През 2008 желаещите не оставиха всичко на ръководството и още отрано започнаха да питат за олимпиадата.
Общо 6-7 човека проявиха интерес да участват. Трима от тях, бяха от 1-ви курс.
В крайна сметка ФМИ участва на
XX Републиканска Студентска Олимпиада по Програмиране http://judge.openfmi.net/bcpc20/index.html и се класира на 5-то място, като реши същия брой задачи (три), като отбора на 2-ро място, но за по-дълго време. Класирането може да видите тук
http://judge.openfmi.net/bcpc20/results.html.
За да се решават задачите бързо е нужно не само мислене, но и доста практика, за която пък е нужно време.
Отчитайки този факт, препоръката ми към ръководството на ФМИ е, ако иска да има отбор по информатика, да направи следното:
В средата на първи курс да се направи тест, за желаещите да бъдат състезатели. Спрямо резултатите от теста да се сформират поне 3 отбора (9 човека).
Тези 9 човека да бъдат освободени от няколко, по-странични, за информатиката дисциплини, за да имат време да се подготвят за състезания. За сметка на това да държат тестове наподобяващи състезателна обстановка, оценките, от които да се вписват на мястото на дисциплините, от които са освободени. Ако тестът не се издържи - все едно студентът не си е взел изпита. По този начин студентите ще имат мотивация да бъдат състезатели, от друга страна ще имат и отговорността да се подготвят.
Във втори курс ще се пратят на олимпиада, за да видят каква е ралната обстановка.
В трети курс, вече ще са напълно функциониращ, силен отбор.
В четвърти курс ще се класират на 1-во място.
Следващите години да се избират, нови хора от първи курс, които да заемат местата на завършилите, но винаги да има 3 отбора.
Така виждам нещата аз. И занапред с каквото мога ще помагам на отбора.
Малко преди започването на олимпиадата. 10 май 2008г.Коктейл след олимпиадата. Отляво надясно: Траян Момков, Тодор Рачовски, Ангел Голев - ръководител, Георги Димов