argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Проверка на оценките в сайта на ПУ  (Прочетена 9301 пъти)

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322

Наскоро открих, че в заглавната страница на Пловдивския университет има една новост - възможност за проверка на оценките :D :D :D Мисля, че идеята е страхотна и много ще улесни студентите :y:
П.П. Базата с данни все още не е пълна, но съм сигурна, че до началото на следващата академична година всичко ще е готово, пък и сесията свърши и мисля, че всички си знаят настоящите оценки :-P
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #1 -: 04.07.2008, 17:46:32 »

Не на всички им е свършила сесията,някои са в разгара и.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #2 -: 05.07.2008, 14:26:17 »

Плюс не всички преподаватели връщат веднага протоколите в Учебен отдел, освен това няма кой да ги въведе навреме, понеже сега инспекторките имат много хора покрай държавните изпити и нямат време. Във ФМИ с тази задача натовариха други хора, но се оказа, че има проблеми със софтуера за въвеждане, както винаги и става мудно.

Би трябвало по някакъв начин самият преподавател да вкарва оценките веднага след изпита, ама това поражда други проблеми.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #3 -: 07.07.2008, 10:22:15 »

И аз мисля, че най-добре би било преподавателите да могат сами да въвеждат оценките в базата. А другите проблеми се решават с електронен подпис, който ако все още не, то в близко бъдеще ще бъде масово използван. Предполагам дори Университета може да поеме, част от разходите/дейностите свързани с издаването на електроннен подпис на преподавателите и служителите.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #4 -: 07.07.2008, 17:45:44 »

Ако всичко това ми спести и писането на оценки в главната книга при инспекторките ще е 6! Като си помисля, че ми предстои да разнеса оценките на 60 човека и се изприщвам.

Относно електронния подпис, мисля че няма да се скъпо ако ПУ направи свое Certification Authority (CA). Не е нужно да ползваме платени такива навън, или също добър вариант е да ползваме BG.ACAD | CA, от където между другото е и сертификата на този форум.

CA обаче е далеч по-малък проблем за сигурността и довереността. Последно въпросната система работеше в Plain Text сесии между сървъра и клиента, което задължително не трябва да бъде така, дали и кога ще се реши този проблем - не зная.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #5 -: 09.07.2008, 16:03:51 »

В Нов Български Университет системата е измислена сравнително кадърно:

1) Провеждат се занятията.
2) Провежда се някакъв междинен изпит (тест, контролна работа, каквото-и-да-е-друго). Оценката се нанася електронно от интернет базирана система, достъпна само за преподавателите.
3) Студентите могат да проверят по всяко време на денонощието какви оценки имат нанесени до момента.
4) Провежда се Изпитът! Преподавателят отново нанася оценките електронно, в същата онази интернет базирана система, достъпна само за преподавателите.
5) Студентите пак могат да видят какви оценки имат, отново чрез онлайн системата.
6) Преподавателят предава протоколите по електронен път с натискането на един бутон в една уеб страница.
7) Последната стъпка е протоколите да се заверят с един подпис от преподавателя, поставен най-отдолу на всички протоколи.

Няма излишни хартии, няма излишна администрация. Студентите не висят пред вратите, за да питат какви оценки имат. Преподавателите не се изприщват да гонят работното време на инспекторите по съответните факултети. Всичко става електронно. След като там може да се направи това, защо да не може и тук?
« Последна редакция: 09.07.2008, 22:22:34 от Иван Давидов »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #6 -: 09.07.2008, 17:04:29 »

След като там може да се направи това, защо да не може и тук?

По същата причина, поради която не се правят много оптимизации на много места - има хора, чиято работа зависи от наличието на сегашната неефективна система. Едно време работници са трошали парните машини, които са им "взимали работата", та сега ли ще е различно?

Впрочем, въобще не твърдя, че в конкретната ситуация точно в ПУ някой умишлено пречи или нещо такова. Това е мащабно явление, случва се навсякъде. Пък и сериозно, кой ще тръгне да обмисля как да премахне собствената си работа?

Като оставим "общите явления" настрана, има си и съвсем реални пречки (не че са големи и непреодолими, но комбинирани с горното...). Необходимо е например цялата система да се направи много, ама много сигурна откъм възможности да бъде "пробита" от студентите. А като се знае колко са изобретателни някои хора, когато трябва да прецакват системата (да се чуди човек защо просто не вложат тази енергия в учене, но... :roll: :-X). Тази висока степен на сигурност, ще означава, че съответния софтуер почти сигурно ще е доста скъп. Осен това ще трябва да се закупят нови компютри и да бъдат обучени преподавателите да работят със системата (а в унито има такива, за които сеговори, че едва ли не не знаят от кое копче се включва компа).

Знам, това са все дреболии, но те се трупат, а и като прибавиш по-горната всеобща тенденция, стигаш до "Бе защо да си правя труда да се занимавам, като ще е зорно пък накрая ще ми вземе и работата. Я да си го караме по стария начин". И така... :roll:

ПП Само защото съм служител, не значи, че не виждам някои проблеми. Всъщност, точно защото работя в Университета и се надявам да го правя и в бъдеще, имам особено голямо желание проблемите да се разкриват и разрешават.


ППП Ако питате кой конкретно е виновен - никой. Работата е комплексна, зависи от твърде много хора, повечето от които си имат и други неща на главата и така си минаваме с групова безотговорност. Системата е такава, за съжаление. И не само при нас
Активен
Физически Факултет

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #7 -: 14.07.2008, 11:50:09 »

аз съм ЗА да се измисли нещо електронно и да не попълвам протоколи до изприщтване  :bravo:
Активен
PLANTGENE.EU

dess

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 165
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #8 -: 23.07.2008, 21:21:12 »

Наскоро открих, че в заглавната страница на Пловдивския университет има една новост - възможност за проверка на оценките :D :D :D Мисля, че идеята е страхотна и много ще улесни студентите :y:

Идеята наистина е много добра!  :y:
Това би било едно голямо улеснение. Надявам се наистина опитът да се окаже сполучлив  :-) :wink:
Активен
Победата обича упоритите

ElItO

  • Гост
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #9 -: 24.07.2008, 12:37:47 »

Страхотна новина, досега завиждах на приятели в други университети, които проверяват в интернет оценките си, сега вече и ПУ навлиза в ерата на новите технологии. Дано само системата стане действаща преди да завърша. А ако може в сайта да се изнасят и дати за изпити, зали в които се провеждат и т.н. ще бъде страхотно  :D :D :D
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Проверка на оценките в сайта на ПУ
« Отговор #10 -: 24.07.2008, 14:34:22 »

Датите за изпитите би трябвало да се изнасят в сайтовете на всеки факултет или поне в нашия това се прави от този семестър, което мен лично много ме радва. Няма го вече блъскането пред таблото всеки да запише датата и проверката по няколко пъти да не би в суматохата да си объркал нещо.
Определено съм за модернизацията и напълно подкрепям новата система.  :y: :y: :y:
Активен