argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Дарителска такса ?!?!?!  (Прочетена 4771 пъти)

Insomnia86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 61
Дарителска такса ?!?!?!
« -: 04.07.2006, 19:17:16 »

Днес сутринта отидох до университета, за да разбера как стои въпросът с придобиването на втора специалност. Стана ми ясно, че трябва да си завършил успешно поне втори курс (не е ясно защо, но вероятно има причини, за да бъде така) и че трябва да има успех над 4.50, както и да подадеш определени документи. Дотук добре. Това, което ме накара да изпадна в недоумение обаче, беше, че за да се запише втора специалност, е необходимо да се внесе "дарителска такса" в размер 350 лв за задочно обучение, и 700 лв за редовно(?! е как за редовно, като втората специалност може да бъде само задочно). Поправете ме, ако греша някъде, наистина ми изглежда странно. И ако може някой да ми разясни термина "дарителска такса".............
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #1 -: 04.07.2006, 19:44:56 »

За коя втора втора специалност става дума?
Активен

Insomnia86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 61
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #2 -: 04.07.2006, 20:36:15 »

Става дума за ФИСН, а иначе не беше упоменато дали се отнася до конкретна специалност.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #3 -: 04.07.2006, 23:01:18 »

Insomnia86,

Според мен т.нар. такса е дарение за университета. Тя в никакъв случай не е задължителна. Но в крайна сметка университетът трябва по някакъв начин да си осигури финансиране, за да не се нареди на опашката на протестиращите университети които чакат финансиране от някакви министерства дето им е все тая какво ще стане.

Ако се съгласите да дарите, искайте уверение с подпис и печат (дата и възможно най-много подробности около дарението). Помислете си добре и доколко можете да имате доверие на декана на съотв. факултет от който зависят тези неща.

успех:
а.
Активен

Insomnia86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 61
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #4 -: 04.07.2006, 23:29:44 »

Беше изрично подчертано, че тази дарителска такса е задължителна. Самото наименование "дарителска такса" е смешно според мен, защото таксата е нещо регламентирано и задължително, докато даренията се осъществяват доброволно....Поне да бяха написали, че е необходимо да се заплати еди-каква си сума по еди-какъв си ред,а не да ни хвърлят прах в очите по такъв елементарен начин. Да не говорим, че в правилника, публикуван уебсайта, няма нищо написано за въпросното "дарение".  Вече не знам с какви неща още ми предстои да се сблъскам... :roll:
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #5 -: 05.07.2006, 00:53:46 »

Insomnia86, за ФИСН такава такса / дарение Н-Я-М-А-!-!-!!!
Подобни дарения в ПУ изисква единствено ФМИ, които аз ЛИЧНО тълкувам като рекет, независимо от уж логичните им обяснения на колегите.

Относно ФИСН - вчера говорих с декана им точно за такъв случай и всичко е точно 1:1 както твоето инфо, но без тази "такса"
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #6 -: 05.07.2006, 02:51:41 »

Здравейте,

За ФМИ - аз не го приемам като рекет - всичко е прозрачно и не е задължително. По-скоро в случая има опит за рекет с тази задължителна такса. + Това мога да добавя, че целта на служителите в ПУ, които не са във ФМИ е да ти направят колкото се може по-спекан деня без дори да си помислят да ти свършат работа (без международния офис).

Подобни такси има на много места в много университети и всичко се прави без никаква прозрачност като се разчита единствено на думата на този, който рекетира.

Insomnia86: Добре дошъл(дошла) в българската система за висше образование.

поздрави:
а.
« Последна редакция: 05.07.2006, 08:35:01 от artanis »
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #7 -: 05.07.2006, 08:13:06 »

Insomnia86, за ФИСН такава такса / дарение Н-Я-М-А-!-!-!!!
Подобни дарения в ПУ изисква единствено ФМИ, които аз ЛИЧНО тълкувам като рекет, независимо от уж логичните им обяснения на колегите.

Относно ФИСН - вчера говорих с декана им точно за такъв случай и всичко е точно 1:1 както твоето инфо, но без тази "такса"

ksh, преди да изказваш така убедително такова (струва ми се клеветническо) мнение за ФМИ, би следвало да си наясно, че в един университет трябва да се спазват решенията на Академичния съвет - точно това правят всички факултети (не само ФМИ). Виж т. 5 в Решения на АС от 16.02.2004 (http://www.fmi-plovdiv.org/bg_ver/doc/reshenia/protokol_ac_3_2004.htm) и т.12 от Решения на АС от 01.03.2004 (http://www.fmi-plovdiv.org/bg_ver/doc/reshenia/protokol_ac_4_2004.htm).

Всяко дарение е доброволно и дарителят изразява в договора волята си за какво е насочено дарението. То се сключва между университета (представляван от Ректора) и дарителя. Договорът е в 2 еднакви екземпляра (по един за дарения и за дарителя). Дарението се осъществява чрез внасяне на съответна сума в касата на университета, за което дарителят получава фактура. Дарението може да е и техника или друго, необходимо за учебния процес, за което се прави съответен приемо-предавателен протокол, след което дарението се завежда с инвентарен номер от Финансовия отдел на университета. Дарителят има правото и възможността да контролира дали дарението се използва по изразената от него воля.
« Последна редакция: 05.07.2006, 08:37:30 от mircho »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #8 -: 05.07.2006, 08:53:56 »

Та Insomnia86 за ФИСН няма такси за прехвърляне или дарения - нали за това питаш.

mircho, разбира се че мнението което имам ще убедително - то си е мое, как другояче. По-скоро оценката, че мнението ми е клеветническо е такава, но тази позиция бихме си изяснили на бира, и без това отдавна не сме го правили. Та още веднъж - това е моето лично мнение (както съм написал), което не успорва законноста на решението, а по-скоро логиката зад него.

Живи и здрави ;-)
Активен

biba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #9 -: 11.07.2006, 05:20:42 »

По МНОГО елементарен начин можеш да избегнеш глупостите с "дарителската такса" - попълваш си една молба до ректора и си вземаш оригинала от дипломата за средно образованиа (за някакъв срок), подаваш си документи за кандидатстудентски изпит и ... евентуално се записваш във втората специалност. След това ще ти създадат проблем - в кой факултет да остане дипломата за средно образование ... но едната от двете инспекторки ще излезе разбрана навярно ... и така таксата намалява до 20-30 лв покрай кандидатстването (или нещо подобно).
Активен

kerina

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #10 -: 13.07.2006, 15:24:11 »

Zdravei Insomnia86,

sajaliavam, che do sega nikoi ne ti iziasni procedurata po zapisvane vav vtora specialnost. Mojesh da ia prochetesh sama v Pravilnika na universiteta - glavata Prava i zadaljenia na studentite (teb te kasaiat chlen 150 i 154).
http://www.uni-plovdiv.bg:8080/site.jsp?ln=1&id=241

Tova, koeto ne go pishe tam e, che ima iziskvane za uspeshno polojen kandidat-studentski izpit za saotvetnata vtora specialnost.

I ne se iziskvat nikakvi daritelski taksi!

Te kasaiat samo sluchaite na prehvarliane na student ot edno vishe uchebno zavedenie v PU (kakto sochat linkovete kam resheniata na Akademichnia savet, posocheni ot mircho)

Uspeh!
« Последна редакция: 13.07.2006, 15:26:01 от kerina »
Активен

Poison

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
  • BE THE ONE,NOT THE NUMBER ONE,JUST THE ONLY ONE
Re: Дарителска такса ?!?!?!
« Отговор #11 -: 28.09.2006, 16:37:29 »

Te kasaiat samo sluchaite na prehvarliane na student ot edno vishe uchebno zavedenie v PU

във връзка с тези думи искам само да уточня,че с такива такси се прехвърлят И колеги от един факулт в друг по тяхно желание в зависимост от това колко е солидно въпросното дарение.

Здравей Insomniq86,
ще ме извиниш за може би некоректния въпрос но Какъв ти е успехът?
Защо,мисля,е напълно възможно да ти искат такава такса ако той е по-нисък от посоченият в изискванията.
Активен
'Незнаещият живее много по-просто и лесно",но аз искам повече в живота от това да срещам само хубавата му страна.