argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Коя е най-добрата магистърска програма и ЗАЩО?  (Прочетена 14993 пъти)

balik

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140

Какви магистратури бихте искали да има в Биологически факултет?
« Последна редакция: 17.09.2007, 18:51:56 от scientist guy »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Magistraturi
« Отговор #1 -: 04.01.2001, 00:24:00 »

А какви Магистратури предлагате Балик?? Мисля, че преди да питаш - ще трябва да предложиш за избор - иначе си голословен :P
Активен

ilia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 115
Magistraturi
« Отговор #2 -: 01.02.2001, 19:33:00 »

Balik,

Ideata ti za diskusia okolo interesite na studentite za magistraturi e dobra.

Makar che nali znaesh: kakto mnogo drugi neshta, kogato se predlaga magistratura edno e da iskash, drugo e da mojesh (i da ti pozvoliat), treto e da se napravi (prepodavateli, aparatura i pari) i chetvyrto nai-truvno da predlojish priemlivi perspektivi za realizacia.

V momenta se opitvam na ubedia razni nauchni grupi i katedri tuk da podkrepiat  s lekcionni kursove, i syvmestni proekti (razbirai pari) modulite "Kletychna i Molekuliarna Biologia" i "Rastitelni biotechnologii" v ramkite magistyrskata stepen po Biologia,  za koito Prof. Minkov i Doc. Popov se boriat veche dosta vreme.

Tova, koeto mi se iska da razbera e:
1) dokolko studentite sa na iasno kakvo predlagat tezi moduli.

2)Odobriavat li disciplinite, koito sa vklliucheni v tiah.

30 Shte ima li ot tiahna strana interes da se zapishat v tezi moduli.

Smiatash li che mojesh da predstavish v tozi  forum spisyk na predlaganite  disciplini i tiahnoto strukturirane? Disciplinite gi ima v proekto-uchebnite planove na modulite. Ako iskash moga da ti gi pratia po e-maila.

Mislish li che edna obiava, na vidno miasto vyv fakulteta, da rechem pri uchebnite programi, che v tozi forum teche diskusia za magistraturite shte uvelich poseshtaemosta na saita i shte osiguri po-shiroka i resp. polezna diskusia?

Активен
-

biba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Magistraturi
« Отговор #3 -: 25.11.2005, 19:56:01 »

Не е проблемът в това как е името на магистратурата. По-важно е тя да е пълна (учебния план да не е скалъпен формално), да е по-голям броят на сериозните изборни дисциплини, хорариумът да не е фиктивен (като се дават пари, да бъдат оправдани, защото евентуалното получаване на "хартийка", разбирайте диплома, не може да ме мотивира). За мен отдавна стана неизбежен извод №1 - магистратура в биологичния факултет не си заслужава, независимо от името й, освен ако единствената цел не е въпросната хартийка.
Активен

dudals

  • Гост
Re: Magistraturi
« Отговор #4 -: 17.04.2006, 00:29:18 »

Напълно сам сагласна с мнението ти, Biba, относно това каква трябва да бъде една магистратура, че да оправдае разходите ни и да не си загубим времето в разходки из факултета с единствената цел да получим една хартийка в замяна. Но според тебе, след като в Биологическия факултет не си заслужава да се кара магистратура, на къде би посъветвала бъдещите кандидати за завършване на магистърска степен (поставям и себе си в това число) да се насочат? Тази тема ми е особено интересна в момента и много бих искала да чуя няколко различни мнения. Ако няма да е в Биологическия, къде тогава ще е най-добре?
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Ще се радвам в анкетата да се включат както студенти, които са минали някои от магистърските програми, така и преподаватели. Според мен ще е добре и полезно всеки да напише предимствата и недостатъците според него на изброените магистратури (за тези за които има впечатления разбира се) и даде конкретни предложения с какво биха се подобрили дадените магстърски програми.

Списъка на магистърските прогарми е взет от сайта на Факултета по Биология! Ако има някакви несъответствия в имената на магистратурите или липсват такива, моля обърнете ми внимание и ще корегирам грешките.
« Последна редакция: 04.01.2007, 22:51:53 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

ОК, да започна и аз първи! :-D

Аз съм малко пристрастен, разбира се, но ще се опитам да бъда максимално обективен! 8-)

Като студент съм завършил магистратурата "Биоразнообразие, екология и консервация":blush: Като цяло тази магистърска програма е много подходяща за студентите завършили бакалавър Екология, Биология и Биология и химия, за да разширят познанията си в областта на биоразннобразието, заплахите и начините за неговото опазване, както и всичко свързано с тази тематика. Задължително според мен ниво, което трябва да притежават хора, които имат желание да рабтоят и да се реализират в РИОСВ, дирекциите на национални и природни паркове, резервати, експерти по биоразнообразието и др.

В момента както е направена магистратурата има много предимства, но не й липсват и недостатъци. Ще се опитам да отбележа някои и от двете. Най-големия плюс на магистратурата според мен са предмети като "Принципи на таксономията и систематиката" - нещо което е жизнено важно да се знае от всеки един ботаник, зоолог или еколог не зависимо с какво се занимава. Също и някои други предмети, които са тясно специализирани в областта на събирането и съхраняването на ботанични и зоологични материали, музейното дело и др. Според мен магистратурата ще спечели ако се наблегне повече на частта за биоразнообразието и в частност биоразнообразието на България. Освен вече съществуващите предмети "Биоразнообразие на България" и по-специализираните "Ентомология", "Териология", "Микология", "Лечебни и отровни растения" и т.н. ще е добре да се добавят още такива предмети и за останалите групи организми (или поне да се покрие по-голяма част от тях). Според мен не е нужно да се разводнява тематиката излишно с повече екологични предмети, които се дублират с други магистратури или са достатъчно добре засегнати в бакалаварската степен. Това разбира се, е лично мое мнение.

Моят фаворит, като еколог, разбира се си остава магистратурата "Екология и опазване на екосистемите"! 8-) Нова магистратура, която стартира тази година за първи път, но по броя на записалите се студенти съдя, че интереса към нея е голям. Магистратурата е предназначена най-вече за еколози, решили да разширят и допълнят знанията си в областта на екологията и опазването на околната среда и да търсят реализация в тази насока. Разбира се магистратурата е подходяща и за студенти завършили биология и биология и химия с повишен интерес към екологията. :wink: Това, което магистратурата засяга са различните аспекти на екологията като теоретична наука (Екология на екосистемите, Градска екология и др.) така и конкретни практически преблеми в областта на опазването на околната среда и биомониторинга. Няма да се впускам в подорбности в учебния план, който се интересува може да го погледне от сайта на факултета. http://bio.uni-plovdiv.bg/MSc_Ecology_R_2006.pdf Като цяло мога да кажа, че това е най-подходящата магистратура за хората решили да се занимават с екология. Завършилите магистратерата имат възможност да се реализират като експерти и ръководители в системата на Министерството на околната среда и водите, както и териториалните административни служби към РИОСВ; дирекции на национални паркове и в други защитени територии; администрации в общини и кметства, басейнови дирекции; ръководители и специалисти в частни консултантски и проектантски екологични звена; ръководители и консултанти във фирми за производство на екологични продукти; научни и преподавателски кадри; ХЕИ и др.

Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Виждам, че доста хора са гласували, но никой не е оставил мнение! :-( Хайде, бе хора! Нали това е идеята на форума in the first place? Да се обсъждат нещата! Какво ви пречи да напишете няколко реда за магистратурата, за която имате някакво мнение - независимо добро или лошо?  :? Не малко студенти, които още не са решили какава магистратура да запишат се ориентират и от информацията във форума (вижте предишни постове на подобни теми).  :mmm:
Активен
Nobody likes a smart ass...

borislavaboteva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
здравно и екологично образование
« Отговор #8 -: 03.09.2007, 13:04:01 »

здравейте! може ли някой да ми даде информация за магистратурата "здравно и екологично образование"?? интересувам се какво точно или поне горе-долу се учи- за методика на обучението по биология ли става въпрос или нещо по-комплексно? благодаря!! :))
Активен

uporitata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re: здравно и екологично образование
« Отговор #9 -: 03.09.2007, 20:01:12 »

Здравей!
Следвай линка:
http://bio.uni-plovdiv.bg/?page_id=181
Активен
Искам да живея!Без значение колко,кога и къде.Искам,щом се обърна назад,да видя живота си такъв,какъвто аз съм искала да го направя.Искам да уловя всеки ценен миг.Да усетя всичко красиво и ценно навреме.А после ще го дам на теб!

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: здравно и екологично образование
« Отговор #10 -: 03.09.2007, 22:48:46 »

Да! Магистратурата е от катедрата по Ботаника и Методика по обучението по Биология! Предназначения е за учители по биология. Екологичната част е сравнително малко... Имам предвид чистата екология.
Активен
Nobody likes a smart ass...

borislavaboteva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: здравно и екологично образование
« Отговор #11 -: 05.09.2007, 18:54:14 »

благодаря!!  :-)
Активен

borislavaboteva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
приложна ботаника?
« Отговор #12 -: 11.09.2007, 15:20:26 »

здравейте!! може ли някой запознат да даде малко вътрешна инфо за магистратурата "приложна ботаника"?:)  звучи добре.. имате ли предстатва за сроковете за подаване на документи и дали приемът включва и т.нар. "интервю"? благодаря благодаря!! :)
Активен

Dennise`

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 235
  • Фитнесджия :)
Re: приложна ботаника?
« Отговор #13 -: 12.09.2007, 20:32:07 »

Колежке незнам ще помогне ли но само това намерих в интернет:

http://www.archive.org/details/practicalbotany00bergrich

Значи където пише "View the book" щракаш на едно от изброените под картинката и ще можеш да я прочетеш може би ще ти помогне  :-)
Активен
А наздраве :D

nezrima

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Както виждам интереса към магистратурите е ограичен в 2 или 3 заглавия.Прави ми впечатление че колегите се орянтират главно към екология,микробни биотехнологии и молекулярна биология.За мен лично би била интересна магистратура "клинична микробиология".Много пъти съм се интересувала за такава магистратура ,но информацията е нищожна.За голяма част от предлаганите за тази година магистратури една от възможните реализации  е работа в клинична микробиологична лаборатория,но ако потърсиш работно място там се оказва че предпочитани кадри са колегите от медицински колеж "клинични лаборанти".Един от нашите преподаватели проф.Петър Попов ,който страшно много уважавам със съжаление ни разказа повреме на лекция, как преди няколко години за всички магистри с добър успех имало усигорени работни места( на 30 студенти редовно обучение 15 започвали работа веднага по стажантски програми).Моето предложение по повод магистратурите е университета да не бълва на година по 60-70 магистри без реализация а да ограничи приема и да предложи на малка група от хора качествено образование и предложение (реално)за  реализация.Смятам че това ще вдигне реномето на университета и ще отсее знаещите и можещите студенти от "манекените" дошли да разходят дрешки  на тепето.
Активен

Ves

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
  • Приятелството няма порода!

Привет!

Имам въпрос за мигастратурите и реших да използвам тази тема.
Първото, което ме интересува е дали студенти завършили биологични специалности в друг университет могат да запишат магистратура в ПУ?

Другото е - съществува ли вариант да се карат едновременно задочна и редовна магистратура?

И накрая - гледах в сайта на Университета страницата с магистратури и таксите за тях. Но там бяха споменати само част от магистратурите, които открих на сайта на факултета. Как стават нещата - всяка година се решава кои от магистратурите да се провеждат и останалите не се провеждат, така ли? Или... ?

А да и последно наистина - има ли ограничение в бройката или всеки с достатъчен успех, който е подал документи се приема?

Благодаря ви за вниманието и отделеното време!  :sun:
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Привет!

Имам въпрос за мигастратурите и реших да използвам тази тема.
Първото, което ме интересува е дали студенти завършили биологични специалности в друг университет могат да запишат магистратура в ПУ?

Другото е - съществува ли вариант да се карат едновременно задочна и редовна магистратура?

И накрая - гледах в сайта на Университета страницата с магистратури и таксите за тях. Но там бяха споменати само част от магистратурите, които открих на сайта на факултета. Как стават нещата - всяка година се решава кои от магистратурите да се провеждат и останалите не се провеждат, така ли? Или... ?

А да и последно наистина - има ли ограничение в бройката или всеки с достатъчен успех, който е подал документи се приема?

Благодаря ви за вниманието и отделеното време!  :sun:

Здравей Ves,

ами да ти отговоря на въпросите един по един...

Да можеш да запишеш магистратура в ПУ, независимо, че си карала бакалавърска степен другаде.

За редовната и задочната магистратура - не ти разбрах точно въпроса! Имаш предвид ЕДНОВРЕМЕННО ЛИ?  :-o Ако имаш предвид една магистратура - повечето имат и задочен вариант и можеш да си избереш коя форма предпочиташ... Ако имаш предвид да запишеш една редовно, а едновременно да караш друга задочно - предполагам че може но не съм сигурен - консултирай се в учебен отдел - Мария Писанова!

За магистратурите на сайта - всичките изброени магистратури в сайта ГИ ИМА и можеш да ги запишеш! Просто има по-подробна информация само за някои магистратури! За другите не е качена още, но я има в кандидат студентския справочник... Има дори и нови магистратури, които още не са отразени в сайта, но ги има в справочника, така че ползвай него...

Необходимите условия за приемане в различните магистратури е различен (консултирай се със справочника), но общото условие, че трябва да имаш среден успех от бакалавърската степен - 4.50!

Дано съм ти бил полезен!  8-)
« Последна редакция: 03.07.2008, 16:51:43 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

Ves

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
  • Приятелството няма порода!

scientist guy, много ти благодаря за информацията!

За втория въпрос - имах в предвид едновременно да се кара една магистратура редовно и друга - задочно. Ще се обърна към учебен отдел за това.

Радвам се, че всички магистратури съществуват.

Помогна ми много, благодаря ти отново!  :D
Активен

forumec

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76

Имам няколко въпроса:

  - Факултетът прави ли статистика на студентите (магистри основно) реализирали се в биологична или медицинкса сфера?
  - Грижите ли се за студентите си, помагате ли им да си намерят работа? Все пак ако аз преподавах на студенти и ако знам, че след това ще са безработни няма да мога да спя. Най-малкото труда ми ще е е напразен.
  - Ако не се грижите защо не направите един кариерен център?


Струва ми се, че нещата са "Те ни лъжат че учат, ние ги лъжем, че ще си намерят работа"...
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Ех, колко реторични въпроси. Би било хубаво това да се прави, но имай предвид, че нито ПУ, нито знам някое уни по света да е бавачка на студентите си. Университета е просто опция за реализиране само за добрите студенти - другите имат социално живуркане. Това е навсякъде.

Кариерен център в ПУ има, но ми изглежда доста закърнял. В последните години аз и една моя колежка правим основните им активности.

http://web.uni-plovdiv.bg/ksx/private/GBE10_Partner_Report_Business_UniversityPlovdiv.pdf
http://web.uni-plovdiv.bg/ksx/private/GBE10_Partner_Report_Engineering_UniversityPlovdiv.pdf

Тези два доклада може да са ти интересни, успех.
Активен