argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: online archive s trudove na PU  (Прочетена 26957 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
online archive s trudove na PU
« -: 05.04.2006, 13:52:29 »

Zdraveite,

po povod na temata za diplomnite raboti: http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=730.0 iskam da predloja neshto, koeto ne e izcialo moia ideia, no sega shte ia definiram nanovo.

Milke, moje bi tova nai-veche zavisi ot teb v chastta na urejdane na administrativnite i finansovi vaprosi. Za tazi cel moje bi e dobre da si napravim sreshta (kakvo shte kajesh za 12.04.2006 - sriada).

Iska mi se v PU da napravim elektronen arhiv (pdf) na vsichki trudove koito se producirat v PU. V tova chislo shte se vkliuchvat diplomni i kursovi raboti, disertacii i nauchni izdania... izobshto vsichko koeto izliza ot PU kato intelektualen produkt. Saotvetnite trudove shte se paziat na pdf arhiv na online server, kadeto shte ima tarsene po razlichni kriterii. Opcii za zashtita sashto shte diskutirame. Tova bi bilo dobre da e sachetano sas sobstven site na bibliotekata (Milke misli si i za tova).

Ako niakoi iska da kaje neshto po temata - sega mu e vremeto. Mislia tova da e edno ot neshtata s koeto shte se zaema aktivno pri idvaneto mi.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #1 -: 05.04.2006, 14:37:19 »

ksx,

Успех,

Аз се уморих вече да се занимавам с библиотеката. Нищо съществено не се е променило. Надявам се да успееш да промениш нещата.

поздрави:
а.
Активен

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #2 -: 06.04.2006, 08:47:14 »

Nasko, ideyata e chudesna, nie zapochnahme neshto podobno, no s analitichno opisanie na statiite ot nauchnite trudove. Shte chakam da se vyrnesh, za da go obsydim, kakto i red drugi vaprosi.
Milka
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #3 -: 13.03.2007, 17:03:32 »

Има ли някакво развитие по този въпрос?  :roll:

ksx - моя милост и колегата Балик Джамбазов самоиниациативно започнахме изготвянето на такъв архив на научните трудове на ПУ - серия Биология.  8-) Разбрахме, че в издателството пазят като PDF последните броеве от научните трудове на ПУ които са излезли през последната 1-2 години. Преди това не се е пазело нищо. Това улеснява нещата много. Колкото до по-сторите броеве - започнахме сканирането им и изготвянето на PDF за всяка статия. За сега сме работили по-обстойно по книжката Animalia, от която има вече няколоко броя изцяло сканирани, както и отделни статии. По едно време даже бяхме направили и специализиран сайт, където бяхме качили архива, но след смяната на сайта на Факултета по биология този сайт е неактивен. Сега започнах изграждането на нов сайт с друг дизайн и т.н., но ако се прави цялостен архив на научните трудове на ПУ - това е излишно. Ако нещата са доведени до някакъв завършен вид бих могъл да спомогна със самите сатии, които сме сканирали до сега и които продължаваме да сканираме.

Как стоят нещата по този въпрос?

Активен
Nobody likes a smart ass...

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #4 -: 15.03.2007, 11:38:59 »

Здравейте!
Това, което правите е чудесно. Ние също имахме подобна идея, но не разполагаме с техника. Мислим да правим аналитично описание на статиите от Научните трудове. БАН са спечелили конкурс за техника за архивиране на редки и ценни библиотечни документи. Предложих да архивират Научните ни трудове, но за сега не са проявили интерес.
Доц. Тотков и студентите му правят виртуална  библиотека, но ще има проблеми с публикуването на статиите в Интернет поради закона за авторската отговорност. Бих се радвала, ако се видим и поговорим по въпроса.
Активен

smm

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #5 -: 15.09.2007, 14:38:47 »

Доц. Тотков и студентите му правят виртуална  библиотека, но ще има проблеми с публикуването на статиите в Интернет поради закона за авторската отговорност. Бих се радвала, ако се видим и поговорим по въпроса.
За да няма проблеми с авторските права, ще трябва да се иска разрешение от авторите и вероятно да се откупят тези права.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #6 -: 15.09.2007, 16:54:12 »

Ала бала ница....

с кви права се оправдаваме? Кви са правата на студента над дипломната му работа - никакви. Този документ е собственост на ПУ и е публичен текст, който трябва да се разпространява публично и свободно. Може би някой юрист тук да ме защити.

Далече по на запад, далеч по-ценен труд изработен за доста повече време (моята доктурантура) е публично достояние на този адрес:
http://duepublico.uni-duisburg-essen.de/servlets/DocumentServlet?id=13087&lang=en
... всъщност този адрес е точно такава база данни каквато дискутираме тук дали трябва или не бива да се направи.

Карай... бирата тук придължава да е евтина, а женките хубави... предимствата на БГ не са там де ги търсим.
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #7 -: 15.09.2007, 19:55:33 »

Както бях писал по-горе преди време с Балик бяхме направили сайт с архив на научните трудове на ПУ - серия Биология и го бяхме пуснали онлайн за известно време. След като се смени сайта на Факултета по биология сайта беше изтрит. Така или иначе архива, който беше качен беше основно статии от книжката Animalia... Сега с доц. Бечев планираме пускането на нов сайт, който ще съдържа доста по-обширна информация, но основно ще съдържа статиите от Animalia! Както бях писал по-горе първо ще качим PDF-ите, с които разполагаме и в последствие ще сканираме и качваме постепенно по-старите броеве. За сега ще се ограничим само с Animalia-та, понеже е много работа за двама човека цялата сериа "Биология"! Ако се намерят хора, които да помагат със сканирането на статии и подръжката на сайта в последствие можем да включим и другите книжки. Но за сега така стоят нещага. Надяваме се, че до края на годината новия сайт ще е вече факт.  8-)

Наско - при мен имам няколко (към десетина) дипломни работи в електронен вариант на студенти завършили в БФ през последните две години! Ако се прави някакъв онлайн архив или база данни или каквото се прави - с радост мога да ги предоставя, на който е заинтересован да бъдат качени където трябва...

Мисля, че е излишно да казвам, че напълно подкрепям създаването на такъв архив и според мен също няма проблеми с авторски права и прочие. Иска се работа....

 :y:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #8 -: 15.09.2007, 20:30:23 »

Абе тази история с хостване на статии на нечие списание е съмнителна, да не река незаконна. Нямаме права за разпространението им - в общия случай списанието ги държи и вече като почти европейски ВУЗ биха могли да измислят някво европейско право и да ни осъдят.... иначе преди 3-4 години бях голям ентусиат по тази идея и виж какво направихме тогава:
h t t p : / / x e o n . u n i - p l o v d i v . b g / p d f
(не искам да се линква/индексира)
уви тогава биолозите бяха най-активни...

Иначе за идеята е ок. Тия дни се запознах с една ваша студенка, която ще е 2-ри курс тази година. Мадамата беше доста в час с това какво иска да прави, имаше няква що годе ясна визия и мнооооогооо ентусиазъм. Мисля, че бихме се сработили добре с нея, поне аз мисля да пробваме нещо.

Относно това с трудовете на ПУ и дипломните - хубава идея, но засега ще я подкрепям пасивно... нямам свободно време за още една задача на "опашката".
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #9 -: 15.09.2007, 21:09:10 »

Абе тази история с хостване на статии на нечие списание е съмнителна, да не река незаконна.

Да за хостване на статии от други журнали СИ Е незаконно и нарушава авторските права. Това което сте направили наистина НЕ Е за разпространение, но можете да си го оставите за лично ползване!  :wink: Но аз имам предвид научните трудове на ПУ, които си ги издава ПУ и ПУ си ги качва онлайн. Мисля, че няма проблеми... Между другото, когато стартирахме първия сайт говорих на дълго и на широко с проф. Николова на тази тема и се свързахме и с Жоро Кърнев от издателството и се оказа, че няма проблем научните трудове на ПУ да се качат онлайн! Няма нарушаване на авторски права. А от такъв онлайн архив печелят всички, защото в днешно време хората основно търсят литература от Интернет...

Така, че ние ще си действаме с Animalia-та, а ако ти или някой друг го докарате до някъде с дипломните работи - обадете се!  8-) На разположение са...
Активен
Nobody likes a smart ass...

smm

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #10 -: 16.09.2007, 14:45:34 »

Абе тази история с хостване на статии на нечие списание е съмнителна, да не река незаконна. Нямаме права за разпространението им - в общия случай списанието ги държи и вече като почти европейски ВУЗ биха могли да измислят някво европейско право и да ни осъдят.... иначе преди 3-4 години бях голям ентусиат по тази идея и виж какво направихме тогава:
h t t p : / / x e o n . u n i - p l o v d i v . b g / p d f
(не искам да се линква/индексира)
уви тогава биолозите бяха най-активни...

Иначе за идеята е ок. Тия дни се запознах с една ваша студенка, която ще е 2-ри курс тази година. Мадамата беше доста в час с това какво иска да прави, имаше няква що годе ясна визия и мнооооогооо ентусиазъм. Мисля, че бихме се сработили добре с нея, поне аз мисля да пробваме нещо.

Относно това с трудовете на ПУ и дипломните - хубава идея, но засега ще я подкрепям пасивно... нямам свободно време за още една задача на "опашката".
Точно за авторскитe права на статиите имах предвид, а не за дипломните работи. Не сте ме разбрали добре. Някъде да съм споменал дипломни роботи?
Активен

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #11 -: 19.09.2007, 14:42:02 »

Здравейте!
Споменах на Наско, но може би е забравил. Бях на една среща с проф. Д. Кискинов от Юридическия факултет на Софийския университет. Той е специалист по управление на авторските права в дигителна среда. Питах го дали бихме могли да публикуваме в интернет дипломните работи на студентите. Отговори ми, че всеки студент трябва да подпише типов договор за съгласие.
Относно публикуването на статии и други документи, съществува международна Директива за авторски права и свързаните с тях права в информационното общество (2001/29/ЕС).
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #12 -: 19.09.2007, 15:57:41 »

Здравейте!
Споменах на Наско, но може би е забравил. Бях на една среща с проф. Д. Кискинов от Юридическия факултет на Софийския университет. Той е специалист по управление на авторските права в дигителна среда. Питах го дали бихме могли да публикуваме в интернет дипломните работи на студентите. Отговори ми, че всеки студент трябва да подпише типов договор за съгласие.
Относно публикуването на статии и други документи, съществува международна Директива за авторски права и свързаните с тях права в информационното общество (2001/29/ЕС).

Това какво ще рече? Че не може да се качват нито дипломни работи нито статии от научните трудове на ПУ ли?  :?
Активен
Nobody likes a smart ass...

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #13 -: 19.09.2007, 16:25:52 »

Е, не че не може, но за дипломните работи е необходимо писмено съгласие на студентите - едва ли ще е проблем, по-скоро е формалност.
За научните трудове трябва да се пита специалист. Без да съм съвсем сигурна, мисля, че авторските права принадлежат на издателството. Сега се сещам, че може да направим официално запитване до Министерството на културата, дирекция Авторски и сродни права. И за нас е по-добре да се публикуват в Интернет, но в такъв случай става безсмислено издаването им на книжно тяло. Ще се спестят разходи на факултетите за издаването им и на библиотеката за пощенски разноски. Само за информация - преди седмица платихме 2500 лв. за изпращане на научните трудове на Университета до различни научни организации в страната и чужбина. Догодина предполагам, че ще е по-скъпо.
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #14 -: 19.09.2007, 16:45:01 »

И за нас е по-добре да се публикуват в Интернет, но в такъв случай става безсмислено издаването им на книжно тяло. Ще се спестят разходи на факултетите за издаването им и на библиотеката за пощенски разноски.

Е, според мен няма да може напълно да се измести книжното тяло от електронния вариант, а и според мен не е и правилно. Редно е да си има и книжно копие. Електронните копия могат да заменят изпращането на хартиени разпечатки, но за библиотеките е задължително да има и книжно тяло. Това поне е моето мнение...
Активен
Nobody likes a smart ass...

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #15 -: 20.09.2007, 09:44:02 »

Да, аз съм да има и за хартиен вариант, но публикуването на статиите в интернет ще намали тиража и ще се съкратят разходите. Предполагам, че това трябва да се реши от Академичния съвет.
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #16 -: 26.09.2007, 10:41:29 »

Здравейте!
Споменах на Наско, но може би е забравил. Бях на една среща с проф. Д. Кискинов от Юридическия факултет на Софийския университет. Той е специалист по управление на авторските права в дигителна среда. Питах го дали бихме могли да публикуваме в интернет дипломните работи на студентите. Отговори ми, че всеки студент трябва да подпише типов договор за съгласие.
Относно публикуването на статии и други документи, съществува международна Директива за авторски права и свързаните с тях права в информационното общество (2001/29/ЕС).

milka - имаш ли примерен текст или образец на този типов договор за съгласие, за да може да го направим и студентите да го подписват докато са тук, че после като заваршат иди ги търси...
Активен
Nobody likes a smart ass...

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #17 -: 27.09.2007, 01:56:30 »

За научните трудове трябва да се пита специалист. Без да съм съвсем сигурна, мисля, че авторските права принадлежат на издателството. Сега се сещам, че може да направим официално запитване до Министерството на културата, дирекция Авторски и сродни права.
Глупости, питайте издателя ...
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #18 -: 27.09.2007, 12:12:57 »

За научните трудове трябва да се пита специалист. Без да съм съвсем сигурна, мисля, че авторските права принадлежат на издателството. Сега се сещам, че може да направим официално запитване до Министерството на културата, дирекция Авторски и сродни права.
Глупости, питайте издателя ...

Аз съм говорил с издателя по този въпрос, но пак ще говоря ако трябва - той каза че няма проблеми!  :y:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: online archive s trudove na PU
« Отговор #19 -: 27.09.2007, 15:43:16 »

Тази работа с приказки само не става, но от там се започва. :-) Трябва проучване кой държи правата на разпространение (не авторските!!!), от кого трябва да се иска разрешение и всичко да се опише, подпише и подпечата. Ако трябват входящи/изходящи номера и заверки - вземете/направете ги.
Според мен трябва да се тръгне от въпросният издател (нарочно го наричам така, защото не зная формално погледнато кой е). Не съм разлиствал скоро трудовете на ПУ - но погледнете първите и последните страници, кориците ... все някъде ще пише нещо. След това - разговори със съответния шеф ...
Активен