argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Натоварена ли е програмата на информатиците от ІІ курс?  (Прочетена 4715 пъти)

gggggogi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
  • :)

Здравейте, колеги. Доста често напоследък се повдига въпросът отностно това дали е натоварена програмата на втори курс, специалност-информатика. Лично мое мнение е, че на пръв поглед нещатат не изглеждат толкова зле, но когато дойде време за контролните по средата и в края на триместъра, в рамките на три дни трябва да направим четири контролни и да предадем две домашни. Какво е вашето мнение?
Активен

Trainer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Спомням си, че когато бях във втори курс, на 8-ми март гонехме асистентката по Теория на вероятностите, за да ѝ предадем домашната. В крайна сметка след, като не я догонихме, снимахме домашната и я пратихме, като снимка по mail-а. Получи се :)

Според мен програмата през втория триместър е натоварена. В упражненията по Алгоритми и структури от данни се преписват домашни, вместо да се внимава. Двете странични за един информатик дисциплини: Теория на вероятностите и Геометрия трябва да минават по-леко и да не отнемат толкова много време, за да може студентът да се съсредоточи върху една от най-важните дисциплини - АСД.
Друг в въпросът, че по-полезно би било да се изучава Теория на графите вместо Геометрия и Теория на алгоритмите (примерно) вместо Теория на вероятностите.
« Последна редакция: 25.02.2010, 00:42:29 от Trainer »
Активен

SG

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Здравейте, колеги. Доста често напоследък се повдига въпросът отностно това дали е натоварена програмата на втори курс, специалност-информатика. Лично мое мнение е, че на пръв поглед нещатат не изглеждат толкова зле, но когато дойде време за контролните по средата и в края на триместъра, в рамките на три дни трябва да направим четири контролни и да предадем две домашни. Какво е вашето мнение?
Абе хора я да вземете да се стегнете малко! От 3 дена само мрънкане и оплаквания от втори курс. Еми така е живота е сурав у ку*рав, свиквайте! Не става само с ходене по баровете и айлячене, трябва малко и акъл !!!
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Ако се внимава в картинката, домашната се прави вкъщи за 1 час, а контролните не би следвало да изискват каквото и да е допълнително напрягане или учене, тъй като, за разлика от изпита, обхващат само текущ, пресен материал.

Просто си учете редовно. Винаги се е казвало, че трябва след като се върнеш от училище или ВУЗ-а, да си преговориш и систематизираш наученото. Както и да си преговориш за следващият ден. Да, ама не (както казваше Петко Бочаров)!

Програмата си ви е абсолютно нормална, повярвайте ми. Преди 20 г, когато учех аз, беше тройно по-натоварена. И часовете почваха сутрин от 7.30. Изпитите бяха с конспекти по 60-80 въпроса, като на изпита развиваш 2 или 4 въпроса по 3-4 листа всеки. Е, преживяхме го и не се оплаквахме.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Самия факт че аз успях да мина 2ри курс означава че не е натоварен :)

верно има много математики в 2ри курс ама поне мине ли 2ри курс после 2 години е забавно :) без математики :ДД
така че според мен програмата е ПИРФИЕКТНА :Д


П.П. щом аз завърших всеки може ;Д
Активен

radko87

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 112
  • Stupid man :D

Според мен програмата си е добре ... това че никой не учи е друг въпрос.
Активен
Sun Certified Java Programer/OCJP/ - От Sun спомен нема .....

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

Не е натоварена.
Активен

eXtreme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26

Програмата не е натоварена, но пък трябва да се присъства почти на всичко, което е МНОГО голяма трудност за работещите...
Активен
ВИНАГИ НА РЪБА!

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

За работещите има ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ!
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост


Друг в въпросът, че по-полезно би било да се изучава Теория на графите вместо Геометрия и Теория на алгоритмите (примерно) вместо Теория на вероятностите.

А АСД какво е?

Програмата не е натоварена, но пък трябва да се присъства почти на всичко, което е МНОГО голяма трудност за работещите...

На работа някой влиза ли ти в положение, че си учещ? Някога да си казал на шефа "Братиньо, ти ми плащай заплатката, ма аз няма да идвам щото съм на лекцийки!!!" Избирай - или едното, или другото. Никой не е умрял без "вишо" ... Е, друг е въпроса, че ако не си студент нема някои благинки като легло в общежитие, карта за автобус и подобни  :-)
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!

А АСД какво е?
Алгоритми и структури от данни ;)
Активен
Everybody Lies.

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

А АСД какво е?
Алгоритми и структури от данни ;)
Искаше да каже, че по АСД се учат тези неща.

Не е важно как се казва дисциплината, а какво се учи в нея.
Но... за 10 седмици по 2-3 часа е така...
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!

Честно казано, тая дисциплина добре че са упражненията...
Активен
Everybody Lies.

Trainer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Г-н Фурнаджиев, двете дисциплини (Теория на графите и Теория на алгоритмите) ги има, като избираеми. Според мен те трябва да са на мястото на задължителните Геометрия и Вероятности и приложна статистика, а последните да са избираеми.

Когато започнат упражненията по АСД е минала половин година, от както студентите последно са програмирали на C++ по ООП. Трябва да се направи преговор и тогава да се преподава, кой указател на къде сочи. Часовете по АСД не стигат за по-сложни неща.

Студентът е зрял човек и може сам да прецени дали е полезно за него да присъства или не на лекции. На сила хубост не става. Ето защо харесвам това, че във ФМИ няма заверки. Тази идея, обаче се нарушава, когато се дават бонус точки, за тези, които посещават лекциите. Трябва да се оценяват знанията на студента, а не възможността му физически да присъства в аудиториите.
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99

На ваше място аз щях да се радвам, ако програмата е натоварена...
 Да е натоварена, с полезни дисциплини и това да те задържа в университета, а не чакането пред стаята на инспекторката по 40 мин 3 пъти в годината. Тогава няма да се налага да си оползотворяваш свободното време като бачкаш за мизерни кинти с единствения плюс да научиш нещо практическо...
 Кофти единствено е тази Геометрия, според мен може повече да се наблегне на АСД или да се учи Java SE още оттогава (понеже в трети курс искат курсови desktop апликейшъни на Java - как да стане това, като студента не е пипал Java...).
 А Теория на вероятностите е супер полезна - лично на мен ми беше много интересно и си взех изпита без особенни трудности с 5.
 Нашето образование е опорочено отдавна - само радикални мерки трябват...
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост

А, вижте, спор няма, че за най-хубавите работи има отделено най-малко време. На последната ми лекция по Бази данни доц. Стоянов каза нещо от сорта на "Колеги, съжалявам, че най-интересните неща за учене започват от тук (докъдето стигнахме) нататък ..."

Прав беше човека ...

ПП: Това беше преди ... оф, взех да изкуфявам ... при всички случаи преди 01.01.2000
« Последна редакция: 04.03.2010, 23:30:13 от Георги Фурнаджиев »
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов

Не съм съгласен, че Теорията на вероятностите и геометрията са "странични за информатик" - статистическите методи са ключови в съвременната информатика (Обработка не естествен език, Разпознаване на реч, Универсален изкуствен разум (AGI)),  но да, това май не се преподава в редовния курс. Геометрията пък е важна, ако искаш да се занимаваш с Компютърна графика.

Наистина, за уеб програмиране не са нужни... :yawn:
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45

Здравейте,

Точно с материала по вероятности и статистика, който се преподаваше 2001 година, през 2002 година решихме задачата от Компютърната лингвистика за намиране на свързани думи, като например кола, каруца, самолет, превозно средство.

Резултатите са публикувани тук:

Veska Noncheva, Pablo Gamallo, Alexandre Agustini,  Gabriel Lopes Automatic Acquisition of Word Selection Restrictions: A Stochastic Approach, Proceedings of the international conference Recent Advances In Natural Language Processing (RANLP'2003) pp: 347 - 351.

Noncheva V., P. Gamallo,  A. Agustini, A stochastic approach for finding of semantically related words. PLISKA Studia Mathematica Bulgarica, vol 16, 2004, ISSN 0204-9805, pp 171-182

Noncheva V., J.F.Silva, G.P Lopes. Automatic acquisition of word interaction patterns from corpora, EACL-03 Workshop on Language Modeling for Text Entry Methods, Budapest, April 14, 2003.


Точно с материала, който в момента преподавам по статистика, решихме задачата за автоматично класифициране на текст като обективен и субективен.  Част от резултатите са публикувани тук:

Lambov, D., Dias, G. & Noncheva, V. (2009). High Level Features for Learning Subjective Language. In Proceedings of 3rd International AAAI Conference on Weblogs and Social Media (ICWSM 2009). San José, USA. May 17 - 20.

Lambov, D., Dias, G. & Noncheva, V. (2009). Sentiment Classification across Domains. In Proceedings of 14th Portuguese Conference in Artificial Intelligence (EPIA 2009), Aveiro, Portugal, October 12-15.

 :-)
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99

Не съм съгласен, че Теорията на вероятностите и геометрията са "странични за информатик" - статистическите методи са ключови в съвременната информатика (Обработка не естествен език, Разпознаване на реч, Универсален изкуствен разум (AGI)),  но да, това май не се преподава в редовния курс. Геометрията пък е важна, ако искаш да се занимаваш с Компютърна графика.

Наистина, за уеб програмиране не са нужни... :yawn:
Колко от 130 човека курс ще тръгнат да се занимават с тези неща професионално?
 Колкото до графика - аз например не искам и няма да се занимавам с такива разработки - поне близките 4-5 години. Нямам желание да се развивам в тази насока, както нямам желание и да пиша фронтенд.
 Кво прави тоз предмет Геометрия в програмата? За мен няма смисъл, не си спомням дори какво се учеше по него. Ми анализ 1, анализ 2 ... утре почвам да изстрелвам сателити да разберем аджеба има ли сгодни условия за живот на Марс...
 Заради 2-3 човека всички трябва да учат безполезни за тях в близките няколко години предмети...
 Теорията на вероятностите е полезна - за нея съм съгласен.
« Последна редакция: 28.03.2010, 16:50:15 от Радо »
Активен

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

Lifehacker пита: What's the most important class you've ever taken?
Интересни отговори.
Активен