argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Любопитно  (Прочетена 170845 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #60 -: 14.10.2007, 21:45:48 »

Откриха фосили от рядко срещан вид динозаври

Фосилизирани части от челюст на странен вид месояден динозавър бяха открити от френски изследовател в Геоложкия музей в Лисабон, съобщи Франс прес, като цитира сайта на Geological Magazine.

Тези фосили са извадени от геоложки земни пластове на около 120 милиона години на обекта Бока ду Чапим, южно от Лисабон. В продължение на 110 години никой не е обърнал внимание на фосилите, които били оставени на съхранение в чекмедже в музея. Като ги проучил отблизо, Ерик Бюфто от Френския център за научни изследвания установил, че те са от динозавър, кръстен Baryonix walkeri.

Животното се отличавало с това, че е имало огромен нокът на един от пръстите на всеки от предните си крайници. Някои изследователи са на мнение, че този двукрак динозавър, висок около 4,5 метра, е ползвал огромния си нокът, за да лови риба като с харпун. Учените през 19-и в. не са знаели за съществуването на вида, защото първите останки от B. walkeri са открити едва през 1983 г. в Англия.

Френският палеонтолог е идентифицирал португалския екземпляр, базирайки се върху фосила, съхраняван в Музея по естествена история в Лондон. Подобни фосили са намерени също в Нигер и Испания. За пръв път се съобщава за по-скоро рядък вид динозавър в Португалия, увери Бюфто.

Фосилът свидетелства за необичайна прилика между зъбите на динозавър и тези на крокодила. Докато зъбите на месоядните динозаври обикновено са напомняли острие на нож, B. walkeri е имал конусовидни зъби, сравними с тези на крокодила, поясни Бюфто. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #61 -: 14.10.2007, 21:47:33 »

Микроводораслите са нов генератор на водород

Проф. Бен Ханкамър от университета на Куинсланд (Австралия) разработва биореактор, който да произвежда водород с помощта на микроводорасли под действието на слънчевата светлина, съобщиха The Engineer и Cnews.

Досега реакцията на разлагане на водата на водород и кислород с участието на микроводорасли се смяташе за неефективна, но професорът е уверен, че ще направи процеса икономически рентабилен.

Проектът на Бен Ханкамър е финансиран от Австралийския съвет за научни изследвания. Ученият е основал консорциум по слънчево биогориво съвместно с германския проф. Олаф Крузе.

Според австралийския учен и германския му колега микроводораслите имат редица предимства като източник на биогориво. На първо място те не използват почва и не намаляват обема на производство на зърнените култури.

Дават чисто гориво, при изгарянето на което се отделя само вода без въглероден диоксид. Освен това могат да бъдат използвани във всякакви райони, дори и най-пострадалите от суша. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #62 -: 14.10.2007, 21:50:38 »

Музиката лекува
      
В последно време по една или друга причина нараства популярността на нетрадиционните методи на лечение.

Музикалната терапията е един от най-популярните варианти за човек, който иска да експериментира с тези нови методи. Допитване, направено от психолози от Университета Дюк в САЩ, показва, че хората определят т.нар. музикална терапия като "най-лесния и приятен вариант за лечение: слушаш си музика и с всяка минута ставаш по-здрав".

Дори нещата на пръв поглед да изглеждат доста прости, това всъщност не е така. Като начало важното е, че практически всички специалисти не отричат положителното въздействие на музиката върху здравето на човека.

За този ефект първи споменават древните гърци. Омир е описал как мелодичните песни са помагали за изцеляването на раните на героите, а Питагор е провеждал специални занятия по хорово пеене, защото е вярвал, че хармонията в музиката ражда и хармония в душата. Запазени са сведения, че той е започнал да съставя лечебна книга с музикални рецепти, където за лечението на всяка болест е съответствала мелодия.

През Средните векове английският мислител Роберт Бъртън е написал специална книга - "Анатомия на меланхолията", в която защитава тезата, че музиката може да бъде много полезна при лечението на нервни разстройства.

През 19 век със спокойна отпускаща музика много психолози са лекували своите пациенти, но най-голям интерес към музикалната терапията е възникнал в средата на 20 век. Привържениците на този метод твърдят, че с музика могат да се лекуват не само нервните разстройства, но и много други заболявания.

Днес музикалната терапията е едно от най-популярните направления на алтернативната медицина. Привържениците на тази терапия се делят на две основни групи.

По-предпазливите смятат, че лечебната сила на музиката е основана на психичните особености на човека. Според тях например спокойната класическа музика нормализира сърдечния ритъм и артериалното налягане, защото човек се отпуска и буквално се потапя в състояние на психологически комфорт.

По-радикалните поклонници на музикалната терапията изграждат доста сложни теории, обясняващи целебния ефект на избрани мелодии с точковото въздействие на звуковите вълни с определена честота върху организма. Те отново ценят най-високо лечебната сила на класическата музика, като за най-мощно и универсално лекарство се смята музиката на Моцарт. Оценяват ефективността на етномузиката (например звуците на африканските барабани), но определят хардрока и хип-хопа като вредни за здравето.

За съжаление квалифицираните специалисти в тази област са рядкост и могат да се срещнат много т.нар. лечебни програми, близки до "Излекувай се сам с музика". В някои страни дори се продават дискове с названия като "Музика за..." - черния дроб, стомаха и т.н.

Ако сте решили да пробвате музикалната терапия, но не можете да намерите по-добър вариант, просто потърсете магазин за класическа музика. Всички специалисти са единодушни, че трябва да се започне с Моцарт.

В определени среди се смята за доказано, че класическата музика влияе добре дори на животните и на растенията - че кравите, които слушат Моцарт, дават значително повече мляко, а от гроздето, което расте на постоянен музикален фон, се получава най-хубавото вино.

В Япония вече дори се предлагат специални "лечебни" мелодии за мобилни телефони.

Специалистите по музикална терапия са категорични, че дори да се приеме, че съществуват целебни мелодии, те трябва да се подбират индивидуално за всеки пациент, но все пак съществуват и някои общи препоръки:

- при гастрит слушайте "Седмата" на Бетховен,

- при болки в корема - "Валсът на цветята" на Чайковски,

- при проблеми с алкохола - "Аве Мария" на Шуберт,

- при повишено кръвно - "Сватбеният марш" на Менделсон">Менделсон,

- при безсъние - "Пер Гюнт" на Григ,

- при проблеми с потентността - Венисбергската сцена на Вагнер,

- при главоболие - пролетната песен на Менделсон">Менделсон и Гершуин,

- при потиснатост - валсовете на Чайковски и "Пролет" на Вивалди.

Някои дори стигат до там, че се опитват да определят как въздействат различните музикални инструменти:

- пианото - облекчава напрежението в стомаха, черния дроб и червата,

- китарата - "разтоварва" сърцето,

- саксофонът - подобрява работата на бъбреците,

- цигулката - активизира дейността на тънките черва,

- арфата - подобрява дишането,

- барабанът - повишава имунитета.

Разбира се, не може да се каже, че зад всички тези твърдения, има достатъчно доказателства, но все пак нека не забравяме основния водещ принцип при всяко лечение: "Най-важното е да не се навреди!"

zdrave.bg   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #63 -: 14.10.2007, 21:52:08 »

Хиперактивността на имунната система е и полезна

Прекомерната активност на имунната система може не само да доведе до заболявания, но и да защити организма в частност от рак на главния мозък, твърдят американски и британски учени.

Те се открили, че при болните, страдащи от астма, атопичен дерматит и полиноза, глиомите (една от най-опасните разновидности на рака на мозъка) се развиват с до 40% по-рядко, отколкото при останалите хора.

Учените обясняват този факт с повишената активност на цитокините - веществата, които отговарят за отключването на алергичните реакции. Лабораторните опити са доказали способността на цитокините да забавят растежа на клетките на глиомите.

Според британските изследователи, цитирани от ВВС, обяснението на новата закономерност може да бъде и друго - глиомите потискат имунната система и затова злокачествените образувания сами "защитават" пациентите от алергичните реакции.

zdrave.bg   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #64 -: 15.10.2007, 22:33:24 »

Скелетите на мишките причилат много на човешките
дата : 15 октомври 2007 г. 12:28 ч.

Изследователи от университета в Ерусалим, ръководени от проф. Итаи Баб, са открили, че скелетът на мишката е подобен на този на човека, съобщи Мембрана, като се позова на информация, качена на сайта на университета.

Учените са стигнали до този извод, след като са извършили серия от подробни изследвания на скелетите на мишки. На базата на резултатите от работата си те са създали подробен "Микротомографски атлас на мишия скелет" (Micro-Tomographic Atlas of the Mouse Skeleton).

При изготвянето на атласа специалистите са използвали съвременните технологии на микротомографията, позволяващи да бъдат получени дву и триизмерни изображения, които са с разширение до една 60-хилядна част от милиметъра.

По време на сравнителната работа учените са открили, че между скелета на мишките и този на хората няма много принципни прилики, ако се изключат особеностите на костите на лицето, на китките и стъпалото, а също като не се отчитат мащабите. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #65 -: 15.10.2007, 22:34:24 »

Математици разработват модел на имунната система
дата : 15 октомври 2007 г. 13:12 ч.

Група британски математици са приели предизвикателството да изготвят общ модел на имунните реакции, съобщи "Сайънс дейли".

Целта на проекта е да разшири познанието на учените за човешката имунна система, позволявайки на специалистите в различни дисциплини да използват обща отправна точка.

Математиците ще изследват как различните клетъчни компоненти на имунната система работят заедно и ще създадат теоретични и компютърни модели, които могат да бъдат използвани от имунолози, компютърни специалисти, физици и инженери.

"Способността да се проследяват паразити и клетки в реално време чрез нови техники за изобразяване дава различен поглед върху нещата. По този начин по-лесно ще могат да се измерват взаимодействията между различните компоненти на имунната система", обясняват авторите на изследавнето от университета на Лийдс. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #66 -: 15.10.2007, 22:35:22 »

Намериха череп на динозавър, живял преди 85 млн. години
дата : 15 октомври 2007 г. 15:13 ч.

В Югозападна Япония намериха череп на динозавър на 85 млн. години - един от най-старите в страната, съобщи Ройтерс. Фосилът е на тревопасен вид, наречен хадрозавър.

Той е изкопан в префектура Кумамото през февруари 2004 г. от аматьор. Палеонтолозите са го идентифицирали като хадрозавър неотдавна след дълго почистване.

Това е първият открит в Япония череп от хадрозавър. Досега в страната са намирани други части от тялото на този вид. Хадрозаврите са достигали на височина 7-8 м.

Главите им са приличали на патешки заради широката им плоска човка. Те са се хранели с живеещи във вода меки организми и подводни растения. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #67 -: 15.10.2007, 22:37:54 »

Идентифицираха гени, забавящи стареенето
дата : 15 октомври 2007 г. 16:13 ч.

Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско идентифицираха група гени, които не само предотвратяват развитието на рака, но и забавят процеса на стареени при червеи, предаде Ройтерс, цитирайки публикация в сп. "Нейчър джинетикс". Следващата цел на изследователите ще е да проверят дали тези гени имат същите свойства и при хората.

Известно е, че гените на червеите имат съответствия при човека. В рамките на настоящето изследване специалистите са работили с вида нематоди C.elegans.

Според учените създаването на лекарства, имитиращи действието на тези гени, могат да помогнат на хората да избягват рака и да живеят по-дълго. Изследователите открили, че промяна само в един ген, наречен daf-2, може да удължи двойно живота на нематодите.

Те проучили общо 734 гена, повлияни от действието на daf-2 и установили, че 29 от тях или стимулират растежа на туморите, или го потискат. Гените, които стимулират растежа на туморите, освен това ускоряват процеса на стареене, докато гените, възпрепятстващи развитието на злокачествените образувания, забавят процеса на стареене и удължават живота на червеите, обясняват авторите на изследването. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #68 -: 16.10.2007, 22:14:10 »

Генно модифицирани растения почистват околната среда
дата : 16 октомври 2007 г. 21:50 ч.

Учени от САЩ и Великобритания са открили как да накарат растения да вършат "мръсната работа" по почистването на околната среда, предаде Ройтерс.

Изследователи от университета на Вашингтон са променили генетично тополи така, че дърветата да извличат токсините от замърсена вода в почвата.

Използването на растения за почистване на околната среда според специалистите е 10 пъти по-евтино в сравнение с другите методи. В експериментите генно модифицираните тополи успели да извлекат 91 процента от токсина трихлоретилен от течен разтвор.

За сравнение - обикновените растения отстранили едва 3 процента от замърсителя. Междувременно изследователи от университета на Йорк във Великобритания са успели да създадат генно модифицирани растения, които разграждат остатъци от военни експлозиви като канцерогенния RDX.

В опити с Arabidopsis - растителния еквивалент на лабораторните плъхове, специалистите установили, че генно модифицираните растения отстраняват експлозива RDX много по-бързо от обикновените. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #69 -: 17.10.2007, 18:21:51 »

Откриха най-ранните следи от влечуги
дата : 17 октомври 2007 г. 15:07 ч.

Британския учен д-р Фалкън-Ланг">Хауард Фалкън-Ланг от Бристолския университет откри случайно в Канада най-ранните следи от съществуването на влечуги, съобщи Би Би Си.

Фосилилизираните стъпки в крайбрежни скали в канадската провинция Ню Брансуик са на 315 милиона години и хвърлят светлина върху ключов момент в историята на живота, когато животните са излезли от водата и са заживели на сушата. Следите подсказват, че влечугите са се развили 1-3 милиона години по-рано, отколкото смятаха учените.

Палеонтологът случайно минал покрай скала, която е била покрита със стотици фосилни стъпки. "Слънцето беше ниско над хоризонта и ако нямаше сенки, сигурно нямаше да ги забележа" - обясни Фалкън-Ланг. Древната пътечка ни отвежда към време, когато безгръбначните организми са се развили през земноводните до влечуги.

Произходът на влечугите - по-специално появата на яйца, защитени с черупка - е освободила четирикраките животни от необходимостта да се връщат във водата, за да снасят яйца, и е улеснила живота върху сушата.

Еволюцията на влечугите е била едно от най-значимите събития в историята на живота, защото тя е проправила пътя за появата на разнообразната екология на Земята - твърди британският учен.

Той смята, че следите, запазени в пясъчника, са били оставени от влечуги, които са се събирали за водопой в речни долини, оставащи сухи поне през част от годината. Д-р Фалкън-Ланг и колегата му от университета проф. Майк Бентън заедно с други британски и канадски учени са изготвили списък с най-вероятните видове, които са могли да оставят стъпките. Най-вероятният кандидат е гущероподобно влечуго, наречено Hylonomus lyelli, кръстено на шотландския геолог от 19 в. сър Чарлз Лайел.

Най-старото доказателство за съществуването на влечуги досега бяха фосили от скелета на животното, открити през 1859 г. от Уилям Досън. Стъпките показват, че крайниците на животните са имали по пет пръста и люспи - сигурно доказателства, че са следи от влечуги, а не от земноводни. Резултатите от изследването са публикувани в изданието на Лондонското дружество на геолозите (Journal of the Geological Society of London). БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #70 -: 17.10.2007, 18:28:20 »

Откриха един от най-големите динозаври
17.10.2007 14:32   

Бразилски и аржентински учени откриха останки на нов вид титанозавър, един от най-големите динозаври, живели някога на планетата, предаде BBC.

Съдейки по размерите на откритите прешлени в Патагония, може да се направи изводът, че на дължина „Футалонкозаурус дукей“, който е живял преди 80 млн. години, е достигал от 32 до 34 метра.

Александър Кьолнер, палеонтолог от Националния музей при Държавния университет на Рио де Жанейро, разказа, че откритите кости на „Футалонкозаурус дукей“ тежат 30 тона.

Това позволява да се предположи, че вероятното тегло на динозавъра е било около 70 тона.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #71 -: 18.10.2007, 22:34:51 »

Откриха ген, свързан с мъжкото безплодие
дата : 18 октомври 2007 г. 19:29 ч.

Учени от университета на Северна Каролина в САЩ съобщават, че са открили възможната генетична причина за мъжкото безплодие, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър". Откритието им може да доведе до нови методи за лечение на проблема.

В изследвания с мъжки мишки специалистите установили, че липсата на ген, наречен JHDM2A, е свързана със значително по-малко количество семенна течност, както и с аномалии в сперматозоидите.

"Дефектите в този ген вероятно са причина за някои случаи на безплодие", обясняват изследователите, чиято следващата цел ще е да изследват евентуални мутации в гена JHDM2A при пациенти, страдащи от инфертилитет. В САЩ една на всеки шест двойки има проблеми със зачеването на дете, като в 30 до 40 процента причината е в мъжете. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #72 -: 18.10.2007, 22:36:33 »

Морето е направило от нас хора
дата : 18 октомври 2007 г. 12:57 ч.

Археолози откриха най-древния крайбрежен хабитат на Хомо сапиенс в пещера в Южна Африка, който подсказва, че прародителите ни са колонизирали нашата планета благодарение на храна от морето, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Франс прас.

В основата на тази теория са раковини, дялани хематити и малки сечива, които датират отпреди 164 000 години и са открити в пещера на възвишение в Южна Африка, което се издига над Индийския океан.

Марийн">Къртис Марийн от университета на Аризона и неговият екип са на мнение, че през средния палеолит Хомо сапиенс, които живеели в пещерата Пинакъл пойнт, са използвали морето, за да се хранят, когато земите на сушата станали безплодни през периода на заледяване. Милиони години прародителите ни са се хранели с растения и месо, заяви Марийн.

Раковините са били последната добавка, преди прародителите на човека да започнат да отглеждат растения и домашни животни. Това обаче е станало едва през неолита, преди 11 000 години, допълни изследователят.

Досега се смяташе, че най-древните крайбрежни хабитати датират отпреди 120 000 години. През периода на заледяване - 195 000 - 135 000 г. пр. Христа, голямо количество вода е било съхранено в ледниковата покривка, а нивото на океаните е било със 125 м по-ниско от сегашното.

Когато ледниците се стопили, нивото на океаните се покачило, а следите от човешки хабитати по крайбрежието били залети от морето.

Пещерата Пинакъл пойнт е "оцеляла", защото се намира на възвишение. Днес тя е на 15 м над морското равнище, а навремето вероятно е била на 5-10 км от брега. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #73 -: 18.10.2007, 22:38:07 »

Изкуствен нерв ще помага при трансплантации
дата : 18 октомври 2007 г. 16:16 ч.

Екип от университета на Манчестър получи нервни клетки от стволови клетки, извлечени от мастна тъкан, съобщи в. "Дейли телеграф".

Учените планират да създадат от тях изкуствен нерв, който да връща живота на увредени крайници. Проф. Джордж Теренги се надява изпитанията с първите пациенти да започнат до три-четири години. Засега учените работят с животни.

На следващия етап те ще извлекат стволови клетки от човешка мастна тъкан, получена с липосукция, и ще сравнят лабораторно човешките и животински стволови клетки. След това те ще създадат изкуствен нерв от биоразграждащ се полимер.

В него ще трансплантират диференцираните стволови клетки. Биоматериалът ще се навива като тръбичка и ще се поставя между двата края на прекъснат нерв.

Изкуственият нерв може да се използва и при трансплантации, за да върне напълно функциите на присадената тъкан. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #74 -: 18.10.2007, 22:42:25 »

Откриха нови гени, свързани с рака на белия дроб
18.10.2007 12:24   

Три последователно разположени гена участват в развитието на всеки пети случай на белодробен карцином, установили учените в лабораторията Cold Spring Harbor.

Техните експерименти са установили, че изключването на тези гени може да спре нарастването на тумора.

Гените са означени като TTF1, NKX2-8 и PAX9, разположени в 14-та хромозома. Два от тях играят ключова роля в развитието на белите дробове при плода.

Американските учени установяват, че реактивацията на гените, които нормално са активни само в ранните стадии на развитието на белите дробове са пусков фактор при развитието на злокачествени тумори.

„Ние сме установили мутация, която включва анормална реактивация на ембрионалните гени и показваме, че изключването на тези гени спира развитието на рака“, съобщи ръководителят на изследването Дейвид Му.

„Взаимодействието на тези гени и фактът, че са разположени близо един до друг в една хромозома обяснява високата разпространеност на тази мутация“, заявява съавтора в изследването Скот Пауърс.

Резултатите от изследването са публикувани в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Любопитно
« Отговор #75 -: 19.10.2007, 11:52:27 »

Крокодилите наистина плачат  8-)

Американски учени за пръв път доказаха, че крокодилите и техните роднини действително плачат, когато се хранят. Откритието било направено от лекари невролози от Калифорнийския университет в Лос Анжелис и зоолози от Флорида, които изследвали 4 каймани и 3 алигатори от ферма за крокодили във Флорида. Наблюденията на хищниците при храненето им на сушата показало, че от очите на 5 от 7-те влечуги по време на хранене текат сълзи. Причина за изследването на редкия синдром на "крокодилските сълзи" станал фактът, че поради неизвестна засега причина по време на хранене спонтанно плачат и някои хора. Въпреки че изследванията за конкретната причина за феномена все още продължават, учените потвърдиха датиращите от преди векове сведения за "крокодилските сълзи", които в повечето части на света се споменават само като метафора в някой анегдот. Прегледът на историческите хроники показал, че това явление се споменава за първи път в книга, появила се в Англия в периода между 1357 и 1371 г. В продължение на векове книгата била изключително популярна в Европа, като била четена и от самия Христофор Колумб. Сред разказите за амазонки и кучеглави хора, изследователите попаднали на следната бележка: "В Етиопия живеят множество крокодили, които ридаят, когато изяждат човек".

Активен
Nobody likes a smart ass...

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #76 -: 19.10.2007, 22:03:26 »

Рибите плъзнаха по дърветата
19.10.2007

Рибката мраморен ривулис (Rivulus marmoratus Poey или Kryptolebias marmoratus), която живее в блатата в южната част на Северна Америка, в Латинска и Централна Америка, може да живее извън водата няколко месеца в година, съобщава Daily Mail, като се позовава на „New scientist”.

Рибата ривулус е дълга около 5 см, а това, че може да живее известно време извън водата, беше известно и досега.

Сега обаче биолозите открили, че рибата може да остане в гнили клони и паднали стволове на дървета няколко месеца, оцелявайки при суша или други неблагоприятни условия.

Изследователите са открили стотици риби ривулус, криещи се в гнили стволове.

След като локвите, в които живеели рибите, пресъхнали, те се преместили (рибките могат да се придвижват и по суша) в паднали дървета.

В непривичните условия те се примиряват с теснотията и търпят многото съседи, макар че в обикновения си живот във водата те ревностно пазят територията си.

Организмът на ривулус (както и на някои други риби) е способен временно да се преустройва така, че рибата да може да диша с атмосферен въздух, както и да си намира храна.

Ривулус е прочут с още едно уникално за гръбначните качество. Тази риба може да бъде и хермафродит, тоест да се самоопложда и да се размножава без партньор.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #77 -: 22.10.2007, 16:10:50 »

Гени обясняват защо европейците са толкова разноцветни
дата : 22 октомври 2007 г. 8:17 ч.
      
Няколко десетки генетични промени могат да обяснят защо хората от европейски произход се различават толкова по цвят на коса, очи и кожа, но все още е невъзможно да се определи цвета на нечий очи само въз основа на ДНК, заявиха учени.

Екипът от генетици изследвал 7 000 исландци и холандци, сред които открили 60 различни генетични мутации, свързани с цвета на очите, косата и кожата.

Както и при по-ранни генетични проучвания, те не открили една или група мутации, които да могат да покажат дали човек ще има кафяви, сини или зелени очи, черна, руса или червена коса, тъмна или светла кожа.

В Европа хората са развили много вариации на цвета на кожата, очите и косата. Но като цяло кожата и косата е по-тъмна сред народите, живеещи по-близко до екватора, което подкрепя идеята, че пигментацията помага за защита от слънчевата радиация.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #78 -: 22.10.2007, 16:15:07 »

Слоновете различават врага по миризма и цвят на дрехите
18.10.2007 10:47   

Слоновете могат да различават сред хората приятели и неприятели според миризмата и цвета на дрехите им, сочи научно изследване, съобщава АФП.

Изследването е публикувано в списание "Кърънт Байолъджи".То е базирано на сравнения в реакцията на слоновете на хора от племената масаи и камба.

Слоновете в Кения реагират много по-изнервено, когато различат миризмата на дрехите, носени от бойците масаи, отколкото тези на племето камба.

Полуномадския народ на масаите е известен с това, че мъжете се доказват като такива атакувайки слоновете със своите копия, докато камба са земеделци и не са заплашителни.

Слоновете реагират агресивно на червени дрехи, тъй като при масаите такъв цвят дрехи традиционно се носят от младите мъже бойци.

„Това изследване е първото, което показва по експериментален начин, че животните могат да различават потенциалните хищници на базата на сетивните си възприятия“, казва Люси Бейтс от университета „Сейнт Ендрюс“ в Шотландия, която е един от съавторите на изследването.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #79 -: 22.10.2007, 16:16:13 »

Опосум преяде и спа 367 дни
18.10.2007 15:46   

Австралийски учени направиха изследване, което доказа че хибернацията (продължителен "зимен сън" при животните- б.р.) може да трае по-дълго от досега известното.

За целта те наели лаборатория на Университета на Нова Англия в Нов Южен Уелс, в която експериментирали с опосум от породата „джудже“.

След като дали обилно количество храна на малкия бозайник, той преял, свил се на топка и спал цели 367 дни.

Доскоро в науката се приемаше за нормално някои бозайници да хибернират до шест месеца и то само през зимата. Досега рекордьор по такъв сън беше малката скачаща мишка- спала 320 дена, също след преяждане.

Учените правят заключението, че по време на едногодишния си сън, опосумът е използвал eдна четиридесета от енергията, която му трябва в будно състояние.

Според тях тази икономия му позволява да оцелее в непредвидимия австралийски климат.
Активен