argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Състезания по математика и информатика  (Прочетена 6388 пъти)

Владислав

  • Гост

Защо ФМИ не организира състезания по математика или информатика? Гледам последно през 2006г е имало някакво факултетно състезание по програмиране и оттогава досега нищо! Няма да е зле ако се организира нещо подобно всяка година! И по математика и по информатика! По този начин ще има по-голям стимул за учене  :-) според мен! Вие на какво мнение сте?
Активен

lamerch0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43

Ами ако не го организира ФМИ може самите студенти да организират нещичко дори и без награди ...  Иначе съм с две ръце за !
Активен

rnedelchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
  • "Get a GREP on yourself!"
    • http://rallybulgaria.com

Подкрепям те Владо :-)

Би било доста интересно и стимулиращо  :bravo:
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост

Добра идея. Двете крайности са
  • състезания по програмиране или решаване на задачи
  • някакво състезание при което се иска от човека да се забие в библиотеката, да прочете десет иначе хубави книги и да напише суха теория
Най-интересното, срува ми се ще е някъде по средата. Ползите са един милион - стимулира хората да учат, дава им по широк поглед върху нещата, човек може да изпъкне и да го забележи по-лъскав работодател ...
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!

Може би нещо по средата наистина е най-добре. Примерно в няколко кръга... първо решаване на задача по математика и една по математика и примерно 1 отбор отпада след това, така че да е комплексно. И така няколко кръга с различна трудност :)
Активен
Everybody Lies.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Готов съм да спонсорирам подобно състезание с каса бира!
Активен

Владислав

  • Гост

Радвам се, че на всички ви харесва идеята  :D , сега ако успеем и да я осъществим ще е чудесно!
lamerch0 предложението ти е много добро, трябва само да се организираме  :-) !
Активен

lamerch0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43

Съгласен но нека да е в началото на следващия семестър, че в момента положението не е много розово ;)

Но има много аспекти които могат да се решат дотогава ... примерно състезанието live програмиране или някой ще дава задание и който го направи го праща до журито в рамките на 1 час.

Г-н Енков цялата каса само за един победител ? Ще му дойде повечко  :-D
« Последна редакция: 11.03.2009, 19:14:07 от lamerch0 »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Казах спонсорирам състезанието, не победителят - просто за всеки ще има бира, а и аз няма да съм единственият спонсор, надявам се!

То реално няма как да го правим по време на сесията, не бойте се! Ще вземем от гл.ас. Ангел Голев задачи и ще се пробвате! А може и вие да предложите регламент - да не е само алгоритмично състезание, може да е всеки да си докладва някви успехи и постижения, може да се съпоставят интересни решения на истински проблеми - т.е. да стане нещо като сбирка, не олимпиада? Уф, мечти!
« Последна редакция: 12.03.2009, 11:42:15 от Светослав Енков »
Активен

lamerch0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43

Всъщност предложението да е нещо различно ми харесва много повече, но все си мисля че ни е малко рано (за мен де) да почнем с задачи от тип "На лунната повърхност има кратери които при свързването си се получава равнобедрен триъгълник с лице 20 см. Намерете къде са разположени кратерите "  :-D


//офтопик
а сбирка как да го чета сБирка или сбирка  :sun:
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #10 -: 11.03.2009, 21:25:15 »

Бях написала програма която работеше с числата 1,2,3,4 , но не работеше като се напишат 4,3,2,1 (трябваше да извежда минимален и максимален елемент). Това брои ли се за постижение? :-D
Активен
Everybody Lies.

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #11 -: 11.03.2009, 22:27:44 »

Казах спонсорирам състезанието, не победителят - просто за всеки ще има бира, а и аз няма да съм единственият спонсор, надявам се!

То реално няма как да го правим по време на сесията, не бойте се! Ще вземем от гл.ас. Ангел Голев задачи и ще се пробвате! А може и вие да предложите регламент - да не е само алгоритмично състезание, може да е всеки да си докладва някви успехи и постижения, може да се съпоставят интересни решения на истински проблеми - т.е. да стане нещо като сбирка, не олимпиада? Уф, мечти!

Е ти сега ми разби илюзиите :-) Биеш го в две посоки
  • занаятчийско състезание тип "Олимпиада"
  • студентите постигат нещо и докладват. Или някой фирмаджия/марсианец/олющентаван им дава заданието, те постигат нещо и докладват
Активен

lamerch0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #12 -: 11.03.2009, 22:33:20 »

Честно предпочитам да пиша доклад отколкото да развивам суха теория ...
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #13 -: 12.03.2009, 11:44:05 »

Аз дадох идеи само, не съм казал какво и как да е! Въпроса е да е интересно и увлекателно! Явно няма да стане...
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #14 -: 12.03.2009, 13:15:50 »

Е нали идеи коментираме. :-)

А дали ще стане ... човек никога не знае
Активен

lamerch0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #15 -: 12.03.2009, 16:50:02 »

Недейте така г-н Енков вярвам че ще стане ... рано или късно.
Но нека се включат и други колеги и от други курсове, че засега като гледам сме само от 1ви курс.

А защо пък да не се проведе нещо малко по голямо т.е да се включат и другите предложения т.е може да се направят категории и да стане нещо като ден на ФМИ. Така и ще бъде подкрепен и от другите факултети (предполагам)...
« Последна редакция: 12.03.2009, 16:54:45 от lamerch0 »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Я да ви събудя ...
« Отговор #16 -: 12.03.2009, 17:47:35 »

Какво ще кажете да спрем с празните приказки?

Предлагам следното нещо.
1 Някой задава тема и срок
2 В рамките на тоя срок който иска пише докладче, който иска - софтуерче
3 Събират се хората и всеки си разказва и показва какво е направил
4 Всеки участник, демек човек който е разказвал или показвал пише на листче две представяния, които са му харесали и го пуска в кутийка. Що две? Ми да не си пишат хората само собственото име и да се получи равен резултат :wink:
5 Победителя или първите N души получават бира или шоколадче в зависимост от това дали са над или под 18. Да не развращаваме младежта.

Ако няма желаещи за първа точка се наемам да измисля първите две три теми.

Аре да видим ...
Активен

lamerch0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #17 -: 15.03.2009, 23:57:27 »

Съгласен но след сесията през лятото с удоволствие.
Активен

hdk

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #18 -: 23.03.2009, 18:42:34 »

За всички желаещи ще направим задочен конкурс по информатика в три кръга. Задачите ще изискват написването на кратки програми, които ще се тестват от журито. Всеки кръг ще получавате по две задачи. Естествено първият кръг ще бъде с по-лесни задачи за да могат да се включат студенти от всички курсове и специалности на ФМИ. Първите десет след трите кръга ще се явят на явно състезание подобно на олимпиада и ще са в ядрото на отборите на ФМИ. Очаквам мнения за конкурса и предложения за награди.

доц. Крушков
Активен

Владислав

  • Гост
Re: Състезания по математика и информатика
« Отговор #19 -: 23.03.2009, 22:40:51 »

Идеята за конкурса е добра доц. Крушков  :D ! Ще участвам с удоволствие! Няма да е лошо да се направи нещо подобно и по математика  :-) !
« Последна редакция: 23.03.2009, 22:49:07 от Владислав »
Активен