Декоративни рибки
www.bgvet.com10 Полезни Съвета за Начинаещи
Купете, ако можете да си го позволите, поне 80 - 90 литров аквариум. Въпреки маркетингът в противоположна посока (към по-малък обем), това не е най-добрият избор за начинаещи. По-големият резервоар (по отношение на обем) е по-стабилен, що се отнася до поддръжка на температурата и химическия състав на водата.
Измивайте водните филтри и други "биологични" среди в аквариумна вода, а не на течаща струя, за избягване на унищожаването на полезната микрофлора.
Провеждайте промени (обновяване) на водата редовно и ритмично - 25% месечно може да се приеме за МИНИМУМ за среден по обем резервоар.
Не прехранвайте. Хранете с малки количества храна и съблюдавайте за изяждането и преди да добавите нова порция. Не се изкушавайте да храните само поради това, че рибките изглеждат "гладни" - 2 пъти дневно е достатъчно.
Проучете нуждите и приспособимостта на видовете ПРЕДИ покупката.
Огледайте рибките преди да ги купите. Избягвайте екземпляри с наранени и изменени перки, хриле, etc.
Освобождавайте новозакупените рибки в аквариума постепенно - потопете кесийката, сакчето, за около 20 минути за изравняване на температурата.
Използвайте карантинен съд за новите рибки, когато е възможно.
Отглеждайте бавно, за да позволите на бактериалната популация възможност и време да се размножи и посрещне необходимостта от разграждане на допълнителните отпадни продукти.
Не пренаселвайте. 1" рибка на 4 - 4 1/2 л. вода често се използва като правило, но това не бива да се пиема за нещо закостеняло - не можете да отглеждате 10" рибки в 40-50 литров резервоар. Помнете, че вашият аквариум ще се поддържа по-лесно и по-здравословно, ако не го пренаселвате.
Материалът се публикува с любезното разрешение на Български Ветеринарен Център. За повече информация -
www.bgvet.com.
За повече информция:
http://www.akvaristika.hit.bg/fish.htmlhttp://www.bgvet.com/animals/pets/decfish/fishintro.htmlhttp://aquariumbg.com/index.php?inspage=snails.txt