argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: По кой кодекс...  (Прочетена 10071 пъти)

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: По кой кодекс...
« Отговор #40 -: 13.04.2008, 08:03:02 »

часа  беше  около  10  часа,  но  в  случая този  житейски  казус  ,няма  да  влезе  в  съдебна  зала,тъй  като сумите  на  двамата  потърпевши -шофьора  и  собственика  на  кравите  са  приблизително  еднакви, а  теоретично  може  да  се   реши,за  суха тренировка!не  знам  дали  е  правена  аутопсия  на  кравата,  но  сигурно  сме  я  изяли  на  кюфтета  предполагам!

 :-D
Щом и часът вече е ясен, дай да помислим...така, като си препрочитам
    чл. 59. Вън от горните случаи, всеки, който се е обогатил без основание за сметка на другиго, дължи да му върне онова, с което се е обогатил, до размера на обедняването.
     Това право възниква, когато няма друг иск, с който обеднелият може да се защити.

 си мисля  :wink: дали тия, които сте яли от кюфтетата и сте се обогатили за сметка на клетия шофьор с 19-годишен "Форд" не може да бъдете конституирани като едни евентуални ответници в бъдещ иск( забравих- нали няма 5 години от събитието?)  :-D
Та ..и ти си помисли, бай Марине, ..." 'га яде кифтетата, хубуу  :-D ли ти беше?"
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: По кой кодекс...
« Отговор #41 -: 13.04.2008, 23:32:01 »

сега  колега,  да  уточня,  когато  ям  кюфтета  си  ги  плащам -- винаги,така  че , член  59 е  неприложим  ,откъдето  и  да  го  погледнеш, в  случая  се  касае  за  обедняване  !  само  не  ми  казвай , че  ако  си  съдия  ще  решиш  спора  като  осъдиш  собственика  на  кравите  да  купи  19-годишна  лека  кола  на  шофьора ,  а  той  да  купи  крава  при   това  бременна  на  собственика  !
Активен
Всичко е любов

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: По кой кодекс...
« Отговор #42 -: 16.04.2008, 19:32:58 »

сега  колега,  да  уточня,  когато  ям  кюфтета  си  ги  плащам -- винаги,така  че , член  59 е  неприложим  ,откъдето  и  да  го  погледнеш, в  случая  се  касае  за  обедняване  ! ...

 :wink: Щом има само обедняване, т.е. липсва обогатяване естествено, че разпоредбата е неприложима! Я ела в петък, в 13 ауд.- имаме облигационно,  гл. ас. д-р Кр. Митев със сигурност ще ти каже как трябва да отсъди съдията  :?  :wink:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: По кой кодекс...
« Отговор #43 -: 19.04.2008, 20:30:28 »

в случая и водача на форда е виновен и ,,оператора на биологичната единица'' - крава , също е виновен. в този случай при две вини може да се приложи института на компенсация на вините. Собственика на кравата обаче може да иска обезщетение от шофьора, а той може да иска обезщетение от краваря, НЕ ОТ СОБСТВЕНИКА. друг е въпроса какво може да получи от него. :wink:

П.С. тая тема мн. се разводни.
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: По кой кодекс...
« Отговор #44 -: 19.04.2008, 21:08:46 »

в случая и водача на форда е виновен и ,,оператора на биологичната единица'' - крава , също е виновен. в този случай при две вини може да се приложи института на компенсация на вините. Собственика на кравата обаче може да иска обезщетение от шофьора, а той може да иска обезщетение от краваря, НЕ ОТ СОБСТВЕНИКА. друг е въпроса какво може да получи от него. :wink:

П.С. тая тема мн. се разводни.
:-D Мастъре,  :wink: никога не казвай никога. Защо от собственика да не се иска обезщетение :wink: ???
     чл.50. За вредите, произлезли от каквито и да са вещи, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират. Ако вредите са причинени от животно, тези лица отговарят и когато животното е избягало или се е изгубило.
А сега накъде отиваме?  :?
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: По кой кодекс...
« Отговор #45 -: 20.04.2008, 09:05:08 »

да  колеги  ,започваме  да  се  доближаваме  до  истината!напълно  съм  съгласен  с  хипотезата  за  компенсация  на  вредите!  в  петък  не  можах  да  дойда, защото  участвах  на  един  търг  в  Хасково,мога  да  дойда  в  четвъртък  или  петък  другата седмица!не  смятам  че  се  е  наводнил  много  казуса--  просто  има  много  хипотези!
Активен
Всичко е любов

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: По кой кодекс...
« Отговор #46 -: 20.04.2008, 12:48:02 »

Бай Марине, неподготвен си! Институтът "компенсация на вини"(по чл.83 ЗЗД) се прилага при договорната отговорност, а тук режимът е друг- "галиба" отговорността е деликтна  :wink:! Така си мисля аз, де! Някакви идеи?
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: По кой кодекс...
« Отговор #47 -: 20.04.2008, 14:19:42 »

Бай Марине, неподготвен си! Институтът "компенсация на вини"(по чл.83 ЗЗД) се прилага при договорната отговорност, а тук режимът е друг- "галиба" отговорността е деликтна  :wink:! Така си мисля аз, де! Някакви идеи?
Компенсацията на вини се прилага и при деликтите. По-скоро при съпричиняване отговорността може да бъде намалена.
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: По кой кодекс...
« Отговор #48 -: 20.04.2008, 18:38:18 »


:-D Мастъре,  :wink: никога не казвай никога. Защо от собственика да не се иска обезщетение :wink: ???
     чл.50. За вредите, произлезли от каквито и да са вещи, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират. Ако вредите са причинени от животно, тези лица отговарят и когато животното е избягало или се е изгубило.

А сега накъде отиваме?  :?

прав си Петров :handshake:

ами сега вече съдът може да реши по вътрешно убеждение какво обезщетение да присъди на страните  :-)
« Последна редакция: 20.04.2008, 18:42:40 от law_master »
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ