argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Искам съвет :)  (Прочетена 5224 пъти)

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Искам съвет :)
« -: 05.09.2008, 12:58:31 »

Решила съм да сменям процесора.
Сега съм с AMD Athlon на 1.6GHz.
Въпроса е следващият AMD ли да е или Intel? Искам да е на поне 2GHz и не държа да е двуядрен.
Any ideas?

P.S. Не знам какъв ми е сокета на дъното  :hihi: Така че ако някой може да ми каже как да разбера без да разглобявам компютъра ще съм благодарна  :-P
Активен
Everybody Lies.

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Искам съвет :)
« Отговор #1 -: 05.09.2008, 15:34:04 »

Everest Home / Pro/ Ultimate Edition за всяки данни за ПЦ-то:)
AMD за по-бързи в офис приложенията, Intel в игрите.
AMD са по-евтини. Интел по-скъпи.
АМД като цяло са по-слаби от Интел, но ти като не клокваш, реално няма да усетиш разликата в перформанса.

Трудно ще си намериш процесор нов за това дъно, и ако решиш да сменяш процесора ще трябва да търсиш сокет AM2, което означава да си смениш и рама с DDR2 и видеото на PCI-E, препдолагам в момента е AGP.

Всичко зависи от това за кво ти трябва компа.
« Последна редакция: 05.09.2008, 19:25:36 от Lil`Nigga »
Активен

4k

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Искам съвет :)
« Отговор #2 -: 05.09.2008, 17:00:24 »

Ама два варианта за сокет или ти е 939 или сокет А ! Защото Атлоните досега са били на тези сокети и вече новия който е AM2 но не ми се вярва да ти е точно такъв ! А за смяна много трудно ще си намериш нещо ново , аз лично съм на 939 !
Активен

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: Искам съвет :)
« Отговор #3 -: 06.09.2008, 04:22:15 »

Има ли въобще атлони 1.6 различни от сокет а, че го мислите толкова ? Алиса, както по горе са ти казали - само процесора да смениш доста трудно, ще трябва да се търси някакъв 2ра рака, защото нови отдавна не се продават. Друг е и въпросът, че с някой нов(стар) атлон 2.0гхз сокет А, по-голяма производителност ще видиш доста трудно..
За нов процесор - това веднагически ще наложи и смяната на дъно, а от там и на памет и видео .. а сигурно и захранването ти е куче марка 300вата на 3+ години,което също плаче за смяна, и то направо отиде нов компютър..

Най-евтиният вариант, за който се сещам, който ще даде и най-голяма производителност за парите които ще струва е може би да се намери отнякаде настаро Интел пемтиум4, нещо от сорта на 3гхз + дъно което ще поддържа досегашните ти памет и видео. Варианта също е възможен и със стар атлон с.754/939 отново + старо дъно също поддържащо твоите рам и видео..
ноо.. друг е и въпросът, че трудно се намират такива чаркове.
Активен

/dev/null

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Искам съвет :)
« Отговор #4 -: 06.09.2008, 11:59:01 »

Най-изгодно, ще е направо да си смениш всичко.
Преди 2 месеца бях с една стара дънна платка (ECS K7S5A) на която и изгоря чипсета и AMD Athlon 2000+.
Нямаше смисъл да си търся дъно втора ръка на което да вървят стария рам, процесор и видеокарта, затова смених почти всичко. Застраховай от рано в случай, че стане нещо лошо. Ако имаш късмет може да оставиш захранването.

ПП. Потърси информация какъв процесор може да работи на дънната ти в книжката, която са ти дали от сервиза.
Ако дънната платка поддържа процесори до 2GHz, няма смисъл да се мъчиш да слагаш по-бърз.
Сокета е Socket A (Socket 462).
« Последна редакция: 06.09.2008, 12:22:27 от /dev/null »
Активен
Cruisin down the street in my six-fo'
Jockin the bitches, slappin the hoes...

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Искам съвет :)
« Отговор #5 -: 06.09.2008, 12:20:16 »

Пусни си един Everest и кажи какво ти дава за дъно/процесор/памет/видео/диск.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Искам съвет :)
« Отговор #7 -: 07.09.2008, 18:37:36 »

Това вече е друго!

Значи - в момента имаш дъно с VIA KT266 чипсет, процесор Socket A, памет DDR1 и видеокарта AGP, както и предположиха колегите по-горе. На практика в нов компютър не може да се ползва никой от тези компоненти. За Хард диска и записвачката - може да се ползват, повечето дъна имат по един IDE порт, но чрез JMicron чип, самите дъна са вече само SATA.

В момента двуядрените процесори са на цената на едноядрените (изключвам мизериите като Семпрон/Целерон от 50 лв, защото те няма да са кой знае колко по-бързи от сегашния ти процесор). Сегашното ти дъно е толкоз стар чипсета, че няма да поддържа DDR400 и 400 шина за AMD Barton със Socket A, а и самият Barton е рядкост - само втора употреба има. На практика това дъно - толкоз. Твоят процесор му е почти върха.

Вариантите с ново РС, запазвайки само хард диска и писачката (които пък също са остарели доста, 80 ГБ и CD писачка) - са относително скъпи, въпреки че, ако няма да играеш игри (или поне не тежки игри) има варианти за комплектно ново РС, без монитора за под 500 лв (нямам идея това много ли е за теб, аз си купих по Коледа за 1200 лв РС без монитора и клавиатурата и мишката).

Хайде сега да направим следното упражнение - ти да кажеш, първо колко пари би могла да заделиш общо и второ, къде усещащ на това РС слабото място - в игри, в зареждане на програми, искаш Виста да сложиш, искаш нещо друго? Старото ми РС беше с твоя процесор, с по-хубаво дъно верно (ама то защото предното със SIS735, подобно на твоето, просто гръмна), 2х40ГБ дискове и 2х512 DDR333 памет и видеокарта по-слаба от твоята и си ми работеще перфектно и си го пазя в кашона за резерва, защото всичко си е настроено и работи. Ще попиташ, защо тогава дадох 1200 лв - ми шефа каза да си купя, нещо като подарък е, но тия пари можех да си купя и нещо друго.
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Искам съвет :)
« Отговор #8 -: 07.09.2008, 23:12:49 »

Проблема в момента ми е че като пусна една Мозила само за да ми я отвори зарежда по 10 мин. И това след чистак бърсак нов преинстал на няма и месец.
Съмнява ме да не се е подул някой кондензатор, ако от това може да е проблема, но все още не съм имала време да го разгледам обстойно ПЦ-то.
Просто имах проблеми с тока и като се вклщчеше примерно вентилатор на същия разклонител, при изключването му ПЦто започваше да пищи. :?
Иначе го преинсталнах, защото направих грешката да сложа Service Pack 3.
Big mistake.
След това ми липсваха мистериозно 3ГБ от харда...
Друго което преди това правеше, което и сега си прави, е при пускане на utorrent-a супер насича.
Но все си мисля че може да е само кондензатор.
Ако е това което си мисля за кондензатора, лесно ли се сменя?
Активен
Everybody Lies.

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re: Искам съвет :)
« Отговор #9 -: 08.09.2008, 00:47:38 »

Мозилата може да ти цикли заради 1) екстеншъните и 2) буукмарките, и 3) download хисторито. Ако не е това, пробвай друга версия. Ако не е и от това - Opera (новата Опера е много изкушителна от към скорост и натоварване).

За utorrent-а, най-добре ъпдейтни до последна версия, преди и аз с по-старите версии имах подобен проблем с пускането и насичането, сега го няма. Ако не стане, виж настройките как са.

Service Pack 3 не е чак толкова лошо нещо ;)

Идеята за сменянето на кондензатор - ъм, ако не знаеш сама как става по-добре не. Само защото ако го дадеш някъде на "сервиз" ще те бавят месец, а и пари ще ти вземат ;)

Както споделиха всички преди това - най-добре ново дъно + процесор и рам, а пък видеото според нуждите ти ;)
Или по-добре изчакай още малко и точно преди да излезе Diablo III направи ъпгрейда, за да знаеш с какво може да го подкараш прилично ;) (шегувам се разбира се).
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Искам съвет :)
« Отговор #10 -: 08.09.2008, 08:00:44 »

Хах!
Аз Диабло не играя, обаче успях да подкарам  (и трябва да се похваля че доста доволно върви) NFS Most Wanted  :haha:

За сервиза: тва ПЦ никога на сервиз не е ходило и няма и да ходи.
А за приложенията: Мозила 3, не е от екстеншъните,защото и преди бях с нея и всичко си беше ок.
Opera only over my dead body.
Пък на utorrent-a не ме кефи последната версия  :-D
Активен
Everybody Lies.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Искам съвет :)
« Отговор #11 -: 08.09.2008, 09:16:31 »

Надутият кондензатор води до нестабилно захранване на процесора - резултата е син екран и рестарт, не зареждане по 10 минути на Мозилата!

Сървис Пак 3 също може леко да забави РС, но не е той причината.

Или имаш проблем с някакви троянци, или Windows Update процеса ти заема процесорно време (единия от няколкото svchost.exe процеса в таск мениджъра ти прави константно 100% CPU Usage). Може и хард диска да ти е минал в PIO режим. Колко време ти зарежда самият Windows?

Рестартирането от вентилатор в същия разклонител е от куче-марка захранването ти - а може и да е от изсъхнал кондензатор на дъното или в захранването! При всяко положение, смяна на кондензатор по многослойна платка не е толкоз лесна задача за неопитен човек без инструменти и опит, само поялник не стига - пробвал съм, трудно си е, затова по сервизите искат по 2 лв на кондензатор за смяната (отделно цената на кондензатора).

Атлон ХР нямат термален тротлинг като новите процесори и не може от прегряване или лош волтаж да си намали честотата, така че едва ли е това причината. Нещо просто пречи и то е 90% софтуерно.
При всяко положение може да опиташ първо една преинсталация с формат преди да си купуваш ново дъно или РС!

Много обичам думите - ама аз преди месец преинсталирах и пак е бавно! Троянеца се хваща за 0.0005 секунди. Не визирам теб точно, просто оправям по 10 РС на месец и знам за кво говоря.
« Последна редакция: 08.09.2008, 10:47:09 от Светослав Енков »
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Искам съвет :)
« Отговор #12 -: 09.09.2008, 10:45:41 »

Все си мисля че троянец няма от къде да съм хванала.
Ползвам нова антивирусна - Panda Internet Security 2008.
Свалях я от замунда и там в коментарите пишеше че бавела. Макар че мен леко ме съмнява.
Сега на 13,14,15 в Multirama ще раздават безплатна Панда, и мисля като я взема да направя пак един преинстал.
Даже много се зачудих дали да не си я купя лицензирана. 82 лева е лиценза за 3 компютъра за Panda Antivirus 2009 Pro. 118 лева е за Internet security.
Ще видим... до 15ти има време :)
Активен
Everybody Lies.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Искам съвет :)
« Отговор #13 -: 09.09.2008, 19:01:03 »

Аз изказах предположение, не твърдение!

Панда не купувай, бавна е наистина. И изпуска пак троянци.

Преинсталирай първо и тогава пак сподели имаш ли пак проблеми!
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Искам съвет :)
« Отговор #14 -: 09.09.2008, 22:39:22 »

Преинстала е сигурен.
Брат ми даде друго предложение, което за сега май е най-вероятно.
Хардуерен проблем. От харда... доста е стар вече и иска пълен формат. Ама е 80ГБ и няма в момента къде да ги прехвърля. За това след 15ти ще си взема един нов хард, 160ГБ, а от стария ще прехвърля каквото ми трябва на новия и ще го форматна.
Брата ще намаже хард  :-D
Доста хора вече са ми казвали че има нужда от цялостен формат, ама като няма къде да се прехвърли информацията ще чака.

Иначе за Пандата са ми казвали че е много добра. Макар че всеки е с мнението си. Касперски ако сложа ПЦто ще умре тотално. НОД-а повечето казват че е слаб. От AVG се разочаровах вече. Аваста съм го забранила с декрет... и то не останаха :haha:
Ще видим. :)
Мерси много за помощта до тук.

P.S. Първенец в Task Manager-a e ...

Sysyem Idle Process with CPU usage of ... 62 and up!
« Последна редакция: 09.09.2008, 23:56:49 от Alice_in_Wonderland »
Активен
Everybody Lies.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Искам съвет :)
« Отговор #15 -: 10.09.2008, 08:22:06 »

System Idle Process е хубаво да е 95-99%, дори 100%... Познай какво е това - процеса на изчакване, всъщност той допълва до 100% сумата - той единствено е хубаво да е повечко "натоварен"!
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Искам съвет :)
« Отговор #16 -: 22.09.2008, 18:18:15 »

Ще си купувам само нов хард за сега. Препоръчаха ми да си го взема от Адроит (http://adroitbg.com). Excelstor or Hitachi/IBM ? :-)
Активен
Everybody Lies.

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re: Искам съвет :)
« Отговор #17 -: 22.09.2008, 19:16:18 »

Seagate :)
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Искам съвет :)
« Отговор #18 -: 22.09.2008, 19:28:55 »

Seagate малко нанагорно ще ми дойде като цена.  :blush:
Активен
Everybody Lies.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Искам съвет :)
« Отговор #19 -: 22.09.2008, 21:20:18 »

Не са 2х по-скъпи, не се оплаквай! Точно Хитачи и Екселстора най-гърмят.
Активен