argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кое е това същество?  (Прочетена 9441 пъти)

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Кое е това същество?
« -: 06.12.2005, 17:04:32 »

Някой знае ли как грубо или точно се класифицира това същество и някаква информация за него?

Както се вижда, няма крила. Има осем гъвкави крачета, подобни на краката на някои паяци. От друга страна формата на тялото ми прилича на тялото на някои раци. Не видях пипала или щипки.
 Крачетата могат да се прибират под триъгълното тяло. Съществото понякога си прибира крачетата и "заспива" - ако бъде дразнено и при други неизяснени обстоятелства. Виждал съм го с прибрани крака и без да е било дразнено, като че е "спяло".



Филмчета с животното има тук:

http://tosh.data.bg/jivotno-1_26-11-2005-compr-90_bez_nachalo_zavurtiano.avi

http://tosh.data.bg/jivotno-2-26-11-2005-compr-90-640x480-tosh.avi


За съжаление някой беше бутнал кутията от кисело мляко, в която го бях ограничил, и то избяга, преди да успея да го заснема и от долу и от по-близо. :(

Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

OpenBSD

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #1 -: 06.12.2005, 17:37:26 »

Съдейки по формата на тялото първоначално си помислих, че може да е дървеница, но ако не се лъжа само клас Паякообразни имаха 8 крака от насекомите. За цъжаление в службата не можах да пусна филмчетата понеже не съм си компилирал mplayer на машината, за това ще ги видя по-късно. За момента единственото което се сещам с такава форма това е кърлеж, а ако не се лъжа той е от същия разред. Поне по формата на тялото и поведението му в покой ми прилича на разред Кърлежи. Все пак ще погледна и филмчето което си направил и ще направя справка с определителите.
Активен

Valdorval

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
Re: Кое е това същество?
« Отговор #2 -: 06.12.2005, 19:38:56 »

Тоsh ако искаш имам един познат който е докторант в ВСИ и може да ти дам неговите координати да го распиташ, той може да ти каже какво представлява това същество.Той е доста добър в тази област с буболечките.
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Кое е това същество?
« Отговор #3 -: 07.12.2005, 02:35:08 »

Здравейте

Благодаря ви за инициативността. :)
Ще изчакам допълнението към отговора на OpenBSD, и ако то не е достатъчно за да се разбере какво е това същество и да задоволи любопитството ми, бих използвал възможността да се допитам до специалиста от ВСИ.

Лошо че към кърлеж отива... :|
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

OpenBSD

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #4 -: 07.12.2005, 09:19:19 »

От това което намерих като снимки на кърлежи мисля, че това прилича на второто насекимо от тази снимка.

Ако намеря нещо по-конкретно пак ще пиша. Възможно е и да греша, така че може да питаш този човек от ВСИ, а и аз ще питам преподаватели от там, които се занимават конкретно със зоология. :wink: Все пак са минали 5 години от както съм се занимавал усилено със биология и има неща, които трябва да преговоря. Пиши ако разбереш друго мнение по въпроса.
« Последна редакция: 07.12.2005, 09:23:31 от OpenBSD »
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #5 -: 07.12.2005, 10:12:44 »

Предполагам че в покой изглежда така.


Сравнявайки го с определителя предполагам, че е Dermacentor variabilis, но все пак не съм сигурен. Както писах в първия си постинг съдейки по 8-те крачета мисля, че е клас Паякообразни, а от формата на тялото и поведението му в покой, че е разред Кърлежи.
Вероятно погледнато отгоре изглежда така:
Активен

begemot

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Кое е това същество?
« Отговор #6 -: 08.07.2006, 17:55:56 »

това не е ли акар? клас паякообразни arachnida те са с 8 ходилни крака и това е от разред акари Acari те се отличават с неясна сегментация на тялото. не учите ли зоология на безгръбначните?
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #7 -: 08.07.2006, 18:08:57 »

Във ФМИ за съжаление не :lol: :lol: :lol:
А и сега повече ме вълнуват процесите в клетката, от колкото самата зоология. Сега от безгръбначните мога да дам кажа кое същество какво е само с определител. А ако не ме лъже паметта Акарите бяха най-много 0.5см големи, а това изглежда доста по-голямо. :?
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #8 -: 08.07.2006, 18:16:01 »

Опс. Извинявам се. Добре че в момента има Wiki под ръка: Die kleinsten Milben sind nur etwa 0,1 Millimeter gross. Die groessten sind Zecken, bei denen die Weibchen im vollgesogenen Zustand bis zu 3 cm erreichen koennen. Възможно е тогава и да е Акар.
« Последна редакция: 08.07.2006, 18:21:49 от OpenBSD »
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: Кое е това същество?
« Отговор #9 -: 08.07.2006, 19:30:59 »

Кърлежите са кофти работа, добре че не е бил кърлеж, пренасят разни гадни болести като Ку-треска.
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #10 -: 08.07.2006, 19:55:57 »

Това беше само временно ако не се лъжа или просто журналистите го раздуха толкова много, че всяха паника. Поне напоследък не съм чувал за това. Явно вирусът е изчезнал.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: Кое е това същество?
« Отговор #11 -: 08.07.2006, 19:57:21 »

Май не е точно така, имам познати лекари и те казват същото, само че е много рядко по принцип.
Активен

begemot

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Кое е това същество?
« Отговор #12 -: 08.07.2006, 23:26:49 »

е кърлежите си уголемяват доста размерите докато смучат кръв няколко милиметра това са възрастните индивиди иначе имат няколко фази на метаморфоза
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Кое е това същество?
« Отговор #13 -: 04.09.2006, 18:11:36 »

Леле, хора, това не е ли форум за биолози? Вие на практики не ходите ли? Чист кърлеж, ще ме прощавате и без чак толкова професионално определяне и таксономична терминология, вервайте ми!
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Кое е това същество?
« Отговор #14 -: 05.09.2006, 14:08:32 »

...Вие на практики не ходите ли?...

Във ФМИ за съжаление нямаме практика по зоология :), така че ще прощавате!

P.S. И аз съм невеж, затова само чета и мълча!
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Кое е това същество?
« Отговор #15 -: 09.09.2006, 14:00:20 »

 Ми ето на, другари, още една причина да теглите хиксче на тез ужасни математки и да преминете в лоното на друга естествена наука - биологията. Хем ще плъзнете по практики, хем ще научите да бегяте като дявол от тяман колчем ви полазят осмокраки, прибиращи крачката си хоботчести същества с плътна кутикула. Да знаете, че при ухапване освен кръвосъсирващо вещество впръскват обезболяващо, така че няма да се усетите, че ви е ухапал. При гаден развой на събитията ще установите странно зачервяване и подуване дълго след като кърлежът си е плюл на петите. Тогава е добре да се пият едни хапчета, за всеки случай, многоспескътрен антибиотик, трепе от чума до Ку-треска :)). А ако намерите гадът овреме, гледайте да не откъснете хоботчето, че става лошо!
Питайте патило, моля, мене ме е хапало от кърлеж, през пеликан до прилеп, доста по-вълнуващо от сблъсък с хомогенно диференциално уравнение, а!  :-D
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Кое е това същество?
« Отговор #16 -: 14.10.2006, 18:54:36 »

Опа, тая тема съм я бил зарязал.
OpenBSD, "съществото" беше дълго само няколко мм, уебкамерата обаче имаше добро макро. :)

Кели, въпросът беше за професионално експертно определяне от биолог. Иначе, OpenBSD направи предположение, но на мен не ми изглежда достатъчно точно:

http://www.cirrusimage.com/Arachnid_American_dog_tick.htm

Напр. главата на "съществото" е под кутикулата, а на Dermacentor variabilis главата е издадена напред и ясно видима.

"Ми ето на, другари, още една причина да теглите хиксче на тез ужасни математки и да преминете в лоното на друга естествена наука - биологията."

НамЕри точно с какви дялове на билогията да примамваш информатици към нея...
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Кое е това същество?
« Отговор #17 -: 15.10.2006, 12:24:07 »

 Да ти кажа честно, не схванах намека с "професионалното определяне от биолог" - АЗ ли не ти вдъхвам доверие като квалификация или държиш на ТОЧНОТО латинско име? В първия случай бих искала да ти кажа, че с темата и моята природно светла коса не съм прозряла дълбоките ти намерения, а и с това описание и въпреки доброто ти макро, ще прощаваш, трябва да си ултра-кърлеж специалист, за да прецениш КОЙ ТОЧНО кърлеж е това (защото, довери ми се, дърта съм вече - наистина Е кърлеж - по това нали постигнахме консенсус  :wink: ). От значение е и върху какво си го намерил, в кой район и така нататък, тази информация също би била от полза за специалиста, когото така горещо призоваваш на помощ. Колкото до второто ми предположение, при определянето на животни при нас се използват специални определители, изградени на базата теза - антитеза (като книга игра, брех, точно като за един информатик, а? И това ако не ви привлече, не знам  :-D ).

Дано не си приел опита ми за помощ като заяждане с вашата гилдия - приеми моите най-горещи извинения и уважение  :wink: пък ти пощади моя опит и квалификация, моля - утре-вдругиден излизам от университета - представяш ли си какви "експерти" са на път да плъпнат барабар с кърлежите!  :-D  :-D
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Кое е това същество?
« Отговор #18 -: 15.10.2006, 16:23:51 »

Да ти кажа честно, не схванах намека с "професионалното определяне от биолог" - АЗ ли не ти вдъхвам доверие като квалификация или държиш на ТОЧНОТО латинско име?
(по-рано)
Чист кърлеж, ще ме прощавате и без чак толкова професионално определяне и таксономична терминология, вервайте ми!
Кели, OpenBSD, направи това "не толкова професионално" предположение на 6.12.2005 г.

Къде съм го намерил? Върху тапет на стена, в стая в която обаче, доколкото ми е известно, не са влизали птици или по-нисши бозайници от homo sapiens от десетина години.

Цитат
Колкото до второто ми предположение, при определянето на животни при нас се използват специални определители,).
Това също го знаем, виж какво казва OpenBSD през 2005 г., но пък не става ясно защо тогава се оправдаваш, че не си "супер кърлежов специалист"? Виж в определителя с каквато информация имаш, и направи повече от една хипотези.

Цитат
изградени на базата теза - антитеза (като книга игра, брех, точно като за един информатик, а? И това ако не ви привлече, не знам  :-D"
Ела да правиш курсов проект по Компютърна графика или Методи на транслация, и ще видиш какво е като за информатик. ;)

За да не се объркваш, ще изброя някои теми, свързани малко или много с биология,  които биха привлекли поне любопитството на информатик: ;)

Генетика, биохимия и процеси в клетките, ембрионално развитие, генно инженерство, мозъчни импланти, хлебарки с дистанционно управление: http://www.wireheading.com/roboroach/index.html :-D
бионика, неврология, невропсихология, управление на показалеца на мишка чрез ЕЕГ; "изкуственият живот" - Artificial life - и еволюционните техники като две средства за моделиране на сложни системи...
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

4_kurs

  • Гост
Re: Кое е това същество?
« Отговор #19 -: 15.10.2006, 16:26:19 »

КАТО ВИДЯ КЪРЛЕЖ И МИ СТАВА ЛОШО ,ТОВА Е НАСЕКОМОТО С НАЙ -ОТВРАТИТЕЛЕН И ГНУСЕН ВИД :x
Активен