argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Любопитно  (Прочетена 162353 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #340 -: 16.05.2008, 18:01:50 »

Нов генетичен тест увеличава шансовете за зачеване ин витро

Учени от Австралия и Гърция са направили крачка напред към идентифицирането на гени, които определят кои от ембрионите, оплодени в епруветка, имат най-големи шансове да оцелеят след имплантирането им в матката и да се развият в здрави бебета, предаде Ройтерс.

Следващата стъпка на специалистите ще е да създадат генетичен тест, чрез който да бъдат избирани най-подходящите ембриони сред многото, получени в процеса на оплождане ин витро.

На този етап няма начин да се разграничават ембрионите с най-големи шансове да се развият в здрави бебета от тези, които дори не успяват да се прикрепят в матката.

Поради тази причина двойките често избират варианта с имплантирането на повече от един ембрион. Резултатът понякога е многоплодна бременност, която крие рискове и за майката, и за бебетата.

Специалистите припомнят, че успеваемостта при ин витро оплождане е около 28 процента. Авторите на изследването се надяват, че постижението им ще допринесе за увеличаването на този процент. БТА   
    
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Истински еднорог?
« Отговор #341 -: 12.06.2008, 14:07:55 »

Истински еднорог?
11.06.2008



Елен с един рог по средата на главата си, точно като мистичното животно еднорог, е бил забелязан в национален парк в Италия, съобщиха от дирекцията на парка в сряда. "Това е фантазия, превръщаща се в реалност", съобщава пред Асоушиейтед Прес, Жилберто Този, директор на Центъра за Естествени науки в Прато. "Еднорогът винаги е бил митологично животно."

Едногодишният елен, с прякор "Еднорогът", се е родил в плен в центъра за изследвания към парка в Прато, близо до Флоренция. Причината за порастването само на един рог е генетичен дефект, с който се е родило животното. Неговият брат-близнак се е родил с две рога. Това е първият подобен случай в кариерата на Този. Според него именно такива генетични аномалии сред елените са причина за възникването на мита за еднорозите. Еднорогът - митично същество подобно на кон, притежаващо изцерителни възможности, се появава в множество легенди и приказки, от древни и средновековни текстове та чак до приключенията на Хари Потър. "Това показва, че вероятно и в миналото са съществували животни с подобни аномалии", казва Този. "Съмнявам се, че образът на еднорогът е бил измислен."

Еднорогови елени се срещат изключително рядко, но не са прецедент, но по-необичайното в случая е централната позиция на рога, твърдят експертите. "Обикновено рога е от едната страна на главата, а не в центъра й. Това изглежда по-сложен случай", съобщава Флувио Фратицели, научен директор от Римския зоопарк. Той казва, че позицията на рога, може да бъде резултат и от травма, която животното е получило в ранните етапи от живота си.
Активен
Nobody likes a smart ass...

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #342 -: 14.06.2008, 20:20:40 »

Клетки помагат при левкемия

Изследователи от Тексаския университет са използвали т.нар. клетки убийци от пъпната връв, за да лекуват мишки, засегнати от особено агресивна форма на човешка левкемия, съобщи сп. "Сианс е авнир".

След мултиплицирането и инжектирането им в кръвта на мишки, клетките убийци намалили количеството на раковите клетки с 60-85 на сто. Тези резултати засега са получени единствено при експерименти върху животни и трябва да бъдат потвърдени при изследвания върху хора.

NK лимфоцитите - клетки убийци от имунната система на бозайниците, могат да унищожат клетки, които са чужди на организма, и то по начин, който е различен от този на антигените и без предварително активиране.

NK клетките спонтанно унищожават всички клетки, но много механизми за регулиране пречат на NK клетките да атакуват здравите клетки. Изследователите успели да мултиплицират голям брой NK клетки - от една проба кръв от пъпната връв били получени над 150 милиона клетки убийци.

Те били обработени в лабораторна среда, за да бъдат съхранени активността им и противораковите им свойства. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #343 -: 14.06.2008, 20:21:33 »

Гени правят музиканти

Финландски и американски изследователи уверяват, че са открили местоположението на няколко свързани с музикалните способности гена в човешкия геном, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Изследването е обхванало едва петнайсетина финландски семейства. То показва, че генна съставка може да е основата на музикалните способности. Няколко гена вероятно са свързани със способността да се занимаваш с музика.

За да преценят музикалните способности на участниците, изследователите от университета на Хелзинки ги подложили на три теста, които позволили да бъдат преценени слуховите им възприятия.

След това геномът на "меломаните" бил сравнен с този на другите участници. Оказало се, че зоните, идентифицирани у "меломаните", включват гени, замесени в мултиплицирането и миграцията на неврони по време на развитието на ембриона.

Друга зона пък била замесена също в появата на дислексия, което подсказва, че говорните и музикалните способности може би имат общ произход. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #344 -: 14.06.2008, 20:23:25 »

Учени извлякоха ДНК от скелети на викинги
      
Учени от университета на Копенхаген извлякоха ДНК на 1000 години от скелети на викинги, съобщи "Сайънс дейли".

Постижението им е забележително, защото според много специалисти е невъзможно да е извлича ДНК от толкова стари останки заради неизбежното замърсяване със съвременен материал.

Екипът на Йорген Дисинг е използвал за целта зъби от черепи, намерени на остров Фунен.

Учените извадили зъбите в момента, когато били изровени скелетите, като взели всички предпазни мерки да не ги замърсят.

Те носели предпазно облекло още на разкопките, а зъбите поставили в стерилни контейнери.

В анализа на извлечената ДНК няма данни за замърсяване с външна ДНК. Самият материал показва, че тези хора са били с разнороден произход, точно като нашите съвременници.

Изследването на ДНК от останките на древни хора може да даде ценна информация за произхода на генетични заболявания, миграцията на хората и родствените връзки.    
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #345 -: 14.06.2008, 20:24:27 »

Отслабването на глобалното затопляне е само временно      

Отслабването на глобалното затопляне през следващото десетилетие не трябва да се тълкува като преустановяване на парниковия ефект, предупреждават германски учени.

Температурите на водната повърхност в северната част на Атлантическия океан леко могат да се понижат и температурите в света може да не се повишат през следващото десетилетие, предполагат учени от института по морски науки "Лайбниц" в Кил.

Това "затишие" обаче е само временно явление, свързано с океанските течения, обяснява д-р Ноел Кийнслайзид в статия, публикувана в сп. "Нейчър".

Компютърен модел на климата, разработен от германските специалисти, се опитва да предвиди развитието на климатичните процеси в Северния Атлантик след десетилетия.

Моделът прогнозира, че затоплянето ще се ускори отново след 2015 г. Той показва също, че температурите в Европа и Северна Америка може леко да се понижат. Според модела температурите на повърхността на водата в тропическата част на Тихия океан няма да се променят.    
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #346 -: 14.06.2008, 20:26:38 »

Американски учени създадоха свръхточен термометър        
       
Учени от Американския институт за стандарти и технологии към Министерството на търговията създадоха система, която се основава на "шума" на електроните и позволява свръхточно измерване на температурите, съобщи Сайънс дейли.

Системата Джонсъновски шумов термометър (JNT), разработена под ръководството на Сам Бенц, е достатъчно прецизна, за да помогне да се осъвременят някои от основните постулати на науката, включително 54-годишното определение на международната единица за термодинамична температура Келвин.

Системата JNT е 5 пъти по-точна от досегашните термометри, използващи "шума" на електроните. Това се дължи на използването на уникален източник на квантов волтаж и най-новите намаления на систематичните грешки и несигурността.

Термометърът е по-прост и по-компактен от другите водещи системи за измерване на високи температури, които се основават върху налягането и обема на газовете.

"Най-хубавото на нашата система е, че всички измервания са електрически, т.е. не изискват големи обеми газ и механични системи, които се променят в различни условия на околната среда", казва Бенц. БТА    
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #347 -: 14.06.2008, 20:27:45 »

В Антарктида са живели влечуги, големи колкото котки

Палеонтолози откриха в Антарктида фосилизирани дупки на тетраподи - земни гръбначни с четири крака, живели преди около 245 млн. години, съобщи Лайв сайънс.

Животните са били големи колкото котки. Те са се криели в дупките, но са излизали на повърхността да се хранят с корени и насекоми.

Дупките в Трансантарктическите планини са се запазили, защото са били запълнени с пясъчни наноси от придошлите води. В тях не са намерени кости, което показва, че животните са избягали от потопа. Най-голямата открита дупка е дълга 35 см и широка 16 см.

"Това са най-ранните доказателства за тетраподи в тази част на Антарктида", каза геологът Моли Милър от университета Вандербилт.

Фосили на тетраподи са намирани в друг район на Антарктида, наречен Виктория ленд, но те са с 15 млн. години по-млади.

Формата и размера на дупките, както и драскотините по тях са почти идентични с открити в Южна Африка убежища на тетраподи от триаския период. В една от южноафриканските дупки е намерен запазен скелет на влечуго, наречено Thrinaxodon liorhinus.

Най-голямата дупка в Антарктида изглежда направена от подобно животно. На базата на сравнения с южноафриканските находки, учените свързват по-малките дупки с подобни на къртица влечуги, наречени Procolophonids.

По времето, когато древните животни са копаели подземните си домове, Антарктида е била без лед. Климатът е бил умерен, но хладен.

В Антарктида и Южна Африка вероятно са живеели еднакви животни, защото тогава те са били свързани в суперконтитента Пангея. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #348 -: 14.06.2008, 20:28:46 »

Листата на дърветата имат термостат

Листата на дърветата в районите с топъл климат могат да се борят по-успешно с глобалното затопляне, отколкото тези в по-студените страни, защото съдържат своеобразен термостат, който поддържа една и съща температура, съобщи в. "Дейли телеграф", като цитира публикация в сп. "Нейчър".

Биолози от Университета на Пенсилвания твърдят, че температурите на въздуха влияят по-слабо, отколкото се е предполагало, върху температурата във вътрешността на едно здраво листо. Учените са изследвали 39 вида дървета, растящи в райони с различен климат, и са установили, че температурата на листата им е почти постоянна.

Оказва се, че листата на дърветата използват съчетание от чисто физически явления, за да поддържат идеална температура през дълъг период от време. Превръщането на светлината в химична енергия чрез процеса фотосинтеза най-вероятно става, когато температурата в листото е около 21 градуса по Целзий, а температурата на въздуха играе малка или никаква роля.

Това означава, че в райони с по-студен климат температурите в листата са повишени, а в райони с по-топъл климат листата се охлаждат, за да поддържат подходящата за фотосинтеза температура, пишат д-р Брент Хеликър и Сузана Рихтер. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #349 -: 14.06.2008, 20:31:13 »

Учени са на крачка от създаването на ваксина срещу рака

Английски учени от Лондонския изследователски институт са на крачка от създаване на ваксина срещу раковите клетки, съобщи Би би Си.

На теория, ваксината, съдържаща чужда молекула от ракова клетка, се вкарва с помощта на антитела в кръвта на човека. Целта е да попадне в дендритните клетки на имунната система, които след това карат другите клетки от нея да се борят с рака.

Подобен подход в бъдеще може да се използва и в борбата с хив-вируса и с маларията.

Групата учени от Лондонския изследователски институт, ръководена от д-р Каетано Рейс-и-Соуса, е открила уникални антитела, наречени DNGR-1, които могат да бъдат използвани за вкарване на ваксината директно в дендритните клетки.

"Ваксината, съдържаща заедно с антителата DNGR-1 образец от молекули на рака, се вкарва в дендритните клетки, които след това предават този образец на армия клетки на имунната система и дават сигнал за атака" - обяснява ученият.

Целта на групата е да бъдат разработени схеми за лечение на рака с минимален страничен ефект. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #350 -: 14.06.2008, 20:32:30 »

Нова технология може да помогне за ранно откриване на рак

Нова технология за създаване на изображения с магнитен резонанс може да помогне за ранно откриване на рак и бързо да прогнозира дали лекарствата за унищожаване на туморите действат, предадоха Ройтерс и Би Би Си, като цитират публикация в сп. "Нейчър".

Технологията използва естественото присъствие на сода бикарбонат в човешкото тяло.

Содата участва в създаването на равновесие между киселините и основите, но е известно, че раковата тъкан превръща съединението във въглероден диоксид.

Екипът от благотворителната организация "Кансър рисърч Великобритания", ръководен от проф. Кевин Бриндъл от Кеймбриджкия изследователски институт към Университета на Кеймбридж, е установил, че при изследването с магнитен резонанс се улавят промени в количествата на содата и се откриват ракови заболявания в много ранен стадий.

Почти всички ракови тъкани имат по-нисък pH, което означава, че имат по-висока киселинност от околната тъкан. Работейки с мишки, учените са повишили чувствителността на метода повече от 20 000 пъти.

Технологията с използване на магнитен резонанс улавя променените нива на pH, които са характерни за рака. Освен това тя може да покаже къде е заболяването и кога то реагира на лечението, обяснява проф. Бриндъл.

Следващият етап е изпитанието на техниката върху хора. Първият етап от клиничните изпитания се очаква през 2009 г.

Един ден новата диагностична техника ще може бързо да установява дали противораковите лекарства дават ефект. Днес това се разбира след седмици или месеци, казва Бриндъл. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #351 -: 25.06.2008, 14:30:37 »

Учени от НАСА свързват атмосферни смущения с предстоящи земетресения

Специалисти от НАСА смятат, че са на път да създадат технология за предсказване на земетресения. По-точно те са открили, че има тясна връзка между електрически смущения на ръба на земната атмосфера и предстоящи земетресения, предаде Би Би Си.

Точно такъв сигнал е бил забелязан в дните преди катастрофалното земетресение в Китай. Американските учени съвместно с експерти от Великобритания изследват възможностите да се създаде космическа система за ранно предупреждаване за земетресения.

Тя вероятно ще използва изкуствен спътник. Физикът и експерт по модерни аерокосмически материали и устройства от изследователския център на НАСА "Еймс" в Калифорния Минору Фройнд вярва, че учените ще могат да установят ясна корелация между някои земетресения и някои сигнали, предхождащи земетресение.

Англо-американският екип вече подготвя поредица експерименти, за да провери теорията си. В редица случаи изкуствени спътници са улавяли смущения в йоносферата на височина 100-600 км над райони, в които по-късно е имало земетресения.

Едно от най-значимите смущения е колебание в плътността на електроните и други наелектризирани частици в йоносферата. В едно изследване тайвански учени са анализирали над 100 земетресения с магнитуд 5 или повече, станали в Тайван за няколко десетки години.

Установено е било, че забележими електрически смущения в йоносферата са предхождали почти всички земетресения на дълбочина около 35 км. Преди земетресението на 12 май в Китай, чиято степен бе 7,8, учените са забелязали "силен" сигнал в йоносферата над района на земетресението.

Минору Фройнд и баща му Фридеман Фройнд, който също работи в центъра "Еймс", са създали научната теория за прекурсорите на земетресенията.

Според нея когато скалите се притискат при движението на тектоничните плочи, те действат като акумулаторни батерии и произвеждат ток. Двамата Фройнд свързват електрическите изменения в скалите с електрическите смущения в йоносферата.    
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #352 -: 25.06.2008, 14:33:00 »

Умствените способности се определят от качеството на мозъчните връзки

Мъжете от десетки години се гордеят, че имат по-голям мозък и следователно са по-умни, но женската интуиция, че това не е вярно, е доказана от ново изследване на британски невролози, съобщи в. "Дейли телеграф", като се позовава на публикация в сп. "Нейчър нюросайънс".

Изследването е проведено от проф. Сет Грант от института Сенгър към британската организация Уелкъм тръст в Кеймбридж съвместно с колеги от университетите в Единбург и Кийл.

Учените са изследвали около 600 протеина, които се срещат в синапсите (нервните връзки) на бозайниците. Те с изненада установили, че само 50% от тях са част и от синапсите на безгръбначните същества като насекомите, а около 25% се съдържат в едноклетъчните животни, които очевидно нямат мозък.

Броят и сложността на протеините в синапса са се развили мощно с появата на многоклетъчните животни преди няколко милиарда години. Втората вълна бележи появата на гръбначните животни преди може би 500 милиона години.

Тъй като еволюцията на сложни, "големи", синапси е станала преди появата на големите мозъци, възможно е тези събития на молекулярна еволюция да са били необходими за еволюцията на човешкия мозък.

Молекулярната еволюция на нервните връзки е като еволюцията на компютърните чипове. Растящата сложност на полупроводниковите чипове ги прави все по-мощни и животните с най-мощните чипове имат най-големи способности.

Синапсите обаче, според проф. Грант, не са само запоени връзки, а минипроцесори, които дават на нервните системи способността за учене и запаметяване. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #353 -: 25.06.2008, 14:34:16 »

Откриха доказателство за извънземния произход на живота

Изследователи от САЩ и Европа са открили в метеорит молекули, които влизат в състава на ДНК и РНК на живите организми, и имат извънземен произход, съобщи Лента.ру.

Подробности за разработката ще бъдат публикувани в списание "Earth and Planetary Science Letters". Учените са изследвали химическия състав на метеорита Мърчисън, паднал в Австралия през 1969 г. до гр. Мърчисън.

Те са открили, че в него, наред с останалото, се съдържат урацил и ксантин, играли ролята на предшественици при синтеза на молекулите на нуклеиновите киселини - ДНК и РНК, носители на генетичния материал.

Изследователите са проверили произхода на тези молекули с ключова роля за образуването на живота. За целта с помощта на радиовъглероден анализ те установили съотношението на изотопите на едни или други елементи.

В дадения случай учените са определили наличието на тежкия изотоп на въглерода 13C, който се образува извън пределите на Земята. Те са установили, че урацилът и ксантинът от Мърчисън съдържат 44,5 и съответно 37,7 процента тежък въглерод.

Получените резултати показват, че урацилът и ксантинът, открити в метеорита, не са се образували на нашата планета. Ръководителката на изследването Зита Мартинс от лондонския Импириъл колидж твърди, че разработката може да има огромно значение за разбирането на процеса на зараждане и на еволюцията на живота на Земята.

Според някои специалисти в метеорита Мърчисън са били открити и вкаменени останки на примитивни микроорганизми. Други изследователи обаче припомнят, че органични молекули са били намирани и на други метеорити, но те, според тях, са попаднали на космическите пришълци, едва след като са долетели на Земята. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #354 -: 25.06.2008, 14:35:16 »

Преди 100 милиона години на Антарктида е било горещо

Изследвания върху растителни фосили от Южния полюс показват, че преди 100 милиона години на Антарктида през цялата година е било толкова горещо, колкото е сега в Южна Африка, съобщават британски учени, цитирани от в. "Дейли телеграф".

Учените смятат, че средните годишни температури в района може да са били около 19 градуса по Целзий и климатът да се е доближавал до този в Южна Африка. Някога Антарктида е била много по-близо до екватора, но впоследствие континентът се е преместил.

Процесът е известен като "континентален дрейф". Учените смятат, че той е достигнал сегашното си положение преди повече от 100 милиона години. На Антарктида са били регистрирани най-ниските температури на Земята - минус 89 градуса по Целзий.

Континентът се е покрил с лед едва преди 34 милиона години, когато Земята е изстинала. Преди това, през период, известен като средата на кредата, районът е бил много по-топъл.

Джейн Франсисот Университета на "Лийдс" е била на експедиции до Южния полюс и оттам е донесла фосилизирани листа от растения. Анализът им, публикуван в сп. "New Scientist", показва, че континентът може да е имал средногодишна температура 17-19 градуса по Целзий.

"С други думи, климатът му е бил субтропичен", казва проф. Франсис. Изследванията показват също, че температурата на водите около Антарктида преди 100 милиона години може да е била 15 градуса по Целзий.

Днес тя е между минус 2 градуса по Целзий и 0 градуса. Навремето на Южния полюс са виреели различни растения, включително папрати и иглолистни.

Вид фосилизирани морски костенурки, намерен на Северния полюс, пък подсказва, че преди 40 милиона години и там през цялата година температурите може да са били високи. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #355 -: 25.06.2008, 14:36:43 »

Езерни скални структури пазят информация за живота на Земята

Канадски учени ще извадят мостри от езеро в Британска Колумбия, които могат да разкрият тайни за историята на живота на Земята и на други планети, съобщи ЮПИ.

Екип от университета Макмастър иска да изследва уникални карбонатни скални структури, покрити с микроби. Някои от тях са на дълбочина 60 м.

Учените ще търсят отговор на въпросите дали скалните структури са резултат от биологичен или геоложки процес, защо върху тях има различни микроби и колко дълго са се запазили микробните колонии.

Едно езерно дъно може да разкрие тайни за живота на Земята. Използваните за изучаването му методи пък може да послужат и за изследване на други планети, например на Марс, изтъкна геохимикът Грег Слейтър.

Канадските учени ще изследват езерото Павилион, което е на около 500 км северно от Ванкувър. То е образувано от ледник преди 10 000 години. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #356 -: 25.06.2008, 14:37:34 »

Запушването на озоновата дупка ще доведе до топене на ледници

През 2050 г. озоновата дупка ще бъде само спомен, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Изтъняването на озоновия слой в стратосферата е свързано с хлорофлуоровъглеродните емисии, предизвикани от аерозоли и от индустриалното производство през втората половина на 20-и в.

След забраната им озоновата дупка започна да се свива и до 50 години би трябвало напълно да изчезне.

Възстановяването на озоновия слой обаче може да има неочаквани последствия за климата на планетата, е установил международен изследователски екип.

Изследователите са на мнение, че връщането на озона към предишните му стойности може да промени ветровете и налягането около Южния полюс.

Затопляйки ниските слоеве на стратосферата и високите слоеве на тропосферата, озонът ще засегне течение, което блокира идването на топъл въздух над Антарктида.

В резултат ще се ускори топенето на ледената покривка, ще се промени "маршрутът" на бурите и ще настъпят промени в посоката в океанските течения.

Изследователите са направили прогнозите си с помощта на нови компютърни модели. БТА   
        
   
Активен

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Любопитно
« Отговор #357 -: 14.07.2008, 15:38:27 »

Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #358 -: 17.07.2008, 19:18:20 »

Зона в мозъка ни прави авантюристи

Любопитството и търсенето на нови преживявания, страстта към опасностите и приключенията имат обща природа и са свързани с активността на продълговат участък от мозъка, който се намира в основата на двете полукълба, съобщи Ройтерс.

Като използвали сканиране на мозъка, за да измерят притока на кръв, британски изследователи установили, че зона в мозъка, известна като ventral striatum, значително се активира, когато индивидът избира необичайни предмети в рамките на контролен тест.

Въпросната мозъчна зона е замесена в обработването на информацията за възнагражденията чрез отделяне на невротрансмитери като например допамин.

Изследователите са на мнение, че съществуването на подобен механизъм, свързан с възнагражденията, е еволюционно предимство при изпробване на непознатото.

"Търсенето на ново и непознато преживяване е основна поведенческа тенденция при хората и животните", отбеляза Бианка Уитман от лондонския "Юнивърсити колидж".

Смелостта обаче е свързана с рискове. Някой избор може да бъде опасен, а в модерния свят изборът на новото може да направи потребителите по-подвластни на маркетинга.

"По-голямото търсене на новото може да играе роля при хазарта и пристрастяването към наркотиците, като и двете са свързани с неправилно отделяне на допамин", заяви участвалият в изследването Натаниъл Доу, който в момента е изследовател от Нюйоркския университет. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #359 -: 17.07.2008, 19:19:43 »

Глобалното затопляне принуждава растенията да виреят на по-голяма височина

Глобалното затопляне през последните десетилетия е принудило много растителни видове да "мигрират" на по-голяма височина, предадоха Ройтерс и АФП, като се позовават на международно изследване, публикувано в сп. "Сайънс".

Повече от две трети от изследваните 171 дървесни вида по протежение на шест планински вериги в Западна Европа, от морското равнище до височина 2600 м, са се премествали средно на 29 м по-голяма височина през всяко десетилетие от 1905 г. до 1985 г. и от 1986 г. до 2005 г.

"Изследването за пръв път показва, че климатичната промяна принуждава растенията да се изкачват на по-голяма височина, където за тях има оптимални условия за растеж", заяви ръководителят на международния екип Джонатан Льоноар от AgroParisTech във Франция.

Промяната на височината, където виреят видовете, е по-ясно изразена при планинските растения, отколкото при тревистите.

Специалистите са установили, че растенията се катерят, като разпръсват семената си на вятъра, който ги издухва до по-голяма надморска височина и по-ниски температури. БТА   
        
   
Активен