argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 21   Надолу

Автор Тема: Любопитно  (Прочетена 170870 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #280 -: 26.03.2008, 17:27:11 »

Учени предотвратили генетична болест в изследване с риби      

Учени от Вашингтонския университет са успели чрез инжектирането на "генетична кръпка" да поправят генетична мутация в ембриони на риби, за да продължат те да се развиват нормално, съобщи ЮПИ.

Специалистите се надяват постижението им да доведе до създаването на методи за предотвратяване на родилен дефект при хора, причинен от мутация в ген ATP7A.

Става въпрос за болестта на Менкес, при която е нарушен метаболизмът на медта.

Децата, които страдат от заболяването, имат припадъци. При тях се наблюдават също дегенерация на сивото вещество в мозъка и аномалии в развитието на костите.

Смъртността до 10-годишна възраст е висока. За целта на изследването си учените са използвали рибки зебра - гръбначни, които се развиват подобно на хората.

Те освен това са прозрачни, което позволява да бъде наблюдавано развитието на ембрионите. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #281 -: 26.03.2008, 17:28:46 »

Клонирани клетки лекуват Паркинсон при мишки

Терапевтично клониране е било използвано успешно за лечение на болестта на Паркинсон при мишки, съобщават Ройтерс и Би Би Си, позовавайки се на американски специалисти.

Резултатите от настоящето изследване, публикувани в сп. "Нейчър медисин", са най-убедителното досега доказателство, че някой ден противоречивата техника може да помогне за лечението и на хора, страдащи от Паркинсон.

Екипът от Центъра за ракови изследвания "Мемориъл Слоун Кетъринг" съобщава, че за пръв път животни са били успешно лекувани с техни собствени клонирани клетки.

При болестта на Паркинсон умират или се увреждат нервни клетки в частта от мозъка, която контролира движението на мускулите.

Обикновено тези клетки произвеждат важния химикал допамин, осигуряващ гладко и координирано функциониране на телесните мускули и движение.

В терапевтичното клониране ядрото на клетка се вкарва в яйцеклетка с отстранено ядро.

Тя се развива в ембрион, от който могат да бъдат събирани стволови клетки и да бъдат използвани за лечение.

В рамките на настоящето изследване стволовите клетки са се развили в произвеждащи допамин неврони - липсващите нервни клетки при болестта на Паркинсон.

В експеримента мишките, получили неврони от техни собствени клонинги, показали значително подобряване.

Когато обаче тези неврони били присадени на мишки без генетично сходство с трансплантираните клетки, въпросните клетки не оцелели, а гризачите не се възстановили.

Изследователите обясняват, че терапията е обещаваща, тъй като получените от самото болно животно клетки не се отхвърлят от имунната система. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #282 -: 26.03.2008, 17:29:33 »

Създадоха лекарство срещу диабет от хормон на гущер

Италиански учени представиха лекарство срещу диабета, създадено на основата на хормон от специален вид гущер, наречен "Чудовището Джила", който се среща в САЩ, съобщи ИТАР-ТАСС.

Препаратът, получил названието "Екзенатиде", може да регулира производството на инсулин и да поддържа необходимото ниво на захар в кръвта при болните от диабет от втори тип.

"Екзенатиде" помага на пациентите да свалят излишните килограми, тъй като въздейства на рецепторите, предизвикващи чувството на глад.

Хормонът, от който е създадено новото лекарство, участва в обмяната на веществата на гущера.

Италианските учени са установили, че хормонът на гущера "Чудовището Джила" има по-дълъг ефект в сравнение с аналогичния човешки глюкагон-подобен пептид-1 (GLP-1), регулиращ в организма производството на инсулин.

В резултат препаратът позволява съществено да се отложи моментът на приемане на синтетичния инсулин при заболяване от диабет от втори тип. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #283 -: 26.03.2008, 17:30:21 »

Тревопасен динозавър е привличал партньори с огромните си рогове

Учени са открили нов вид растителнояден динозавър, живял на територията на Мексико преди 72 милиона години.

Представителите му са имали "яка" на шията и три огромни рога, които са използвали за привличане на партньори и в борбата срещу хищниците, предаде Ройтерс.

Пустинята Коауила, днес скалиста местност, осеяна с кактуси, някога е била покрита от океан, край чиито брегове са живели най-различни видове динозаври.

Палеонтолозите обясняват, че новооткритият вид е бил близък до трицератопса - животното с най-голяма глава, което някога е съществувало на Земята.

Представителите на този вид, чието име няма да бъде оповестено до края на годината, са били по-малки от трицератопсите - с дължина около 7 метра.

Това, което ги е отличавало от техните сродници, са били дългите близо метър рогове и отворите в "яката" на шията.

През февруари учените оповестиха, че в същия район са били намерени останки от динозавър с гребен на главата, представител на вида Velafrons coahuilensis.

Палеонтолозите очакват през идните години в утаечните слоеве на Коауила да бъдат открити много други видове динозаври и растения.

Изследователите обясняват, че представителите на новооткрития вид динозаври са използвали огромните си рогове, за да се бият с месоядни динозаври.

Палеонтолозите обаче смятат, че те са им служили не само срещу хищниците, но и в ухажването - за да показват надмощие в битките с блъскане на глава, напомнящи за тези между съвременните антилопи. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #284 -: 26.03.2008, 17:31:06 »

Ботоксът лекува новородени, засегнати от генетично заболяване

Ботокс бе използван успешно за лечение на новородени, засегнати от рядко срещано генетично заболяване, съобщава сп. "Сианс е авнир".

Ботулиновият токсин се отделя от бактерията Clostridium botulinum, която причинява ботулизъм.

Става дума за протеин, чиито невротоксични свойства го превръщат в една от най-силните отрови, известни досега.

От края на 80-те години той е използван в естетичната медицина, за да бъдат отстранени временно бръчките по лицето.

Д-р Сам Дейниъл от Детската болница в Монреал е тествал продукта, за да лекува с него новородени, засегнати от генетично заболяване.

Когато е в най-тежката си форма, то засяга различни органи - сърцето, очите, ушите, но преди всичко слюнчените жлези, които са свръхстимулирани и отделят прекалено голямо количество слюнка.

Тогава слюнката изпълва устата и се излива в белите дробове, като предизвиква задушаване.

Децата, засегнати от болестта, в много случаи се нуждаят от трахеотомия и апаратура за изкуствено дишане до края на дните си.

Д-р Дейниъл приложил експериментално лечение, свързано с инжектиране на малка доза ботокс във всяка слюнчена жлеза.

Първият пациент - пеленаче на два месеца и половина, бе излекуван успешно преди 3 години.

Две седмици след като бил инжектиран с ботокс, малкият Франк престанал да ползва апаратура за изкуствено дишане. Сега детето води нормален живот като всички свои връстници.

Случаят с 3-годишния Франк е описан в Archives of Otolaryngology. Ботулиновият токсин има много силен невротоксичен ефект и блокира дейността на нервите.

В случая с Франк той е блокирал нервите, които стимулират слюнчените му жлези, а това е намалило отделянето на слюнка до нормални нива.

Новороденото се нуждае от инжекции на всеки 4-6 седмици в разстояние на 1 година и половина, т.е. докато слюнчените му жлези се свият и се сложи край на свръхпроизводството на слюнка. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #285 -: 26.03.2008, 17:33:02 »

Гени защитават от атеросклероза
      
Отркити са гени, които може би ни защитават от атеросклерозата. Заслугата е на специалист от Медицинския Университет Каролинска в Швеция.

Според проф Дж. Бьоркегрен достигането на плаките в съдовете до големина, водеща до инфаркт и инсулт, може да бъде предотвратено, ако нивото на "лошия холестерол" бъде редуцирано навреме.

Екипът му е установил 37 гена, понижаващи нивото на холестерола в кръвта и осигуряващи търсения от това ефект.

Преди са били провеждани значително количество проучвания с цел да се идентифицира подход за стабилизиране на опасните плаки - да се предотврати тяхното разкъсване и последващ миокарден инфаркт.

За разлика от тях, вместо да търси причината в отделни гени, отговорни за състоянието на стените на съдовете, Бьоркегрен насочва вниманието си към множество от такива.

За комплексно заболяване като атеросклерозата е отговорен и цял комплекс от гени, добавя той. На този принцип се дължи и успеха на проучването му.   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #286 -: 26.03.2008, 17:36:04 »

Кръвен тест открива белодробен рак в ранен стадий

Белодробният рак обикновено се открива в по-късен стадий, когато вече трудно се лекува. Резултатите от изследване на британски и германски специалисти обаче показват, че след време злокачественото заболяване ще може да се диагностицира в по-ранен стадий с помощта на кръвен тест, предаде Ройтерс.

Имунната система произвежда антитела, чиято цел са антигените в белодробните тумори. Изследвайки кръвни проби за тези антитела чрез група свързани с тумора антигени, специалистите могат да откриват рака на белия дроб в ранен стадий, обясняват авторите на изследването от университета на Нотингам, Великобритания, които са работили заедно със свои колеги от Германия.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #287 -: 26.03.2008, 17:36:59 »

Кръвен тест открива белодробен рак в ранен стадий

Белодробният рак обикновено се открива в по-късен стадий, когато вече трудно се лекува. Резултатите от изследване на британски и германски специалисти обаче показват, че след време злокачественото заболяване ще може да се диагностицира в по-ранен стадий с помощта на кръвен тест, предаде Ройтерс.

Имунната система произвежда антитела, чиято цел са антигените в белодробните тумори. Изследвайки кръвни проби за тези антитела чрез група свързани с тумора антигени, специалистите могат да откриват рака на белия дроб в ранен стадий, обясняват авторите на изследването от университета на Нотингам, Великобритания, които са работили заедно със свои колеги от Германия.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #288 -: 26.03.2008, 17:38:26 »

Тест открива загадъчни видове рак

Нов тест за анализ на генетичен материал може да помогне на специалистите да откриват някои видове рак, чиито произход не е ясен, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от изследване на израелски специалисти.

Учените от "Розета джиномикс" обясняват, че тестът, който все още не е усъвършенстван, използва микроРНК - тип генетичен материал, който регулира гените и е известно, че има връзка с раковите заболявания.

Специалистите са използвали микроРНК, за да идентифицират тумори, които са се разпространили в тялото от неизвестен източник.

Изследователите припомнят, че повечето видове рак се назовават според мястото, където са се развили първоначално - например рак на гърдата, на белите дробове или на дебелото черво. Дори ако тези злокачествени заболявания се разпространят в други органи, те продължават да се идентифицират според произхода им.

Има обаче група пациенти с метастази, при които дори с усъвършенствани техники не може да се открие първоначалният тумор, обясняват специалистите.

В САЩ между два и пет процента от диагнозите са на рак с неустановен произход. Откриването на първоначалния източник е ключово за лечението, тъй като днес се прилагат терапии, насочени към специфични ракови заболявания, които не действат при други.

Учените от "Розета джиномикс" съобщават, че са изследвали 400 проби от 22 вида туморни тъкани и метастази, и са успели да идентифицират първоначалния източник на заболяването в две трети от случаите. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #289 -: 26.03.2008, 17:39:24 »

Генетична карта на туморите ще позволи идентифицирането им

Изследователи съставиха генетична карта, която вероятно ще позволи ракови образувания да бъдат идентифицирани по-рано и лекувани по-ефикасно, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Франс прес.

Изследването е имало за цел да бъде направено молекулярно дешифриране на един от най-често срещаните смъртоносни мозъчни тумори, за да може вариациите му да се разпознаят при сканиране с ядрено-магнитен резонанс.

"Същият метод може да бъде използван и за идентифициране на други видове тумори", заяви главният автор на изследването Майкъл Кюо от Калифорнийския университет в Сан Диего.

"Установихме как апаратура за ядрено-магнитен резонанс да открива молекулярни информации, свързани с тези тумори. Досега единственият метод бе да се прибегне до инвазивна биопсия и до скъпо струващи тестове", допълни той.

Неговият екип е използвал проби от биопсии, за да дешифрира генетичната структура на отделни подвидове тумори.

След това изследователите сравнили взетите проби с изображенията на тумори, направени с ядрено-магнитен резонанс.

В детайлните изображения били открити различни признаци, съответстващи на подвидовете тумори, а това може да доведе до избягване на биопсиите.

Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #290 -: 30.03.2008, 11:36:33 »

Фосил на 62 милиона години бе показан в Рио де Жанейро

Фосил от морски крокодил, живял преди около 62 милиона години, бе представен в Рио де Жанейро от изследователи, които предлагат нова хипотеза за еволюцията на този вид на нашата планета, съобщи Франс прес.

Фосилът е от вид, кръстен Guarinisuchus munizi, и бе открит в морски скали по крайбрежието на бразилския щат Пернамбуку.

Видът принадлежи към семейство Dyrosairidae.

"Негови представители са живели през палеоцена (преди 65-55 милиона години) и са оцелели след феномена, предизвикал изчезването на динозаврите на планетата", заяви на пресконференция палеонтоложката Мария Сомалия Виана, преди да бъде представена възстановка на влечугото.

Въз основа на намерените долна челюст, череп и прешлени изследователите са съставили нова теория за маршрутите на тези влечуги.

Става дума за най-цялостния подобен фосил, откриван някога в Латинска Америка.

Първите представители на вида вероятно са се появили преди 200 милиона години в Африка.

След като са тръгнали от африканския континент, те "колонизирали" райони в Южна Америка - североизточната част на Бразилия, а след това и части от Северна Америка.

"Навремето Африка е била много по-близо до североизточното крайбрежие на Бразилия, отколкото е днес", отбеляза Виана.

Според авторите на изследването тези крокодили са били най-едрите морски хищници след изчезването на динозаврите преди 65 милиона години.

"През кредния период (преди 140-65 милиона години) друга група влечуги, кръстени мозазаври, е доминирала в моретата", поясни палеонтологът Александър Келнер от Националния музей на Федералния университет в Рио де Жанейро.

Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the Royal Society B. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #291 -: 30.03.2008, 11:37:26 »

Еволюцията на животинския свят е имала застой от близо 2 млрд. години

В еволюцията на животинския свят е имало застой, продължил близо 2 милиарда години, сочат резултатите от международно изследване, цитирани от Франс прес.

Изследването е базирано върху химически промени в океаните. Недостигът на кислород и на тежкия метал молибден в океаните за период, обхващащ между 2,5 милиарда години и 500 000 години, е забавил еволюцията на животните, смятат изследователите от САЩ, Канада, Великобритания и Китай.

Досега се знаеше, че е имало недостиг на кислород и молибден в някои зони, но сега се установява, че този недостиг е бил повсеместен, заяви един от авторите на изследването Ариел Анбар от Държавния университет на Аризона.

Молибденът е използван от някои бактерии, за да бъде променен азотът - феномен, известен като фиксиране на азота. Ако бактериите не могат достатъчно бързо да фиксират азота, еукариотите - организми, чиито клетки имат ядро, в което е събран генетичният материал, не могат да еволюират.

Те са неспособни да извършат сами това фиксиране на азота. Ако бактериите трябва да се борят, за да намерят достатъчно количество молибден, на еукариотите ще липсва фиксиран азот, нужен за развитието им, смята Ариел Анбар.

Следователно намаленото количество молибден вероятно е забавило еволюцията на сложни организми като животните за близо 2 милиарда години, заключава проф. Тимъти Лайънс от Калифорнийския университет в Ривърсайд. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #292 -: 30.03.2008, 11:38:25 »

Откриха останки от най-древния хоминид в Западна Европa

Испанско-американски изследователски екип откри останки от най-древния хоминид в Западна Европа, съобщиха световните информационни агенции.

Намерените долна челюст и зъби на обекта Атапуерка в източната част на Испания датират отпреди 1,1-1,2 милиона години.

Откриването на находката в пещерата Сима дел елефанте, близо до Бургос, показва, общо погледнато, сложната еволюция на човека и в частност еволюцията на жителите на Евразия в праисторически времена.

Според изследователите от испанско-американския екип находката свидетелства за първото заселаване на хора в Западна Европа.

Близо до челюстта и зъбите са открити каменни сечива и животински кости, които са допринесли за датирането на находката.

Еудалд Карбонел, директор на Каталонския институт за човешка палеоекология и социална еволюция, приписва намерените останки на Homo antecessor, т.е. на човека от Атапуерка, чиито фосили, датиращи отпреди 800 000 години, за пръв път бяха открити през 1994 г. в съседни пещери.

Новият вид хоминиди вероятно е свързан с идването на Иберийсксия полуостров на популация, която произхожда от Изтока и е съставена от наследници на хоминиди, участвали в първата демографска експанзия от Африка към Близкия изток и Кавказ.

Именно в Кавказ - на обекта Дманиси в Грузия, бяха открити останки от първите "неафрикански" хоминиди, живели преди 1,8 милиона години.

Анатомическите им особености имат нещо общо с тези на първите представители на вида Homo habilis, появили се в Източна Африка преди 2,4 милиона години, и на наследниците им Homo erectus, за които първите данни датират отпреди около 1,7 милиона години.

Тази теория обаче бе поставена под въпрос, след като неотдавнашно изследване показа, че за определен период двата вида са съжителствали в Кения.

Следователно те вероятно има общ прародител. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #293 -: 30.03.2008, 11:39:47 »

Откритие дава надежди за блокиране на растежа на туморите

Американски учени установиха, че раковите клетки са толкова опасни заради химичен процес с ключово значение, съобщи Би Би Си. Учените смятат, че вече е възможно да се въздейства върху този механизъм и да се спре растежът на тумори.

Екип от Харвардския медицински институт е идентифицирал ензим, който позволява на ракови клетки да усвоят нужното им голямо количество глюкоза, за да бъде отключен неконтролираният им растеж. Изследователите са описали как изгладнели клетки на ензима спират този растеж.

Ключовият ензим, наречен пируваткиназа, е под две форми, но екипът от Харвард е установил, че само едната от тях, кръстена PKM2, позволява на раковите клетки да усвояват глюкоза в ускорени темпове.

Когато ракови клетки били принудени да преминат към друга форма на пируваткиназа в лабораторна среда чрез премахване на производството на РКМ2, растежът им бил обуздан.

След като били инжектирани у мишки, тези клетки създали по-малко тумори. Германският химик и Нобелов лауреат Ото Варбург е установил преди повече от 75 години, че разпространяващите се ракови образувания са в състояние да усвоят по-голямо количество глюкоза в сравнение с нормалните клетки.

Авторите на изследването са на мнение, че химичният процес, който стои зад глюкозния метаболизъм, вероятно варира между отделните видове рак.

Все още не знаем дали получените резултати могат да намерят приложение върху човешки ракови клетки извън лабораторна среда, заяви д-р Джоана Пийк от Кансър рисърч Великобритания. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #294 -: 30.03.2008, 11:41:11 »

Американският Запад се затопля по-бързо от останалата част на света

Американският Запад се затопля почти два пъти по-бързо от останалата част на света и е вероятно в много от бързо разрастващите се градове там да се създадат условия за суша, предаде Ройтерс, позовавайки се на природозащитната организацията NRDC.

Анализирайки данни за температурите, специалистите от NRDC са стигнали до заключението, че средата температура в 11 щата в западната част на САЩ в периода между 2003 и 2007 г. е била с 0,94 градуса по Целзий по-висока от средната стойност за 20-и век.

За сравнение - глобалното нарастване за същия период е било средно с 0,55 градуса по Целзий.

В басейна на река Колорадо, която снабдява с вода големи и бързо разрастващи се градове като Лос Анджелис, Сан Диего, Лас Вегас и Денвър, покачването на средната температура е с 1,21 градуса по Целзий.

Повечето от водата в река Колорадо идва от топящи се снегове в планините. Климатолозите обаче прогнозират, че по-високите температури ще намалят снежната покривка и ще повишат изпарението.

Авторите на изследването съобщават, че вече има признаци за влиянието на затоплянето в региона върху неговата икономика.

От 2000 година насам загубите на реколта в резултат на сушата възлизат на 2,7 милиарда долара. Засегнати са и много туристически и ски курорти, ловът и риболовът. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #295 -: 30.03.2008, 11:42:04 »

Откриха генетична връзка с шизофренията

Американски учени са направили важен пробив в разбирането на генетичните причини за шизофренията, съобщи в. "Индипендънт".

Изследване, ръководено от Томас Инсел, директор на Американския национален институт за психично здраве във Вашингтон, е показало, че шизофрениците имат 3-4 пъти по-голям брой редки генетични аномалии и тези мутации се отразяват върху нови други гени, които регулират работата на мозъка.

Тези нарушения могат да се изразяват в потискане или обратно в удвояване на веригите на ДНК и за всеки индивид са различни.

"Предполагаме, че при по-голямата част от хората, страдащи от шизофрения, болестта се дължи на различна генетична причина", обяснява Мари-Клер Кинг, преподавател по науките за генома в Държавния университет на Вашингтон в Сиатъл, която е участвала в изследването, цитирано от АФП.

Генетичният "подпис" на шизофренията, както и на аутизма, е по-сложна, отколкото се предполагаше досега, и засяга десетки, ако не стотици гени.

Американските специалисти са изследвали 150 шизофреници, като са сравнили тяхната ДНК с тази на 268 здрави хора.

Установено е било, че 24 различни гени участват в отключването на шизофренията и всяка тяхна мутация е различна.

Учените, чиито резултати са публикувани в сп. "Сайънс", се надяват, че ще бъдат създадени нов тип лекарства срещу ефектите на генетичните мутации върху мозъка. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #296 -: 30.03.2008, 11:43:50 »

В Аржентина започна производството на дъвка - антибиотик

В Аржентина започна производството на антибиотика амоксицилин във вид на разтворима дъвка, съобщи министерството на здравеопазването на Аржентина, цитирано от РИА "Новости".

Един от най-разпространените антибиотици в света се предлага под формата на таблетки, които могат да се дъвчат и след това да се гълтат, без да е нужно да се пие вода.

Амоксицилинът се използва от 1970 година за лечение на различни болести, сред които бронхит, пневмония, кожни инфекции и др.

Нека припомним, че амоксицилинът (amoxicillin или amoxycillin) е вид антибиотик от групата на пеницилините.

В България е регистриран под марките Amopen, Duomox, Forcid, Ospamox, Ranoxyl, Helicocin, Upsamox. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #297 -: 30.03.2008, 11:45:06 »

Създадена е ваксина срещу Ебола

Ваксина срещу хеморагичната треска Ебола ще се появи в болниците само след няколко години, заявиха американски учени на международна конференция в столицата на Габон Либревил, цитирани от ИТАР-ТАСС.

"Технологията за производство на ваксината вече е разработена и е въпрос на време да бъдат извършени клинични изпитания върху хора", каза американският учен Томас Гейсбърт, един от водещите специалисти в тази област.

По думите на Гейсбърт вече са били извършени изпитания с ваксината върху маймуни, а резултатите са били поразителни.

След еднократно инжектиране животните могат спокойно да контактуват с други, заразени с Ебола. Практиката показва, че от този етап в разработката на ваксината до използването й от хората са нужни 4-6 години, отбелязва ученият.

Подобна конференция се организира за пръв път в Африка. На Черния континент редовно се регистрират огнища на заразяване с Ебола, особено много случаи има в централната част на континента.

От 50 до 90% от заболелите умират. Болестта предизвиква силно кръвотечение, което не може да бъде спряно, тъй като не съществуват лекарства. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #298 -: 30.03.2008, 11:45:56 »

Мутирал ген е свързан с най-тежкия тип туберкулоза

Хората, които носят мутирал ген, могат да развият смъртоносна форма на менингит, ако се заразят с устойчивия към лекарства пекински щам на туберкулозата, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от изследване, направено във Виетнам.

Туберкулозният менингит е най-опасната форма на болестта, при която заразата достига до обвивките на мозъка и гръбначния мозък.

Дори и да бъде приложено болнично лечение, един на всеки три случая на туберкулозен менингит завършва със смърт.

Данните от изследването на специалисти от болницата за тропически заболявания във Виетнам показват, че хората, които е най-вероятно да развият туберкулозен менингит, са тези, които носят мутирала форма на гена TLR2.

Опасността се увеличава, ако те се заразят с устойчивия на лекарства пекински щам на туберкулозата, който преобладава в Азия и бившите съветски републики.

Предишни изследвания свързват гена TLR2 с имунната система. Изглежда той играе важна роля в разпознаването и отключването на защитните реакции срещу бактерията на туберкулозата. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #299 -: 02.04.2008, 21:13:55 »

Цветята губят аромата си в резултат на замърсяването на въздуха      

Мъжете в скоро време няма да могат да използват ухаещи букети като ключ към дамските сърца, тъй като цветята бързо губят естествения си аромат си в резултат на замърсяването на въздуха, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от изследване, финансирано от Националната фондация за наука в САЩ.

Ефектът от замърсяването на въздуха, причинено от различни вредни емисии, може да доведе до загиването на някои цветя, чието опрашване зависи от насекомите.

Ако ароматът на тези растения отслабне, те вече няма да могат да привличат създанията, които играят важна роля в размножаването им.

Авторите на изследването са установили, че сега насекомите подушват растенията, когато са едва на 200 метра от тях, докато преди индустриалната революция те са ги усещали от над 1,5 километра.

Данните от проучването показват още, че замърсяването не само унищожава аромата на цветята, но прави самите растения по-болнави и с по-бледи цветове. БТА   
        
   
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 21   Нагоре