argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?  (Прочетена 4969 пъти)

Георги Фурнаджиев

  • Гост

Въпросът ми е много точно адресиран още в заглавието.

В темата за Windows 7 за студенти стана дума, че студентите ГИ УЧИТЕ да програмират на C++ на "Майкрософтска платформа". Защо? Освен, че преподавателите и те са хора и те трябва да ядат и работят по фирмени проекти, а фирмите няма да инвестират в проекти за други операционни системи. Друга причина почти не виждам.

ПП Не, не съм Linux фен/маниак/фанатик.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #1 -: 21.01.2010, 23:51:22 »

В цитираната тема отговорих неявно на въпроса ти, макар че там уточних защо е VC++ 6.0! Но то е същата причина - налични и разработени/усвоени учебни материали. Освен това, все още повечето фирми и студенти използват предимно Windows. Не е точно заради фирмените проекти.

М/у другото - и на Линукс ги учим.

И аз да уточня - ползвам си и Линукс, но верно, не съм опрял още да програмирам за/на Линукс.

А - заповядай да направиш един хубав курс по програмиране за Линукс графични среди. Не Java, обаче!
« Последна редакция: 21.01.2010, 23:53:00 от Светослав Енков »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #2 -: 22.01.2010, 00:12:52 »

Да не чуе Найден, но не обичам Java.  :wink:

Хъм, добре ... един теоретичен въпрос. Да предположим две неща. Първо - едновременно има хубави учебни материали за VC++ и gcc за  Linux. (Или Delphi и Free Pascal, все едно.) Второ - ти имаш ЦЯЛАТА ВЛАСТ да определяш какво ще се използва.

Целта е да научиш хората на технологии, програмиране, АСД, информатика... От А-то и Б-то нататък.

Въпросът е, като преподавател, като даскал (за мен е даскал носи хубав смисъл) какво би избрал?
Активен

echeveria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #3 -: 22.01.2010, 11:20:46 »

Абе аз от части разбирам идеята на това да се учат определени неща които аз не харесвам. Все пак подготовката трябва да е за малко по ползвани неща в живота на програмиста а и знам че ако някой реши да се занимава с друго никой няма д аго спре я ! Аз например изучавам LUA,  ама не очаквам да го уча в ПУ .
Аз да питам нещо? Университета би ли одобрил събирания като хакатони които се правят в други подобни учреждения у нас? Смятам че би било полезно за нмого хора подобни неща извъм учебно време за неща занимаващи хората като интерес и удоволствие свързано с копютрите като цяло? Вече и в няколко гимназии има подобни дейности и има интерес от страна на ученици.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #4 -: 22.01.2010, 13:18:06 »

Дай подробности за тва мероприятие, че сефте чувам!

ФМИ прави Дни на Майкрософт, имаше и Събирания на Линукс обществото, забравих как точно се казваха.
Активен

echeveria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #6 -: 22.01.2010, 15:02:48 »

На следващото random code-не ако може един конзолен калкулатор да ми направите, че да бачкам по-бързо с него.

Благодаря
Активен
Too short signature limits.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #7 -: 22.01.2010, 15:08:19 »

А бре, хора, ние тва си го правим, но в кръчми! Офлайн събиране на програмисти --> Кръчма Пожарната! Трябва да се съберем пак, че нарушихме традицията...
Активен

echeveria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #8 -: 22.01.2010, 15:13:15 »

еми не е офлайн! Както и да е сега няма да обяснявам идеята е друга.
А ти за какъв калкулатор говориш?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #9 -: 22.01.2010, 15:21:38 »

Идеята ти я разбрахме бе, човеко! Ми няма проблем да се направи! Зала ще се осигури от ФМИ.
Активен

echeveria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #10 -: 22.01.2010, 15:36:19 »

Ок, обаче как да ви открия когато мина през Пловдив имам няколко минавания през тия зимни месеци и не само за изпити :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #11 -: 22.01.2010, 17:11:10 »

Ами я кажи първо (може и на ЛС, ако искаш анонимност) - какво учиш, откъде си, кога ще идваш насам?

По темата -нямам против да преподавам и Линукс. На практика лекциите са абстрактни, така че не пречи на упражненията да ползвам и други среди и ОС. Но, мисля че и на студентите е по-удобно на Windows, поне засега (не визирам запалените хакерченца и маниаци, те са под 10%). Повечето колежки си искат kefche.com и skype. Е, и двете вървят и на Линукс.
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #12 -: 22.01.2010, 22:36:05 »

Ами я кажи първо (може и на ЛС, ако искаш анонимност) - какво учиш, откъде си, кога ще идваш насам?

По темата -нямам против да преподавам и Линукс. На практика лекциите са абстрактни, така че не пречи на упражненията да ползвам и други среди и ОС. Но, мисля че и на студентите е по-удобно на Windows, поне засега (не визирам запалените хакерченца и маниаци, те са под 10%). Повечето колежки си искат kefche.com и skype. Е, и двете вървят и на Линукс.

Ебаси робската психика - нямал нищо против. Човече, ако дойда при теб, опра ти пистолет на челото и ти кажа "Братиньо, от утре - на асемблер и MacOS" пак ли няма да имаш нищо против? В условието на задачата се предполагаше, че имаш цялата власт да постигнеш целите. Демек никой не ти спуска отгоре.

ПП Аз кво и кого питах, вие го обърнахте на комсомолско събрание.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #13 -: 23.01.2010, 10:57:51 »

Човеко, като питаш и отговор не искаш, защо питаш?!
« Последна редакция: 23.01.2010, 11:01:29 от Светослав Енков »
Активен

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #14 -: 23.01.2010, 13:45:18 »

Целта е да научиш хората на технологии, програмиране, АСД, информатика... От А-то и Б-то нататък.
Според мен, ако ще се учи от А-то и Б-то нататък, най-добре ще е да се използват актуалните езици и платформи, разбира се, до колкото целите го позволяват. Когато обаче става въпрос за основни неща, не виждам какво значение има коя версия на Pascal или C++ ще се използва.
 
Цитат
...- ти имаш ЦЯЛАТА ВЛАСТ да определяш какво ще се използва.
Енков, защо направо не забравите за ЦЪ++ и не минете на Java, особено когато учите студентите на ООП  (това е по-скоро като шега, знам че няма как да стане)
 

Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #15 -: 28.01.2010, 18:30:09 »

Аз да обяасня :Д
  • първо като платформено независим език се учи Java щото е лесна за всеки и даскалите дето не знаят какво е линукс пак могат да я преподават
  • второ учи се VC++ щото даскалите не им се учи нищо и това са учили преди 10 години като са били студенти
  • учи се и някъв C# дето не знам за къв е да кажем че трябва да се изгори на клада но все пак има някакво търсене за него така, че е нормално.

Сега какво разбирам :
Нормално е да се учи C++ за Windows тъй като ако ще бачкаш като C++ програмист в българия най вече ще е за Windows
Какво не разбирам :
защо се учи 6 ?!?!?!?!?!

Какво друго разбирам :
нормално е да се учи Ц# щото има някакво търсене и е нормално да е на Windows
Какво не разбирам :
защо го няма като самостоятелен предмет оповестен в учебния план и програма

Какво друго разбирам:
нормално е да се учи Java на JBuilder или на не знам си кво щото е еднакво за всички ОСки
Какво не разбирам :
какво друго му трябва на човек освен Java не разбирам :Д


Това което найстина найстина не разбирам е :
1во ) защо се използват и учат други гомна не свързани с горе посочените:
пример Microsoft office 2003 ? ВТФ ? първо на първо що се учи тоз буклук и 2ро на 2ро що ако ще се учи буклук не се учи 2007
Какво разбирам : че даскалите само това знаят и за това го преподават ЕСТЕСТВЕНО КАК ЩЕ СЕ ПРЕКВАЛИФИЦИРАТ ТЕ КАТО НАУЧАТ НЕЩО И ГО ГОВОРЯТ ПО 15 години.
Какво не разбирам : не разбирам от офис :) а имам 6.. ФАКТ. ( а да и нямам 2003 и никога не съм го ползвал нито хп мп ).

2ро ) защо всички упражняния са зле не разбирам :Д



За тез дето не обичат Java съжелявам за вас :DDD
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #16 -: 28.01.2010, 19:44:00 »

А кое не разбирам аз  - кога Найден (Joke) ще научи книжовния български език?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #17 -: 28.01.2010, 21:10:59 »

Няколко ... вече може би хиледи пъти ще станат съм казвал отговора - НИКОГА :D
Активен

echeveria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #18 -: 29.01.2010, 14:43:50 »

Аз не съм съгласен, че само жабата е пладформено независима. Да пишеш на С и С++ също е доста независимо - все пак има компилатори за всички ОС и хардуерни пладформи. Не харесвам идеята на ВС 6, защото е далеч от АНСИ стандарта  а доста от компилаторите се стремят да го поддържат малко или много. Имашли изходния код на двата езика значи си почти пладформено независим.
Имам питане по въпроса защо не са застъпени скриптови езици които също са доста независими? Примерно Питон, РНР, Руби, пък дори и Луа :) ?
Аз знам че фирмата М$ дотира доста училищата и университетите и няма сериозна фирма в отворения код и Линукс, която да прави това. Все пак доста от наистина големите университети за техника и ИТ като Баркли и МИТ имат доста работа над отворени разработки а какво говори това?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:А защо ГИ УЧИТЕ на програмиране на Windows?
« Отговор #19 -: 29.01.2010, 15:21:01 »

Има РНР в избираеми/факултативни дисциплини! Както и просто не се казват "Програмиране на РНР (Ръби, Питон и т.н.)...

Проблема е много по-сериозен от простичкото "Ама на тях (преподавателите) не им се преподават нови неща..."! Но няма да дискутирам тук, защото не  съм и 100% запознат - подавайте предложения в деканата на зам-декана по учебната дейност. Не става с писане във форума и въпроси "Ако ти опра пистолет в челото, какво би направил?".

Нека да видя и Найден как ще пусне нов курс, примерно за Питон, в академията на своя глава? Да, по-лесно е, не са държавни образователни изисквания, няма акредитация на учебния план от НАОА и т.н.

Не се оправдавам, просто казвам една различна гледна точка!
« Последна редакция: 29.01.2010, 15:27:18 от Светослав Енков »
Активен