argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: избираеми дисциплини  (Прочетена 14935 пъти)

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #40 -: 17.10.2006, 00:13:24 »

VINAGI ima hubavi izbiraemi
osobeno za specialnost informatika

ako ne mojesh da se setish koya e hubava obadi mi se az shte ti kaja pone 3
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #41 -: 17.10.2006, 01:40:16 »

ayde pokajete mi toya site deto s flash designa mu e stanal po-dobre otkolkoto ako beshe text only
https://www.beatport.com/
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #42 -: 17.10.2006, 02:03:53 »

sorry nyamah nervi da izchakam loadinga
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Веселин Маринов

  • Гост
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #43 -: 17.10.2006, 08:01:40 »

Pri men loading beshe samo 2 sekundi. Sayta si go biva, no sym vijdal i po-hubavi, kato tozi naprimer:
http://www.beyonceonline.com
Активен

Веселин Маринов

  • Гост
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #44 -: 17.10.2006, 08:03:42 »

Въобще флаша е много подходящ за сайтове на певци, актьори и т.н. Единствения по-тъп сайт е този на Бритни, ама каквато певицата, такъв и сайта. :-D
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #45 -: 17.10.2006, 08:55:52 »

Не се отклонявайте много от темата.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #46 -: 17.10.2006, 09:44:40 »

Някой спомена комп.счетоводство та, ако си първи курс може ли да запишеш и този предмет, защото в това много ме бива, а и ми е приятно? Зная, че въпросът ми е много не на място, но предпочитам да попитам.

Благодаря предварително...

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #47 -: 17.10.2006, 10:10:10 »

Stiglar ще питам другия триместър като трябва да записвам ;) само не ми казвай математики, моля те!

Owned by Lou Dantes : би трябвало да можеш.
Аз така записах една миналата година - отиваш говориш с преподавателя, ако няма нищо против. После преди изпита взимаш една бланка(не помня вече какво точно беше - молба ли нещо такова май) от книжарницата, след това отиваш при секретарката да го подпечата, след това при декана да се подпише и след като си изкараш оценка вече си я имаш официално.  :-)
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #48 -: 17.10.2006, 10:55:39 »

Да си кажа и моето мнение за компютърното счетоводство:

1) Наистина е компютърно.

2) Наистиан е счетоводство.

3) Не го препоръчвам на никого, освен за обща култура!


Ще питате защо не го препоръчвам? Защото:

1) Компютрите се използват само като заместител на хартията, т.е. ти пак си пишеш всико сам!

2) Счетоводство за 2 месеца не се научава. Колегите, които навремето изкараха отлични оценки сега помянт точно толкова, колкото и аз!

3) Изпитът е насочен изцяло в счетоводно-икономическа насока, т.е. няма нищо общо с компютърните науки. Софтуерните фирми си имат назначени счетоводители, няма защо да им взимаме хляба само с два месеца труд!

4) Вече близо 5 години откакто изкарах този курс - практическа полза от него досега не съм видял!

Всеки има право сам решава как да си усложнява живота, така че ако някой желае - да заповяда на курса! За обща култура наистина го бива! Но за нищо повече!
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #49 -: 17.10.2006, 14:17:04 »

Ще питате защо не го препоръчвам? Защото:

1) Компютрите се използват само като заместител на хартията, т.е. ти пак си пишеш всико сам!

2) Счетоводство за 2 месеца не се научава. Колегите, които навремето изкараха отлични оценки сега помянт точно толкова, колкото и аз!

3) Изпитът е насочен изцяло в счетоводно-икономическа насока, т.е. няма нищо общо с компютърните науки. Софтуерните фирми си имат назначени счетоводители, няма защо да им взимаме хляба само с два месеца труд!

4) Вече близо 5 години откакто изкарах този курс - практическа полза от него досега не съм видял!

Всеки има право сам решава как да си усложнява живота, така че ако някой желае - да заповяда на курса! За обща култура наистина го бива! Но за нищо повече!
Представа си нямам от курса, но бих искал да коментирам малко по принцип ...
Точка 2 - защо всички очакват по време на обучението да им налеят цалото знание достатъчно от промоцията до пенсионирането?
Точка 3 - от знания САМО по компютърни науки полза никаква. Някои казват че информатиката е помощна дисциплина ...
Точка 4 - ами тогава ... що го записа бре???
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #50 -: 17.10.2006, 14:40:47 »

Представа си нямам от курса, но бих искал да коментирам малко по принцип ...
Точка 2 - защо всички очакват по време на обучението да им налеят цалото знание достатъчно от промоцията до пенсионирането?
Точка 3 - от знания САМО по компютърни науки полза никаква. Някои казват че информатиката е помощна дисциплина ...
Точка 4 - ами тогава ... що го записа бре???

През 2002-ра година по време на пролетния триместър това беше единствената избираема дисциплина, в която се споменаваше вълшебната дума компютър. Всичко останало бяха извратени (лично мнение) математики, митническо и патентно право, правопис и правоговор и разни други меко казано глупави (отново лично мнение) дисциплини.

Записах го поради две причини:

1) Очаквах да правим счетоводен софтуер, а не да се учим на счетоводство! Няма нужда да си счетоводител за тази цел! Не искам да знам сметка 601 за какво се използва, достатъчно ми е да знам, че я има и дали е дебитна или кредитна!

2) Стори ми се, че това е възможно най-малкото зло, в сравнение с другите избираеми дисциплини!

Що се отнася до знанията само по компютърни науки - съгласен съм, информатиката/програмирането е само помощно средство за решаването на някакъв конкретен проблем. В такъв случай нека аз задам един по-общ въпрос:

Защо точно информатиците/програмистите учат допълнителната материя, която е необходима, за да се разреши по програмен път даден проблем, вместо хората, които са професионалисти в конкретната област да си седнат на... стола... и се научат да програмират?
« Последна редакция: 17.10.2006, 14:50:53 от Иван Давидов »
Активен

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #51 -: 17.10.2006, 14:55:43 »



1) Очаквах да правим счетоводен софтуер, а не да се учим на счетоводство! Няма нужда да си счетоводител за тази цел! Не искам да знам сметка 601 за какво се използва, достатъчно ми е да знам, че я има и дали е дебитна или кредитна!



 :-D по същата причина и аз щях да го запиша, ама питах преди това и като разбрах, че ще ни учат да работим на счетоводна програма вместо да я разработваме - се смях  :-D и не се записах естествено   :wink:
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #52 -: 17.10.2006, 15:41:41 »

az pak si misleh che schetovodstvoto e interesno

takava greshka...
ujas oshte iztrapvam kato si pomislya
taya disciplina tryabva da ya mahnat da ne se zablujdavat horata
interesno na 2ma choveka govoreh da NE SE zapisvat tam pri nikvi obstoyatelstva i 2mata se zapisaha i posle se jalvaha shto ne sa me poslushali

stiga s tva delenie na matematiki i nematematiki
ne razbrahte li che SVETA e matematika
programiraneto e matematika (e osven ako ne iskate da pravite schetovodni programi to i togava e matematika ama moje da ya nauchish na izust i da ne ya vijdash)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #53 -: 17.10.2006, 16:02:36 »

Ако светът беше математика, щяхме да се раждаме с общ брой на пръстите, кратен на някаква степен на числото 2!

Светът може и да е математика, но по същата логика той е и физика/химия/биология/каквото-друго-се-сетиш!

Прав си обаче за едно - програмирането е математика! Познавам много мои колеги, които не виждат смисъл от преобръщането на числа в различни бройни системи, векторната алгебра, теория на графите...

Само че единствените математики, които са ми интересни са точно тези, а не "едновременно намиране нулите на полином", "геометрия на Лобачевски" и т.н. (Лобачевски съм го чел и учил само заради факта, че предлага алтернатива на стандартната геометрия).

Напоследък дори програмирането не е математика! Дори баба ми може да драгва и дропва компоненти, а майка ми да ги настройва от пропърти едитор-а! И баба ми би се справила с второто, но носи 11-ти диоптър! :)

Искам да кажа, че може да си добър програмист, без да си добър математик. Обратното също е валидно!
« Последна редакция: 17.10.2006, 16:07:19 от Иван Давидов »
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #54 -: 17.10.2006, 16:11:56 »

moje da si dobar drag and dropvash:) za programist ne e mnogo sigurno, a teia drag and drop za da gi napraviat shto matematika sa uchili...

matematikata po nikakav nachin ne favorizira stepenite na chisloto 2 stiga si namesval sazdadenata ot horata tehnika

fizikata himiata i prochie sa matematika:)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #55 -: 17.10.2006, 16:31:38 »

оффтопик begin:
moje da si dobar drag and dropvash:) za programist ne e mnogo sigurno...
Благодаря за експертното мнение, ще поискам да ми го впишат в трудовата характеристика!  :-D :-D :-D

fizikata himiata i prochie sa matematika:)
Stilgar, питам се ти защо не записа математика в такъв случай?

оффтопик end

Този спор на тема "Кой е по-по-най-истински програмист" съм го водил не веднъж и от двете страни на барикадата! До към III - ти курс защитавах тезата, че програмист е едва ли не само този, който сам си пише драйверите за мишката. Сега обаче, Stilgar, съм на мнение, че абстрактността в програмирането е необходимо зло! Защо? Защото пестим време! Колкото повече време пестим - толкова повече проекти можем да поемем. Колкото повече проекти... сам си вади изводи!

Светът върви в такава посока, че в момента от практическа гледна точка е по-важно да се изучават абстрактни модели за изграждане на софтуерни архитектури, или казано на Български - Design Patterns. За мое огромно съжаление тези неща се споменават доста бегло и то само в магистратурата! Дори си мислех колко хубаво би било някой да спретне факултативна дисциплина на тази тема, но уви - няма кой!
« Последна редакция: 17.10.2006, 16:41:38 от Иван Давидов »
Активен

Веселин Маринов

  • Гост
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #56 -: 17.10.2006, 16:32:16 »



1) Очаквах да правим счетоводен софтуер, а не да се учим на счетоводство! Няма нужда да си счетоводител за тази цел! Не искам да знам сметка 601 за какво се използва, достатъчно ми е да знам, че я има и дали е дебитна или кредитна!



 :-D по същата причина и аз щях да го запиша, ама питах преди това и като разбрах, че ще ни учат да работим на счетоводна програма вместо да я разработваме - се смях  :-D и не се записах естествено   :wink:

Добре си направила. Това счетоводство едва ли ще ти потрябва. Пък и като знам кой го преподава...
Но ако беше курс за разработване на счетоводна програма и аз бих се включил, макар и нищо да не разбирам от счетоводство.
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #57 -: 17.10.2006, 16:42:50 »

Този спор на тема "Кой е по-по-най-истински програмист" съм го водил не веднъж и от двете страни на барикадата! До към III - ти курс защитавах тезата, че програмист е едва Светът върви в такава посока, че в момента от практическа гледна точка е по-важно да се изучават абстрактни модели за изграждане на софтуерни архитектури, или казано на Български - Design Patterns. За мое огромно съжаление тези неща се споменават доста бегло и то само в магистратурата! Дори си мислех колко хубаво би било някой да спретне факултативна дисциплина на тази тема, но уви - няма кой!


za tova ne sporya
az ne slagam kleimo na progresa i znam che ne toi e koito ni dushi... (ili neshto takova)
mnogo iasno che triabva da ima abstrakcii i prochie, no vsichki teia abstrakcii i tehnologii sediat na goliama kupchina matematika... mi ako neshto se razvali ili triabva da se promeni?

da ne govorim che kato ostavim praveneto na web stranici i schetovodni programi (koeto spored men e nai-chesto sreshtanata i iziskvashta nai-malko mislene chast ot programiraneto) bez matematika ne moje da se napravi nishto. Prosto zashtoto za da predstavish edin problem ot realnia jivot na compa triabva da go obarnesh v chisla, a v kraina smetka matematikata za tva sluji - prevrashta realnia sviat v chisla. Inache e iasno che shte polzvame de shto ima gotovo i niama da izmisliame toplata voda. (kazano nakratko Java i .NET FTW)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #58 -: 17.10.2006, 17:03:35 »

Stiglar да бе ясно, че математиката е много полезна и важна! Обаче аз предпочитам да не записвам такава избираема...  :-) "зорлем" тъкмо избутах математиката сега пак да се набутам  :|
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: избираеми дисциплини
« Отговор #59 -: 17.10.2006, 17:12:37 »

drugo si e da risuvash flash a?
+ tva izbiraemite disciplini sa po-razlichni matematiki (ei i men me nakarahte da polzvam tozi glupav izraz)

edin ot nai-iavnite primeri za tova e Teoria na grafite
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia