Идентифицираха ген, който предизвиква метастази на рака на гърдата
Американски изследователи идентифицираха ген, който предизвиква метастази на рака на гърдата, съобщиха Франс прес и в. "Индипендънт". Откритието вероятно ще има голямо приложение при диагностицирането и лечението на агресивна форма на рак на гърдата.
Известно е, че въпросният ген е замесен във функционирането на имунната система, но сегашното изследване показва, че когато е активен в гръдни тумори, той кара раковите клетки да се разпространят в други части на организма. Генът е отговорен за произвоството на протеин, кръстен SATB1.
Въпросният ген е свързан с разпространяване на агресивни форми на рака на гърдата, като променя поведението на други над 1000 гена във вътрешността на туморните клетки. Известен е заради експресията си в гръдните тумори и е ключов фактор в процеса на образуване на метастази, заявяват изследователи под ръководството на Теруми Кови-Шигемацу от Калифорнийския университет в Бъркли. Те са установили, че високите нива на SATB1 са свързани със смъртоносна форма на рака на гърдата.
Изследователите заключили също, че високите нива на SATB1 в човешки гръдни ракови клетки, инжектирани у лабораторни мишки, увеличават способността на раковите образувания да мигрират към други органи в организма.
Трансплантацията на човешки ракови клетки, които неутрализират не само гена, а и протеина у гризачите спира растежа на тумора и миграцията на ракови клетки към други органи в организма. Когато генът е хиперактивен, туморът става много агресивен. Изследването показва, че SATB1 увеличава експресията на гени, които улесняват растежа на тумора и намаляват експресията на туморни супресори, обясни д-р Кови-Шигемацу.
Същевременно SATB1 има организаторска роля спрямо други гени, по-специално онези, свързани с клетките на имунната система - Т лимфоцитите. Мишена на лечението трябва да бъде единствено туморът, в който генът, свързан със SATB1, е хиперактивен, защото блокирането му в целия организъм ще доведе до отслабване на имунната система, предупредиха изследователите.
Д-р Кови-Шигемацу работи върху метод за вкарване на инхибитор директно в тумора чрез микроскопични нанокапсули. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". БТА