argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: WiFi и IPv6 - работи ли и как?  (Прочетена 4124 пъти)

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« -: 29.05.2008, 11:07:53 »

След като изчетох каквото имаше на университетската страница (net.uni-plovdiv.bg) за IPv6-а, останах с впечатление, че ако си го инсталирам на лаптопа, няма да има нужда да се логвам през проксито, за да ползвам безжичната мрежа на Университета. В момента обаче не е така и си се логвам, както на служебния. Принципно не е кой знае какъв проблем, обаче ако ида на друго място, ще се вържа в друга мрежа, която няма да иска прокси (разнит Free WiFi зони), а нещата като са настроени за него и... Специално Скайп и QIP като им направя настройките, после трябва бая да ги бърникам, за да ги накарам да не позлват прокси, пък после като дойда тук пак да ги настроя и... Абе, да го кажа така - има ли начин (и ако да - какъв) да се ползва безжичната мрежа на ПУ без минаване през прокси и Фокус оторизацията.
Активен
Физически Факултет

kicky

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #1 -: 30.05.2008, 00:07:07 »

Мдам и аз имам този проблем. А странното е че в Ректората въобще не мога да подкарам скайпето и кю-то, а в Новата сграда си тръгват както си трябва....а настройките са същите хъмм...
Активен
Ще правя каквото си искам!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #2 -: 30.05.2008, 14:46:28 »

* За IPv6 не се изисква оторизация, но разбира се могат да се достъпват само IPv6 адреси и услуги работещи с IPv6. Затова skype, icq и т.н. не работят.
* Относно ползването на интернет (вкл. WiFi) в ректората и биологията няма начин да е без прокси (що се отняся до IPv4). Бихте могли да си направите различни профили примерно за леснота... или ако има някакъв transparent proxy client за Windows.
* в Нова сграда мрежата е организирана по друг начин, затова там е различно.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #3 -: 01.06.2008, 08:03:10 »

За Скайп и компания ясно, ама на мен и нормалния интернет не ми тръгва. Като дойда на работа утре пак ще пробвам и ще ти кажа точно какво става. За различни профили и аз си мислех, сигурен ли си, че ще стане? Да не стане така, че програмите (които ме интересуват) да си помнят нещата глобално за всички потребителски акаунти? Всъщност, ще си проличи и то съвсем скоро :)
Активен
Физически Факултет

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #4 -: 01.06.2008, 13:20:31 »

Искам и аз да се включа и да добавя, че "Скайп и компания" си ми работи нормално. Дори от 10-ина дни си личи, че сигналът е много по-добър. По отношение на настройките- може и в мен да е вината, но положението е такова- IE трябва да въвеждам всеки път прокси- и т.н. ( в началото на деня имам предвид, т.к. като се прибера и го ползвам в къщи, където Wi-Fi ми е free, и то се изтрива). Докато при Мозилата като че ли не е така, тя си го запомня, независимо дали ползваш през прокси или не. И за Скайп-а - зависи си от Wireless device-а на самия компютър. Досега не съм имал случай да не мога да се свържа с моя ACER (време за реклама :-D). Мой колега- с DELL в началото (нали сме отворени, така и не бяхме разбрали че си има wireless) та се опитваше да работи с външен адаптер- нета горе-долу успя, Скайп- нито веднъж. След като му инсталирах драйвери за wireless-а - чувствително подобрение - вече няколко пъти успява със Скайп-а, все пак по-добре си е! При доц. Цанков -положението е още по-зле. Неговото HP по принцип си е с допълнителен адаптер- от другите- там със Switch card или нещо подобно- той пък изобщо не хващаше мрeжата на uni-plovdiv. Та ... изводът ми е - зависи си от машината!  :wink:
Така ли е , адаш?
Поздрави! :cry:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #5 -: 04.06.2008, 16:51:22 »

Хай lowstef ,
Не разбирам точния смисъл на "не ми тръгва". Ако имаш някакъв проблем с достъпа до Интернет е добре да се обърнеш към някой локален администратор, който или ще реши проблема или ще ме насочи как аз бих могъл да помогна ако се наложи.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #6 -: 05.06.2008, 10:24:44 »

Той нета си върви, даже в моменте пиша от лаптопа по WiFi-то. Въпросът е, че иска прокси, съответно логин и парола. А съм инсталирал IPv6 според упътванията в сайта и очаквам, пак според писаното в сайта, да мога да ползвам достъп до интернет без Фокус регистрацията. Когато опитам да отворя нещо без да съм настроил прокси (както току-що направих през Мозилата) излиза следното съобщение:
Цитат
Добре дошли в мрежата на Пловдивския университет!
За да ползвате достъп до Интернет трябва да настроите Вашите интернет клиенти (Internet Explorer, Firefox, Skype, ICQ и т.н.) с прокси сървър и порт съответно: * proxy server: proxy.uni-plovdiv.bg * port: 8080 Също така Ви е необходима и регистрация в оторизиращата система на Пловдивския университет - Фокус. Моля посетете адреса на системата: * http://focus.uni-plovdiv.bg за допълнителна информация и регистрация. Игнорирането на тези условия ще редуцира достъпа Ви *само* до локални адреси на Пловдивския университет!

Вашият IP адрес в момента е 194.141.**.**.
Тази страница е посетена 4610189 пъти считано от 19.10.2007, 14:20.

Скрих си само последните две числа от IP-то, да не го размятам много публично, но иначе е точно това с копи/пейст операция сложено. За мен не е твърде голям проблем, защото си имам Фокус регистрация и просто съм настроил единия браузър да работи без, а единия със прокси и това е. Скайп и ICQ си пускам на служебната машина (която вече ползвам почти само за това) и не ми трябват с прокси. Но все пак предпочитам да си ползвам само един браузър, а и в крайна сметка идеята е, че обявното на сайта не става (или аз не мога да го накарам да стане). А нали се предполага ако дойде някой гост на Университета (без регистрация) да може да ползва връзка.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #7 -: 05.06.2008, 12:12:31 »

Съобщението за грешка ти се появява, защото се опитваш да достъпиш IPv4 адрес, а това без прокси не става. Пробвай примерно някои от IPv6 адресите:
http://[2001:4b58:acad::9] (http://www.acad.bg)
http://[2001:5c0:0:2::24] (http://go6.net)
и пр.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: WiFi и IPv6 - работи ли и как?
« Отговор #8 -: 05.06.2008, 14:44:08 »

Ааааа... ясно

Остава да почакаме всички сайтове да минат на IPv6 адресиране :-D
Активен
Физически Факултет