Учени откриха вода с температура над 400 градуса по Целзий
Германски геохимици откриха на дъното на Атлантическия океан, малко на юг от Екватора, най-горещата вода на Земята с температура поне 407 градуса по Целзий, съобщи "Ню сайънтист".
Водата не изглежда по начина, по който я срещаме обикновено в природата. При температура 407 градуса по Целзий и налягане 300 бара тя преминава в свръхкритично състояние (между газ и течност). При такива условия плътността й е много по-малка и тя се издига до морското дъно като балон и се изхвърля в океана през процепите.
Най-горещата вода, която за кратки периоди от 20 секунди достига дори до 464 градуса по Целзий, е над огромен мехур магма, като изригва от два хидротермални извора-черни комини, наречени Двете лодки или Върхът на сестрите, на дълбочина повече от 3 км.
Откритието на учените от Бремен дава представа как важни минерали като злато, мед и желязо се освобождават от земните недра в океаните. С покачване на температурата и налягането течностите кипят и се изпаряват. Когато тези условия преминат критична точка, се случват странни неща. В случая газовата и течна фаза се смесват и се получава течност в свръхкритично състояние. При водата тя е по-плътна от пара, но по-лека от течност.
В лабораторни условия учените са успявали да постигнат подобно свръхкритично състояние с обикновената и морската вода. За първи път обаче такава вода в естествено състояние е открита от Кошински и колегите й на 5 градуса южно от Екватора в Атлантическия океан през 2006 г. В рамките на 6-годишно изследване на Средноатлантическия хребет те посещават мястото и през 2007 г, като измерват температурата в отворите. Компютърните модели показват, че течността, която излиза от черните комини, първоначално се стича в околните пукнатини по дъното, като постепенно отива по-дълбоко и става по-гореща, доближавайки се до земната магма.
С такава вода метали и други елементи излизат на повърхността много по-ефикасно, отколкото с пара или обикновена вода. Така от черните комини заедно с водата излиза злато, мед, желязо, манган, сяра. Някои от тези минерали, като сярата, осигуряват енергия за местни организми. Манганът също се използва от микроби за енергия, но на по-голяма височина. Желязото е много важно за растежа на фитопланктона. Черните комини Двете лодки са активни, откакто районът е разтърсен от земетресение през 2002 г. БТА