argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпроси към администраторите на ФМИ  (Прочетена 52815 пъти)

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #80 -: 24.12.2011, 02:13:50 »

emil: явно отново е отпаднал единия линк. Има достъп до сайта пред другия линк - http://www.fmi-plovdiv.org/. Не за първи път пада, което ме подсеща, че може да се направи чудесна дипломна работа на тема "Мониторинг" :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #81 -: 24.12.2011, 09:47:35 »

Мониторинг си има, Павеле. http://netmon.uni-plovdiv.bg/smokeping.cgi?target=http

Проблемът се оказа човешки, в Ректората сменяли стаята за сърверите в работно време. Беше планирано за 26-ти и 27-ми, ама тогава фирмата, правеща пода и окабеляването, не работела. И на мен ми попречи за упражненията по избираемата дисциплина.
« Последна редакция: 24.12.2011, 09:52:27 от Светослав Енков »
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #82 -: 26.12.2011, 23:18:04 »

@lamerko, както казах не ме интересува точно сайта, на ФМИ, а достъпа с този url http://fmi.uni-plovdiv.bg. Това щеше да ми отговори на истинския въпрос - кога ще има достъп до DeLC?

Явно обаче някой е решил, че за 1 седмица не е проблем да не работят половината неща в ПУ. Пък аз си бях направил сметка без кръчмаря, че ще мога да свърша нещо в почивните дни...
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #83 -: 27.12.2011, 10:40:32 »

То няма и телефони, няма VPN, няма нищо - разкачена е просто оптиката м/у Ректората и Нова Сграда, Ректората и Биологическият факултет също. Е, да - уж сме официално в отпуска, значи и Интернета е в отпуска. Толкоз с думите 24/7.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #84 -: 27.12.2011, 10:48:10 »

Май успяха да грабнат приза "лаик на годината" в последния момент. Да им е честит :beer:
Активен

ascaron50

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #85 -: 09.08.2012, 19:31:20 »

чух че някой колеги от по - горен курс са станали администратори на фми-то
 мога ли и аз да кандидатствам за тази позиция и какво точно представлява тази работа и трябва ли и аз да съм по - горен курс ?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #86 -: 10.08.2012, 11:23:26 »

Ами, не - просто трябва да имаш мерак. Да четеш всеки ден новите постове и да отговаряш или коригираш при нужда. Но то няма напоследък и много постове, така че не виждам смисъл от нови администратори. Прецени. И трябва да имаш и мерак да преглеждаш и сайта на ФМИ за информация, за да отговаряш актуално.
Активен

ascaron50

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #87 -: 11.08.2012, 04:07:21 »

а това като работа ли се води ?
по трудов договор ли се водя ако кандидатствам ?
и ако да къде и кога мога да кандидатствам ?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #88 -: 11.08.2012, 09:40:11 »

Ох, не - форумът е доброволен и не е обвързан юридически с ПУ и ФМИ.
И както ти казах - няма и активност - виж постовете...
Активен

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #89 -: 12.08.2012, 19:02:07 »

Мисля, че колегата ascaron50 пита за длъжността администратор на компютърни мрежи (известна накратко като админ).
Аscaron50, оглеждай се на страницата на ФМИ и на тази на ПУ за обяви за конкурси по тази и подобни позиции и поразпитай при ръководителя на звено "Учебни компютърни зали". Знам, че не давам кой знае каква информация, но не съм достъчно информирана по въпроса, за да помогна с повече. Успех!
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #90 -: 13.08.2012, 10:37:23 »

A, ако е за администратор на мрежа във ФМИ - там се обявява конкурс, тест, събеседване, при одобряване се прави трудов договор, заплатата е адекватна и добра за държавна работа. В момента конкурс няма, но нека проверява в сайта на ФМИ или да попита в каб. 530.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #91 -: 13.09.2012, 12:26:45 »

Имам едно предложение, което можех да изпратя по e-mail на администраторите на ФМИ, но мисля че е по-добре да се чуят и мненията на други колеги по въпроса.

Става въпрос за справяне с някой проблеми, които възникват при занятия и изпит в компютърните зали. За мен има два основни проблема:
  • Разсейване на студентите по време на занятията (facebook, email, чат и т.н.)
  • Преписване от online материали по време на електронни тестове.

Съществуват някой груби подходи за справяне с първия проблем (напр. спиране на захранването с шалтера в стаята), които обаче не са удачни ако и на преподавателя му трябва захранване или пък е необходимо само за ограничено време да фокусира вниманието в/у нещата, които обяснява. Този подход пък въобще е неприложим за е-тестовете.

Аз подпитвах за възможността да се ограничи в определен период само интернет връзката на дадена зала, като остане LAN във факултета и свързаността с ректората, но това е сложно.

Та предложението ми е в компютърните зали да се инсталира iTALC (Intelligent Teaching And Learning with Computers). Това е безплатен софтуер, който дава интересни възможности, които биха помогнали съществено за справяне не само с горните два проблема.

За фокусиране на вниманието върху преподавателя има функция lock workstations. А втория проблем се бори с overvie mode, което е далеч по-добре и по-ефективно от това да се правим на пъдари с висене в дъното на залата за да виждаме какво се случва на мониторите.

Не държа на конкретния софтуер - дали ще е iTALC или нещо друго, но смятам, че наистина има нужда от нещо подобно.

Подозирам, че това трябваше да го предложа един месец по-рано за да стане по-лесна инсталацията, но ако се приеме предложението мога да помогна в хамалското инсталиране.
« Последна редакция: 13.09.2012, 12:31:13 от Емил Дойчев »
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #92 -: 13.09.2012, 14:02:04 »

Незнам какво те е навело на мисълта, че е сложно.
Става с няколко клика на мишката.
Ако в даден момент не е било възможно поради реорганизация на мрежата или изгърмяло оборудване е възможно да се случи.
От 8 месеца всяка работна станция е в отделен VLAN и вижда само това което и се позволи. Навъдиха се много отворковци и ни омръзна да им обясняваме, че мрежата е толкова отворена за да могат пробват различни техники, но не им пука и злоупотребяват.
Контролът го затягаме поради злонамерените действия на редица колеги.
В момента дори преподавателите са с доста орязани права.
Мислехме да предоставим възможност на всеки преподавател да пуска, спира и ограничава ресурси до локалната мрежа и Интернет, но разсеяността и други прични на колеги ни накара да се откажем от тази идея поне за сега.
Най-доброто решение е политиките да бъдат на ниво потребител, но има една съществена пречка с която се боря 10 години - непълни или неточни данни за студентите.

Ако някой пък успее да прокара идеята за ограничаване достъпа до определени сайтове по време на занятия, ще го черпим, песен ще напишем и паметник ще му издигнем.

Иначе софтуер можем да сложим, не е проблем.
Проблемът е че в 90% от случаите пак администраторите ще боравят с него в което невиждам особен смисъл при положение, че има политики на ниво ethernet, intranet и internet, и те са обединени в единен контрол.

PS: Захранванията на повечето WiFi-та не издържаха жегите, знаем че не работят.
Ще видим дали ще се купуват захранвания или ще сменим оборудването.
« Последна редакция: 13.09.2012, 14:04:18 от Тодор Чаушев »
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #93 -: 13.09.2012, 14:38:50 »

Незнам какво те е навело на мисълта, че е сложно.
Става с няколко клика на мишката.
Самият факт, че трябва да го уговоря с някой предварително вече ми идва сложно.

Мислехме да предоставим възможност на всеки преподавател да пуска, спира и ограничава ресурси до локалната мрежа и Интернет, но разсеяността и други прични на колеги ни накара да се откажем от тази идея поне за сега.
Да, това е опасно.

Най-доброто решение е политиките да бъдат на ниво потребител, но има една съществена пречка с която се боря 10 години - непълни или неточни данни за студентите.
Това е проблем на учебен отдел, не на администраторите. Ако някой студент е с орязан достъп поради проблем с данните му ще отиде да си ги коригира в учебен отдел.

Ако някой пък успее да прокара идеята за ограничаване достъпа до определени сайтове по време на занятия, ще го черпим, песен ще напишем и паметник ще му издигнем.
Къде трябва да се прокара това?

Иначе софтуер можем да сложим, не е проблем.
Проблемът е че в 90% от случаите пак администраторите ще боравят с него в което невиждам особен смисъл при положение, че има политики на ниво ethernet, intranet и internet, и те са обединени в единен контрол.

Според мен този софтуер ще реши споменатите от мен проблеми без да ангажира администраторите с нищо (освен инсталацията и първоначалната конфигурация). Това ще се ползва от преподавателите, които могат да го ползват. Които не могат ще се оправят по досегашния начин. Така, че ако може да се сложи поне експериментално в някой зали - например големите като 547, ще е много добре.

PS: Захранванията на повечето WiFi-та не издържаха жегите, знаем че не работят.
Ще видим дали ще се купуват захранвания или ще сменим оборудването.

А като workaround някакъв шанс преподавател да си върже лаптопа към switch-а в залата?
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #94 -: 14.09.2012, 02:40:45 »

Не ми се разисква точно във форума, но щом изпитваш желание да е тук така да бъде.

Та предложението ми е в компютърните зали да се инсталира iTALC (Intelligent Teaching And Learning with Computers). Това е безплатен софтуер, който дава интересни възможности,...

Този софтуер ще се справи с достъпа до интернет, толкова  колкото успешно е завиването на гайка с тирбушон.
Това което искаш е гледане на десктопа на работната станция и ако не ти хареса това което виждаш да наложиш контрол.
Незнам колко от студентите ще са съгласни да има достъп до десктопа им докато работят каквото и да било.
Навремето когато предложих подобен вариант това не беше одобрено и от студенти и от преподаватели.
Да този и подобния му софтуер е приложим за едно училище, за  където всъщност е предназначен.

За фокусиране на вниманието върху преподавателя има функция lock workstations.

В голяма зала като 547 например, това е една страхотна функция.
Или се прави Lock All, коeто моментално предизвиква негативни реакции у добросъвестните студенти, или се гледа дeсктоп по десктоп и става чудно забавление.

 Незнам какво те е навело на мисълта, че е сложно.
  Става с няколко клика на мишката.
 Самият факт, че трябва да го уговоря с някой предварително вече ми идва сложно.

 Мислехме да предоставим възможност на всеки преподавател да пуска, спира и ограничава ресурси до локалната мрежа и Интернет, но разсеяността и други прични на колеги ни накара да се откажем от тази идея поне за сега.
 Да, това е опасно.

Е тука вече съвсем ме обърка. Едновременно смяташ, че е опасно преподавателите да имат контрол и в същото време казваш, че ти е сложно да изискаш админстратор да го свърши.

Най-доброто решение е политиките да бъдат на ниво потребител, но има една съществена пречка с която се боря 10 години - непълни или неточни данни за студентите.

 Това е проблем на учебен отдел, не на администраторите. Ако някой студент е с орязан достъп поради проблем с данните му ще отиде да си ги коригира в учебен отдел.

Хм, идеята не е да разкарваме студентите напред назад. Това не води до нищо добро. Ако услугите на един ВУЗ не са в служба на студента (той е клиентът ни), то въпросният студент много лесно ще ни смени или изобщо няма да дойде при нас след като ни "похвалят" хубаво в мрежата.

Проблем е не само, че в данните има пропуски, но докато заработи както трябва базата данни със студенти, самата база бива сменена с друга.
Да не говорим, че при нас имат занятия студенти и от други факултети и за тях нямаме никакви данни за да им създадем акаунти при нас.
Идеята да се изгради директорийна услуга за целия университет било то майкрософтска или друга с цел единна оторизация и политики беше отхвърлена от колегата Терзийски преди години. Не е тук мястото за коментар защо.  

Ако някой пък успее да прокара идеята за ограничаване достъпа до определени сайтове по време на занятия, ще го черпим, песен ще напишем и паметник ще му издигнем.
Къде трябва да се прокара това?

СРЕД СТУДЕНТИТЕ
Голяма част от преподавателите са съгласни с идеята.


Иначе софтуер можем да сложим, не е проблем.
Проблемът е че в 90% от случаите пак администраторите ще боравят с него в което невиждам особен смисъл при положение, че има политики на ниво ethernet, intranet и internet, и те са обединени в единен контрол.

Според мен този софтуер ще реши споменатите от мен проблеми без да ангажира администраторите с нищо (освен инсталацията и първоначалната конфигурация). Това ще се ползва от преподавателите, които могат да го ползват. Които не могат ще се оправят по досегашния начин. Така, че ако може да се сложи поне експериментално в някой зали - например големите като 547, ще е много добре.

Дълбоко се съмнявам, че ще реши споменатите проблеми.
А че ще доведе до нови и забавни не се съмнявам, но няма да им давам идеи на калпазаните.
Ако желаеш ще го инсталираме, но по-добре е да обсъдим плюсовете и минусите, но не тук


PS: Захранванията на повечето WiFi-та не издържаха жегите, знаем че не работят.
Ще видим дали ще се купуват захранвания или ще сменим оборудването.

А като workaround някакъв шанс преподавател да си върже лаптопа към switch-а в залата?

Не би трябвало да има проблем освен, ако някой не си е оставил ръцете (краката) и не е изпълнил точно изискванията ми.

Като идея предлагам да се организира едно мероприятие с повече колеги на което да обсъдим подобни проблеми и решения които могат да се приложат.
Дори лично ще го организирам стига да има интерес от поне още един освен нас.
 
« Последна редакция: 14.09.2012, 02:50:07 от Тодор Чаушев »
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #95 -: 14.09.2012, 07:44:55 »

Единственото, което мислех да обсъждаме тук е предложението ми за конкретния вид софтуер, но работата малко се разми.

Като идея предлагам да се организира едно мероприятие с повече колеги на което да обсъдим подобни проблеми и решения които могат да се приложат.
Дори лично ще го организирам стига да има интерес от поне още един освен нас.

Интерес има, но не го знам дали има акаунт във форума. Ще го помоля да намери начин да те уведоми за интереса си (вероятно по e-mail). Така, че ще очаквам да организираш сбирка по темата защото тук не ми се обсъжда за какво трябва да се питат студентите и за какво не.

Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #96 -: 14.09.2012, 11:42:05 »

Искам да се съберем поне 5-6 човека (но не много повече, че нищо няма да излезе), които имат отношение към проблемите и могат да дадат предложения.
Надявам се да дойдат Енков, Пенев и други за да има повече гледни точки и повече предложения, че когато излезе от УКЗ все едно самосиндикално налагаме контрол ей така за кеф.
Днес е петък незнам дали ще успея да насроча среща през другата седмица, но ще опитам.
Активен

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Въпроси към администраторите на ФМИ
« Отговор #97 -: 03.10.2012, 13:12:35 »

чух че някой колеги от по - горен курс са станали администратори на фми-то
 мога ли и аз да кандидатствам за тази позиция и какво точно представлява тази работа и трябва ли и аз да съм по - горен курс ?

Пловдивски университет "Паисий Хилендарски"

Обявява конкурс за СИСТЕМЕН АДМИНИСТРАТОР

http://fmi-plovdiv.org/news.jsp?ln=1&newsId=587&newsPageNumber=1
Активен