argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21   Надолу

Автор Тема: Любопитно  (Прочетена 170859 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #320 -: 13.04.2008, 13:53:56 »

Плешивостта не е свързана с риск от инфаркт

Данните от изследване, обхванало над 5000 мъже на възраст между 52 и 75 години, поставят под съмнение резултатите от предишни проучвания, според които плешивостта може да е признак за повишен риск от инфаркт, предаде Ройтерс.

Специалистите от университета на Аризона установили, че няма голяма разлика в риска от сърдечен удар за мъжете с коса и връстниците им, страдащи от оплешивяване, независимо дали е при слепоочията или на темето.

Оказало се също, че няма връзка между загубата на коса и уплътняването на каротидните артерии - главните източници на кръв към мозъка. Удебеляването на тези артерии е предупредителен сигнал за атеросклероза.

Според някои изследователи плешивостта при мъжете е свързана с повишените нива на хормона андроген. За него се смята, че играе роля в развитието на коронарна атеросклероза или "втвърдяване на артериите" в сърцето.

Данните от предишно проучване сочат, че загубата на коса на темето е свързана с повишен риск от инфаркт. "Резултатите от настоящето изследване обаче показват, че оплешивяването при мъжете не трябва да се възприема като рисков фактор за сърдечен удар или атеросклероза", обясняват специалистите. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #321 -: 19.04.2008, 17:10:58 »

Жаба диша без бели дробове

Сингапурски биолози установиха, че жаба, живееща на о-в Борнео, диша без бели дробове, съобщи "Ню сайънтист".

Малката плоскоглава жаба Barbourula kalimantanensis си набавя кислород с кожата. Тя е единствената известна жаба без бели дробове.

Един спесимен от Barbourula е описан през 70-те години на миналия век. Досега обаче биолозите не знаеха, че жабата няма бели дробове. За съжаление хабитатът на вида - бързите потоци на острова, бързо се замърсява от златотърсачи.

Липсата на бели дробове е изключително рядка у земноводните. Науката познава само едно подобно семейство саламандри и един вид слепи червеи.

Дишането през кожата може да осигури само част от кислорода, който се получава чрез белите дробове. Подобни влечуги не са известни.

Според биолозите от Националния университет на Сингапур жабата е изгубила дробовете си, защото те са й пречели да се потопи в бързите реки.

Учените са намерили две популации, но не разкриват къде точно са те, за да ги опазят от бракониери. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #322 -: 19.04.2008, 17:12:24 »

Експерти бият тревога за съхраняване на живота в океаните

Хранителната сигурност на милиони хора по света е застрашена заради свръхриболова, климатичните промени и замърсяването, които имат своето въздействие върху живота в океаните, съобщи Франс прес.

Такова е мнението на правителствени експерти и изследователи, събрали се в Ханой на международна конференция, посветена на океаните, крайбрежните ивици и островите.

Рибните запаси намаляват, все по-топлата вода избелва кораловите рифове, а покачващото се морско ниво застрашава крайбрежните райони от Бангладеш до Ню Йорк, увериха експертите.

Моретата и океаните обхващат две трети от повърхността на планетата и осигуряват една пета от протеините в света.

Организацията на ООН по прехрана и земеделие обаче напомни, че три четвърти от рибните запаси са експлоатирани на границата на възможностите, свръхексплоатирани са или вече са изчерпани.

"Налице е надпревара в областта на риболова, в някои райони вече не може да се улови риба", поясни Стивън Муравски от Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ.

"Прекалено много кораби ловят риба, а това пречи на възстановяването на рибните запаси", допълни Фрейзър Макгилбърт от асоциацията Консървейшън интернешънъл.

Запасите от риба треска рязко намаляха в северната част на Атлантическия океан през 90-те години на миналия век.

Рибата аншоа пък на практика изчезна в морето край чилийския бряг, докато исландската херинга и сардината вече не се срещат в морето край калифорнийския бряг.

"Рибните запаси се променят също в зависимост от климатичните промени", отбеляза Муравски.

"Океаните поглъщат една четвърт от емисиите парникови газове, които се дължат на човешката дейност, а това прави водата в океаните по-киселинна", добави той.

"Замърсяването има своето въздействие върху живота в океаните, където се изливат необработени отпадъци от канализацията, заводите, петролните рафинерии", заяви експертът Елик Адлър от Програмата на ООН за околната среда. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #323 -: 19.04.2008, 17:14:58 »

Понижената соленост на дълбоките води в Антарктика е тревожна

Учени, изследващи ледените океански дълбини около Антарктика, са открили промени в солеността на водата, които могат да повлияят сериозно върху световния климат, предаде Ройтерс.

Група специалисти от Австралийската федерална научна и изследователска организация (CSIRO) преди броени дни са се завърнали от едномесечна експедиция до Южния океан.

Целта им е била да изследват промените в него и дали те ще се отразят върху климатичните модели в световен мащаб.

Ръководителят на експедицията Стив Ринтоул съобщава, че солеността на плътните дълбоки води около Антарктика е намаляла и те все по-често се издигат към повърхността.

Т. нар. антарктически дънни води помагат да се захранва системата от течения в Южния, Тихия, Индийския и Атлантическия океани, която пренася топлината по света.

"Дълбоките солени води около Антарктика играят важна роля в тази система и ако в тях настъпят промени, водещи до забавянето или спирането на океанските течения, в световния климат може да настъпи хаос", обяснява Ринтоул. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #324 -: 19.04.2008, 17:15:59 »

Изчезващи езера в Гренландия няма да повишат морското ниво

Опасенията, че оттичането на вода от вътрешността на ледената покривка в Гренландия може да допринесе за покачване на световното морско ниво, бяха опровергани от ново изследване, съобщи в. "Гардиън".

Макар авторите на изследването да потвърдиха, че водата може да се излее по-бързо, отколкото на Ниагарския водопад, това изглежда не ускорява движението на части от ледената покривка към океана, както се смяташе досега.

Отстъпването на ледената покривка е сред големите грижи на климатолозите, защото стопеният лед може да доведе до покачване на морското ниво.

Топенето на ледената покривка има и други последствия - ледът и снегът отразяват слънчевите лъчи, следователно намаляването на ледената покривка означава, че Земята става по-топла.


Изследване под ръководството на Сара Дас от Woods Hole Oceanographic Institution в Масачузетс е проследило еволюцията на две повърхностни езера в Гренландия през лятото на 2006 г. и 2007 г.

Като използвали наблюдения от въздуха и сателитни снимки, изследователите проследили придвижването на ледници към брега.

Дас пояснява, че най-впечатляващото оттичане на вода се случило през юли 2006 г., когато езеро с площ 5,6 кв.км се изпразнило за 90 минути.

Изследователите са на мнение, че скоростта, с която водата се е изляла, е по-голяма, отколкото на Ниагарския водопад. Екипът на Дас обаче установил също, че стопеният на повърхността лед е виновен само за малка част от движението на ледници през годината.

Дори когато е в своя пик, това движение допринася за едва 15 и по-малко процента от целогодишното движение на ледници в Гренландия, е заключил екипът на Дас. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #325 -: 19.04.2008, 17:18:34 »

Витамин D предпазва от вид артериално заболяване   

Витамин D предпазва от вид артериално заболяване, при което мастни отлагания ограничават притока на кръв към крайниците, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от изследване на американски специалисти, обхванало близо 4900 души.

Изследователите от Медицинския колеж "Алберт Айнщайн" към Университета "Йешива" в Ню Йорк са установили, че хората с ниски нива на витамин D в кръвта са изложени на повишен риск да развият т. нар. периферно артериално заболяване.

При него притокът на кръв към крайниците е понижен, което води до болка и скованост. Способността за ходене намалява, като в някои случаи се стига и до ампутация.

Заболяването се развива вследствие на натрупването на мастни отлагания по вътрешната обвивка на артериалните стени, което ограничава притока на кръв и кислород към ръцете, краката, стъпалата.

Хората, страдащи от периферно артериално заболяване, са изложени на четири пъти по-голям риск от инсулт или инфаркт, допълват изследователите. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #326 -: 27.04.2008, 14:31:34 »

"За" и "против" синтетичната биология

Тази седмица в Лондон ще се съберат изследователи, за да набележат планове за популяризиране на една от най-дръзките и спорни научни идеи на XXI в.

Става въпрос за синтетичната биология, чиито рискове и етични проблеми ще бъдат обсъдени на конференция под наслов "Инженерство на живот".

Новата научна област, лансирана от такива видни учени като пионера в изследванията на човешкия геном Крейг Вентър, е свързана със свеждането на микроорганизмите до основните им съставки, за да могат после да бъдат отново сглобени и манипулирани, за да се създадат нови форми на живот.

Впоследствие тези организми могат да послужат за производство на лекарства и горива или да работят като биосензори в човешкото тяло. Според някои учени синтетичната биология, която все повече набира скорост, крие и опасности.

Има опасения, че вече могат да се създават смъртоносни патогени като вирусите на полиомиелита или на едрата шарка, като се използват парчета синтетична ДНК, поръчани по интернет.

В бъдеще по този начин могат да се "монтират" напълно нови и много опасни микроби. Синтетичните биолози имат планове да създадат организми, които ще поемат въглеродния диоксид от атмосферата и ще го превръщат във въглеводородни биогорива.

По този начин формите на синтетичен живот биха могли да помогнат в борбата срещу глобалното затопляне. Инженерството на живот не е ново. То е основата на биотехнологията и отглеждането на генномодифицирани култури.

В биотехнологиите един-единствен ген се внася в бактерия или в растение и те започват да произвеждат протеина, кодиран от гена. Подходът на синтетичните биолози е по-сложен.

Те разчленяват централния геном на една бактерия и след това добавят нови парчета ДНК, за да създадат микроорганизъм, който може да бъде натоварен с различни функции и задачи. БТА   
        
   
« Последна редакция: 27.04.2008, 17:28:51 от scientist guy »
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #327 -: 27.04.2008, 14:33:10 »

Раковините и глобалното затопляне
      
Раковините и други морски същества, които превръщат въглеродния диоксид във варовик, в условията на глобалното затопляне и по-високата киселинност на океаните, не западат, а процъфтяват и успешно се борят с повишението на глобалните температури, съобщи в. "Индипендънт", като цитира изследване, публикувано в сп. "Сайънс".

Стотици милиона години морските раковини и микроскопичните морски растения, известни като коколитофори (едноклетъчни водорасли, протисти и планктон), превръщат калциевите йони, разтворени в морската вода, в твърди черупки и форми, които всеки ден измират с милиарди, падат на морското дъно и образуват друг геоложки пласт скала.

Ако тях ги нямаше, нямаше да ги има и всички варовикови скали на земята. Образуването на черупки, наречено морска калцификация, зависи от сложна поредица от химически реакции, поддържани в състояние на равновесие.

Големият въпрос за морските биолози е как повишаващите се нива на създавания от човека въглероден диоксид в атмосферата ще се отразят върху тези химически реакции и дали морските организми ще продължат да образуват черупките и скелетите си.

Отговорът на този въпрос е свързан с това дали океаните и моретата ще продължат да поемат въглерода, освободен в атмосферата под формата на CO2.

Най-новите изследвания върху коколитофорите, извършени от екипа на биолога-океанограф Дебора Иглесиас-Родригес от Националния център по океанография в Саутамптън сочат, че морските същества се развиват изключително добре, когато нивата на СО2 са високи.

Тогава те образуват все по-големи плочки калциев карбонат. Оттук учените правят извода, че раковините и коколитофорите и в бъдеще ще продължат да се борят срещу глобалното затопляне. БТА    
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #328 -: 27.04.2008, 14:34:00 »

Геномът на папаята разкрива еволюционни тайни

Папаята има допълнителни копия на гени, които я правят сладка и хранителна, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от изследване, хвърлящо повече светлина върху еволюцията на растението.

В публикация в сп. "Нейчър" специалистите от университета на Хаваите описват пълната генетична последователност на папаята "SunUp", която е генетично модифицирана, за да е устойчива на вируси.

Изследователите обясняват, че папаята има по-малко гени от щателно изученото растение Арабидопсис, но генетичната й последователност е по-дълга.

Авторите на изследването съобщават, че са идентифицирали гените, кодиращи чудесните вкус и мирис на папаята. Те й помагат да привлича животни и хора, които разпространяват семената й.

"Папаята ни дава възможност да научим повече за генома не само на тропическите, но и на овощните дървета", обяснява Максудил Алам от изследователския екип.

Папаята е на първо място по хранителни показатели сред 38 плода според американските стандарти за процентно съдържание на витамин А, витамин С, калий, фолат, ниацин, тиамин, рибофлавин, желязо и калций, както и на фибри. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #329 -: 27.04.2008, 14:35:44 »

План за обръщане на глобалното затопляне може да има обратен ефект

Предложеното решение за обръщане на ефектите от глобалното затопляне чрез впръскване на серни частици в стратосферата на планетата, може да влоши сериозно проблема, твърдят климатолози.

Според тях опитите да се охлади планетата чрез създаване на изкуствен щит срещу слънцето може да забавят възстановяването на озоновата дупка над антарктическата зона и нова загуба на озонов слой над Арктическия кръг.

"Нашето изследване показва, че ако в атмосферата се внесе голямо количество сяра, ще се стигне до по-бързо изчерпване на озноа от преди", смята Симон Тилмс от Националния център за изследване на атмосферата в САЩ.

Впръскването на сяра е идея, предложена от редица климатолози като възможно решение на глобалното затопляне.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #330 -: 27.04.2008, 14:36:31 »

Инфарктът може да се открива чрез анализ на слюнката

Изследователи от университета на Тексас разработват нанобиочип, с чиято помощ в близко бъдеще ще може да се предсказва риска от инфаркт чрез анализа на специфични протеини в слюнката, предаде Ройтерс.

Приспособлението с размерите на кредитна карта може да се използва в линейки, в лекарския или зъболекарския кабинет, в ресторанта и дори в кварталния магазин, обясняват специалистите.

Резултатите от анализа на слюнката са също толкова точни, колкото и от стандартен кръвен тест, с тази разлика, че са готови до 15 минути.

Бързият анализ може да помогне за спасяването на много животи и за предотвратяването на сериозни поражения върху сърцето.

"Много жертви на инфаркт, особено жени, проявяват неспецифични симптоми, и показателите от електрокардиограмите им са нормални, което затруднява поставянето на диагноза", обяснява д-р Джон МакДевит от изследователския екип.

Устройството може да предскаже дали изследваното лице е на път да получи инфаркт, налагащ спешна медицинска помощ, или има риск от сърдечен удар, но в близкото бъдеще. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #331 -: 01.05.2008, 16:53:52 »

Учени откриха генетична връзка с мигрената

Международен изследователски екип откри генетична връзка с предразположението към мигрена у две различни популации хора - 210 семейства от Финландия и Австралия, които са предразположени към заболяването, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Резултатите от предишни изследвания подсказаха, че вероятно има връзка между мигрената и някои секвенции на генома, но досега тази връзка не бе потвърдена от статистически данни.

Австралийски и финландски изследователи създадоха нова технология за анализ, която фокусира вниманието върху различни симптоми. В рамките на изследването е било установено точното местоположение на ген върху хромозом 10q23.

Според изследователите това означава, че съществува генетична връзка между изследваните две популации хора.

При повторното изследване се получили същите резултати, които подсказват, че местоположението на гена вероятно е свързано с мигрена при жените.

Изследователите свързали местоположението на гена с мигрена у 4000 души, засегнати от заболяването, и у техни близки. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #332 -: 11.05.2008, 17:09:28 »

Учени откриха начин да диагностират рак в ранен стадий

Умни частици полимерен гел пресяват редки протеини от кръвта и по този начин позволяват да се открие рак в ранен стадий, съобщи сп. "Ню сайънтист".

В стремежа си да диагностицира рака максимално рано, екипът на Еманюел Петрикоен от Центъра по приложна протеомика и молекулярна медицина към университета "Джордж Мейсън" в Манасас, Вирджиния, търси нови "биомаркери". Това са молекули, които посочват присъствието на тумори, преди да са се появили симптоми.

Туморите пръскат минимални количества от малки протеини в кръвта, които се маскират от по-големи и по-разпространени протеини. Ако по-големите протеини се отстранят от кръвните проби, има опасност с тях да се отстранят и биомаркерите, които често се свързват с по-големите протеини.

Умните частици гел с диаметър около 1 микрон улавят специфичните биомаркери от кръвта, като оставят по-големите протеини. Именно това позволява да се открива ранна форма на рак. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #333 -: 11.05.2008, 17:12:42 »

Глобалното затопляне може да се компенсира от водата в океаните
      
Глобалното затопляне на планетата може да се компенсира от температурата на водата в океаните, която се очаква да остане студена през следващите поне 10 години, се посочва в научно изследване в списание "Нейчър".

В него се твърди дори, че водите на Европа и Северна Америка би трябвало малко да захладнеят.

Северният Атлантик се охлажда, Тихият океан запазва температурата си на тропиците, а циркулацията на океанските течения отслабва, като отнася по-малко топлина в северното полукълбо, обясняват учените от института "Макс Планк" в Хамбург и института "Лайбниц за морски науки" в Кил, Германия.

Тази тенденция трябва да продължи през следващото десетилетие, и дава основания да се смята, че температурите на планетата не би трябвало да се увеличат през следващите 10 години, твърдят авторите на изследването.

Тя трябва временно да компенсира засилването на ураганите, горещините и бурите в Европа, Америка и Северна Африка, което е в резултат на глобалното затопляне от емисиите на газове с парников ефект.

Океаните са основна променлива, която служи за предвиждане на климатичните промени и досега учените смятаха, че само с изследването на водите в дълбочина, /което е трудно осъществимо/, може да се определи тяхното изменение.

Екипът от учени под ръководството на Ноел Кийнлисайд смята, обратно, че чрез редовно измерване на температурата на повърхността  и чрез математическо моделиране може да се определят измененията на океаните.

"Климатичните прогнози в рамките на цяло десетилетие винаги са малко несигурни", пише в коментар, пбликуван също в "Нейчър" метеорологът Ричард Ууд от "Хадли сентър д`екзитър".

Според него те зависят от моделите, с които работят учените, но също и от "непредвидими промени", като изригване на вулкани с катастрофални мащаби.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #334 -: 11.05.2008, 17:13:39 »

Зоните с ниско съдържание на кислород в океаните се разширяват

Зоните с ниско съдържание на кислород в океаните, където оцеляването на морските животни е застрашено, се разширяват поради глобалното затопляне, показва международно изследване, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".

Екип, ръководен от Лотар Щрама от Университета в Кил (Германия) потвърди прогнозите на компютърен модел, че зоните с ниско съдържание на кислород в тропическите океани се разширяват поради изменението на климата.

Специалистите са установили, че нивата на кислорода в тропическите океани на дълбочина от 985 до 2300 фута са намалели през последните 50 години.

Разширяването на тези зони може да има тежки биологични и икономически последствия. Много видове ще изгубят дълбоководния си хабитат. Това означава, че ще се засили съперничеството в запазилата се благоприятна околна среда.

Екипът, който освен германски включва и американски учени, е направил анализ на базата данни с измервания на съдържанието на кислород в океаните, откакто се водят статистики.

Нивото на кислорода е намаляло най-значително в североизточната част на Атлантическия океан и по-малко - в източната част на Индийския океан.

"Намаляването на кислородното съдържание в океаните може да се дължи и на по-краткотрайни естествени процеси", отбелязва Щрама. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #335 -: 11.05.2008, 17:14:46 »

Ново откритие хвърля светлина върху изчезването на динозаврите

Международен изследователски екип е открил микроскопични сфери въглерод в седименти, които датират от епохата на динозаврите.

Тези сферички са образувани вследствие на горенето на петрол и дават нови индикации за изчезването на динозаврите, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Най-аргументираната теория за изчезването на динозаврите е свързана със сблъсъка на астероид с нашата планета. Един от аргументите в полза на теорията е наличието на тънък слой иридий - елемент, който е рядко срещан по земната повърхност, но е в състава на някои астероиди, в седименти на 65 милиона години.

Учените освен това откриха следи от катастрофален сблъсък през онази епоха. Става дума за кратера Чиксулуб на полуостров Юкатан в Мексико.

Падането на астероида съответства на период на масово изчезване, наречен граница креда-терциер. През този период голяма част от формите на живот на планетата, включително динозаврите, са изчезнали.

Падането на астероида, колкото и опустошително да е било то, обаче не е достатъчно, за да обясни изчезването на голяма част от формите на живот на Земята.

Няколко хипотези са споменавани от учените - климатични промени, киселинни дъждове, затъмняване на Слънцето от облак сажди, дължащи се на пожар, който е предизвикан от падането на астероид.

Хипотезата за пожар обаче не звучи много достоверно, защото макар да откриха следи от сажди от периода, наречен граница креда-терциер, учените са попаднали на малобройни овъглени останки от растения.

Новото изследване обаче фокусира вниманието върху откриването на микроскопични сфери въглерод от периода, наречен граница креда-терциер, на 8 от проучените 13 обекта. Тези сферички са образувани вследствие на горене на въглища и суров петрол.

Изследователите смятат, че астероидът, образувал кратера Чиксулуб, се е блъснал в огромен петролен резервоар и е изхвърлил в атмосферата огромни количества горящи въглеводороди.

Това огнено кълбо се е разпространило на стотици километри и е инициирало процеса на изчезване на големите форми на живот, докато малките, като например прародителите на бозайниците, са били пощадени. Тази теория позволява да се обясни наличието на сажди във въпросните седименти. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #336 -: 11.05.2008, 17:15:47 »

Езерото Байкал се затопля три пъти по-бързо, отколкото планетата

Температурата на водата в езерото Байкал през последния над половин век се е увеличавала три пъти по-бързо, отколкото е нараствала средната температура на въздуха на планетата.

Причината е в глобалното затопляне, установи група от американски и руски учени, цитирани от Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.

Резултатите от двегодишното сътрудничество на специалистите са издадени в съвместен научен труд, основан на многогодишни наблюдения.

Разработката е озаглавена "60 години екологични промени в най-голямото сладководно езеро в света".

Според учените рязкото покачване на температурата води до дълготрайни промени в базовата хранителна система на най-голямото и древно езеро в света. То не може да не се отрази и на неговия уникален животински и растителен свят.

Учените са установили, че от 1946 г. насам температурата на водата в езерото е нараснала с 1,21 градуса по Целзий, а броят на животните, които се хранят със зоопланктон - с 335 процента.

При това обемът на поглъщащия светлина хлорофил от 1979 г. досега се е увеличил с 300 процента. Според учените всичко това се отразява на хранителния цикъл и на динамиката на неговата микроскопична хранителна мрежа.

"Затоплянето на това изолирано, но огромно езеро ясно показва, че промените в климата се отразяват дори на най-отдалечените кътчета на нашата планета", казва Стефани Хемптън, един от съавторите на изследването, заместник-директор на Националния център за екологичен анализ и синтез на САЩ.

През 1996 г. езерото Байкал бе включено в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО заради огромното си биологично многообразие.

В езерото има над 2500 вида растения и животни, повечето от които не се срещат другаде по света. В Байкал са съсредоточени 20 процента от всички запаси със сладководна вода в света.

То е най-дълбокото и най-старото на планетата, като възрастта му се изчислява на 25 млн. години. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #337 -: 11.05.2008, 17:17:14 »

Чувството за справедливост е по-скоро емоционално, а не рационално

Чувството за справедливост е по-скоро емоционално, отколкото рационално, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Франс прес.

Те позволиха да бъдат идентифицирани различни зони в мозъка, които се активират, когато трябва да се направи избор между справедливо и ефикасно.

Изследването хвърля светлина върху невронните мрежи, свързани с вземането на тези решения, заяви Мин Хсу от университета на Илинойс, съавтор на изследването.

Учените използвали функционален ядреномагнитен резонанс, за да наблюдават в реално време мозъчната дейност на доброволци. Те били поставени във виртуална среда, в която трябвало с камион да доставят 100 кг храна на сираци в страна от Третия свят, в която върлува глад.

Осигуряването на храна на всички деца в сиропиталището водело до загуба на 20 кг от товара. Разпределянето на храната сред половината от децата пък водело до загуба на едва 5 кг от товара.

Трябвало да се направи избор дали е за предпочитане да се осигури храна на по-малко деца, за да се загуби по-малка част от товара или да се загуби една пета част от него, но да се гарантира справедливо разпределение на храната.

Анализът на данните, събрани с помощта на функционалния ядреномагнитен резонанс, показа, че три зони зони в мозъка се активират по различен начин и в различни моменти при вземането на това решение.

Мозъчна зона, свързана с емоциите като гняв, страх, отвращение и щастие, се активира повече, когато надделява чувството за справедливост, докато дейността на друга зона в мозъка се увеличава, когато изборът на доброволеца е свързан с по-малката загуба на товара.

Активирането на първата мозъчна зона потвърждава виждането, че емоцията играе роля в поведението на човека спрямо неправдата, поясни Мин Хсу.

Изследователите отбелязват, че значението, отдавано на справедливостта, варира много повече сред отделните участници в сравнение със значението, отдавано на ефикасността.

Изводът е, че преценката ни за справедливост е направлявана много повече от емоциите, отколкото от разума. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс". БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #338 -: 16.05.2008, 17:59:55 »

Птиците виждат по-цветно от хората

Диапазонът на цветното зрение на птиците е значително по-широк, отколкото е при хората. Пернатите животни виждат повече цветове и нюанси и възприемат ултравиолетовите лъчи.

До този извод са стигнали учени от университета на шведския град Упсала, съобщи РИА "Новости". Според биолозите яркото оперение на птиците е главно средство за привличане на противоположния пол.

Шведските изследователи се усъмнили, че птиците възприемат цветовете на себеподобните си така, както и хората. В статия, публикувана в сп. American Naturalist, учените доказват, че човешкото зрение е неподходящ инструмент за оценка на това как птиците възприемат цветовете.

"Получените резултати показват, че много изследвания, посветени на половия подбор, трябва да бъдат преразгледани", казва Андерс Оден, извършил проучването заедно с колегата си Оле Хастад.

Учените са използвали математически модел, за да разберат как работи ретината на човека и на птиците. Те са установили, че в над 39% от случаите цветът е бил възприеман по различен начин.

Причината отчасти е, че човешкото око не вижда ултравиолетовите лъчи, които птиците улавят. Съществуват и някои разлики между човешкото и птичето възприемане на цветовете: хората не виждат някои оттенъци, които птиците ясно различават.

При това цветното зрение на човека се осигурява от три типа цветочувствителни клетки, докато при птиците те са четири, а при много от животните са само две. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #339 -: 16.05.2008, 18:00:52 »

Учени обясняват как тютюнопушенето причинява рак на белите дробове

Учени от Института за ракови изследвания към университета на Орегон, САЩ, са идентифицирали протеин, който може да доведе до генетични изменения, причиняващи рак на белите дробове при пушачи, предаде Ройтерс.

Изследователите са установили, че производството на протеин, наречен FANCD2, е забавено, когато белодробните клетки са изложени на действието на цигарения дим.

Ниските нива на протеина водят до генетични промени, предизвикващи злокачествено заболяване.

Цигареният дим намалява производството на "предпазни" протеини като FANCD2, който обикновено възпрепятства развитието на рака, като "ремонтира" увредената ДНК и предизвиква самоунищожението на дефектните клетки, обясняват специалистите.

Данните от изследването потвърждават връзката на тютюнопушенето с рака на белите дробове.

Авторите на изследването се надяват, че откритието им ще помогне за подобряването в бъдеще на лечението на този вид злокачествено заболяване.

Ракът на белите дробове отнема живота на 1 000 000 души всяка година. Само 15% от пациентите с този вид злокачествено заболяване преживяват пет години или повече, припомнят специалистите. БТА   
        
   
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21   Нагоре