argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Математика  (Прочетена 3882 пъти)

sasaki

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Математика
« -: 06.02.2009, 11:06:40 »

здравеите колеги искам да помоля за малко помощ по математикаи то за детерминантите.от 4 ред и нагоре.как става решението им?
« Последна редакция: 19.02.2009, 20:41:33 от fisn_adm »
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #1 -: 06.02.2009, 17:39:55 »

Сума от произведенията на елементите на кои да е ред или стълб на детерминантата с техните адюнгирани количества - това дава стойността й.
Активен
Дзен...

sasaki

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: математика
« Отговор #2 -: 06.02.2009, 23:07:45 »

А дали ще може да дадете някой подробен пример? Така ще добия представа. Сега ми е малко магла.
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #3 -: 07.02.2009, 12:38:09 »

Ами как да ти дам по подробен пример във форум. Детерминантите при това са най-лесната част на висшата математика. Мисля, че, едвали, ще имаме от 4 и по-горен ред на изпитите, но дори и да е така сигурно ще имат пропорционални редове или стълбове и няма да се наложи да решаваме. Ако е от 4 ред, намираш поддетерминантите и от там адюнгираните количества. и после както ти казах - събираш произведенията на елементите на един ред или стълб на "главната" детерминанта със съответните им адюнгирани количества и полученото число е решението на детерминантата. Съжалявам ама няма как да ти напиша формулата за намиране на адюнгирано количество, но трябва да я имаш в лекциите си или в учебника. Най-общо е минус единица на степен сумата от индексите на коефициента по поддетерминантата на съответния елемент. Дано само да не съм те объркала оща повече.
Трудно е да се обясни във форум. Стискам палци за изпита и успех.
Активен
Дзен...

sasaki

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: математика
« Отговор #4 -: 07.02.2009, 19:03:52 »

Наистина е трудно. Все пак благодаря! Да се надяваме, че няма да имаме от 4-ти ред, защото пак нищо не разбрах. :headbang:
Активен

juli_85

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60
Re: математика
« Отговор #5 -: 08.02.2009, 23:08:47 »

дай пример и ще ти го реша
Активен

Ellie.Stoychovska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re: математика
« Отговор #6 -: 10.02.2009, 09:43:57 »

А някой ще обясни ли как се намира адюнгирана матица. Формулата я знам, но нещо не схванах логиката на задачите, които решихме на лекции или просто съм пропуснала нещо да запиша и ми се губи :-)
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #7 -: 10.02.2009, 10:04:38 »

А някой ще обясни ли как се намира адюнгирана матица. Формулата я знам, но нещо не схванах логиката на задачите, които решихме на лекции или просто съм пропуснала нещо да запиша и ми се губи :-)
Решаваш детерминантата на съответната матрица. Намираш адюнгираните количества на всеки елемент на детерминантата  и после най-нагледно става така
А* =А11 А21 А31                                                                                                   
       А12 А22 А32                                                                                                 
       А13 А23 А33
Или казано с думи адюнгираните количества на елементите от първия ред на детерминантата става елементи на първи стълб на адюнгираната матрица и т. н.
« Последна редакция: 10.02.2009, 10:07:29 от stasy7777 »
Активен
Дзен...

Ицкей

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 239
Re: математика
« Отговор #8 -: 10.02.2009, 10:32:06 »

А някой ще обясни ли как се намира адюнгирана матица. Формулата я знам, но нещо не схванах логиката на задачите, които решихме на лекции или просто съм пропуснала нещо да запиша и ми се губи :-)

Ех, тея политолози.  :-P Аз пратих на Пейчева материали за този изпит, но явно тя не е добър разпространител. Пратете ми мейла си на лична.


Същото се отнася и за всички други желаещи. Пратете си мейлите само и единствено на лично съобщение. Няма да разводнявате всяка тема с мейлите си, че само снимки ви липсват, за да превърнем форума в сайт за запознанства.  :-D
Активен
Ицко иска поничка!

sasaki

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: математика
« Отговор #9 -: 14.02.2009, 19:16:21 »

Днес имаше изпит по математика. Някой който е бил и ако си спомня задачите моля да ги напише. Какво точно е дала???
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #10 -: 15.02.2009, 13:01:55 »

Привет, sasaki, аз имах изпит по математика вчера. Доц. Капитанова даде 6 задачи с по няколко подусловия. Примерите не бяха никак трудни, ако си решавал задачите, решавани на лекции, ще се справиш перфектно. Имаше и няколко определения. Даде от матрици, вектори, уравнение на права в равнина, производни на функция на една независима променлива, частни производни на функция на две независими променливи, неопределен интеграл и определен интеграл  :-) общо взето - от всичко имаше. За всекиго по нещо. Изпитът премина много спокойно и доц. Капитанова беше много добре настроена. Носи си непременно студентската книжка или документ за самоличност, че имаше няколко неориентирани колеги, които бяха без никакъв документ за самоличност. Ако интересува още нещо, питай.  :-)
Успех ти желая!
« Последна редакция: 15.02.2009, 13:10:57 от stasy7777 »
Активен
Дзен...

pamela83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
  • Обичай по женски, отмъщавай по мъжки!
Re: математика
« Отговор #11 -: 16.02.2009, 12:04:36 »

stasy7777 имаше ли екстремуми на функция :-)
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #12 -: 16.02.2009, 12:17:17 »

Имаше, но в моя случай функцията беше строго растяща в цялата си дефиниционна област.  :-)
Активен
Дзен...

pamela83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
  • Обичай по женски, отмъщавай по мъжки!
Re: математика
« Отговор #13 -: 16.02.2009, 12:21:17 »

Благодаря за бързия отговор :-) Между другото дочух, че доц. Капитанова дава задачите от лекциите, но с други числа...вярно ли е :-)
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #14 -: 16.02.2009, 12:26:59 »

Задачите са такива, каквито сме решавали на лекции. Няма нищо сложно и страшно, ако си ходила редовно на лекции и си ги решавала вкъщи. Отпусни си душата, ще се справиш.
Активен
Дзен...

pamela83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
  • Обичай по женски, отмъщавай по мъжки!
Re: математика
« Отговор #15 -: 16.02.2009, 12:38:27 »

мдааа :-) ходила съм на всички лекции, а в момента пререшавам задачките и се надявам да се справя :-)
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #16 -: 16.02.2009, 12:53:17 »

Стискам палци. Успех  :y:
Активен
Дзен...

pamela83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
  • Обичай по женски, отмъщавай по мъжки!
Re: математика
« Отговор #17 -: 16.02.2009, 15:39:07 »

Благодаря :wink:
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: математика
« Отговор #18 -: 16.02.2009, 15:46:30 »

Пак заповядай  :-) . Ако имаш въпроси, насреща съм. Последното важи за всички колеги. Усмихнат ден.
Активен
Дзен...

Ellie.Stoychovska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re: математика
« Отговор #19 -: 19.02.2009, 17:00:55 »

Аз имам въпрос, ще съм благодарна за помоща :-) Въпросът ми е точно за нарастваща и намаляваща функция. Първо как да определя Деф. област? Второ на база примерите от лекциите:
- без да решаваме получената производна директно я определяме за растяща или намаляваща, но защо?
- как се определят интервалите за > и < след като изчислим неравенството
- и последно за екстремумите. Ако ф-ята е растяща или намаляваща значи няма екстремум, как става това това определяне, на база какво?
Благодаря предварително :-)
Активен