Откриха генетична причина за белодробния рак
Три изследователски групи едновременно обявиха, че са открили широко разпространена сред хората генетична обусловеност към развитие на рак на белите дробове, съобщава вестник "Лос Анжелис Таймс".
Въпреки че около 80% от случаите на белодробен рак се отдават на тютюнопушене, учените отдавна подозират, че зад смъртоносното заболяване се крият и генетични причини. Изследванията на цели семейства са показали, че при наличие на членове от тях, боледувал от рак на белите дробове, вероятността негов наследник също да се разболее е двойно и тройно по-голяма.
За съжаление, откриването на конкретните гени, които предразполагат към болестта се е оказало далеч по-трудна задача.
Сегашните открития, две от тях публикувани в списание "Нейчър" и едно в списание "Нейчър Дженетикс", посочват генетична вариация, разположена в близост с гените на 15-та човешка хромозома, които са в основата на реакцията на тялото към никотина. Хора, наследяващи тази вариация от един родител, са с 30% по-висока опасност да развият рак на белите дробове. При наследяване на феномена и от двамата родители, злощастният шанс се повишава на 70-80 на сто.
Откритието може да помогне да се отговори на въпроса защо някои пушачи не се разболяват от белодробен рак, а също и защо определени хора, които не пушат редовно, не стават по-пристрастени.
В най-общ план, пушачите са изправени пред 15% опасност да развият белодробен рак, като този дял се запазва и за хората, имащи едно копие на генетичната вариация. Процентът нараства на 25 при пушачи, при които има двойно копие на вариацията.
Трите изследователски групи - една от Международната агенция за ракови изследвания в Лион, Франция; една от Центъра за ракови изследвания в Хюстън, към Университета в Тексас; и една от Националния раков център на САЩ и Харвардския университет - са засекли вариацията като са анализирали геномите на повече от 35 хиляди пушачи и хора отказали тютюнопушенето. Обектите на наблюдение са били граждани на САЩ и Канада, както и европейци.
Почти половината от изследваните европейци имат поне едно копие на вариацията, която, според учените, се среща по-рядко при хора от африкански или азиатски произход.
Това, по което трите проучвания не са единодушни, е дали генетичното отклонение, ако въобще може да се приеме за такова, директно увеличава риска от белодробен рак, или индиректно въздейства върху хората, като ги предразполага към това да се пристрастят към никотина.