argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Защо учим 9 седмици, а не 10?  (Прочетена 3824 пъти)

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Защо учим 9 седмици, а не 10?
« -: 22.10.2010, 22:30:05 »

Защо 2ри и 3ти триместър, ще се учи 9, а не 10 седмици?
То къде са малко 10, а сега 9 незнам направо .. и повечко предмети както имаме ще е супер!  :-X
А като ще намалят седмиците , материала и изискванията дали ще намалят?
« Последна редакция: 04.11.2010, 21:00:05 от Светослав Енков »
Активен

chemi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #1 -: 22.10.2010, 22:43:34 »

А като ще намалят седмиците , материала и изискванията дали ще намалят?
Не
Активен

xyz--

  • Гост
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #2 -: 22.10.2010, 22:51:14 »

Наистина, и в сайта го пишело.
Някой знае ли какво налага тези промени?
Активен

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #3 -: 23.10.2010, 02:26:38 »

Не е трудно да се досети човек защо намаляват учебните занятия.
Активен

TroubleMaker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #4 -: 24.10.2010, 13:11:08 »

Близко е до акъла - липса на пари.
Активен

seltika

  • Гост
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #5 -: 24.10.2010, 14:05:53 »

Близко е до акъла - липса на пари.

Аха, а какво е конкретното нещо, за което не достигат парите ?

PS. Ако някой ми даде необорима причина, да си даде и адреса направо, на който ще му пратя бутилка уиски.
« Последна редакция: 24.10.2010, 14:14:18 от seltika »
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #6 -: 24.10.2010, 15:35:23 »

А дали ще ни върнат семестриалните текси, т.е да платим за 9 седмици, а не за 10 !? Ако така се пестят пари аз съм Бил Гейтс...
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

muhaha

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
  • Информатика I-курс | II-ра А група
    • Моят блог
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #7 -: 24.10.2010, 16:16:20 »

Типично по Български човека попита два въпроса и надолу по темата е само излишно. Нужно ли е да се правите на интересни? Или знаете и казвате или не казвате! Не е нужно да пишете врели некипели навсякаде! Моля ви колеги дръжте се като интелигетни хора.....
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #8 -: 25.10.2010, 17:47:52 »

Едното е 'дървена ваканция' - удължена Коледна, другото е удължена Великденска ваканция. Къде е проблема? Материала ще се предаде, ще се вземе впредвид по-малкото време. За връщане на такса - питайте в деканата, но те ще кажат и да ви сложат по-малко кредити после в дипломата, какво ще кажете?
« Последна редакция: 27.10.2010, 17:40:56 от Светослав Енков »
Активен

seltika

  • Гост
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #9 -: 25.10.2010, 18:00:49 »

Едното е 'дървена ваканция' - удължена Коледна, другото е удължена Великденска ваканция. Къде е проблема? Материала ще се предаде, ще се вземе впредвид по-малкото време. За връщане на такса - питайте в деканата, но те ще кажат и да ви сложат по-малко кредити после в дипломата, какво ще кажете?


Питам пак, защо е нужна дървената ваканция ? Кое е нещото, за което не стигат парите ? Материала колко още ще го режем? Да имаме часове колкото лектора да се представи кой е и да каже кви са изискванията за изпита :D .

Чакам и акълджиите да отговорят на втория ми въпрос, за да се види знаят ли за кво става въпрос или е въпрос само на плямпане и да си вдигнем броя на мненията в нашия готин форум.

Вече към уискито пращам и луканка "Маджаров" - много е готина.
« Последна редакция: 27.10.2010, 17:41:12 от Светослав Енков »
Активен

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #10 -: 25.10.2010, 19:42:37 »

Питам пак, защо е нужна дървената ваканция ? Кое е нещото, за което не стигат парите ?
>>
дървена ваканция е нужна когато няма парно.
парите не стигат за всичките салтанати на университета И гориво за парното, та на сетликата или селтиката или там селта*а да му е топло.
капиш?
Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

seltika

  • Гост
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #11 -: 25.10.2010, 22:22:49 »

как се излагам? като целенасочено пиша неграмотно ли? тии като си пекън в занаята, я кажи къде са проблемите на университета. или смяташ да прикачиш некоя книжка пак.. да посочиш..?


На тебе мога да ти кажа само да се върнеш във втори клас, първи срок.

Може ли някой, който знае за какво става въпрос да пише, защото според мен въпроса ми е важен. Писна ми само скопени мъница да джафкат. Как може само някой да каже, че няма пари и веднага да започвате да защитавате такива малоумни решения ? Какво става утре работодателя като каже, че няма пари и следователно няма заплати, пак ли толкова великодушно ще го приемете ?
« Последна редакция: 25.10.2010, 22:29:38 от seltika »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #12 -: 25.10.2010, 22:29:03 »

Seltika, вземи си бутилката с уиски и отиди при декана (или при главният счетоводител), той ще ти обясни нещата. Във форума няма да можем да ти ги обясним, а декана е зает човек и не пише/чете във форума, за съжаление. Решението за ваканциите е централно, не е от ФМИ. Пари няма, защото бюджета е орязан централно, новини не четете ли? Да, вие си плащате таксата, но тя е една малка част от приходите, покриващи разходите на Университета. Всъщност и аз не съм запознат с точната причина да са удължени тия 2 ваканции, освен че не достига бюджета.
 
Извинявам се, че говоря на 'ти'! И много ви моля, всички - без персонални обиди и не правете форума на чат. Антоний и Наско от много отдавна ме молят да стана администратор на форума, но стана ли - ще има дикатура. Отговарям на всичко, но и мразя нарушаването на правилата.

ПП - Ами пари няма. Колко пъти да ти се каже? Няма да има след 1 януари с новият бюджет. Ще дойдат с 30-40% по-малко. Искаш ли да ти кажем - дай тука още една такса, че няма пари за парно? Ти може и да можеш, ама има и хора, които няма да могат да ги дадат.

А за работодателят - ми казват го - и не плащат! Скоро и нашите заплати ще бъдат намалени и то на всички. Във ВИХВП са ги намалили вече. В други ВУЗове също има извънредни ваканции. Точна разбивка ли искаш? -> Отиди при главният счетоводител или при министъра на финанснте. Като гражданин на РБ имаш право да си осведомен, но има и много строг и ясен ред да получиш тази информация. Няма да го обяснявам, защото не съм информатор, а информатик.
« Последна редакция: 25.10.2010, 22:44:04 от Светослав Енков »
Активен

seltika

  • Гост
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #13 -: 25.10.2010, 22:46:38 »

Seltika, вземи си бутилката с уиски и отиди при декана (или при главният счетоводител), той ще ти обясни нещата. Във форума няма да можем да ти ги обясним, а декана е зает човек и не пише/чете във форума, за съжаление. Решението за ваканциите е централно, не е от ФМИ. Пари няма, защото бюджета е орязан централно, новини не четете ли? Да, вие си плащате таксата, но тя е една малка част от приходите, покриващи разходите на Университета. Всъщност и аз не съм запознат с точната причина да са удължени тия 2 ваканции, освен че не достига бюджета.
 
Извинявам се, че говоря на 'ти'! И много ви моля, всички - без персонални обиди и не правете форума на чат. Антоний и Наско от много отдавна ме молят да стана администратор на форума, но стана ли - ще има дикатура. Отговарям на всичко, но и мразя нарушаването на правилата.

Извинен си. Аз се извинявам, че съм един от тримата, които се интересуват защо се получава да учим по-малко. Извинявам се, че не се кефя, че една седмица по-малко ще се учи, че се интересувам какво става около мен, че се дразня на неграмотни хора, търсещи своите 5 минути слава, че ми идва на акъла, че тоя материал вместо да се сбива (като на задочниците, защото те учат същия материал като нас, но като кажеш, че си учил задочно те гледат още по-лошо) може да се вземе допълнително, ако заетия със собствените си интереси декан пожелае, че мразя половината етажи да вонят от кенефа, че висят паяжини на които можеш да се обесиш... Десетки милиарди да ви дават пак ще е същото. Извинявам се, че писах в темата и като цяло, че изобщо съм записъл висше образование (вишо убръзувание, нали Бох).

Лека вечер.

ПС: Хайде да си вземем материала извънредно до 9-тата седмица, г-н Енков. Допълнителни пари за парно ще трябват ли ?
« Последна редакция: 25.10.2010, 22:49:08 от seltika »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #14 -: 25.10.2010, 22:53:51 »

Ако трябва да съм честен, аз също реално губя много от това, че са 2 седмици по-малко, защото ще имам и по-малко реализирани часове, които на края на учебната година отчитам. И на мен няма да ми се намали (предполагам) изискуемият минимален брой часове, но още не се знае. Тоест аз ще трябва да намеря начин да ги взема тия часове допълнително, ако не ми достигат (не извънредни часове, а просто да поема и други часове, с което респективно да отнема на някой друг, може би хоноруван преподавател, или просто колега, неговите часове). За щастие, засега правя в повече от нужното, но до кога ще е така, не се знае. Затова думата е криза, а не удоволствие.

За декана - пак ти казвам - пусни му доклад или молба, ще се разгледа. И за кенефите, и за паяжините. И за часовете. Имаш права - търси си ги. Но не във форума. Просто не става.

Не е само парното проблема. Разберете го.

Ако е възможно, аз наистина бих провел тези липсващи упражнения от 10-тата седмица, в удобно време, извън ваканцията. Може да се помисли по въпроса. За жалост, водя Курсов Проект пролетният триместър и там няма да е така наложително, но ще помисля по въпроса.
« Последна редакция: 25.10.2010, 23:10:20 от Светослав Енков »
Активен

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #15 -: 26.10.2010, 12:09:49 »

Сега си спомням когато бях студент (някъде 3-ти курс) и за първа година се "нанесохме" в новата сграда. През зимата нямаше парно, разбира се, и по коридора ходеха разни строителни работници и носеха ламарини и блъскаха по тях с чука (малко по късно). Е в компютърните зали, както казах, нямаше парно и ние бяхме с якета и ръкавици и цъкахме по някакви 386-ци мисля.
И не се жалвахме от това, а бяхме щастливи да учим и да бачкаме...
Е, вярно че тогава тоалетните бяха чисто нови, а паяците не бяха толкова охранени, ама....  :-)

Колко от вас са щастливи, че учат това което учат сега? Да вдигнат ръка онлайн  :wink:

Както и да е. Май почнах пак да говоря в стил: "Ех, а едно време какви налъми имаше..."  :-)

ПС. Между другото тогава имаше нещо като Интернет в една зала на 2-3 компа и ако вдигнеш 10 байта/сек също трябваше да си щастлив, защото щеше да можеш през деня да си свалиш нещо достатъчно голямо за да си го запишеш на дискета 1.44КБ и да си го занесеш в къщи...  :wink:
Активен
А.Пенев

seltika

  • Гост
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #16 -: 26.10.2010, 14:52:39 »

Сега си спомням когато бях студент (някъде 3-ти курс) и за първа година се "нанесохме" в новата сграда. През зимата нямаше парно, разбира се, и по коридора ходеха разни строителни работници и носеха ламарини и блъскаха по тях с чука (малко по късно). Е в компютърните зали, както казах, нямаше парно и ние бяхме с якета и ръкавици и цъкахме по някакви 386-ци мисля.
И не се жалвахме от това, а бяхме щастливи да учим и да бачкаме...
Е, вярно че тогава тоалетните бяха чисто нови, а паяците не бяха толкова охранени, ама....  :-)

Колко от вас са щастливи, че учат това което учат сега? Да вдигнат ръка онлайн  :wink:

Както и да е. Май почнах пак да говоря в стил: "Ех, а едно време какви налъми имаше..."  :-)

ПС. Между другото тогава имаше нещо като Интернет в една зала на 2-3 компа и ако вдигнеш 10 байта/сек също трябваше да си щастлив, защото щеше да можеш през деня да си свалиш нещо достатъчно голямо за да си го запишеш на дискета 1.44КБ и да си го занесеш в къщи...  :wink:

Държа да уточня, че тоалетните и паяжините ги споменавам във връзка с твърдението на многоуважаваните от колеги, че няма пари означава що да се напъваме да направим нещо.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #17 -: 26.10.2010, 15:12:41 »

За кенефа не е до 'няма пари' - не съм чул да са намалени хигиенистките като бройка (може и да са, не съм сигурен). По-скоро и ние не пазим чисто. Ама и те не чистат добре - и залите са доста мръсни и недобре пометени.
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #18 -: 26.10.2010, 16:47:54 »

Абе не знам... всъщност на мен ми се струва, че разписите са твърде оредели от към часове. Твърде много свободно време има почти всеки ден, а в някои разписи се получават и цели свободни дни. Може и така да ми се струва, т.к. съм задочно, но все пак съм учил навремето и редовна форма и знам какво беше. Само дето ние не бяхме на 386-ци, а на древни Ейпълчета, една зала с 286-ци с 11" МОНОХРОМНИ (в сиво, 256 нива) дисплеи и всичко останало беше от добрия стар Правец 16 (софтуерно надути, при което повечето игрички вървяха проблемно, т.к. бяха фиксирани на 4 или 8 mhz). И въпреки култувата реплика на Бил Гейтс: "Nobody will ever need more than 640 kB RAM.", нашите машинки имаха мааааалко повечко. Естествено без драйвер за разширената памет :)

Та както и да е... и ние тогава учехме при ненормални температури - водата в кофата за гъбата за чистене на стрите дървени дъски ЗАМРЪЗВАШЕ в стайни условия. Ама ся ЕС-то на разлези нещо :)
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Учим 9 седмици, а не 10 !?
« Отговор #19 -: 26.10.2010, 19:19:37 »

Ще вмъкна и моето мнение, надявам се без да разпалвам излишни спорове и дискусии.

А защо да е проблем, че се учи по-малко време?

От личен опит ще кажа, че самостоятелната работа е дори по-важна от това, което се преподава в университета (примерно 60 към 40 в полза на самостоятелната работа). Програмите на ТУ и някои други университети са много по-натоварени от тези на ФМИ в ПУ, така че не е никакъв проблем материалът да се вземе дори не за 9 ами за 6 седмици. За справка - в УНСС и НБУ се ползват включително и събота/неделя за провеждане на занятията, а във ФМИ на ПУ това е по-скоро изключение.

Така че не е проблем занятията да се сгъстят и материалът да се "прехвърли" от главите на преподавателите в главите на студентите.

Аз, когато съм си плащал таксите, съм плащал не за това да уча 10, 11 или 12 седмици, а за да ми преподадат даден материал. Т.е. не плащам за времето, а за придобитите знания. Ако предположим, че качеството на преподаване е едно и също за 9 и 10 седмици, то разликата от 10 или 11.111... процента във времето (който има математическо мислене нека каже защо разликата между 9 и 10 седмици е едновременно 10 и 11.11 в период процента) е без абсолютно никакво значение.

Всеки успешно реализирал се на трудовия пазар IT специалист ще потвърди думите ми, че експерт се става не само с учене в университета, но и с много допълнително, самостоятелно четене и занимаване с какво ли не в областта на IT през свободното време.

Затова от моя гледна точка това, че се учи 9 седмици е един голям плюс - повече свободно време, били то за самостоятелно учене, забавления, дискотеки или каквото там друго.

Всичко написано по-горе отразява личното ми мнение по въпроса и тъй като вече не съм студент, не претендирам да съм прав.
Активен