argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????  (Прочетена 18577 пъти)

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

Цитат-новините Нова телевизия за таксите от следващата година "Доц. ЗАПРЯН КОЗЛУДЖОВ – зам.-ректор на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”: „Не повече годишно – 500 – 600 лева, което означава по 300 лева на семестър."
 Не ли прекалено висока тази такса за ПУ и какво смятате да правите колеги?
Единствено ПУ предлага такава висока такса.

« Последна редакция: 20.03.2007, 07:56:48 от Owned by Lou Dantes »
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #1 -: 20.03.2007, 07:59:02 »

Съгласна съм, че разликата в сравнение с предишни години няма да е малка, но ако не се лъжа тези размери ще се редуцират от успеха и доходите ти, така че, ако се постарае човек(а очевидно това е целта) няма да има голям крах.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

VooDooMaN

  • Гост
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #2 -: 20.03.2007, 08:58:23 »

Не е прекалено, даже е малко. Трябва да е повече и да се обвързва изцяло с успеха за евентуално намаление...
Активен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #3 -: 20.03.2007, 09:55:35 »

Вие хубаво си ги говорите така но погледнете и нещата от малко по-друг ъгъл... има много хора, които работят по 10-12 часа 5-6 дни в седмицата за да заработят за квартира,храна и такса от 150 лв...и трябва и да учат междувременно...от 150 на 300 лв... не знам доколко ще е удачно, но това си е мое мнение...Впрочен аз работя по не по-малко от 6-8 часа на ден,даже напоследък главно през нощта защото иначе не ми остава време и трябва да знаете че системното недоспиване се отразява не много добре!
Поздрави !
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #4 -: 20.03.2007, 10:17:21 »

The_Warlord прав си, но цените на всичко скачат и е наивно да мислим, че тези няма да го направят. За едно обаче съм много съгласна - скачат твърде драстично. Бих приела примерно от 150 на 200, но на 300 е прекалено, защото това си е 100% ръст.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #5 -: 20.03.2007, 11:40:28 »

 :y: именно!
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #6 -: 20.03.2007, 14:57:03 »

Съгласна съм, че разликата в сравнение с предишни години няма да е малка, но ако не се лъжа тези размери ще се редуцират от успеха и доходите ти, така че, ако се постарае човек(а очевидно това е целта) няма да има голям крах.

~LIA~

Еми това е още по-лошо, не стига че за стипендии и общежития се декларира доход от 60 ЛЕВА , та и за таксите да има подобни махинации. Познавам хора с висок успех ,които не успяват да се класират никъде заради реално декларирани доходи ( ако родителите ти са на държавна работа няма как да скриеш ). Така че нищо позитивно не откривам. Едва ли ще бутнат бараките . които са просто срамота за един ВУЗ. Парите пак ще се изгубят по трасето  :-D
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #7 -: 20.03.2007, 20:46:56 »

Зная за какво говориш, защото и майка ми е държавен служител, и аз не се "класирам". Какво ми ги разправяте тези неща - нито съм ги мислила аз, нито искала. Щом на някого не му харесва - протестирайте. Съгласна съм, че не е хубаво или честно, но какво да кажа - айде да почнем да плюем всички и да се плюнчим. Знаеш си правата на студент - възползвай се!

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #8 -: 20.03.2007, 21:11:38 »

По темата: Аз също гледах новините и чух изявлението на доц. д-р З. Козлуджов. Аз също не съм с широки финансови възможности, но каквото стане все пак. Все ще се намерят допълнително по 150 лв. на семестър.
Самият министър на образованието и науката Д. Вълчев на срещата, която се проведе наскоро в унито каза, че предстоят реформи във висшето образование, които ще засегнат и заплащаните семестриални такси. Той предложи идеална схема за заплащане на висшето образование, която лично аз намирам за много уместна предвид деградацията на същото. Студентите с отличен успех ще се обучават напълно безплатно, тези със среден успех ще заплащат някаква междинна сума, а останалите с нисък успех ще трябва да поемат цялата си издръжка за обучение. Това според мен е мотивация студентите да учат повече за по-висок успех не само с оглед на възможността да вземат стипендия (която предвид размера й не е особено стимулираща учебния процес), но и с тенденция да плащаме по-ниска семестриална такса.

Още по темата за срещата с министъра вижте тук: http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=2343.0
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #9 -: 20.03.2007, 22:18:40 »

Определено , ако има такава градация по успех за семестриалните такси, ще е добре. Просто във вчерашните новини нямаше нищо казано за подобни облекчения. Смятам, че ако ръководството взема такива важни решения, то е длъжно да намери начин да информира студентите предварително ( а не да дочуваме от някъде нещо ). Разбира се ,ще се надявам на мъдростта на ръководството и на проявата на стремеж  ( поне стремеж  :-D ) към премахването на порочните практики при различните видове класирания.
И току виж след някоя друга година (или години  :-D ) забогателият ПУ ще събори бараките и всички останали рушашти се и ръждясващи постройки в двора на ректората и на тяхно място направи градинка с пейки и фонтанчета  :-D  :sun:  (мечти , мечти )
  Приятна вечер на всички
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #10 -: 21.03.2007, 09:06:21 »

1. Ако класирането е като за стипендиите - доходът ще е съвсем маловажен. Лия, ако беше пуснал този семестър документи за стипендия, щеше гарантирано да взимаш, ако правилно си си казала успеха.
2. 150 лева отгоре на са малко, но не виждам как могат болшинството студенти да се оплакват - тези пари са за 5 месеца, а повечето за това време изпушвате поне двойно (по кутия цигари на ден за 2 лева става точно двойно), изпивате под форма на кафета поне също толкова, да не говорим за бири и разни други неща. Ще ме извинявате, ама поне половината студенти в ПУ нямат право да мрънкат за толкова пари. Да, има и такива за които ще дойде отгоре, жалко, но трябва да ни стигне до дебелите глави, че нещата са плащат, а образованието не пада от небето. Това че досега сме плащали много по-малко от реалната себестойност (и с новите такси ще е по-малко, впрочем), не значи, че това ни е едва ли не свещено право. Ако искаш образование - плащаш, ако не ти харесва - успех в живота на шофьор, барман или там каквото може да станеш
3. Ако махнат бараките къде ще се провеждат техните часове? Ако унито забогатее, първо ще ни трябва нова сграда или нещо такова, а после ненужните бараки сами ще си отидат.
Активен
Физически Факултет

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #11 -: 21.03.2007, 10:40:08 »

Прав си, че щях да вземам, но когато трябваше да го направя не го знаех, а и честно не ми се разправяше.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

sondata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 284
  • Angels cry and devils lie The world is our stage
    • Локомотив Пловдив - това сме ние!
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #12 -: 21.03.2007, 11:41:07 »

След отпадането на казармата, това е още един стимул да НЕ се записва човек да учи  :-D Това в кръга на шегата  :wink:


Според мен, лятото пак ще има огромен брой кандидат-студенти въпреки таксите. В условията на пазарната икономика, когато едно нещо се търси, най-нормалното нещо е да му се вдигне цената. А ако таксата се обвърже с успеха е стимул за учене. Теоретично...
Активен

zynth

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
  • impossible is nothing.
    • zynth's place
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #13 -: 23.04.2007, 02:06:32 »

не ве , нека да е и 800, само да не ни предават алкохолици, които са пияни и по време на занятия!
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #14 -: 23.04.2007, 17:59:16 »

Интересно, със миризми психични отклонения и простотия съм се сблъсквал, но със такова още не съм. Трябва да се гордееш  :-D
 От кой факултет е този екземпляр, сигурно преподава нещо важно, (по мои наблюдения винаги е така) та да може да станете по-големи специалисти  :bravo:
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #15 -: 23.04.2007, 21:43:34 »

Всякакви нахалници има. Аз имах един преподавател, който най-нагло пушеше докато водеше лекции, няма да му споделям името, ама така казано пък мнозина ще се засегнат...
А по темата за таксите и висшето образование като цяло - никому ненужни са толкова много висшисти без капка знания, по-добре по-качествено образование и по-малко кадри, тъй или иначе по специалностите се реализират малък процент от завършилите. Ако се подобри нивото от една страна ще има по-малко дипломанти, но като цяло бройката специалисти ще нарастне...
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #16 -: 28.05.2007, 16:51:40 »

какъв е проблема таксите да са и 1000 лева ?
никои не е казал че всеки трябва да учи
който иска и е достатъчно отговорен устремен и иска да учи ще намери и ще измисли начин .
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #17 -: 28.05.2007, 19:37:19 »

засега се постави точка на дискусията колко ще се увеличат таксите. За новата учебна година това увеличение ще е точно 10 %. Това решение беше взето на Академичен съвет днес, така че е окончателно.
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #18 -: 02.06.2007, 19:48:40 »

ЖОКе прав си бате, аре искам да ги направят 1000лв. и без това повечето влизат само за ташака и после бачкат като бармани мармани и не знам си кво, не че има лошо ама се обезмисля цялата хава с университета!
Активен

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: За таксите-НЕ Е ЛИ ПРЕКАЛЕНО ????????
« Отговор #19 -: 03.06.2007, 02:57:42 »

Съгласна съм, че разликата в сравнение с предишни години няма да е малка, но ако не се лъжа тези размери ще се редуцират от успеха и доходите ти, така че, ако се постарае човек(а очевидно това е целта) няма да има голям крах.

~LIA~
В този случай познай кои пак ще са с най-ниски такси? За 5г, които учех в ПУ разни баровчета със скъпи коли и 4-ки като успех взимаха стипендии, защото родителите им или са безработни или са с хипер ниски доходи. Та въпросните такива ще са с най-ниски такси. Тогава какво му е справедливото? Според мен /*преди време бях го писал това*/ таксите за обучение трябва да са еднакви за първата година и в зависимост от успеха да са с поне двуцифрен % по-ниски колкото по-висок е успеха.

какъв е проблема таксите да са и 1000 лева ?
никои не е казал че всеки трябва да учи
който иска и е достатъчно отговорен устремен и иска да учи ще намери и ще измисли начин .

ОК, съгласен съм, но колко преподаватели биха останали в почивката да ти обяснят или отговорят на въпросите, които са възникнали непосредствено след лекцията? Аз се сещам най-много за 7 преподавателя от ФМИ, които правят това. Това е все едно колегата в офиса ако има нужда от малко помощ да го пратя подяволите и да му кажа "Питай ме след работно време!!!" Ще кажеш нали за това има приемни часове /*някои като ги няма и през това време*/ но до тогава въпросите ще станат от 2-3 на 200-300 защото ще се появят още повече неясноти в материала, а голяма част от отговорите винаги се крият в отговорите на тези 2-3 въпроса. Също така може би ще трябва да се пооправи отношението на доста от преподавателите към "малоумните" студенти (или както още ги наричат навлеци), защото след няколко години ще искат от същите тези "малоумници" да пишат какви успехи имат, за да може да блесне университета при акредитацията.

Никой не се е родил научен на този свят, но с желание, хъс и малко помощ може да постигне големи успехи в науката. Въпросът е дали има кой да помага????
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club