argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: простотията спам  (Прочетена 5068 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
простотията спам
« -: 10.11.2006, 16:05:51 »

Този пост няма нужда от мотивация или предистория :)

Снощи един мой приятел (Генко) ми препоръча

Thunderbird: http://www.mozilla.com/en-US/thunderbird

Впечатлих се от много резултатната работа на
Junk Mail Filters
Each email you receive passes through Thunderbird's leading-edge junk mail filters. Each time you mark messages as spam, Thunderbird improves its filtering so you can spend more time reading the mail that matters. Thunderbird will also use your mail provider's spam filters to keep junk mail out of your inbox.

Препоръчвам ви го, наистина е ефективен.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: простотията спам
« Отговор #1 -: 11.11.2006, 11:35:32 »

Аз го свалих и засега имам много добро впечатление. Отскоро бяха започнали да ми пълнят пощата със спам и това леко ме изнервяше. Така, че и по мое мнение може да се каже, че Thunderbird е наистина добро попадение.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: простотията спам
« Отговор #2 -: 11.11.2006, 18:54:09 »

Върши работа и много лесно се ползва - ХУБУ е  :-D.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: простотията спам
« Отговор #3 -: 20.11.2006, 19:44:42 »

Аз си ползвам К9 Спам филтер - универсален е, за всеки POP3 емайл става.

http://keir.net/k9.html

Но и К9 и Thunderbird имат недостатъка, че са локални - т.е. спама така или иначе се download-ва в твоя компютър (което има предимство, че може да си попрегледаш за фалшива тревога, демек важно писмо, класифицирано като спам).

К9 и той се самообучава и ползва и външни бази данни (предимно за DNS блокиране) и се настройва гъвкаво и тн и е адски малка програмка, аз отдавна не бях виждал програми по 81КБ (+70К някво DLL)!!! Е, базата, която се натрупва с времето ми е 56 МБ вече, но има опции TRIM/Compact и прочие.

« Последна редакция: 21.11.2006, 12:14:56 от Светослав Енков »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: простотията спам
« Отговор #4 -: 16.12.2006, 21:15:36 »

http://www.spamato.net

това предложение също изглежда интересно
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: простотията спам
« Отговор #5 -: 16.12.2006, 21:57:17 »

Аз разчитам на gmail да лови spam-а ми. Тъй като те ми предоставят pop3 достъп и имат прекрасен spam filter не се занимавам да ползвам подобни неща. Имайки предвид, че Thunderbird е ужасен клиент, смятам, че съм направил по-добрия избор с gmail. Не препоръчвам на никоj windows или GNU/Linux (или Unix) потребител да слага този e-mail клиент. Нестабилен е, няма достатъчно удобства и крашва за щяло и нещяло. Ползвал съм го на Windows, GNU/Linux и FreeBSD. На нито една от тези ОС не се държи нормално. Поради тази причина аз продължавам да разчитам на железния KMail в KDE и на gmail web panel-а когато съм на MS Windows.

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: простотията спам
« Отговор #6 -: 16.12.2006, 22:41:43 »

Thunderbird както и Firefox при мен вървят много добре - нямам никакви забележки. Gmail е хубава система, но (1) не знаеш как ти се анализира пощата там и (2) нямаш гъвкавост откъм екстри - т.е. правиш това което те искат от теб.

А и нали беше фен на Open source, за къв gmail ми говориш? :hihi:
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: простотията спам
« Отговор #7 -: 17.12.2006, 00:58:11 »

Казах си мнението за Thunderbird, но при Firefox е друго нещо. Firefox е нещо много готино за Windows и някакъв ад за GNU/Linux (Unix) системи. При unix системите работи отвратително - бавно, крашва, има проблеми с flash-а (което не само до firefox - то си е затворена простотия). Преди да ме упрекнеш в някакво свръхестествено използване ще кажа, че съм компилирал поне 3 различни версии на лисицата за моята си архитектура на процесора и с определени оптимизации, но резултатът е все един - гадория. Лошото е, че за GNU/Linux (Unix) всичко browser-и са така. :)

Всъщност знам как ми се анализира пощата. От доста време следя какви неща ми се маркират за спам и е имало само 2 или 3 случая в интервал 4-5 месеца, в които GMail не е определил правилно и е маркирал за spam писма, които не са. Хубавото е, че филтъра се самообучава. Google доста умело използват AI къде ли не.

Какви екстри по-точно мога да ползвам, а те - GMail - ме ограничават? Аз, ако толкова държа да правя нещо и gmail не ми го предоставя, мога спокойно да си го извърша с e-mail клиента, който ползвам, нали?

И накрая - фен съм на Free Software, а не толкова на Open Source. :) Ще се радвам да ми обясниш обаче какво значение указва това на факта, че ползвам gmail?

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: простотията спам
« Отговор #8 -: 17.12.2006, 02:20:03 »

Какви екстри по-точно мога да ползвам, а те - GMail - ме ограничават? Аз, ако толкова държа да правя нещо и gmail не ми го предоставя, мога спокойно да си го извърша с e-mail клиента, който ползвам, нали?

Ами достъп по POP3, IMAP, примерно aliases, дискова квота... до утре ще се сетя и още, сега ми се спи яко.

И накрая - фен съм на Free Software, а не толкова на Open Source. :) Ще се радвам да ми обясниш обаче какво значение указва това на факта, че ползвам gmail?

Е, ок ако си фен на Free Software, а не на Open Source - добре, иначе аналогията между Open Source и Windows е много близка до тази за собствен mail server и Gmail. В Gmail нямаш никва представа какво става с писмата ти и колко A.I., ЦРУ и т.н. те разгадават и обобщават, така е и за Skype, така е и за Windows и т.н. Close Source :)... Та такава е за мен логиката - истината е в баланса или някъде по средата...

Редактирам за да вмъкна един пример за подобна аналогия: Skype от едната страна, а от другата: Интернет телефония в ПУ: http://net.uni-plovdiv.bg/?p=75 :)
« Последна редакция: 17.12.2006, 02:22:21 от ksx »
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: простотията спам
« Отговор #9 -: 17.12.2006, 04:05:31 »

Какви екстри по-точно мога да ползвам, а те - GMail - ме ограничават? Аз, ако толкова държа да правя нещо и gmail не ми го предоставя, мога спокойно да си го извърша с e-mail клиента, който ползвам, нали?

Ами достъп по POP3, IMAP, примерно aliases, дискова квота... до утре ще се сетя и още, сега ми се спи яко.
Имам POP3 и го използвам, а съответно не ми трябва IMAP. Дисковата квота ми е 2795MB в момента, а aliases не употребявам. :) Чакам още...

Е, ок ако си фен на Free Software, а не на Open Source - добре, иначе аналогията между Open Source и Windows е много близка до тази за собствен mail server и Gmail. В Gmail нямаш никва представа какво става с писмата ти и колко A.I., ЦРУ и т.н. те разгадават и обобщават, така е и за Skype, така е и за Windows и т.н. Close Source :)... Та такава е за мен логиката - истината е в баланса или някъде по средата...

Редактирам за да вмъкна един пример за подобна аналогия: Skype от едната страна, а от другата: Интернет телефония в ПУ: http://net.uni-plovdiv.bg/?p=75 :)

Да ти кажа честно, въобще не ме интересува какво става с писмата ми в GMail. :) Аз няма да знам какво става с тях дори да ползвам mail server на някаква моя колокейтната машина в някой доставчик. Тъй като security-то е абсолютно еднакво, предпочитам безплатния еквивалент на mail provider. Аз не мога да си ползвам hosting-а за e-mail, защото нямам пари за скъп хостинг, а tophost са педераси и uptime-а им е като някоя синусоида - т.е. не мога да разчитам на дребни provider-и за такава важна услуга като e-mail. Що се отнася до security-то и това, че не знам какво става с писмата ми, аз използвам GnuPG за подписване и криптиране на писмата. Ако реша, че нещо е прекалено важно, за да го изпращам в plain text (и човекът, на когото го пращам ползва GnuPG), просто цъквам отметка за криптиране в mail клиента си и толкова. :) Алтернативи и варианти винаги има.

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: простотията спам
« Отговор #10 -: 17.12.2006, 10:35:51 »

cipher, cipher, а на баба ми от Хасково (да е жива и здрава) въобще не и трябва ни POP3 ни mail ни Интернет т.е. ако слушам нея (понеже ми е по-близка) трябва да заключа че Интернета е нещо ненужно ;-)...

... та когато оценяваме услуга в Интернет, някво политическо събитие или въобще нещо глобално, дали няма логика в това да се погледне не само от персоналния ни интерес... аре със здраве
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: простотията спам
« Отговор #11 -: 17.12.2006, 12:18:49 »

Логика си има, разбира се. Тъй като обаче аз не мога да си позволя използване на услугите както може би ми се иска, защото излиза по-дебело, съм се хвърлил на оптимални варианти, пригодени за моето положение. И на мен не ми се струва нормално, че сигурно 80% от Българите имат пощи в abv, но явно ги удовлетворява. :)
Активен
Too short signature limits.