Морското ниво ще спадне през следващите милиони години
Морското ниво ще спадне през следващите милиони години, а наблюдаваните повишения вследствие климатичната промяна прекъсват за кратко древен геоложки процес, твърдят учени, цитирани от Асошиейтед прес.
Специалистите обясняват, че океаните стават по-дълбоки и морските нива са спаднали с около 170 м от кредния период преди 80 милиона години, когато на земята са живели динозаври. Спадането на морското ниво досега се изчисляваше само на 40-250 м. Океанското дъно е спаднало, а заедно с него и морските нива и тенденцията ще продължи, казва Бернхард Стайнбергер от норвежкия Геоложки институт.
Стайнбергер и четирима други специалисти са авторите на доклад, публикуван в сп. "Сайънс". Изготвен от тях компютърен модел показва, че след още 80 милиона години океанското дъно ще стане по-дълбоко и морското ниво ще спадне с още 120 м. Ако нивата на моретата действително спаднат толкова много, от Русия ще може да се минава по суша до Аляска над сегашния Берингов проток, Великобритания ще бъде част от сушата на Европа, а Австралия и о. Папуа ще се свържат.
Норвежкото изследване показва, че геологията е играла голяма роля за морските нива заедно с ледниковите периоди, които могат да всмучат големи водни маси от океаните. Ако хората все още съществуват след 10, 20 или 50 милиона години, дългосрочната тенденция е към спадане, а не покачване на морското ниво, казва Дитмар Мълър от Университета в Сидни. Освен това с изместването на континенталните плочи в океаните ще има по-малко на брой подводни планински вериги и повече дълбоки равнини. Атлантическият океан ще се разшири, а Тихият - ще се свие.
Норвежките учени прогнозират, че морските нива ще спадат с 0,015 см на столетие, докато според експертите, работещи в рамките на Междуправителствения съвет на ООН за климатичните изменения, нивото на моретата ще се покачва с 18-59 см до 2100 г. заради глобалното затопляне. Понижаването на морското ниво е незначително в сравнение с очакваното повишение - казва Стайнбергер.
Градовете от Маями до Шанхай са застрашени от надигащите се морета, които могат да наводнят ниско разположените островни държави в Тихия океан. Антарктика и Гренландия сега съдържат достатъчно ледове, за да повишат морските нива с 50 м, ако се стопят - се казва в статията в "Сайънс". Ако целият лед на сушата изчене след 80 милиона години, общото спадане на океанските нива ще е 70 м, вместо прогнозираните 120 м.
Изследването оспорва разпространеното в миналото убеждение, че през кредата морските нива може да са били само 40 м по-високи от днешните с твърдението, че измервания от Ню Джърси в САЩ са подценили спадането на морското ниво. Учените казват, че самият район на Ню Джърси е спаднал със 105 до 180 м през периода и това е изкривило данните от изчисленията. БТА