argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Университетски e-mail  (Прочетена 6447 пъти)

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Университетски e-mail
« Отговор #20 -: 17.01.2007, 18:47:52 »

Дори и да се приеме практика потребителското име да има общо с реалното име има много начини да си напиша името
ето няколко примера.
ivaniordanov
ivan.iordanov
ivan_iordanov
i.iordanov
i_iordanov
и т.н.
както и същите обаче фамилията стой преди малкото име.
не вярвам да се съберат повече от 10 човека с име Иван Йорданов

Дори и да се съберат пак има решениея. Например под домейни.
Вместо @uni-plovdiv.bg може да пише @fmi.uni-plovdiv.bg, @student(s).uni-plovdiv.bg и т.н.

не мисля че трябва да се ограничават потребителските имена до ФН, колкото и да са уникални.
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Университетски e-mail
« Отговор #21 -: 18.01.2007, 11:53:21 »

IvanIvanov : това хубаво ама ще настъпи объркване например
имам ти аз майла ivan.ivanov@ след 2 дни обаче някъде ми попада maila ivan_ivanov@ всъщност дори няма да се замисля че това не е твоя емайл и ще пращам яко спам :)
 с други думи ПУ е малка общност хората се познават и е нормално да познаваш 2ма човека с близки мейлове това е нещо което в MIT е доста по малко вероятно. Колкото до идеята с stuFakNomerауу ... ужас :+) сериозно това е кофти идея първо няма да се ползват, 2ро няма да се помнят. Може да се направи и някъв маппинг де с fakeMail или е кофти идея ? в смисъл нека секи си има реално stu0226022 - както е моя бакалавърски номер но да си има и Fake Mail naiden.gochev@ -- > stu0226022@ .
Друго бих предложил аз за да няма объркване вместо тези фак.Номера примерно моя от магистърската степен е 10 цифри НЯМАМ идея какви са :) помня че завършва на 50 :> и вероятно няма и да го запомня до края на годината.
Та по добра идея Комбинация от Неуникални неща:)
се пак Иван Иванов има но в един курс ? една специалност ? един факултет ?
пример :
naiden.inf.2002@fmi-plovdiv.org // или там както е.
gochev.inf.2002@fmi-plovdiv.org  //
друго какъв е проблема да се направи под домейн :
gochev.2002@inf.fmi-plovdiv.org - inf за информатици и етц.
аа да 2002 е прием 2002 :) просто една идея не е нужно да е 2002 просто 02 - година на приме, 26 - специалност , 0 - редожно,- 22 - номер в курса - а ве добре запомнил сам го ама за магистърската са ЛУДИ :)
а и какво като не сам студент пак ще си ползвам майла мене би ме кефило да имам майл.
Все пак наистина принципа - кой превари завари на мен лично най ми допада
gochev@fmi-plodviv.org - перфектен :> 

Колкото до Фокус или Фокус мейл не е нужно да има услуга за Майл не е ли нормално един уникален майл адрес на потребителя ?
регистрация : user==вашия меил адрес ( например aptget@yahoo.com ) .
факНомер за студенти : 0226022
БРАВИСИМО :+)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Университетски e-mail
« Отговор #22 -: 19.01.2007, 07:05:42 »

JOKe, приемам ти разсъжденията, като разбира се алиасите към потребителското име са допустими, въпреки всичко не това е основния проблем, който до момента спира пускането на Focus Mail услугата. Ето отновните два пробелма:

1. За поща с 1500 потребителя, на която ще върви online проверка за спам, примерно spamassassin и RBL, а също и за вируси, примерно clamav се изисква сериозен ресурс, който не съм сигурен че ще се поеме само от една машина, а нали разбирате колко абсурдно е да кажа на ПУ - дайте ми 2 сървъра за поща че 1 няма да се справи. В тоя смисъл си мисля на този момент да не включвам студенти в mail @ uni-plovdiv.bg и дори да не инвестирам усилия във Focus Mail (поща за Focus потребителите), а с новия сървър да обединя само 3-те домейна: argon.acad.bg, pu.acad.bg и uni-plovdiv.bg на едно място със споменатите по-горе защити.

2. Времето за реализация е сериозен проблем и напоследък се чуствам смазан от задачи, които не искам да претупвам поради липсата на време. За съжаление няма хора на които може да се разчита за квалифицирана помощ... уви...
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Университетски e-mail
« Отговор #23 -: 19.01.2007, 10:01:33 »

Мога да ти предложа решение в стил : поне не чакаме години макар че отбиваме номера :)
идеята : само forwarding т.е. :) без hosting на маилове .. така студентите да се оправят с спам ако искат у Тях да си пускат мейл сървър :)
едно време като пазарувахме домеини си спомням че само register.com i networksolutions.com предлагаха с всеки домеин един безплатен маил + маил бокс другите само безплатен меил без меил бокс и трябва да пренасочваш което не беше голям проблем
примерно всеки обича гугъл
гугъл е перфектен никви проблеми нямам с спам и глупости така че.. :)
пак ще има регистрация пак ще си има потребители всичко е добре но няма mail box . Подобна идея и за хостинг-а .. ся хостинга ясно е че ще е  скъп то като пуснеш няколко нормални сървъра и ПРАС. :) така че що всеки неможе да намери домеин от вида ludStudent.fmi-plovdiv.org който просто да пренасочва към реално хостнатия домеин
не че нещо ама един ще иска HTML добре ама друг ще иска ASP / ASp.net / JSP/ PHP/ RoR/CGI-BIN и етц. :)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Университетски e-mail
« Отговор #24 -: 19.01.2007, 10:56:48 »

Това е идея, която мога да реализирам сравнително скоро, с малката уговорка, че домейна ще е @***.uni-plovdiv.bg, където *** ще е нещо, което отличава адреса като студентски. Тук хрумват няколко въпроса:
1. Дали ще е интересно това за студентите?
2. Свободно или как да се избира потребителското име?
3. Все пак трябва да се подготви бланка за записване и някво що-годе автоматизиране.
4. Може би е добре това да е обвързано с Focus по някъв начин, така че да има поне потвърждение, че потребителя е активен (настоящ) студент.
...
нещо такова.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Университетски e-mail
« Отговор #25 -: 19.01.2007, 11:04:42 »

1) li4no az bih se kefil na mail :
koito e s svoboden username naprimer
gochev@fmi.uni-plovdiv.org ili neshto podobno
opredeleno bih se kefil na URL ot vida
gochev.fmi.uni-plovdiv.org - dori i samo za blog.

2) spored men samoto username trqbva da e svobodno no moje da ima neshto unikalno sled @ ili kato sufix na username-a
3) nqmam mnenie
4) kolkoto do focus ami da dobre shte e da e integriran t.e. eto studentite shte si imat unikalen mail i registraciq v focus
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Университетски e-mail
« Отговор #26 -: 19.01.2007, 13:49:06 »

по скоро отличителното може да е @student.uni-plovdiv.bg в случая (говорим за целия университет не само за ФМИ)
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Университетски e-mail
« Отговор #27 -: 19.01.2007, 13:58:10 »

Аз като Найден бих ползвал @fmi.uni-plovdiv.bg, но идеята на колегата Йорданов не ми харесва. Откровено казано @students.uni-plovdiv.bg първо ми е много дълго за домейн и второ - малко ми звучи тъпичко. За всеки факултет може да се зададе съкращение: fmi, chem, phys, ...

Естествено говоря като един бъдещ ползвател на услугата и казвам какво на мен би ми било по-удобно и приятно да използвам.
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Университетски e-mail
« Отговор #28 -: 19.01.2007, 14:05:24 »

a ve i s student ne e losho da e ima na grupata potrebiteli ... a ne ime na fakulteta pak ima ideq...men i tova me kefi primerno
gochev@student.uni-plovdiv.org
ksx@daskal.uni-plovdiv.org haha
nqkoi@admin.uni-plovdiv.org ima nqkva ideq.
no kakvo shte stane ako ima nqkoi koito uchi/prepodava ili koito veche ne e student ?
testov@bivshstudent.uni-plovdiv.org hahaha :> sucks
Активен