argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Абсурдът с платеното образование в колежите  (Прочетена 3251 пъти)

eNsue

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • I'm so high -.^

Не е ли дразнещ фактът, че висшето образование в България вече е абсолютно достъпно и тотално девалвирало? Например Европейския Колеж където влизаш с пари - ако искаш ходиш на лекции, ако искаш - не. После даваш пак пари - прехвърляш се в ПУ и си избираш каква диплома искаш. Това е практиката... интересното е че всичките тези абсурди се знаят, корупцията е налице... и наЙ-вече тези подкупи или не знам как да ги нарека - даренията ? ;) евала ПУ !  :rock: да не забравяме и факта, че голяма част от преподавателите преподават и там, т.е. за тях си е супер изгодно чисто финансово и.. г-жа К. we all know  8-)
Активен
Shot of Jack with an Ensure chaser and Go Play :.

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

За съжаление това не се отнася само за колежите,а и за всички университети у нас(някъде силно изразено,другаде не чак толкова).Днес който има пари ще учи,който няма, не.Първото(по някога доста важно)условие е  да си внесеш таксата.Дарението е вече напълно легализирана форма за прием или преместване от един университет в друг.Общо взето пред студентите не стои въпросът дали ще завършат,а по-скоро кога,с каква диплома и какво ще правят след това.От друга страна за някои специалности стана много доходно да си преподавател-лектори от близко и далеч странсват из България по най различни колежи и университети.Така в крайна сметка се оказва,че един преподавател се води , че преподава в 4-5 Висши училища едновременно.А как всъщност се преподава,за колко време-това "казват "не е важно.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

eNsue

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • I'm so high -.^
Активен
Shot of Jack with an Ensure chaser and Go Play :.

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Абсолютно  не  съм  съгласен  с по-горните  мнения!  Това ,  че  висшето  образование  е  достъпно  в  БГ --  за  млади  и   стари   , е ,  и резултат  на демокрацията  през   последните  15-20 години! Едно  време  само  синовете  на  номенклатурата  имаха  право  да  учат  в  чужбина  ,  сега  не  е  така , който  може  --го  може , който  знае  езика  и  има  успех  може  да  учи  навън--не  се  изисква  вуйчо--  владика  и   партийно  членство  на  родителите!  сега  за  даренията--  след  като  има  закон --  значи  са  законни  тези  дарения,  от това  не  следва  че  има  корупция!  на  следващо  място  --някой  не  може  да  направи разлика  между  колеж  и  университет!  значи  едно  време  имаше  така  наречени  техникуми  --някакво  подобие  са  колежите  плюс  нещо  допълнително , което  го  взехме  на   заем  от  Запада  и  се  получи  новата  дума  Колеж--само  че  там  има  изпити  и  не  може  да  се  правят  твърдения , че  се   влиза  с  пари!  сега  не    мога  да  твърдя , че  всички  мамини  некадърници  минават  от   там  ,преди  да  влязат  в  Унито,  възможно  е  да  има  такива  изключения , но  колко  са  --нямам  статистика!За  преподавателите--какво  лошо  има  да  преподават  в  3-4  факултета!?!А  нима  няма  работещи  хора  на   2--3  местоработи??? това  черногледство  и  завистничесво  в  българина  --ще  го  погуби  ,  ако  не  се  промени  начина  на  мислине! ами  аз , като  чуя  някой  че  работи  на  2-3  места  му  се  радвам  и  му  се  възхищавам! де  да  бяха  всички  българи  като  тези  преподаватели--  за  10  години  ще  се  превърнем  в  Швейцария  на  Балканите!  България  е  рая   на  света  --все  още  има  хора , които  без  да  работят  взимат   220  лв!за  сравнение  вижте   Китай,  спукват  им  гъзовете  от  работа  за  40--50  долара!има  ли  българско  семейство  без  кола , че  някои  даже  по  две!айде  тук  да  спра , че  ще  отида  в   икономиката  ! :-) :-D
« Последна редакция: 10.05.2008, 21:20:10 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

Никой не говори за корупция,не е по темата.Това, че млади и стари днес имали равни възможности да учат,да така е и какво от това.Не съм видял възрастните хора да са се втурнали към университетите,с малки изключения,за които вярвам,че на този който отговарям е запознат по-добре от мен.Нека човек да работи и на 50 работни места, стига това да не се отразява на самата работа.Даренията били законни,да така е,наистина колко демократично.Макар уви формално те не са уредени с тази им цел(като условие за прием или преместване) в ЗВО,а в правилниците на отделните факултети.Не е тук и мястото да обяснявам на така добре просветения в цивилистиката marin 2025 що за сделка е дарението.И в цялата тази толкова нормална,демократична и твърде справедлива образователна система,човек се пита каква е ползата?Внасяш си таксата, и толкоз,ще се видим в сесията.Ама то си било за нас,казват ни отсреща.А какво е за Вас?И колежите са твърде различни от някогашните техникуми.Те са много по-близко до университетите.Те са акредитирани като повечето висши училища,дипломата им дава образователна степен бакалавър и т.нИзмислицата е пълна.Някога се уреждало висшето по партийна линия,а дали само някога?
« Последна редакция: 10.05.2008, 22:17:25 от paragraf 11 »
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

това че  някои  студенти прекарват  повече  време  по  кафенетата  --проблема  си е  техен!  който  има  желание  си ходи  на  лекции , упражнения  и  ще  си  получи  необходимото  обучение , за  което  си е  платил  така  наречената   семестриална  такса!за   колежите  не  знам  как е ,  по  какви програми  ,часове    упражнения  имат  ли  нямат  ли  ,  но  срадата  в  която ходих преди  2  години  е  много  добре  направена  от   естетична  глeдна  точка--въпреки  че  е  бивша  детска  градина(  намира  се  близо  до  Маркитата) Накрая  една  банална  истина , всеки  знае ,  че  няма  безплатен обяд! извод""колкото са  по-големи  инвестициите  в  образованието--толкова  девидентите  ще  са  по--големи   след  дипломирането! :-) :-* :y:
« Последна редакция: 11.05.2008, 00:24:21 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

Да,с това съм съгласен.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Cassandra

  • Гост

За Евро колежа съм напълно съгласна, познавам доста хора, които не бяха приети в ПУ и се записаха в Европейския колеж. Долкото знам там изпитите са само формалост - в повечето случаи били безумно елементарни, а когато са по-трудни не е никакъв проблем цял курс да преписва заедно. Уменията, разбира се за повечето студенти оттам са никакви, което си е за тяхна сметка. Частни колежи с икономическа насоченост никнат като гъби, вече едва ли не се състезават кой по-лесно да дава изпитите, за да привличат повече хора.
Активен

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124

eNsue Говори с конкретни имена за тази корупция това е много важно.


"После даваш пак пари - прехвърляш се в ПУ и си избираш каква диплома искаш. Това е практиката... интересното е че всичките тези абсурди се знаят, корупцията е налице... и наЙ-вече тези подкупи или не знам как да ги нарека - даренията ? ;) евала ПУ !   да не забравяме и факта, че голяма част от преподавателите преподават и там, т.е. за тях си е супер изгодно чисто финансово и.. г-жа К. we all know "

Коя е тази г-жа К. ?
Съгласен съм с теб, но само да се говори без факти и имена и без да се предприеме нещо тук съм твърдо против!
Щом сте толкова против това прехвърляне от Европейския колеж има си институции към които да се внесе необходимото оплакване, а не само да се говори без да се предприема нищо. Ние българите сме такива чакаме другия да направи нещо вместо нас. Ето и затова сме на това дередже..ще се прехвърлят много ясно като си мълчите..
Активен