argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Интересен въпрос  (Прочетена 5774 пъти)

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Интересен въпрос
« -: 22.03.2008, 18:16:44 »

Един интересен въпрос, над който размишлявам тези няколко дни и ще ми е интересно да чуя и вашите мнения...  :blush:

Не е съвсем биологически, но close enough...  :wink:

Въпросът е следния: "Защо минералната вода, която си тече в планината от векове, бутилирана има срок на годност?"

Чух го по Дискавъри и трябва да ви кажа, че до този момент изобщо не бях обръщал внимание, че минералната вода наистина има срок за годност!  :-P Но проверих и наистина си има! И то някакъв съвсем кратък - 1-2 години... Аз не вярвам след този период водата вече да не става за пиене или нещо... Защо има срок на годност тогава?  :hihi:  :roll:

Между другото - днес 22 март е Световен ден на водата, така че предполагам за това тези дни си мисля за вода!  :hihi:
« Последна редакция: 22.03.2008, 18:24:36 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Интересен въпрос
« Отговор #1 -: 22.03.2008, 18:23:34 »

Тоя въпрос е малко като онзи, който "Господари на ефира" бяха питали различни депутати - "Знаете ли, че във водата има два пъти повече водород отколкото кислород?"  :hihi:  :-D

И те като започнаха се едни глупави отговори - "Ами то във водата вече какво ли няма?", "Ами водата е замърсена навсякъде...", "Да, това е един сериозен проблем, с решаването на който ще се заемем съвсем скоро..." и все такива глупости!

Hello -

 :-D  :-D  :-D
Активен
Nobody likes a smart ass...

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Интересен въпрос
« Отговор #2 -: 22.03.2008, 18:28:37 »

Тоя въпрос е малко като онзи, който "Господари на ефира" бяха питали различни депутати - "Знаете ли, че във водата има два пъти повече водород отколкото кислород?"  :hihi:  :-D

И те като започнаха се едни глупави отговори - "Ами то във водата вече какво ли няма?", "Ами водата е замърсена навсякъде...", "Да, това е един сериозен проблем, с решаването на който ще се заемем съвсем скоро..." и все такива глупости!

Hello -

 :-D  :-D  :-D
Още едно доказателство колко са ни зле депутатите.... :-D :-D :-D
Иначе по въпроса-много интересно,но никога не съм се замисляла. :-)
« Последна редакция: 22.03.2008, 18:30:10 от Anck_Sun_Amun »
Активен

Калински

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 520
  • Екология на БТП
Re: Интересен въпрос
« Отговор #3 -: 22.03.2008, 18:57:41 »

Единственото, за което аз се сещам е, че пластмасовите битилки пускат разни химилани във водата. Просто предполагам :-P
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Интересен въпрос
« Отговор #4 -: 22.03.2008, 19:27:56 »

Единственото, за което аз се сещам е, че пластмасовите битилки пускат разни химилани във водата. Просто предполагам :-P

ОК, но ако бяха бутилирани в стъклени бутилки пак щеше да има срок за годност...  :wink:  :-P Така че не е това...
Активен
Nobody likes a smart ass...

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Интересен въпрос
« Отговор #5 -: 22.03.2008, 22:28:52 »

Самият факт, че е бутилирана според мен си оказва влияние - всяко нещо, което човек използва се променя под негово действие. Едва ли минералната вода в естествено състояние (от планинските извори) има срок на годност.Освен това вибрациите при превозване на водата също оказват влияние. 
Активен

Dennise`

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 235
  • Фитнесджия :)
Re: Интересен въпрос
« Отговор #6 -: 23.03.2008, 10:25:06 »

Танче права си само от вибрациите при превозване е  :bravo: :-D
Активен
А наздраве :D

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Интересен въпрос
« Отговор #7 -: 23.03.2008, 12:11:24 »

Не знам за вибрациите  :hihi:, както и за процеса на бутилиране, но предполагам, че го слагат този срок за годност не толкова, че след него водата няма да става за пиене  :hihi:, а по-скоро предполагам, че с времето й се изменя минералния състав - йони, соли и т.н, каквото се съдържа в нея. И е най-полезна или с най-добър състав до преди срока на годност.  :wink:
Активен
Nobody likes a smart ass...

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Интересен въпрос
« Отговор #8 -: 23.03.2008, 14:58:30 »

Може да ви се струва смешно ама аз преди време бях чела такава статия как се намаляват минаралните свойства на водата от превоза с цистерни - имаше нещо за вибрациите от двигателя и пътя. Не знам до колко е достоверна статията, но лично на мен ми направи впечатление.
И аз съм на мнение, че след изтичането на годността минералната вода просто губи полезните си свойства, а не че не става за пиене.
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Интересен въпрос
« Отговор #9 -: 23.03.2008, 15:15:10 »

Този въпрос беше малко от рода "задачка-закачка"  :hihi: Също като този - чух го от "Приятели" и много ме кефи - често го цитирам:

"Доналд Дък (анимационния герой на Уолт Дисни) никога не носи панталони... Но когато излиза от банята, си увива кърпа около кръста!? Това пък защо е?"

 :-D  :-D  :-D

Между другото съм виждал и Джери от "Том и Джери" да прави същото...  :hihi:

Даааа последният въпрос беше на супер биологична тематика, ама карай да върви... Обещавам следващия път да ви позанимая с някой по-сериозен биологичен проблем...  :wink:
Активен
Nobody likes a smart ass...

needweed

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Интересен въпрос
« Отговор #10 -: 18.06.2009, 21:12:23 »

Регнах се само да се изкажа, шото въпроса ми се стори доста глупав.. се едно питаш що чайовете имат срок за годност..
ако вземеш нещо от природата и го отделиш от естествената му среда, то просто ще умре, ако от чучурчето на планината тече вода, то водата която тече и да кажем пиеш от нея, то след това ше я изходиш и без да проследяваме пътя и някой ден тя пак ще потече от там, ако разбра мисълта ми, просто водата която тече от чучура е един безкраен цикъл и продукта никога не се повтаря, а ако го отделим в затворена система ще има собствен цикъл..
Другия фактор е независимо от кога е източена водата, то в нея има задължително химични съставки за пречистването и, които задължително влиаят на срока и на годност..  :wink:
Активен

krisco

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
  • MБ е N1
Re: Интересен въпрос
« Отговор #11 -: 19.07.2009, 17:18:16 »

Моят интересен въпрос е:Колко още искат да ни дигат семестрите?Уш сме по една програма,а всяка година ни "боцкат" супер мазно с леки вдигания.Ако има логично обяснение ша ми е приятно да го чуя!
Активен
К-расив
Р-омантичен
И-нтелегентен
С-екси

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Интересен въпрос
« Отговор #12 -: 19.07.2009, 23:48:05 »

Остави водата в тия прозрачни бутилки и след няколко месеца ще е зеленясала. Колкото и да я озонират, пак остават разни бактерии, които си живуркат. Водата в природата е винаги в движение и няма как да стане "развалянето й". Например наточи си вода от някоя река или планинска чешма и след една седмица пий от нея (ако ти стиска). Това е обяснението според мен.

От друга страна едва ли има хранителен продукт на пазара без срок на годност.
Активен

sidewinder

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
Re: Интересен въпрос
« Отговор #13 -: 24.07.2009, 16:16:12 »

На едно мнение съм с Наско. Водата в неподвижно състояние си промения преди всичко структурата и става "мъртва". Течащата вода е "жива". На всичко отгоре стойностите на етикетите не си отговарят. Никой няма да печата нови етикети за всяка партида. Пък и те разчитат на това, че хората си нямат атомни спектрофотометри у дома, за да замерят йоните.
Активен
I·M·A·G·I·N·A·T·I·O·N
sidewinder.freehostia.com

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Интересен въпрос
« Отговор #14 -: 25.07.2009, 10:54:59 »

Добре! Благодаря за отговорите на тази супер стара тема, която пуснах за бъзик...

Но никой още не може да ми отговори за Доналд Дък?! Знам каво ще каже genecatcher - че Disney е Iluminati компания, но това не отговаря на поставения въпрос? :)
Активен
Nobody likes a smart ass...

sidewinder

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
Re: Интересен въпрос
« Отговор #15 -: 25.07.2009, 14:15:59 »

Добре! Благодаря за отговорите на тази супер стара тема, която пуснах за бъзик...

Но никой още не може да ми отговори за Доналд Дък?! Знам каво ще каже genecatcher - че Disney е Iluminati компания, но това не отговаря на поставения въпрос? :)

Напротив, носи панталони!!!

http://office-humour.co.uk/item/9471/
Активен
I·M·A·G·I·N·A·T·I·O·N
sidewinder.freehostia.com

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Интересен въпрос
« Отговор #16 -: 25.07.2009, 14:21:32 »

Добре! Благодаря за отговорите на тази супер стара тема, която пуснах за бъзик...

Но никой още не може да ми отговори за Доналд Дък?! Знам каво ще каже genecatcher - че Disney е Iluminati компания, но това не отговаря на поставения въпрос? :)

Напротив, носи панталони!!!

http://office-humour.co.uk/item/9471/

Да, това обяснява нещата....  :-D
Активен
Nobody likes a smart ass...