argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпроси към администраторите на ФМИ  (Прочетена 52822 пъти)

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #40 -: 14.01.2011, 11:53:04 »

от няколко дни фееда си работи нормално.
 :inlove:
Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #41 -: 14.01.2011, 20:12:31 »

От няколко дни работеше, но с един подмолен камък. Беше отстранен, надявам се да няма други.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #42 -: 15.01.2011, 17:18:24 »

Цитат
Стигне ли се дотам, че админ или военен да имат работа, нещата вече са яко осрани....

Нека това си остане виц, ама е верно донякъде...
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #43 -: 17.01.2011, 23:05:49 »

Преди да пишете, че не работи fmi.uni-plovdiv.bg (както е от около 18:00 часа на 17.01.2010) ще ви препоръчвам в такива случаи да проверите fmi-plovdiv.org. Ако единият адрес работи, а другия не, проблема е 99,9% извън възможността да го оправим.
Ситуацията в момента е такава: заявките идват, но обратния път нещо го е хванала липсата .
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #44 -: 18.01.2011, 02:34:34 »

В случая си е повреда в MAN оптиката на Евроком, по всички признаци. Утре ще знаем подробности. Случва се, за жалост. Другото трасе работи - по него е fmi-plovdiv.org
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #45 -: 27.01.2011, 22:59:47 »

Я да задам и аз един въпрос към администраторите, който ми се върти от известно време в главата...

Има ли лесен начин, за определен период от време - примерно около 1 час (по предварителна заявка), да се спре достъпа до Интернет на цяла компютърна зала, но така че да остане достъпа до мрежата на ФМИ? Т.е. бруталното изключване на захранването на някой switch не върши работа.

Въпросът ми е породен от последните изпити, в които помагах. Опитваме се да използваме електронни тестове, но на някой от отворените въпроси, се натъкнахме на отговори събрани някъде от Интернет и преведени с Google Translate :? Което си беше чиста подигравка. Та ако е възможно да се ограничи достъпа до Интернет за времето на изпита поне няма да се налага да съм в ролята на пъдаря, а и студентите по-спокойно ще могат да размишляват.
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #46 -: 01.02.2011, 20:10:48 »

Кратък отговор: Може.
Но е необходимо да се установи до каква част от мрежата на ФМИ трябва да има достъп.
« Последна редакция: 01.02.2011, 20:14:31 от Тодор Чаушев »
Активен

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #47 -: 02.02.2011, 10:54:18 »

Също ще трябва да се заглушат всички мобилни мрежи, радиостанции, светлинни морзови сигнали и т.н.
Според мен решението не е само техническо, просто за такива "смехотворци" има предвидена оценка в шестобалната система, но наистина това ще намали разсейването с google и google translate с поне 90%-та.
Активен
А.Пенев

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #48 -: 02.02.2011, 12:08:45 »

Но е необходимо да се установи до каква част от мрежата на ФМИ трябва да има достъп.

Всъщност не съм съвсем прав. Ограничение само до мрежата на ФМИ няма да върши работа. В нашия случай ни трябва достъп до 2 фиксирани IP адреса - единия е на сървъра с електронните тестове, който се надявам съвсем скоро да преместим във ФМИ, а другия е в ректората. Или пък достъп до цялата мрежа на ФМИ (ако е по-лесно) + допълнителното IP в ректората.

Също ще трябва да се заглушат всички мобилни мрежи, радиостанции, светлинни морзови сигнали и т.н.
Според мен решението не е само техническо, просто за такива "смехотворци" има предвидена оценка в шестобалната система, но наистина това ще намали разсейването с google и google translate с поне 90%-та.

Да, така е. Но целта не е да решим всички проблеми, а поне фрапиращите. И то само ако не е прекалено сложно. Оценката си е оценка, но тя няма да възпре този, който не е имал време да се подготви, да пробва дали ще мине номера. Така или иначе по-зле няма да стане. Само дето изпита не е по "ориентиране в интернет" :)
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #49 -: 02.02.2011, 15:05:07 »

Решението за GSM-ите отдавна съм го предложил Cell Phone Signal Jammer с малък обхват: 3~15 метра, просто идеален за зала, а цената е направо смешна. Дори на батерии работи. Слагаш го по средата на залата и готово, без да пречи на другите зали.
Решението трябва да се вземе от преподаватели и студенти - това е.
10 такива с малък обхват са пари няма и 500 лв.
Едва ли има повече от 10 изпита едновременно.
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #50 -: 07.03.2011, 00:20:52 »

Решението за GSM-ите отдавна съм го предложил Cell Phone Signal Jammer с малък обхват: 3~15 метра, просто идеален за зала, а цената е направо смешна. Дори на батерии работи. Слагаш го по средата на залата и готово, без да пречи на другите зали.
Решението трябва да се вземе от преподаватели и студенти - това е.
10 такива с малък обхват са пари няма и 500 лв.
Едва ли има повече от 10 изпита едновременно.
+1
Абсолютно съм съгласен! Не ми е ясно от кого зависи, но предполагам е някой от тези, които ги интересува всички да завършат :)
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #51 -: 19.04.2011, 10:00:00 »

Дам Емо определено ще опрете и до Cell Phone Signal Jammer,
щото от моя телефон само цъкам тетаринга и share-вам wireless сигнал дето може да го ползва всеки.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #52 -: 19.04.2011, 11:12:53 »

Решението е устно изпитване 1 по 1, ама на никой не му се губи време вече, пък и успеха ще почне да клони към 2.50 средно.
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #53 -: 19.04.2011, 13:09:35 »

Не съм съгласен с устното изпитване. Идеята е да се добие ОБЕКТИВНА преценка за знанията на студента. При устното изпитване се вкарва допълнителен елемент на напрежение, който може да рефлектира критично върху крайния резултат. Помня поне 3 доцента, които вкарваха психологически похвати и повечето студенти буквално се спичаха и не успяваха да покажат знанията си. Съответно оценките не отговаряха на знанията по никакъв начин. И понеже всеки прподавател си има индивидуален подход, обективността на оценяване ще е на различно ниво. И това не може да си унифицира.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #54 -: 19.04.2011, 13:51:28 »

Тъй като тези хора ще завършат рано или късно може би :) И ще ходят по интервюта няма какво да се спичат да не са 3ти клас
и аз мисля че всичко трябва да се изпитва устно и да не завършват повече от 30 човека на година не за друго прсото другите като не стават за информатици няма за какво да взимат дипломи.
Активен

neliM

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Шматка
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #55 -: 19.04.2011, 15:28:39 »

Тъй като тези хора ще завършат рано или късно може би :) И ще ходят по интервюта няма какво да се спичат да не са 3ти клас
и аз мисля че всичко трябва да се изпитва устно и да не завършват повече от 30 човека на година не за друго прсото другите като не стават за информатици няма за какво да взимат дипломи.

Не съм много съгласен с тебе, щото на интервю никой не те изпитва на материала който си учил в учиилще.

Плюс това винаги има субективизъм, двете неща нямат общо.

Пък и за мен проблема не е точно в спичането, бил съм свидетел как на студент който познайва малко повече, вместо да се стимулира по някъв начин нарочно се мачка и му се показва че незнае ТОЧНО някаква определена част от материята, без значение че може и никога през живота да не се наложи да я ползва.. така че устното изпитване има както плюсове, така и минуси.

Но както г-н Енков казва, след самия изпит, при самото написване на оценката никога не е излишно някаква беседа с преподавателя, там обаче (за разлика от него) има доста преподаватели който вместо да скъсят дистанцията - я увеличават и наистина голяма част от студентите се чувстват като пред следовател от районотто, няма нищо общо с интерю за работа.

Да не говорим че повечето фирми търсят хора с ясната цел че ще ги обучават и няма да им дойдат готови на тепсия от университета...

Мисля че разводнихме темата с въпроси към администраторите, стига ОФФ Топик. :)

ПС. Мен едно не ми става ясно все още щото поразчетох разни теми, една заключена за това какво дава университета.. дето JOKe беше обяснил как е чел книжки.. и се чудя.. Инофматика = Програмисти.. демек информатиката обучава програмисти така ли?

Не се заяждам с никой просто питам :)
« Последна редакция: 19.04.2011, 15:47:34 от neliM »
Активен
Шматкам се.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #56 -: 19.04.2011, 16:34:54 »

Субективизъм и грешки може да има и при тестовете. Устното изпитване е добро, когато се провежда от опитен преподавател, без такива неща, като описаните от lamerko. И защо винаги заради 3 от 300 се маха и отрича нещо доказало се? Ама не, такива сме си.

Та, тестове пак ще си има, те са по-обхватни, все пак устна дискусия на 50 въпросчета с 100 човека е бавен процес.

За Cell Jammers и за спиране на достъпа до Интернет, ами понякога се налага. На сертификационните изпити е така.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #57 -: 19.04.2011, 16:36:34 »

Милене не уш информатика е за информатици но е факт че в ФМИ, Информатика е най-вече за програмисти. Няма нито Арт предмети нито дизайнерски предмети нито нищо само програмиране така че попринцип Информатика и информатик не значи програмист но в ФМИ значи това... за съжеление даскалите да успокоят повечето хора казват това е информатика може да станете нещо друго но няма предмети за нещо друго и дам според мен направо могат да им кажат : може да продавате в някой магазин после.

Колкото до спичането на интервю айде ве :) мен са ме питали какво съм учил в университета :) но да не се отплесвам
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #58 -: 05.06.2011, 14:39:15 »

Здравейте,
  Имам едно предложение, което не знам дали ще ви хареса, но ще го кажа.
  Дали няма да е полезно, вместо студентите от време на време да идват при вас и да искат софтуер, който ползват на упражнения, да се направи някакъв имидж (Windows и/или Linux), който да съдържа софтуера, необходим за лекции и упражнения във ФМИ. Имам предвид среди за разработка (естествено със студентски лиценз и т.н), RSS от сайта, общи чат стаи, може би настроен VPN който да позволява връзка към ФМИ мрежата и всички подобни специфични за ФМИ настройки.
  Може да се ползва и от преподавателите и от студентите. Ще има версии на имиджа за всяка година като преподавателите обявяват какви инструменти ще ползват в часовете (точно както е и сега но само за компютърните зали).
  Ако имате интерес и аз бих могъл да се включа.
Поздрави
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпроси към адмистраторите на ФМИ
« Отговор #59 -: 05.06.2011, 20:54:39 »

Като цяло, идеята е ОК! Имам няколко предубеждения, дали това ще е наистина удобно:

1. Не всеки си преинсталира домашната машина в началото на всеки триместър. Може би ще е удобно с виртуална машина (VirtualBox все още ли е безплатен)? В залите машините са доста еднотипни, докато домашните машини са доста разнообразни. Някои продукти/OS след инсталиране на имиджа изискват персонално лицензиране/смяна на ключове (ако са с активация, не само ключ). Това администраторите го правят на ръка след преточването на имиджа.

2. За доста от продуктите лицензите са за използване във факултета, не на лични машини на студенти. Говоря за законова гледна точка (тук може да се спори, не съм юрист, нито знам подробности за текущото състояние на всички лицензи).

3. За някои от продуктите се изисква попълване на декларация за неразпространение при използване от студенти на лични машини.

Повече подробности може да дадат администраторите на ФМИ. Идеята има рационалност, дано срещне подкрепа.
Активен