argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Възрожденска литература  (Прочетена 5928 пъти)

crazy girl

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Възрожденска литература
« -: 20.02.2008, 13:28:14 »

Здравейте,искам да попитам,някой знае ли как протича изпита по Възройденска л-ра при доц.Мила Кръстева.Ако някой има някаква представа,моля да ми пише. :-)
Активен

ElItO

  • Гост
Re: Възрожденска литература
« Отговор #1 -: 20.02.2008, 20:12:47 »

Ужас,съчувствам ти,по-кошмарен преподавател не знам дали има(да не казвам голяма дума,че знае ли се,може и да има...).Без майтап,тази жена не е нормална,къса студенти със скорост по-бърза от тази на светлината.
Беше ни дала доста книги,които трябва да се прочетат,на изпита всеки си носеше списък с тези,които е прочел,тя му хвърля един поглед и ако и хареса(от 20 души тя хареса списъците на 10-тина,макар че преди изпита си ги бяхме сверили и произведенията на всички бяха еднакви,но в различна последователност),тогава пита каква критика си чел,ако и критиката и хареса те допуска да говориш(познай колко души говориха...).Започнеш ли да говориш е твърде вероятно тя на първата дума да те прекъсне с думите"Излез,слаб".С такава бързина ни изпита всички и толкова много 2-ки написа(и то на тези,които наистина винаги много учат),че чак ми се зави свят.На мен ми писа 4 и това е може би 4-ката с която най-много се гордея от цялото ми следване.
Дано не те уплаша много,може би това при нас е било просто нейно моментно настроение,но наистина беше чудо невидяно,до сега такова късане не съм виждала дори от най-прочутите в тази област преподаватели(вкл.доц.Чобанов).Иначе колегите казаха,че на поправката не са имали проблеми.
Пожелавам ти успех,дано преди вашия изпит се сети да си пие хапчето :-)
Активен

^Sick^Boy^

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • http://andraste.cyber.cz/temp/klaves.gif
    • http://andraste.cyber.cz/temp/klaves.gif
Re: Възрожденска литература
« Отговор #2 -: 22.02.2008, 21:50:04 »

хахах не е чак толкова страшен този изпит споко. найстина конспекта и начина, по който преподава Кръстева са малко по - особени, но като цяло е добронамерена към студентите, ра разлика от други преподаватели. Щом разбере, че си чел и те види че разсъждаваш по някакъв начин няма проблем и 6 ще ти пише, дори и да не си за 6. На мен ми се стори добра и разбрана женица и определено доста ерудирана. Някой от колегите, които не успяха да го вземат на редовната сесия този изпит, след това го взеха при асистентите на Кръстева, които са млади и точни също така. Но без четене няма как да мине номера
Активен
Sponte sua numerous carmen veniebat ad aptos et quod tentabam dicere versus erat

ahil

  • Гост
Re: Възрожденска литература
« Отговор #3 -: 17.06.2008, 21:05:08 »

Доц. Кръстева е страхотна, чете ми факултативна дисциплина. Знае адски много. И е много интересно при нея. Който не чете, да му мисли.
A-aa :mooning:
Активен

bbb

  • Гост
Re: Възрожденска литература
« Отговор #4 -: 15.09.2008, 22:52:29 »

Някой може ли да ми каже кои са задължителните книги за четене по възрожденска л-ра?
Активен

yanama

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re: Възрожденска литература
« Отговор #5 -: 16.09.2008, 13:20:49 »

 Да, много моля и аз бих искала да зная кои са задължителните книги, а ако може и целия конспект ще ви бъда много благодарна  :bow: !
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Възрожденска литература
« Отговор #6 -: 16.09.2008, 17:25:02 »

Здравейте :-)
Преди известно време търсих в гугъл нещо по-специално за тази дисциплина и попаднах на това-> http://slovo.pu.acad.bg/dek/uchpro/bg-phil/blvz.htm
Дадена е анотация, съдържание на учебната програма(за лекциите и упражненията), по-надолу има списък с произведения и библиография :-) Единствено ме притеснява фактът, че информацията е от 1998 г. и няма как да знам дали нещо не се е променило за 10 години(не ми се вярва, но все пак всичко се случва :blush:) :-)
Активен

malak 4ovek

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • :))))
Re: Възрожденска литература
« Отговор #7 -: 16.09.2008, 20:40:51 »

Това, което си намерил(а) от 98 год. не се е променило много. Естествено има някои излишни неща. Важното тук е да прочетеш материали за авторите, основно дейността, която са практикували и произведението, което е посочено. От гледна точка на теоретичните въпроси - прочети за същността на БВЛ - тук става въпрос за Възраждането като епоха и развитието на всичко като цяло, за спецификата - това е вече същинската литература като особености ( жанрове, които се творят, характери на герои и т.н), за възрожденската драма, поетика, поезия, и различните години на развитие на самата литература. Това се иска главно. Като започнеш с дамаскини, сборници със смесено съдържание, литаратура на българските католици, Паисий, Софроний, различните училища през епохата, революционери, и стигнеш до Ботев и Каравелов, това е цялата литература. Ще се опитам да си намеря конспекта, но това, което изредих е основното. Вземете си Записки по БВЛ на Юлия Николова. Там всичко е обяснено по конспект, включително и произведенията. Успех  :y:
Активен
Бъди неповторим, защото това, което се повтаря губи своя чар!!! Бъди себе си, защото само така ще докажеш, че си най - добрия!!! :)

bbb

  • Гост
Re: Възрожденска литература
« Отговор #8 -: 16.09.2008, 21:00:59 »

 Благодаря ви много за изчерпателните отговори!  :-)
Активен

Lilly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 109
Re: Възрожденска литература
« Отговор #9 -: 11.06.2009, 20:03:52 »

Много ще се радвам ако някой даде малко инфо относно това как минава устният изпит при доц.Кръстева.Задава ли много въпроси или те оставя да кажеш всичко по произведението без да прекъсва с допълнителни въпроси?Общо взето всякаква информация ще е полезна  :-)
Активен