argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Репутация на ПУ  (Прочетена 23342 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Репутация на ПУ
« -: 08.11.2006, 00:48:29 »

Каква според вас е репутацията на ПУ? Ако оценката не е 6 по шестобалната система къде мислите, че е проблема? Кое в качеството на образованието "издиша" и как смятате, че това може да се коригира?
Въобще може ли да се каже според вас, че ПУ е реномиран университет, в който студентите получават качествено образование и защо?
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #1 -: 08.11.2006, 12:08:05 »

Оценката е 6+ по шестобалната система. България става член на ЕС, хората стават по-умни, започват да получават повече пари и България се преобразява като с вълшебна пръчка в най-хубавата страна на света, а птичките пеят. (това става даже и за канал 1 :evil: )

поздрави:
Атанас Чанев
Роверето, Италия
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #2 -: 08.11.2006, 14:55:07 »

За всеки влак си има пътници, интересно става когато влаковете станат повече от пътниците, пример:
http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=84.msg4614#msg4614

Иначе темата за рейтинга на ВУЗовете не е нова... по кви критерии примерно....
http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=1067.0
Активен

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #3 -: 08.11.2006, 14:56:34 »

Репутация - мижава. Ни тиква, ни кратуна. Не е от слабите, няма репутацията на СУ (доколко тя вече е заслужена е отделен въпрос).
Принципно са необходими две неща - 1. преподавателите да започнат да се отнасят сериозно към обучението и да въведат нови методи на изпитване (под "преподаватели" разбирам масата) 2. ръководството да се заеме с по-агресивна рекламна кампания на ПУ. За което първо трябва да има идея в главата си как ще изглежда, де.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #4 -: 08.11.2006, 16:33:28 »

Репутация на ПУ като цяло?

Имах предвид репутацията на университета като цяло. Според мен критерийте, които трябва да се взимат под внимание са:
1. Преподаватели;
2. Реализация на студентите, които завършват ВУЗ-а;
3. Материална база;
4. Оценка от акредитацията;
5. Организиране на различни мероприятия;
В това изброяване не претендирам за изчерпателност. Ако някой сметне, че може да се добави още нещо да даде предложение.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #5 -: 09.11.2006, 21:33:56 »

Каквато и да е репутацията му - ние работим по подобряването й  :-D.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

adonis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
  • пРоВиНцИаЛиСт
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #6 -: 10.11.2006, 10:41:56 »

Според мен набързо даден отговор не може да бъде правилен, защото е сложна работата. Ама съм 4 курс и ще си позволя да нахвърлям мисли.  :-P

Не може декан пред аула със сто души вътре да намеква колко са тъпи всички в нея. И то при положение, че синът му не може да пише и чете, а е наш набор.
Не може от 1 курс да слушам преподавателите да си шушукат "Тия защо седят до последния час [19:15]?", a отговорът да е "Защото са първи курс.", тоест и на тях не им се седи, ама после "Вие, колеги, не идвате на упражнения. С всяка година става по-зле.". Ама те като отсъстват цял семестър и после всичко предават в един уикенд и оценките са скапани, кой има вина за това?
Не може доцент доктор на филологическите науки да произнася "юзед" (used), "адвокатес" (advocates) и да се уморява след кратко четене на лекция, вероятно дръпната от интернет.

Реализация - в Пловдив и околията.

Материалната база е ок. Говоря за филологиите - има няколко библиотеки, специализиран American Corner за американска литература, история; могат да бъдат наемани и филми, вероятно и музика. От скоро има и ремонт, което е напредък. Само хигиената тук-там е лоша, но и това ще се промени.

И да се организират мероприятия, рядко някой разбира. Дори листчета не лепят вече. Този интернет за какво е? Има сайт, има форум, дали сме си имейлите, какво повече?

Това, което всички трябва да разберат е, че ние, студентите, си плащаме за образование, а не за хокане.
Активен
Крещя без звук!

4_kurs

  • Гост
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #7 -: 10.11.2006, 13:38:56 »

Според мен не плащаме достатъчно :-D
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #8 -: 10.11.2006, 15:15:19 »

Според мен не плащаме достатъчно :-D

Това, че за 12 месеца плащам два семестъра с единична цена около 120 лв. за мен лично си е без пари направо. Това не покрива почти нищо от капитала, който се влага в образованието. Макар и да не се вижда с просто око университета има страшно големи разходи както от текущо естество, така и за заплати, дребни ремонти и пр. Така, че парите които плащат студентите според мен са крайно недостатъчни, за да покрият основните им нужди.
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #9 -: 10.11.2006, 19:45:58 »

И аз съм на това мнение,че трябва да се увеличат таксите,обаче повечето колеги ще ни линчуват.Ама замислете се ние само искаме,искаме,нали трябва да дойдат пари от някъде,а и другото,което искам да кажа,че повечето не си плащат семестъра в срок,признавам си и на мен ми се случи веднъж,но като цяло е много често явление.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #10 -: 13.11.2006, 11:53:27 »

То не е само до таксите. Трябва на ниво държава да се отделят повече пари за образование. Или таксите да станат 1000 на семестър, което няма да стане.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #11 -: 07.12.2006, 12:23:18 »

kakvo e mneneito vi za PU i reputaciq na PU
Za sajelenie lichnoto mi mnenie e che repotaciqta na PU e losha , no repotaciqta na FMI e super dobra.
ne che se hvalq che ucha v FMI prosto sym prisystval LICHNO na interviu za schetovoditeli v schetovodna kantora : kade ste zavyrshili , PU kazvat otsreshta , blagodarq shte vi se obadim :)
nanaici s drugi dumi ima si fakulteti i fakulteti ima si hora i hora
edni hora imat edno mnenei drugi drugo no nai veche pyrvo
nemoje da se kaje che repotaciqta na PU e dobra ili Losha zashtoto nqma kak da imame nabliudenie nad vsichki hora i nad vsichki universiteti
lichno ako govorim za Informatika
PU is the BEST sled tova SU i ako trqbva da sym chesten li4no az na 3to ta dori moje bi i na 2ro miqsto bih slojil NBU.
za Ikonomika naprimer PU mislq che e dosta po zle.
na 1vo miasto bih slojil Svishtov na 2ro UNSS na 3to Varnenski Ikonomi4eski na 4to SU na 5to PU.
za Pravo nqmam nabliudeniq no lichno az opredeleno bih slojil na 1vo SU. ama tam Kelly moje da se izkaje.

li4no az iskah da kandidatstvam informatika i da ucha tova a nashite estestveno vikaha da zapisha ikonomika - KOETO BESHE PALEN ABSURD ama hodih po universitetite na izpit ei taka za trening :) taka che imam nabliudeniq samo nad tezi.
Активен

glezla

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #12 -: 12.03.2007, 07:35:05 »

\PU is the BEST sled tova SU i ako trqbva da sym chesten li4no az na 3to ta dori moje bi i na 2ro miqsto bih slojil NBU.
\

Информатиката в ПУ, по-добра от тази в СУ. Съжалявам за въпроса ама, ти нормален ли си!???? Най-престижния факултет за изучаване на информатика и математиката е ФМИ СУ.Ти това ако го кажеш на някой друг ще ти се изсмее :-D


А за репутацията на ПУ.......ДУМИ нямам...
Университета е под всякаква критика, преподавателите за нищо не стават ( голяма част от тях ), а студентите ( още по-голяма част ) за нереализирани кандидат-студенти от престижните ВУЗове ( СУ, УНСС, Варна, та дори и НБУ ) в страната.
Аз съм от Пловдив,но дори не си направих труда да кандидатствам в ПУ. Та аз в Европейския ще получа по-добро образование  :haha:
Активен

tea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #13 -: 12.03.2007, 10:24:04 »

Glezla, щом не си се напънала да кандидатстваш и да влезеш в ПУ, и нямаш поглед върху преподавателите и студентите тук как така "компетентно" се произнасяш за репутацията на това учебно заведение, за учещите и работещите в него? Звучи ми доста нагло от твоя страна... И какво разбираш под "по-добро образование"?
Активен
Ако можеш да си орел не се напъвай да си пръв сред гаргите. Питагор

Quasar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #14 -: 12.03.2007, 14:19:31 »

kade ste zavyrshili , PU kazvat otsreshta , blagodarq shte vi se obadim :)

Joke, ако тази фирма, за която говориш наистина си подбира така хората (визирам това, че бил завършил ПУ), вместо с тестове и въпроси относно материята и знанията на кандидатите ... по-добре, че тоя кандидат не се е хванал на работа там. Това говори колко им струва management-a. Подобни фирми могат да виреят, защото имат щастието да се намират в българската икономическа среда, където и с калпав management нещата все някак си вървят.
 Относно обучението по икономика... не съм съгласен с теб. Обучението не е по-зле от УНСС, Варненски и тем подобни. По мое време половината от преподавателите бяха от УНСС и знам за какво става въпрос.

Glezla, нямаш и най-малка представа от преподаването в ФМИ на ПУ, а говориш подобни простотии. Това показва само колко си ограничена и че се мислиш за голяма работа, а очевидно не си такава.

Мога да ти кажа, че във ФМИ преподаването и дисциплините, които се учат въобще не отстъпват на СУ, a за останалите "престижни" университети ... аз нямам думи. Пълна трагедия са!

Във ФМИ има много, много възможности за всеки, който иска да се занимава с математика и информатика. Излишно е да споменавам и възможностите за различни специализации в чужбина. Лично съм бил на 2 такива и съм научил страшно много от тях. Но ако си мислиш, че някои с фуния ще ти налее знанията в главата много се лъжеш. Всички колеги, завършили ФМИ, които учеха за знания в момента работят по специалността си.

Ами... отиди в "Европейския" и да видим какво образование ще получиш ...ха ха. Ти и на Луната да идеш все тая ... с подобни безпочвени и некадърни разсъждения до никъде няма да стигнеш.

Разбира се, че има много неща, които трябва да се подобрят относно преподаването и самите студенти. Аз лично съм се изказвал доста критично относно някои преподаватели. Това обаче важи с пълна сила и за СУ и УНСС. За УНСС, мога да ти кажа, че лично познавам поне 5 човека, които не са от УНСС, но се явявали там на разни изпити по математика, статистика и т.н. да може някой "начетен и умен" студент с голямо самочувстие като теб, да си вземе изпитите. Така че не ми го хвали това УНСС, че е по-добро от ПУ.

Истината е, че както и в ПУ така и в УНСС е пълно с калпави студенти и други които имат желание за учене.
Варна няма смисъл да споменавам. Там влиза куцо и сакaто!

а студентите ( още по-голяма част ) за нереализирани кандидат-студенти от престижните ВУЗове ( СУ, УНСС, Варна, та дори и НБУ ) в страната.

Като гледам, май ти страдаш от някакви комплекси и чувство, че не си реализирана. Едно време като кандидатствах съм ходил на изпити по математика в ТУ-София, УНСС и ПУ. Мога да ти кажа, че и на трите места задачите не бяха нищо особено т.е. оценките ми навсякъде бяха от 5.50 до 6.00. Естествено влезнах каквото си поисках.
Записах в ПУ, защото си живеех в Пловдив и ми беше по-удобно, както и заради разходите.
А за Варна ... като знам там пък какви задачи дават ... и дърворезба да бях завършил като средно образование, пак щях да влезна с изпит по математика.

Един съвет:

Слез малко на земята и вземи да разсъждаваш малко по-реалистично.
Активен

Insomnia86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 61
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #15 -: 12.03.2007, 16:18:13 »

Ако трябва да сме точни, действително из "публичното пространство" вирее отдавна идеята, че ПУ е "тъп", "смотан", "селски" университет. Спомням си, че когато кандидатствах, непрекъснато ни засипваха с информация за престижни ВУЗ-ове, и такива неща бях чула за ПУ, че си пожелах никога да не уча там. Обаче пожеланията понякога си остават само пожелания :) Стана така, че почти всичките ми приятели и роднини и т.н.. заминаха да учат кой в СУ, кой в УНСС, кой във Варна...а аз останах да си уча в ПУ,понеже нямах възможност да живея извън Пловдив в онзи момент. Сега  осъзнавам, че това е едно от малкото правилни решения, които съм взимала. Винаги съм смятала, че училищата и университетите са места, където всеки трябва да отиде и да вземе онова, което му е необходимо като знания, но това става с учене и желание все пак нещо да стане от теб.  ПУ предлага съвсем нормални за нашата реалност възможности да се научат доста неща и смело мога да кажа, че досега (сега съм 2-ри курс) не сме попадали на  "тъпи" или "смотани" преподаватели. Даже напротив, аз съм от ФИСН и съм супер изненадана какви ценни личности преподават там. Така че е излишно да сравняваме университетите, всичко е в нас самите. Ако човек е решил, че не му се учи и не му се занимава и най-големите светила от най-върховните университети да дойдат, няма да има никакъв резултат.
Активен

glezla

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #16 -: 12.03.2007, 17:08:09 »

Добре, защо тогава. Доцент, води се голямо име в ПУ, миналата година когато се подготвях за изпити, в личен разговор ми каза "Дори не си прави усилието да подаваш документи в ПУ,той не струва". Той е преподавател там, за да го каже явно има причина за това, не мислите ли.
Отностно това че не съм се постарала и не съм влезнала в ПУ-то, посочено в по-горен пост, мога да кажа само " НЕ СЪМ ИСКАЛА"  :-D Студентка съм в СУ и мисля,че няма място за сравнение между двата университета....

А защо СУ е "елитен", ще ви кажа. Помислете колко са университетите в България, където лекции водят хора като проф. Валери Стефанов, проф. Боян Биолчев,Стоян Александров, проф. Христо Каракашев,акад. проф. Борислав Боянов, проф. Илчев,проф. Емил Лозанов,  проф. Андрей Пантев...? Малко...СУ и УНСС. Едва ли някой от тях би водил лекции в ПУ. И ако вие сте толкова начетени, колкото твърдите, ще знаете поне половината от имената които изброих,защото те са имена в българската наука, и доказали себе си българи по един или друг повод.
« Последна редакция: 12.03.2007, 17:11:45 от glezla »
Активен

FIRE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #17 -: 12.03.2007, 23:45:10 »

http://www.plovdiv24.com/news/24875.html

След това тук съм потресен.Репутацията на ПУ е сериозно застрашена.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #18 -: 13.03.2007, 00:29:43 »

Доста интересно glezla... Та чудя се що дириш тук, като СУ е толкова велико, а видиш ли ние нещастниците нищо незнаем. Не сме чували за тези велики хора:
Цитат
проф. Валери Стефанов, проф. Боян Биолчев,Стоян Александров, проф. Христо Каракашев,акад. проф. Борислав Боянов, проф. Илчев,проф. Емил Лозанов,  проф. Андрей Пантев.

Ами, да. Да си призная не съм чувала за някои от тях, но тези, които знам са ми достатъчни. Проф. Андрей Пантев-историк доколкото си спомням и член на академия “Платон”, а и е един от носителите на наградата "Голям Платонов Нобел на века"...Наскоро шумяха за него покрай класацията за великите българи. Също така е депутат от БСП. Да припомня, че е преподавал в ПУ. Глезла нещо сгафи с това. Незнам човечеца как се е прецакал да преподава тук, ама нейсе...Между другото негови са думите:
„Може ли някой да посочи кой в нашето световно и българско съвремие е носител на ценности като личност, която служи за подражание. Не е ли шушумигата героят на нашето време? Той не превъзхожда ли по обществена рецепция мълчаливите порядъчни хора, които остават незабелязани?“
Съветвам те да се замислиш върху тях. Приеми го като препоръка за началното развитие на личността ти.
Проф. Боян Биолчев - Ректор на СУ. За твое огромно учудване чували сме го. Той също е академик в “Платон”...Въобще няма смисъл да ти доказваме каквото и да било. В случая и аз мога да ти изброя доста именца, които навярно няма да ти говорят много, повечето от тях нищо. Но за разлика от теб аз не бих те категоризирала по начинът, по който ти го направи. Въпрос на лично самосъзнание и степен на развитост. Освен това ти не се съобразяваш с областта, в която работи човек. Аз лично съм от Юридическия факултет и нали се сещаш, че разни преподаватели по математика не са ми много известни. Сигурна съм, че между тези, които си изброила тук има такива.
Както и да е... Аз лично не съм си направила труда да кандидатствам в СУ-първо заради корупцията, което се потвърди и от ваши преподаватели лично (колко странно нали?! че беше и пред 50 човека публика) и на второ място заради ужасният град, пълен със злобни хора (да не давам примери, за които всеки средно интелигентен човек би се досетил веднага, предполагам и ти).
А относно унитата, които си изброила...Айде СУ лежи на стари лаври-добре, че е историята, че да има на какво да се радва. Ама къде се мъдри там УНСС (Утре Носете Съответната Сума)...Ххахахахахаха ще припадна направо-че там един изпит е точно 70 лиефа, а и трябва да те блъсне кола на онова кръстовище там, че да не си вземеш изпита. Хайче почети малко и ще разбереш че УНСС има развита доста лоша слава. Пази боже нашият провинциален тъп университет от подобни заслуги! Тук в ПУ нали сме от провинцията и сме тъпички малко, та не се сещат поне пари да ни искат. Варна-къде отиде незнам...има доста да учиш за висшето образование и много да работиш за личното си развитие (не казвам усъвършенстване, ако забелязвате).
А относно това, кой преподавател какво ти казал. Да, има некачествени кадри както в ПУ, така и в СУ, така и във всеки университет. Аз смятам, че ти нямаш преки наблюдения върху университета и не би могла да коментираш нещата в такава дълбочина, както си направила...
Както се казва "Добре щеше да е, ако глупавият човек беше мълчалив, а злият мързелив!"
А и Глезла я уточни ти сега начетена ли си или не???
« Последна редакция: 13.03.2007, 00:42:39 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Репутация на ПУ
« Отговор #19 -: 13.03.2007, 00:34:54 »

http://www.plovdiv24.com/news/24875.html
След това тук съм потресен.Репутацията на ПУ е сериозно застрашена.

Нищо не е застрашено FIRE. Това е поредната медийна манипулация. Аз днес цял ден прекарах в унито и търчах там по задачи и да ти кажа никъде не се видя такова нещо. Ако имаше 100 % щях да разбера. Така, че спокойно. А и мислите ли, че би се позволило такова нещо. Моля ви, проф. Куцаров е сериозен човек.
Активен