argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: пишете бе хора  (Прочетена 9080 пъти)

AssAssIn

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
пишете бе хора
« -: 17.10.2006, 21:08:35 »

Пишете бе хора ! Нищо ли не Ви интересува? Само форума на нашия факултет е на нула.  :-(
« Последна редакция: 18.02.2007, 22:33:11 от lowstef »
Активен

euphoria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: пишете бе хора
« Отговор #1 -: 06.11.2006, 16:43:51 »

Форумът на вашият факултет май наистина е много беден оба4е:)
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: пишете бе хора
« Отговор #2 -: 06.11.2006, 19:04:21 »

С нашия беше същата работа, но сега взеха да се раздвиждат нещата малко. Имайте търпение и прокламирайте идеята сред колегите. Успех!
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: пишете бе хора
« Отговор #3 -: 06.11.2006, 19:38:47 »

Как само в нашия факултет постоянството е константно - професионална деформация  8-).

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

avenger

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 518
Re: пишете бе хора
« Отговор #4 -: 10.11.2006, 00:07:24 »

За този форум са характерни:
1.непосещаваемост
2.липса на интерес
3.нежелание за писане на каквото и да е било.
Извод:вероятно за хората от този факултет няма непонятни неща т.е.знаят всичко.
« Последна редакция: 12.02.2007, 17:16:57 от avenger »
Активен

avenger

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 518
Re: пишете бе хора
« Отговор #5 -: 14.11.2006, 15:53:32 »

Що не пишете бе?
Активен

fair

  • Гост
Re: пишете бе хора
« Отговор #6 -: 04.12.2006, 19:35:04 »

Пишете бе хора ! Нищо ли не Ви интересува? Само форума на нашия факултет е на нула.  :-(

От доста време никой не е писал в този форум, така че реших да ви попитам: Ходите ли на практика и в какво се изразява тя? Интересно ми е да разбера дали имате практика в НАО Рожен? :-)
« Последна редакция: 09.02.2007, 14:48:55 от lowstef »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: пишете бе хора
« Отговор #7 -: 09.02.2007, 14:46:22 »

От доста време никой не е писал в този форум, така че реших да ви попитам: Ходите ли на практика и в какво се изразява тя? Интересно ми е да разбера дали имате практика в НАО Рожен? :-)

Когато аз бях още студент (не чак толкоз отдавна) нямаше никаква практика освен педагогическата за даскалските специалности. Принципно всяка година има "учебна екскурзия" до АЕЦ "Козлодуй"  и ИЯИЯЕ (Институт по Ядрени Изследвания и Ядрена Енергетика) към БАН, но е доброволна, плащаш си за да ходиш и т.н., не мисля че се води практика.
Активен
Физически Факултет

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: пишете бе хора
« Отговор #8 -: 13.02.2007, 14:05:57 »

Как да пишем бе хора.. То с тая физика има ли време за писане. За да оцелееш трябва на четенето да наблегнеш не на писането.. С тея изпити където имаш най-много по седмица за четене и то това се получава само за 2 изпита.. КАК да пишеш.. Пуши ми главата..  :-D И най-интересното след седмица четене пишеш 7 станици на изпита и общо взето си схванал някой неща от материала, а доцента ти казва нищо не разбираш и ти пише 2, а онея които си преписват всичко изглежда всичко "разбират" и си взимат изпита. Те може би "знаят" повече.. !!!!!! И кажи ми сега как да пиша. Трябва да чета. Или май май да правя пищови  :-P , но за съжаление съм си забравил как се преписва и затова наблягам на четенето или на практиката....
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: пишете бе хора
« Отговор #9 -: 13.02.2007, 14:09:11 »

Може да пишете, когато не сте в сесия. А по време на сесия да питате за изпити, преподаватели и т.н.
Активен
Физически Факултет

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Aйде тогава за изпити
« Отговор #10 -: 13.02.2007, 16:11:38 »

Ако може тогава някой да ме осведоми ако доц. Терзийски даде допълнителна дата за изпита по електричество и магнетизъм сега след сесията!!! Ще съм много благодарен ако някой ме осведоми навреме.??? :y:
Активен

fair

  • Гост
Re: пишете бе хора
« Отговор #11 -: 17.02.2007, 16:03:14 »

Привет :-)
Снощи започнахме тема с приятели за създаването на вселената, големия взрив, слънцето, планетите, черните дупки и т.н. Не знам доколко сте учили астрономия, но ми е интересно да разбера теорията за създаването на Вселената от физична гледна точка. Освен това разбрах, че след около 500 милиона години се очаква Слънцето да спре да свети, да "изгасне".
Как се е образувала слънчевата система от физична гледна точка?
Знаете ли къде в нета мога да прочета интересни неща по въпроса?
« Последна редакция: 18.02.2007, 23:35:45 от fair »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: пишете бе хора
« Отговор #12 -: 19.02.2007, 13:12:09 »

А не искаш ли преди това нещо по така простичко да научиш? Общата теория н относителността, квантовата теория на полето и статистическото описание на феромагнитното състояни на първо време мисля, че стават. После може да минеш на струнната теория за да разбереш за нагънато-усуканото 20-мерно пространство, в което живеем. Като стигнеш дотам, ти ще си човека, който ще обясни точно кое как е станало и ще спечелиш Нобелова награда. Когато цъфналите налъми полетят с прасетата.

Въпросът хич не е прост. Сериозно. Почти всички учени днес приемат, че Вселената се разширява (дори само това твърдение впрочем изисква сериозна подготовка, за да го разбереш) и значи някога е била по-малка. Това "някога" се оценява на околко 15 милиарда години (оценките варират грубо между 10 и 20 милиарда, може да има и по-нови по-точни изследвания, ама там някъде е). Какво точно е станало не се знае. Изобщо, появяват се разни проблеми със самата същност на пространството и времето в онзи "момент" и е голяма каша. Иначе в ПУ не мисля, че има някой, който да се занимава по-сериозно с тази тема. Може би астронома ни Иван Попов, ама с него не се познавам толкова добре и не знам в коя точно област са му интересите и изследванията. Иначе ето малко коментар по по-лесните въпроси:
Освен това разбрах, че след около 500 милиона години се очаква Слънцето да спре да свети, да "изгасне".
Ами не е така. Очаква се след около 5-5.5 милиарда години да ни свърши слънчицето. Само че първо ще се пораздуе и ще ни поизпрари (а може и да ни погълне, не е съвсем точна сметката, ще разберем като стане :wink:).
Как се е образувала слънчевата система от физична гледна точка?
Гравитация. Облак прах и газ, който по някаква причина (може да е гравитационното въздействие на някой минал наблизо масивен обект) започва да се уплътнява, оттам насетен уплътнението започва да увлича още неща и постепенно става толкова голямо, че в центъра му започва да се развива термоядрена реакция и става звезда. А пахта и газовете, които не са погълнати от слънцето също започват да се уплътняват и накрая стават на планети, спътници, астероиди и прочие. Всичко е гравитация. Поне в астрномически мащаби.
Знаете ли къде в нета мога да прочета интересни неща по въпроса?
Гугъл?
Уикипедия?
Активен
Физически Факултет

fair

  • Гост
Re: пишете бе хора
« Отговор #13 -: 19.02.2007, 13:33:58 »

lowstef, имаш чувство за хумор :wink:
Ако си мислиш, че не съм чувала за теорията на отнисителността, квантовата теория или струнната теория, трябва да те разочаровам. :-)
Да, в тази област няма да спечеля Нобелова награда, но кой знае, може би в някоя друга... :wink:
Цитат
Почти всички учени днес приемат, че Вселената се разширява
Ето това имах предвид. Интересно ми е да науча за други хипотези, по-малко популярни.
Цитат
Гугъл?
Уикипедия?
Да, за това и сама се сетих :wink:
Ако някой е попадал на интересни неща в нета, може да даде линк. :-)
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: пишете бе хора
« Отговор #14 -: 19.02.2007, 13:57:19 »

1. Мерси за чуството за хумор. И аз си мисля, че имам.  :wink:

2. Да си чувал е едно. И аз съм чувал разни работи.

3. Аз лично не съм запознат с нито една алтернативна теория. Само съм чувал за такива. Факт е, че нито една не постигнала какъвто и да е успех. Ексцентрици винаги има, алтернативни теории винаги има. Повечето са пълен боклук, някой са доста находчиви, но все пак неверни и само мнооооооого малко се доказват като успешни и престават да са "алтернативни". Общо взето, когато някоя теория е създадена само защото "ортодоксалното не ме кефи", то тази "алтернативна" теория живее общо взето колкото и автора си.

4. На мен също ще ми е интересно да видя подобни линкове, особено ако имам време да ги разгледам.
Активен
Физически Факултет

fair

  • Гост
Re: пишете бе хора
« Отговор #15 -: 19.02.2007, 15:12:42 »

Цитат
2. Да си чувал е едно. И аз съм чувал разни работи.
Освен, че съм чувала, съм и чела :-)

Ето една интересна статия за струнната теория:
http://www.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop_2_2004/01%20Iv%20Todorov%20Strings.htm

Edit:
Титан - спътник с атмосфера:
http://titan.bg-science.info/index.html
« Последна редакция: 19.02.2007, 19:40:31 от fair »
Активен

fair

  • Гост
Re: пишете бе хора
« Отговор #16 -: 21.02.2007, 12:24:44 »

Учени спряха светлината... и отново я пуснаха
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1008502
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: пишете бе хора
« Отговор #17 -: 21.02.2007, 12:57:03 »

Учени спряха светлината... и отново я пуснаха
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1008502

Поразяващо слаб превод. Всъщност, типичен български превод. А на написано във "масова" медия по един толкова специфичен въпрос изобщо не трябва да се вярва. Аз лично от изложеното в статията изобщо не успях да разбера какво е станало. А не е като да не съм се интересувал по темата. Чул някой, че учените "спрели" светлината с потенциална полза за компютрите и айдее... Като "телепортацията" отпреди известно време. Куцо, кьораво, сакато и малоумно пишат за неща, които няма надежда дори да започнат да разбират, дори ако посветят остатъка от живота си на това... :headbang: :vomit:

Иначе информацията е интересна, но толкова. Ще минат години, преди за това да може да се говори по-подробно. Ако изобщо.
Активен
Физически Факултет

fair

  • Гост
Re: пишете бе хора
« Отговор #18 -: 21.02.2007, 13:12:00 »

Ето едно видео по въпроса - списание "Nature"
http://www.nature.com/nature/videoarchive/trickofthelight/index.html
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: пишете бе хора
« Отговор #19 -: 21.02.2007, 13:35:41 »

Все същата работа. Звучи много интересно, ама на мен нищо не ми казва. Ще трябва да почакаме още някоя и друг годинка, а може би и десетилетие, за да не е това поредната "квантова магия". А засега трябва само да възклицаваме "Ууууу! Ааааа!" Което аз лично и направих, честно казано.
Активен
Физически Факултет