argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Отворено писмо от Ректора на Пловдивския университет  (Прочетена 14065 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

ОТВОРЕНО ПИСМО
от Ректора на Пловдивския университет
“Паисий Хилендарски”
до студентите, преподавателите и служителите
от филиала на Технически университет
в Пловдив
« Последна редакция: 01.04.2009, 17:13:50 от Атанас Терзийски »
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

Популизъм или необходимост-решавайте сами?Все пак ми се струва, че от тази реорганизация печелившите ще са ПУ Паисий Хилендарски и ТУ София.И двата университета имат необходимост от това.Що се отнася до студентите във филиала-те са наясно с не така розовото финансово положение на филиала от 2-3 г на сам.В крайна сметка тенденцията към отлив на инженерни специалности именно за Пловдивския филиал е явна.А и политиката на ТУ София все повече се насочва към изоставяне на своите филиали, недостатъчното им финансиране.Едва ли студентите и  преподавателският състав на филиала биха се успокоили с факта, че ПУ предлага известен гратисен период, в който студентите да завършват с диплома на ТУ-София.А след това…?
Иначе съм напълно съгласен, че преподавателите и студентите във филиала заслужават нещо повече от сегашното положение.Нито заплатите на преподавателите, нито стипендиите на студентите са достатъчно високи.
За филиала обединението с ПУ е най-доброто средство за финансова обезпеченост и административна самостоятелност, а за Висшето образование в Пловдив- максимално оптимизиране на учебния процес.
Напълно съгласен съм, че с изключение на новата сграда на филиала, другите не са в добро положение.
А ето и разисквания на темата от колегите във форума на ТУ:
http://forum.tu-sofia.bg/viewtopic.php?p=62276&sid=fa688175889aa64a1a92d76bf166ad7d
« Последна редакция: 27.03.2009, 21:51:00 от paragraf 11 »
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

За нас ще е добре - добра база за обучение, обаче за студентите на ТУ каква ще им е ползата, не знам? Диплома от ТУ, в областта на информатиката си е много престижно.   
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Браво!
Текста на писмото много ми хареса и за мен това е естествен път на развитие, който рано или късно ще извървим.
В периода 2001-2006 работих в University of Duisburg-Essen. Около 2003 двата университета в градовете Дуисбург и Есен се обединиха. Спомням си добре емоциите около това обединение - за и против. В момента баланса е намерен и всички са доволни, може би след някоя и друга година хората ще се чудят защо университетите са били два. За ваше сведение двата града по население са малко по-малки от Пловдив и въпросният университет, в който си направих PhD-то е единствения.
Искренно желая успех на инициативата, по-малко страсти и повече разум!
Атанас
Активен

Mentor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Макар пребързаните негативни реакции, главно от страна на обучаващите се във Филиала, склонен съм да вярвам, че това сливане ще е от полза и за двете страни.
Активен

S.Cvetkov

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 433
  • Самуил Ц.
    • Стундетски съвет при ПУ "Паисий Хилендарски"

Аз съм за обединението, ненамирам реален отговор на това, защо в 1 малък град има толкова много висши училища?
Активен
С. Цветков

Ahtopol

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Подкрепям обединението тъй като смятам че студентите на филиала на ТУ – Пловдив ще получат много добра подготовка като студенти на ПУ.
Активен

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев

Мисля,че това сливане ще е в плюс и за нашия университет и за филиала!Сградите на ТУ - Пловдив,биха обезпечили дефицита откъм бази на ПУ,който от своя страна би подпомогнал финансовата издръжка на първия!Имаме шанса в Пловдив да изградим университет невиждан в страната,който ще заеме много по добри позиции от досегашните 3-5 място!Можем да поставим началото на това,което вече се е доказало като практика в другите страни - примерът на колегата Терзийски!Защо след като се преборихме за земята за общежития,да не се преборим и за обединяването на ПУ и ТУ - Пловдив!Що се отнася за критиките на студентите,предполагам е нормално като за начало,особено за колегите от ТУ,но всичко се постига с време,така че се надявам да го осъзнаят и да се застъпят за каузата!Гласувам за сливането с две ръце и бих помолил всички колеги,както от ПУ,така и от ТУ,да подкрепят това ново начало!Ако е нужно,за да се преборим с министерството при евентуален отказ,може да се събере подписка,която да покаже сигурността и решимостта ни!Желая успех!

                                                                                                                                       С уважение,
                                                                                                                                        В.Георгиев
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Да се обединим ,защо не  (обединението прави силата) !Даже ще ни пускат и в техния по-евтин стол! :y: :beer: :bow:
Активен
Всичко е любов

Alabam4eto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 111
    • Съновник

Аз прочетох писмото и видях ползи само за ПУ за техническия никакви … Леко, да не кажа много ме съмнява да примат. Като студент на ПУ се надявам да се получи, но пак ще кажа студентите на ПУ ще са за, а на техническия против.
Активен

Lady_in_Black

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
  • Just keep on laughing!

И аз съм за, не виждам нищо лошо в това. Заедно ще сме по-силни :)
Активен
Стреми се към звездите! Може и да не ги достигнеш, но ще се научиш да летиш!

po_taka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24

...сградния си фонд. 1989г. завари изпълнението на грандиозния........GJ
...направим всичко възможно, щото всички досега приети...GJ
« Последна редакция: 28.03.2009, 01:05:55 от po_taka »
Активен
ggggggggggggggggggggggggg

muadib

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Коментар по темата има и в неформалния форум на ТУ.
Активен

ObsCure

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
  • Фатални Мозъчни Изкривявания&Co.

Вижте и тук

http://news.plovdiv24.com/82584.html?sp=4

Концепцията за обединението  е добра,предполага подобряване състоянието на административните звена и на двата университета,както и всички произтичащи с това финансови облаги,както за ПУ,така и за ТУ.

От друга страна,дори и то да стане факт,стълкновенията м/у студентите на двата ВУЗ-а ще продължат!И най-фрустриращият елемент в цялата история е всяческото желание на "драгите ни колеги" да демонстрират интелектуалното си превъзходство над нас,учещите в ПУ!Просто вижте двата субекта от клипа и си правете изводите за това доколко изучаването на,цитирам "2 физики всяка с по 2 учебника,и 5 висши математики" спомага за умственото развитие на хорицата в ТУ!Не забравяйте,че преди всичко сливането с ТУ означава и подпомагане на посредствените(очевидно,don't you think?) и ограничени хорица от Техническият!Не казвам,че в ТУ няма свестни и компетентни студенти,но след като в техният СС и анти ПУ+ТУ организациики вземат участие именно такива индивиди като Чавдар в гореспоменатите коментари,няма как да очакваме толерантност!

ЗА сливането!
« Последна редакция: 28.03.2009, 14:15:54 от ObsCure »
Активен
Acta non verba!

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов

Не ми харесва начинът за предлагане на идеята, звучи ми като опит за анексиране.   :-o

Нормално е студентите от ТУ да се страхуват за бъдещето си и акредитациите, и да не харесват подобна "атака". Не знаят какво точно ще е това сливане. Ще си останат ли техните факултети и специалности както са си?

Освен това, повечето студенти от ТУ нямат идея какво е в най-близкия до тях факултет ФМИ, трябват повече посланици.

Е, коментари като този от клипчето са... :-D

"В ПУ стават литератори, учители..."

http://news.plovdiv24.com/82689.html

« Последна редакция: 28.03.2009, 18:23:34 от Tosh »
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

JamesHetfield

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
  • Mr. Anderson

   Тази сделка е малко в стил "кон за кокошка". Едва ли студентите от ТУ ще спечелят нещо от евентуално обединение. Ползите ще са само за ПУ - сгради, общежития, терени.
   Приветствам идеята за силен, голям пловдивски университет с много специалности, но ръководството на ТУ Пловдив ще одобрят сливането само ако касата им вече се е изпразнила.
Активен
Eat to live, smoke to die

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев

Не ми е ясно само,защо всеки гледа кой какво ще спечели и дали по-облагодетелствани ще сме ние или ТУ!В крайна сметка,това обединение се прави с цел за създаването да един силен университет,който ще е единствен по рода си!Гледайте в бъдеще,там няма да има печалби за едните или за другите,там ще спечелим всички,макар и да сме завършили,но ще спечелят бъдещите поколения,между които ще са и нашите деца!Със здраве!
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Как ще се е изпразнила касата на ТУ?Тя прелива с милиони , колкото не можете да си представите! Един пример--от всичките Вузове в Пловдив храната единствено в стола на ТУ е най-качествена и най-евтина! Само там сложиха пазач на входа! Въпроси за размисъл: 1) Коя сграда в Пловдивски ВУЗ е с най-модерни аудитории , канцеларии, кабинети при това в центъра  на втория по големина град в България и втория   въпрос :  " Защо ръководството на ТУ не пише отворено писмо за сливането на двете заведения"!???    Знам, че поста ми ще бъде изтрит , но съм сигурен че от хилядите студенти на двата Вуза нищо не зависи ,защото играта тук е за големи пари  , а  където има големи пари мирише на лайна!По принцип не е лошо обединението,   но то трябва да  дойде отдолу нагоре ,а не отгоре на долу както е в случая( по вертикалата на управлението) Успех на всички колеги както от ПУ така и от ТУ! :y: :-) :bow:
Активен
Всичко е любов

totototo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Колеги, моля отговорете си на следните въпроси:
1. Проверете в сайта на ПУ, раздел специалности има ли посочени технически специалности?
2. Защо в официалния сайт не се рекламират или да са описани специалностите в Технически колеж Смолян?
3. Защо информацията за специалностите в ТК - Смолян се взема единствено от сайта му?
4. Посетете сайта на ТК - Смолян и вижте раздел "Общо настояще" какво пише "ОБУЧЕНИЕТО е по учебни програми, близки с тези на Техническия университет - София" и "Лекциите се четат от професори и доценти, с богат педагогически опит, носители на традициите на Техническия университет в София и Пловдив" и си отговорете на въпроса - Защо след като през 1997 г. ПУ "Паисий Хилендарски" отнема (по същия начин) ТК - Смолян от ТУ - София, досега ТК не се е интегрирало в ПУ (през 1997 г. е имало същото светло обръщение на тогавашния РЕКТОР на ПУ)?
5. Колко време ще е необходимо на ТУ - филиал Пловдив да се интегрира с ПУ (съгласно светлото обръщение), след като един колеж от 1997 г. до сега не е намерил своето място в Университета?
6. Какво е направило Ръководството на ПУ, през последните 48 години за СТУДЕНТИТЕ СИ - колко общежития им е построило или столове?
7. Какво е направило Ръководството на ПУ през последните 48 години за увеличаване на сградите, в които се обучават студентите?
8. Каква е материално-техническата обезпеченост на ПУ за да посрещне нуждите на ТУ - Пловдив ( в момента се използва материална база на ТУ - София)?
9. Какви са ползите на студентите на ТУ за да има такова обединение и колко от тях ще предпочетат да се запишат другаде?
10. Защо след като вече им се предостави имот на ПУ се продължава с искането на сградния фонд на ТУ или имота, който им е предоставен ще го продадат, все пак е 30 дка.?
11. Защо след като е загрижено за студентите си Ръководството на ПУ не отремонтира 7-те етажа на общежитията на Медицинския колеж в Пловдив (в сруктурата на МУ) когато това им се предлагаше?
12. С какво Ръководството на ПУ може да се похвали, че е постигнало за студентите си (напр. внедрена ли е системата за качество на обучението ISO 9001:2000, след като там всичко е ОК, и др.)?
13. Вярно ли е, че с дарение (и то официално, разсписано е в документите на ПУ) се става студент и какво ли е качеството на обучение?
14. Има ли незаети места в специалностите на ПУ за уч. 2008/2009 и какъв е същия брой за ТУ?
15. Искрено ли е Ръководството на ПУ в своето обръщение?
16. Защо има проблем със сградния фонд ПУ (и какво ли е правило неговото Ръководство), след като ТУ е само от 20 години, а ПУ - 48?
17. Това ли трябва да е наична на придобиване на сграден фонд?
Активен

Lady_in_Black

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
  • Just keep on laughing!

Леле, от ТУ как ни мразят само  :-D
Активен
Стреми се към звездите! Може и да не ги достигнеш, но ще се научиш да летиш!