argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Нова бакалавърска специалност "Софтуерни технологии и дизайн"  (Прочетена 16152 пъти)

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re:Нова бакалавърска специалност "Софтуерl
« Отговор #20 -: 11.06.2013, 22:30:27 »

Аз поне, мисля, че е достатъчен, за да влезеш!
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

katn1

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Хора, не мога да реша коя от двете специалности да пиша на първо място. Гледам, че новата програма по Информатика е по-добра от старата, има повече програмиране, но в същото време Софтуерни технологии и дизайн започва със С# от първата година. Това което най-много ми харесва, е че има разработка на приложения за мобилни устройства. Но всеки ми казва, че Софтуерни технологии и дизайн било насочено повече към графичния дизайн отколкото към програмирането. В информатиката пък има някакви предмети, които не мога да разбера какво значат. Някой по-запознат ще каже ли каква е разликата между двете, и коя е по-подходяща относно програмирането?
Активен

infomaniac

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Горе-долу преброих предметите в 2те специалности и поне на база имената им - в СТД има 18 свързани с информатиката, в Информатика са 21 - в СТД има 3 математики, в Информатика са 8, а дизайнерските дисциплини в СТД са 7 - т.е. вместо 2-3 информатики и 4-5 математики са сложили дизайн.
Не знам до колко съм прав де.
Общо взето Информатика е по-теоретично насочена и изучава по-advanced теми свързани с програмирането, докато голяма част от предметите от СТД може да си ги дръпнеш от нета като туториали и книги и да ги учиш сам, докато ако си СТД и искаш сам да научиш някой дисциплини от Информатика(като ИИ, ДМ и т.н.) ще ти е по-трудно.
Е, зависи дали предпочиташ лекции и изпити по математика или по дизайн.
Вярно е, че в СТД се учи по-практическо и модерно програмиране, но със сигурност не е дизайнерски насочена специалността, е нека някой от университета да каже.
И аз се чудя Информатика или СТД да пиша на 1во желание и май клоня към СТД.
По принцип искам информатика, но ще ми е по-лесно да уча и да ходя на изпити по дизайн, отколкото по анализ и диференциални уравнения, но пък в дългосрочен план е по-полезна математиката. Но и дизайна може да е от полза, зависи в какъв вид програмиране искаш да се специализираш.
В СТД пък има повече практика и избираеми дисциплини, абе май ще пиша СТД на 1во желание и да не го мисля повече.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278

Така като ви чета разсъжденията ми се иска само да вметна, че тръгвате с грешни очаквания към Университета. Това не би трябвало да е място където да очаквате, че ще научите конкретна технология и то в детайли. Полза от това няма да имате защото технологиите се променят непрекъснато. Това, което ще научите в 1 или 2 курс вече ще е стара технология когато след 3-4 години ще си търсите работа за да го прилагате. Това е част от чара на ИТ света.

Според мен е редно да очаквате, че тук ще научите основни принципи, които се използват от всички технологии. Да, за да ги научите тези принципи ще трябва да използвате някоя от съществуващите технологии за да видите на практика как стоят нещата. Дали по време на обучението си ще използвате .Net, Java, C++ или нещо друго не е толкова важно. Важното е утре когато актуалната технология ще се казва ABC#+ вие да можете да навлезете в нея достатъчно бързо за да не останете "вън от чадъра". За целта трябва да положите усилия да схванете теорията. В противен случай рискувате да излезете от университета като едни добри програмисти без големи перспективи за развитие. А за да си добър програмист не е нужно да изгубиш 4-5 години от живота си в университет - достатъчен е и един 3-4 месечен курс.

А по темата... Специалността Информатика е по-обща и затова там теоретичните дисциплини са застъпени повече. Предполага се, че желанието за специализация в конкретна насока ще се избистри в последствие - може би с магистратура. От друга страна СТД звучи по-специализирана и съответно фокуса е в конкретна насока. За хората които имат ясна представа за насоката в която искат да се занимават още сега това би трябвало да е по-удачния вариант.

Коя ще изберете не би трябвало да зависи от това коя изглежда по-лесна, а какво искате да учите повече. Най-лошият вариант е човек да учи нещо, което не му харесва. Защото крайния резултат е диплома, която освен да забиеш с пирон на стената си, за друго не става.
« Последна редакция: 14.06.2013, 13:01:13 от Емил Дойчев »
Активен

katn1

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Имам един въпрос. Аз съм учил информатика в училище, а в тази специалност се иска оценка от дипломата. Явих се и на изпит по информатика, на който оценката е по-слаба от тази в дипломата. Въпроса ми е при кандидатстването, дали оценката от изпита замества тази от дипломата, или се взима по-високата?
Активен

infomaniac

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Винаги взимат по-високите оценки за да е в интерес на студента.
Активен

didiii94

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

има ли приети?  :-)
Активен

MiMo94

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Активен

Insurgent

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Здравейте
Искам да питам нещо. Предстои ми да кандидатствам тази година, но не мога да разбера следното: избрал съм си "Софтуерни технологии и дизайн", но нали трябва да запишем 3 специалнотсти в картончето при самото подаване на документите. За "Софтуерни технологии" не се полага изпит (прочетох, че може да се влезе с взетите оценки от дипломата + тази от матурата по БЕЛ), а за останалите да речем Бизнес информационни технологии, Информатика се полагат изпити. Е, щом искам само първата "Софтуерни" това значи ли че трябва непременно да положа изпити по другите 2 предмета?

Извинявам се, ако запитването е глупаво, но нямам познати, които да ме насочат ида ми дадат подробно обяснение.
Активен

chemi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132

За "Софтуерни технологии" не се полага изпит (прочетох, че може да се влезе с взетите оценки от дипломата + тази от матурата по БЕЛ), а за останалите да речем Бизнес информационни технологии, Информатика се полагат изпити. Е, щом искам само първата "Софтуерни" това значи ли че трябва непременно да положа изпити по другите 2 предмета?


За трите специалности от направление "Компютърни науки" ("Софтуерни технологии и дизайн", "Информатика" и "Бизнес информационни технологии") балът се определя по еднакъв начин - http://fmi.uni-plovdiv.bg/index.jsp?id=866&ln=1 .
Активен

Insurgent

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

За "Софтуерни технологии" не се полага изпит (прочетох, че може да се влезе с взетите оценки от дипломата + тази от матурата по БЕЛ), а за останалите да речем Бизнес информационни технологии, Информатика се полагат изпити. Е, щом искам само първата "Софтуерни" това значи ли че трябва непременно да положа изпити по другите 2 предмета?


За трите специалности от направление "Компютърни науки" ("Софтуерни технологии и дизайн", "Информатика" и "Бизнес информационни технологии") балът се определя по еднакъв начин - http://fmi.uni-plovdiv.bg/index.jsp?id=866&ln=1 .

Което значи, че аз избирам К от кое да се определи - дали К1 (което отпада, защото втората ми матура ще е по география), или К2 (матурата по БЕЛ). А може би задължително трябва да избера втора матура Математика.

btw: тоо и на андерталец да обясняваш, пак ще те разбере... аз съм по-особен случай :D
Активен

Митко

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26

Не мисля, че ще е проблем, това че за другите 2 не може да ти се формира бал. Все пак ако чак толкова те притеснява това нещо, а си сигурен, че искаш да запишеш само и единствено "Софтуерни технологии и дизайн" и нищо друго, просто избери някакви други специалности, чиито бал може да се формира от дипломата ти и матурите на които ще се явяваш.

btw: терминът е неандерталец
Активен

Insurgent

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Не мисля, че ще е проблем, това че за другите 2 не може да ти се формира бал. Все пак ако чак толкова те притеснява това нещо, а си сигурен, че искаш да запишеш само и единствено "Софтуерни технологии и дизайн" и нищо друго, просто избери някакви други специалности, чиито бал може да се формира от дипломата ти и матурите на които ще се явяваш.

btw: терминът е неандерталец

Окей. Благодаря за отговора.
Активен

infinity95

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17

Здравейте,

Виждам, че са ви задавали въпроси по темата с кандидатстването и т.н. Аз ще кандидатствам тази година (твърдо съм го решила) и исках да попитам дали знаете какъв е наплива от миналата година? Също така исках да попитам още 2 неща:
1. Ако втората матура ми е математика в балообразуването ще ми вземат оценката от матурата или от дипломата?
2. Другото, което исках да попитам е дали бал 33 ще ми бъде достатъчен да влезна с тази специалност?

Благодаря предварително.
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!

Здравей!
Взима се матурата по математика. Поне когато аз кандидатствах преди 4 години беше така.
Мисля, че бал 33 ще ти е достатъчен, не всеки има такъв, но все пак запиши нещо и на второ място.
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

infinity95

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17

Оказа се, че не съм разбрала перфектно как стоят нещата с балообразуването. При сформирането на оценката пише удвоената оценка от матурата по БЕЛ (обаче на друго място видях, че се взима 80% от оценката) + удвоената оценка по информатика (от диплома или КСИ) + информационни технологии (диплома или КСИ) + математика (диплома или КСИ).  Та сега ми се зародиха няколко въпроса:
1. Защо пише, че ако караш КСИ ти взимат цялата оценка, която си изкарал (пример 5.00) и се удвоява на мястото на ДЗИ БЕЛ (демек 5х2=10)?
2. В такъв случай дали ще се взима под внимание матурата по математика?
3. Колко е максималния бал за самата специалност?

Съжалявам за многобройните въпроси, но се зародиха много такива в мен след като прочетох на няколко места в сайта на ПУ различни неща по темата с балообразуването.
Активен

Insurgent

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Оказа се, че не съм разбрала перфектно как стоят нещата с балообразуването. При сформирането на оценката пише удвоената оценка от матурата по БЕЛ (обаче на друго място видях, че се взима 80% от оценката) + удвоената оценка по информатика (от диплома или КСИ) + информационни технологии (диплома или КСИ) + математика (диплома или КСИ).  Та сега ми се зародиха няколко въпроса:
1. Защо пише, че ако караш КСИ ти взимат цялата оценка, която си изкарал (пример 5.00) и се удвоява на мястото на ДЗИ БЕЛ (демек 5х2=10)?
2. В такъв случай дали ще се взима под внимание матурата по математика?
3. Колко е максималния бал за самата специалност?

Съжалявам за многобройните въпроси, но се зародиха много такива в мен след като прочетох на няколко места в сайта на ПУ различни неща по темата с балообразуването.

Има 3 класирания за специалността. На първото класиране с предимство са тези с по-висок бал - 33 или 34 май беше... ако не си в списъка за първо класиране, подаваш декларация че искаш да участваш във второ. Там баловете са по-ниски, и ако и там не си, пускаш за трето класиране. Там са още по-ниски май. Все в някое от трите би трбвало да сме (и аз искам тази специалност). Само че аз мисля втората ми матура да е по география, а оценките да са ми от от ДЗИ БЕЛ + необходимите от дипломата. Най-вероятно на първо класиране няма да ме приемат, но ще опитам и следващите.
Колкото до ДЗИ по математика и КСИ по математика - взимат по-високата от двете.
Активен

lpfen

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10

Аз изглежда ще съм на 31 бал дано на второ или трето да ме вземат,колко съжалявам,че така и не се помучих за една 5ца по математика...
Активен