Пускането на новата операционна система на Майкрософт „Виста” ще има директен ефект върху околната среда. Ето какво трябва да знаеш за своя „Виста ъпгрейд”.
Не знам дали си забелязал, но напоследък, покрай толкова много приказки за глобалното затопляне и планетата изобщо, започнахме да гледаме много неща под лупа. Но то реално за повечето от тях лупа не ни трябва, защото проблемите са очевидни. Вземи за пример случая „Виста”. Зелената партия във Великобритания го каза най-добре – като попаднат на някое от нашите сметища, бъдещите археолози ще идентифицират слоя „Виста ъпгрейд”. Ето проблемите.
1. Пускането на новата операционна система на Windows ще изкара от употреба хиляди стари компютри, които просто няма да могат да работят с нея. Въпреки това нито Майкрософт, нито производителите на компютри са измислили план за действие с цел рециклиране на старите машини. Освен това много юзъри ще трябва да си ъпгрейднат саунд и видео картите, за да могат да използват Blue-Ray и High Def дискове. На боклука ще отидат монитори, саунд и видео карти, цели компютри. Повечето от тези компютри не биха имали проблем с „Виста”, ако не беше липсата на така наречения „lock down” механизъм, който „Виста” те задължава да използваш.
2. „Виста” ще гълта и повече електричество, защото използва по-сложна система за четене на „premium content” и през цялото време проверява дали нещо не пречи на разчитането на този „premium content”. За „Виста” ще е необходим по-скъп и по-енергоемък хардуеър.
3. Проблем е и, че всяка „Виста”, като повечето софтуеър на пазара, пристига в кутия с много излишна опаковка. Докато археолозите стигнат до слоя „Виста ъпгрейд”, опаковката ще е изгнила, но в процеса ще е избълвала в атмосферата тонове метан, а метанът е един от опасните парникови газове.
Както винаги, има изход от ситуацията. Най-лесното, което можеш да направиш, е да отложиш максимално минаването на „Виста”, за да избегнеш излишни ъпгрейди. Преди да инвестираш в поредния платен софтуеър, провери дали не можеш да ползваш някой Open Source, който да не изисква толкова много промени. Когато все пак направиш ъпгрейд, помисли дали някой няма нужда от това, което си тръгнал да изхвърляш. И винаги следвай принципа Reduce, Reuse, Recycle. Дори когато става дума за безценния ти компютър.
Източник: gorichka.bg