argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Отрязване на кабелите в малкия коридор на Ректората  (Прочетена 1801 пъти)

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134

Работя в кабинет на 2 етаж, в малкия коридор. Откакто ни боядисаха и ремонтираха коридорчето, някакви добри хора с клещи отрязаха кабела и ни оставиха безнетни. Сложил съм мое WLAN устройство, докато не ми трябва. Сега пък друга беда - от безжичната мрежа не мога да влизам в компютъра с правно-информационна система Апис, която доста ми трябва.
Да питам - има ли начин по ефира да вляза в Апис? Ако не - кога ще има връзка по кабел в малкия коридор?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Хай stug,
Моите колеги, отговарящи за вътрешната свързаност на ректората задействаха план, който ще ти преразкажа. Поради някакви ремонти в тая част на сградата мрежовите кабели ще бъдат изрязани, в замаяна на което ще раздадат на хората WiFi адаптери, така че те да се включат към съществуващата безжична мрежа витаеща из сградата. От друга страна съм настроил така безжичната мрежа, че клиентите й да нямат достъп до локални ресурси на университета ... от съображения за сигурност. С други думи оттук има няколко варианта, които мога да приложа корегирайки нелепата ситуация в която съм накиснат:
- правя безжичната мрежа еднозначна с жичната но на твоя отговорност;
- пускам само твоето IP да върви неограничено към локалната (жична) мрежа на ПУ;
- нищо е правим и отпиваме поредната бира, радвайки се на поредната българка - нещо много подходящо за BG атмосферата.
С поздрав най-сърдечен.
Активен

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134

Вторият вариант ми се струва най-добър. ИП-то ми е изписано на постовете, те са писани от кабинета.
Благодаря за усилието.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

stug, редно би било колегите от центъра, които са реализирали това решение да са известени и те биха могли да предложат адекватно друго решение - примерно точка защитена с парола, която раздава адреси от локалната мрежа. При всички положения е добре първо да се свържеш с тях и им разкажеш проблема: Тодор Костов - 287 или Виеслав Пилярски - 305.
Ако тази схема не сработи - моля те прати ми MAC адреса на интерфейса с който влизаш в безжичната мрежа и ще фиксирам нещата. При всички положения е интересен отговора им. IP адреса от постовете ти е този на прокси сървъра.
Активен