argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпроси към администраторите на ФМИ  (Прочетена 53394 пъти)

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #60 -: 10.06.2011, 11:02:22 »

Като цяло, идеята е ОК! Имам няколко предубеждения, дали това ще е наистина удобно:

1. Не всеки си преинсталира домашната машина в началото на всеки триместър. Може би ще е удобно с виртуална машина (VirtualBox все още ли е безплатен)? В залите машините са доста еднотипни, докато домашните машини са доста разнообразни. Някои продукти/OS след инсталиране на имиджа изискват персонално лицензиране/смяна на ключове (ако са с активация, не само ключ). Това администраторите го правят на ръка след преточването на имиджа.

2. За доста от продуктите лицензите са за използване във факултета, не на лични машини на студенти. Говоря за законова гледна точка (тук може да се спори, не съм юрист, нито знам подробности за текущото състояние на всички лицензи).

3. За някои от продуктите се изисква попълване на декларация за неразпространение при използване от студенти на лични машини.

Повече подробности може да дадат администраторите на ФМИ. Идеята има рационалност, дано срещне подкрепа.

Всички по-големи компании си имат студентски лицензи. Проблем с лицензите едва ли има или е имало.
Никой не казва че това трябва да си го деплойнеш и да не пипаш нищо. Това ще е базов имидж който всеки студент може да си инсталира и надстройва както си поиска, но ще бъде сигурен че ще има софтуера, който се изисква от преподавателите. Например конкретните версии и т.н и няма да има оплаквания от сорта ама на моя компютър работи щото съм с друга версия.
Все едно някой попълва декларация като иде при админите да вземе софтуер.

Ако проблема е само до лицензите, според мен тогава няма проблем :) Просто се дава една декларация, че съответният студент е студент на ФМИ и може да ползва имиджа докато има студентски права и това е.

В интерес на истината очаквах отговор от админите да обяснят как стоят точно нещата.
« Последна редакция: 10.06.2011, 11:06:04 от Beginner »
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

eXtreme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #61 -: 14.06.2011, 10:45:16 »

Само по себе си да направи image не е проблем. Но! Има едно голямо Но и това е точно това, което каза sharky, просто ОС-а няма да запали на почти никоя домашна машина (заради несъвместим hardware) и също така ако успееш да го подкараш, лицензите на голяма част от софтуера си отиват и трябва да се лицензира наново, което не можеш да го направи, понеже за някои неща се изисква копие от фактура, споразомение и т.н., така че няма смисъл да се прави такова нещо. :)
Активен
ВИНАГИ НА РЪБА!

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #62 -: 14.06.2011, 13:04:24 »

Има, и още как... виртуализацията вече е достатъчно развита, дори и за домашни компютри. Най-извесната фирма за виртуализация VMware (http://www.vmware.com/) има офис (дев) и представителство в София и според мен биха се съгласили да дадат някакъв лиценз, който да се използва под контрола на ПУ. Но дори и това да не стане, може да се използва Sun Virtual Box (http://www.virtualbox.org/), който е проектиран за повечето известни ОС и въпреки, че е безплатен, върши чудесна работа. Предимството е, че един имидж е независим от хостващата ОС. Той ще си върви и под Linux,  под Windows и под OSX. Какво по-добро от това?!

Колкото до системните ресурси, ще спомена, че в момента имам инсталиран Virtual Box на НЕТБУК с едноядрен процесор Intel Atom @1.6 Ghz и 1 Gb RAM, работещ под Windows 7, с имидж на Windows XP, който си бачка ЧУДЕСНО. С други думи - всеки средно добър лаптоп или компютър ще се справи чудесно с една виртуална машина, без това да даде кой-знае какво отражение.
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #63 -: 14.06.2011, 14:17:19 »

Само по себе си да направи image не е проблем. Но! Има едно голямо Но и това е точно това, което каза sharky, просто ОС-а няма да запали на почти никоя домашна машина (заради несъвместим hardware) и също така ако успееш да го подкараш, лицензите на голяма част от софтуера си отиват и трябва да се лицензира наново, което не можеш да го направи, понеже за някои неща се изисква копие от фактура, споразомение и т.н., така че няма смисъл да се прави такова нещо. :)

Това, което обясняваш ти тотално разбива идеи като cloud, grid и т.н. Какво пречи да имаш инсталиран вируализиращ мениджър, който се инсталира преди преди имиджа. Няма да се впускам в подробности, но прочети за витуализация на системите ресурси, vmm (hypervisor), контекстуализация.

Това с лицензите е въпрос на подходящи настройки. Също така има и имиджи/виртуални машини, които могат да получават контекст отвън. Моля те не се опитвай да ни убеждаваш как дадено нещо не може да стане. Прочети малко повече и тогава ще говорим.

Все пак се надявам да получа отговор от хората които са вряли и кипяли в тези неща :)
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

eXtreme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #64 -: 14.06.2011, 21:02:56 »

Никъде не ставаше въпрос за виртуализация. Беше написано "(точно както е и сега но само за компютърните зали)." и затова отговорих за именно този вариант. И мисля, че съм се занимавал и ЗАНИМАВАМ с тази материя много повече от тебе!
Относно проблемите с лицензите - определено има, особено със свободното им разпросранение наляво-надясно. Голяма част от лицензите са за ползване само в ПУ и поради тази причина не могат да се дават.
Друго нещо е, че голяма част от софтуера, който се използва за избираемите дисциплини, е обявява не преди началото на годината, а преди началото на текущия триместър, като различни преподаватели имат различни изисквания за версията. А и не мисля, че е голям проблем като се наложи студента да си инсталира нужния му софтуер. Това може да му е само в ползва, а не да се получават куриози като този, че във фирма, на която съм бил подръжка, "програмиста", който бяха наели да им прави "web услуги", да му се налага да му инсталирам frontpage и xampp. ;)

П.С. Много ми е интересно на този нетбук как ще се държи да кажем Visual Studio 2010 + XNA ;)
П.П.С. VMware бръснат яко с цените, дори и институциите и университетите
« Последна редакция: 14.06.2011, 21:07:48 от eXtreme »
Активен
ВИНАГИ НА РЪБА!

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #65 -: 14.06.2011, 21:59:36 »

eXtreme: на 18-ти ще идвам към Пловдив. Може сам да видиш как работи VS2010, пуснат под виртуална машина на нетбук :) Сам по себе си редактора си бачка ОК. Е има едно забавяне когато се отваря таба с контролите, но това забавяне се забелязва и под много по-мощни машини. Естествено за нормална работа не става поради ограничените размери на самия нетбук - малка клавиатура и 9" @1280х800px. За закърпване на положението обаче е ОК. Е не съм тествал да сложа гейм студиото, но утре ако не забравя ще изтествам. Мисля, че че имаше някъде готови проектчета из MSDN-а за проба :)

ПП: голямо предимство на имиджа е, че може да му се заложи някаква времева бомба. Също така той ще си бачка само под виртуализация и 99% от тарикатчетата няма въобще да се заинтересуват да откраднат нещо от там, след като не е предвиден като хост. И пак казвам - за учебните цели Virtual Box-а е чудесно безплатно решение за виртуализация!
« Последна редакция: 14.06.2011, 22:05:14 от lamerko »
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #66 -: 06.07.2011, 16:39:52 »

Никъде не ставаше въпрос за виртуализация. Беше написано "(точно както е и сега но само за компютърните зали)." и затова отговорих за именно този вариант. И мисля, че съм се занимавал и ЗАНИМАВАМ с тази материя много повече от тебе!
No comment...

Относно проблемите с лицензите - определено има, особено със свободното им разпросранение наляво-надясно. Голяма част от лицензите са за ползване само в ПУ и поради тази причина не могат да се дават.
Друго нещо е, че голяма част от софтуера, който се използва за избираемите дисциплини, е обявява не преди началото на годината, а преди началото на текущия триместър, като различни преподаватели имат различни изисквания за версията. А и не мисля, че е голям проблем като се наложи студента да си инсталира нужния му софтуер. Това може да му е само в ползва, а не да се получават куриози като този, че във фирма, на която съм бил подръжка, "програмиста", който бяха наели да им прави "web услуги", да му се налага да му инсталирам frontpage и xampp. ;)

П.С. Много ми е интересно на този нетбук как ще се държи да кажем Visual Studio 2010 + XNA ;)
П.П.С. VMware бръснат яко с цените, дори и институциите и университетите

Нищо не мога да кажа освен българска народо-психология. С други думи милион обяснения как нещо не може да стане. Аз лично бих предпочел милион опита да се подкара :)

Има различни видове студентски лицензи. И много от тях се дават на студентите, а не на университетите. Това означава че студента докато е студент може да използва продукта. Не ми се рови и да давам линкове и примери щото така или иначе не си човекът, от когото нещо зависи.

Това, че преподавателите заявяват преди триместъра много лесно може да се промени.

Идеята тук не е студента да се научи да "инсталира", защото като инсталира софтуера нали се сещаш от къде ще го вземе и колко много лицензи ще наруши? Идеята е да се предостави нещо, което е удобно, гъвкаво и спазва лицензните споразумения.

А и това, което казваш за "фирмата където си бил поддръжка" не говори много добре за фирмата, а и за нейните служители :)

Освен VMWare има доооста други алтернативи (надявам се, че знаеш). Вярно че що се отнася до windows въпроса е малко по-различен, но все пак...

ПС: Нямам намерение да следя повече темата, защото мислех че е насочена конкретно към админите и ще получа отговор от тях. Не съм имал намерение нещата да стават "Искрено и лично"...
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #67 -: 06.07.2011, 18:41:24 »

четох от горе от горе.
по простичко го направете.
направете портал където по курсове/специалност/програма са подредени приложенията и/или връзки за сваляне.

Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #68 -: 11.07.2011, 16:23:46 »

Абе що никой не си прави труда да се обади на място при нас, ами все искате да си пишем?
За тези които не знаят: кабинет 530 на етажа с компютърните зали.
Може да обсъдим идеи и да ги предложим на ръководството.
А тука всеки пише ли пише. И какво пише?
90% от постовете имат по две изречения, другото е хвърляне на (цензурирано от модератора) по останалите.
Кой колко разбирал, какво бил чел, пък другия не бил чел и нищо не знаел и т.н.

Е престанете да си (цензурирано от модератора).
Големи хора сте вече.

Ако искате да се видим пишете един mail на fmiwebmaster @ uni-plovdiv.bg.
Ще го получат всички администратори и дори някой да е в отпуск ще има кой да отговори.

---

От модератора: с най-голямото ми уважение към г-н Чаушев, моето скромно мнение е, че форумът е за това да се споделят мнения и идеи. Също така съм на мнение, че трябва да се спазват някои културни норми на изразяване, заради което си позволих да модерирам част от публикацията.
« Последна редакция: 12.07.2011, 10:35:37 от Иван Давидов »
Активен

jdbc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #69 -: 17.08.2011, 10:32:10 »

ДНС сървъра (ns.fmi-plovdiv.org / 77.77.167.148) отново липсва
Активен

nowak1t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #70 -: 07.09.2011, 17:30:12 »

Имам два въпроса към администраторите на форума. :-)

С колко невзети изпита мога да се запише в по-горен курс?

Мога ли да се запиша в трети курс, ако не съм взел изпит от първи курс?

Знам отговорите на въпросите, но очаквам и вие да потвърдите това, което знам, за да се уверя напълно в знанията си. :-)

Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #71 -: 07.09.2011, 17:38:27 »

Админите на форума нямат нищо общо с Учебен Отдел. Просто отиваш при кака ти Ненка и ти обяснява.

Можеш да се запишеш с изпит от 1 курс, но общата бройка не трябва да надвишава 2 - т.е. един от 1-ви и един от 2-ри курс. С молба до декана или ако си бременна студентка/майка (каквото не си) - можеш и с 3 изпита.
Активен

nowak1t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #72 -: 07.09.2011, 19:04:14 »

Да, и аз така предполагах. :-) Благодаря за отговорите и също така се извинявам за това, че не трябваше точно тук да търся решението на въпросите! :-)
« Последна редакция: 07.09.2011, 19:07:25 от nowak1t »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #73 -: 10.09.2011, 20:41:55 »

Няма проблеми, но все пак да уточня, че темата е за админите на ФМИ (момчетата от каб. 530, които поддържат мрежата и компютрите във ФМИ), а не админите на форума на ФМИ (които нямат нищо общо с мрежата и компютрите на ФМИ, а и админите на ФМИ не са админи на форума на ФМИ).
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #74 -: 14.09.2011, 11:58:31 »

Абе карай. Те админите знаят всичко, могат всичко и за всичко са виновни.
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #75 -: 03.11.2011, 11:46:43 »

Ако искате да се видим пишете един mail на fmiwebmaster @ uni-plovdiv.bg.
Ще го получат всички администратори и дори някой да е в отпуск ще има кой да отговори.

Здравейте г-н Чаушев!
  Пратих въпросния и-мейл на 11 юли 2011. Досега никой не е отговорил. Чакам до 11 декември за да станат 5 месеца и след това го пращам по гълъб.
Поздрави.
Васил
« Последна редакция: 24.11.2011, 19:18:24 от Таньо Иванов »
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Neo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #76 -: 11.11.2011, 15:44:44 »

Здравейте, предоставя ли се възможност студентите от ФМИ да си изтеглят от някъде безплатно и легално Microsoft Visual Studio (не Express) ?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #77 -: 16.11.2011, 11:08:03 »

Преди имаше подобни възможности, но не зная дали са подновени договорите най добре да отидеш на последния етаж и да питаш момчетата там.
« Последна редакция: 24.11.2011, 19:16:54 от Таньо Иванов »
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #78 -: 24.11.2011, 11:08:19 »

@Beginner
Имате писмо

@Neo
Ако въпросът е за по-новите версии, отговорът към момента  е НЕ.
За да няма последващ въпрос: Когато изтече момента отговорът ще е ДА.
Колко ще продължи момента не зависи от системните администратори, тъй като за IT в университета няма отпуснат (гласуван) бюджет с който отделите да разполагат.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #79 -: 23.12.2011, 23:20:34 »

Някой има ли идея кога ще е достъпен сайта на ФМИ по този url: http://fmi.uni-plovdiv.bg ?

Друго ме интересува, но отговорът на този въпрос ще ми е достатъчен.
Активен