argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Възстановяване на студентски права  (Прочетена 5423 пъти)

daria.eli

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Здравейте!
Завършила съм семестриално 2004г. -специалност МАКРОИКОНОМИКА. Остана ми държавният изпит по спициалността.Някой знае ли как стои въпроса с яваване на д.изпит след толкова години?Трябва ли да се възстановяват студентски права,каква е сумата (ако има такава)?
Предполагам доста неща са се променили от тогава.Ако някой може да ми даде информация, ще бъда много благодарна!!!
Благодаря!!!
Активен

Filipo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
  • ФМ
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #1 -: 17.03.2009, 11:51:35 »

не съм напълно сигурен, но наскоро университети се бунтуваха точно срещу такива случаи. студента е с такива права до завършването си, а те губят пари хора, които през това време дори не са се явявали. дадоха пример с човек, влезнал в затвора: той губи правата си, влизайвки в затвора, но при излизане те се подновяват.

а що се отнася до теб и ако не си прекъснала поради слаб успех, болест или незаверка и т.н. би трябвало да няма проблем да се явиш. просто трябва да кажеш тези неща на инспекторката предполагам.
Активен

daria.eli

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #2 -: 17.03.2009, 12:20:08 »

Не съм прекъснала поради слаб успех,болест и т.н.Просто тогава ни казаха ,че имаме право 4 пъти да се яваваме на д.изпит,т.е 2 години.Моите явавания бяха неуспешни и след това така и не успях да проверя как стоят нещата с подновяването на правата ми(поради куп семейни драми и проблеми)!Но така или иначе ми се иска все пак да си взема диплома,за да не отидат четири години на вятъра!Надявам се де :-)
Активен

RAINA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 129
  • Успехът е моя избор!
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #3 -: 17.03.2009, 17:42:27 »

Не искам да ви разочаровам , но доколкото знам студентските права се запазват максимум 2 години след което студента ги губи окончателно.
Активен
Аплодисментите са за мен.

maria_2103

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #4 -: 18.03.2009, 08:11:31 »

Един колега бeше в същата ситуация и от него знам че, до 2 год след последния семестър имаш  студентски права,след това ги губиш. Можеш да ги възстановиш или като си явиш отново на кандидатстудентски изпит или като заплатиш съответната такса за възстановяване, която до преди 2 г беше 350 лева.Мисля, че негубиш правата си дори и след втората год, ако през цялото това време си плащала студентската си такса.
Дано да съм ти помогнала, най-добре питай инспекторките и не се отчайвай, начини има...
« Последна редакция: 18.03.2009, 14:50:57 от maria_2103 »
Активен

daria.eli

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #5 -: 18.03.2009, 09:49:32 »

Искрено съм ви благодарна за отговорите!Със сигурност ще имам визита при инспекторката,но се моля да е в добро настроение!!!А и да не и е натоварен графика,за да може да ми обърне повече внимание :-)!
А иначе бях чувала за суми от рода на 800-1000лв. за възстановяване на студентски права.Но дано да не е така!!!Благодаря отново на отзивчивите колеги!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #6 -: 18.03.2009, 21:47:37 »

Защо не си подадеш молба до декана за явяване на държавен изпит!??????Във Юридическия факултет право за явяване на държавен изпит са 3 пъти- толкова колкото и за нормален семестриален изпит.Спазвайте правилата и реда,  а не питайте колко струва възстановяване на студентски права! Ако нямаш положителна резолюция на молбата, тогава се търси в друга хипотеза, но пак повтарям следете правилника на Университета--там са написани точно и изчерпателно правилата на следването!Ако случайно не можете да си  изясните някои неща ,се обръщайте 1) към инспекторката  2) към адвокат при съмнение ,  че инспекторката нещо  не е в час или сте получили недостатъчна информация или нещо друго,   което не Ви се е поннравило!Твоя случай не  е  много сложен и ако не можеш да го разрешиш обади се за помощ от приятел! :-) :y: :beer:
Активен
Всичко е любов

daria.eli

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #7 -: 19.03.2009, 09:41:50 »

Благодаря за съветите,колега!Аз просто исках да разбера дали някой знае как стоят нещата, като са минали толкова години,както е в моя случай.А иначе това за сумите са само слухове от тук,от там-не знам дали са верни! :-)А иначе отново ще се запозная с правилата на университета!!! :wink:
Активен

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #8 -: 19.03.2009, 12:49:45 »

http://www.uni-plovdiv.bg/GetResource?id=342 Мисля, че твоят случай отговаря на чл. 159, ал 2, но в твой интерес е да не съм права  :-)  Дано всичко да се уреди добре за теб  :y:
Активен
Дзен...

GOOD

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 189
    • Направи нужното.... не бъди послушен !!!
Re: Възстановяване на студентски права
« Отговор #9 -: 02.04.2009, 23:59:49 »

Тези членове...  :drunk: :drunk:
Активен