраторите само ги пускат ( и спират ) съгласно съответните заповеди.
Решенията как да се именова и какво да има БИ ТРЯБВАЛО ДА СЕ ВЗИМАТ от така нареченото академично общество (ако има такова в ПУ) или поне е така за всичко останало в университета. Това не означава непременно всички преподаватели, служители и студенти. За целта има факултетни, академични, научни и прочие съвети.
« Последна редакция: 21.01.2008, 11:00:45 от Тодор Чаушев »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #33 -: 21.01.2008, 10:55:04 »

Доколкото разбрах от разговорите с главния администратор и ръководството на ПУ, няма да има спиране на доемйна fmi-plovdiv.org поне за 1 година (а пренасочване може да има и след това още няколко години). Според мен, по-голям проблем е поредното забавяне на новия дизайн и съдържание на сайта на ФМИ, но тук вече не е моя работа да коментирам!
Активен

lyubo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #34 -: 21.01.2008, 13:54:08 »

И след година ще си говорим същите приказки, как един 8 годишен домейн се изключва (използван чисто и просто като "alias" на основния), за да се реализира една идея, която всъщност е с доста недоказани и противоречиви резултати.

Ще Ви дам друг пример, защо ФМИ трябва да има специален статут отностно ИТ услугите. Този хубав форум обединяващ всички факултети е прекрасен, но не е подходящ за ФМИ. Какво имам предвид, всички теми са набутани в един каталог (подфорум или както искате го наричайте), т.е. теми от общ характер като тази засенчват интересни теми за програмиране, за мрежи, за математика (само тук може да се създадат поне 10 подфорума, стимулиращи колегите математици да си изливат знанията) и много други. Подходящо структуриран форум дори ще стимулира повече хора да пишат, да речем, че ме кефят числените методи и пусна някаква тема за тях, тя вероятно ще бъде изхвърлена бързичко на втора страница (че и по навътре) от топ теми, като ЖАВА (-хава), дотМрежа и други, да не говорим, че други колеги, фенове на числените методи, дори няма да я видят и съответно няма да пишат. Мен лично много ме дразни как всичко е наблъскано на едно място и трябва да търсиш като луд нещо за програмиране сред обяви, флеймове (vs vs), молби за домашни (т.е. "request") . Сега колеги от химията/биология, може и да не са толкова активни и да не им пречи това (все още!), но нашето общество (разбирай "IT community") определено когато се накефи на решението на някакъв проблем решава, че трябва да го сподели и пише ли пише по форуми. Да обаче избутването на темата в несортиран списък (добре де сортиран е по време, което в повечето случай дори затруднява търсенето), показващ само главата на списъка, обезмисля самото и писане, да кажем на 80%.

Та такива неща трябва да се решават, а не как да уеднаквим и вкараме всичко под една шапка, контролирана от супер Човека, вместо да имаме парламентарна (упс факултативна) демокрация.

PS: например идеята за @fmi-plovdiv.org не беше лоша ;-)
« Последна редакция: 21.01.2008, 13:55:54 от lyubo »
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #35 -: 21.01.2008, 14:30:23 »

lyubo респект :) има логика и съм напълно съгласен  :rock:  :D
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #36 -: 21.01.2008, 14:52:29 »

Аз точно това визирах под нов дизайн и ново съдържание на сайта и услугите на ФМИ - групуеър, поща @FMI (независимо от домейна отзад), нов форум, нов сайт с гъвкаво съдържание (преплетен с това от групуеъра). Ех, мечтиии! За жалост и аз само давам акъл, но няма да седна да го правя това (ама ФМИ на теория има нужния човешки ресурс вече, остава малко мерак и подкрепа).
Активен

lyubo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #37 -: 21.01.2008, 15:12:32 »

Ами то точно на там се вървеше, ама решения като тези могат доста да "деморализират армията".
Сещам се за идеята освен целия тежък (в добрия смисъл) и многофункционален групуеър софтуер, за как ФМИ студентите са си пред ПЦто, на топло в тях, и се се логват на ФМИ сайта и си получават достъп до десктопа в унито и до всичко, което са правили само до преди няколко часа (дена) там.
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #38 -: 21.01.2008, 15:19:37 »

Ами нещата може да се каже, че са готови от известно време. Остана дето се вика 0.5% от работата, даже мислехме да ги пуснем този месец. Сега обаче се налага да преосмислим ситуацията. Пък и в т. 2 на заповедта пише всички e-mail-и да са @uni-plovdiv.bg, което означава, че неможе да са дори @fmi.uni-plovdiv.bg, какво остава за @fmi-plovdiv.org
Така, че засега нещата остават за доизясняване. Web сайта на fmi-plovdiv.org е пуснат поради същата причина, съдбата  и статуса му ще се изясняват тепърва. След няколко дена преполагам ще знаем повече по въпроса.

В общи линии пускахме софтуера от www.egroupware.org (за какво става въпрос всеки интересуащ се може да се информира от сайта им) интегриран с домейна на факултета и разни други благинки за които споменава lyubo.
За сега малко ще позадържим, тъй като може да се окаже, че се занимаваме с нещо, което е обречено да не види бял свят.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Сайта на ФМИ
« Отговор #39 -: 21.01.2008, 15:23:30 »

Да, мечтиии...

Терминални сървиси, домейн логин, преместваем десктоп и профил. Имам предвид дори не по Интернет, просто като се преместя на друг РС в друга зала във ФМИ - windows домейна да ми предостави същия профил и работни папки - това съм го правил на NT 4.0 още с домейн контролер и профили. Айде, вече Линукс и веб са на мода, но групуеъра може да предостави подобна функционалност.

Дано екипа на ФМИ не се предава, защото нещата бяха пред финализиране, доколкото съм запознат! И съм сигурен, че няма да изоставят идеята. Тя не противоречи на заповедта. Нищо не пречи групуеъра да е на http://www.uni-plovdiv.bg/fmi/groupware с пренасочване или квото там и 1001 начина има за квото се помисли. Само че, пак повтарям, няма да го правя аз, затова не искам да звучи като даване на акъл и поучаване! Имаме си екип, нека той си действа по плана си и да не се отказва!

За емайлите - идеята на заповедта е да са от домейна uni-plovdiv.bg, така че емайл @fmi.uni-plovdiv.bg според мен е допустим! Айде, за fmi-plovdiv.org, освен носталгията и SEO достиженията, друго няма кое да е, този е и .bg и всичко останало.
« Последна редакция: 21.01.2008, 16:53:07 от Светослав Енков »
Активен