argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Полонистика  (Прочетена 15787 пъти)

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: Полонистика
« Отговор #20 -: 22.05.2007, 23:46:09 »

Какво да ти кажа бил съм във Варшава, но не съм много очарован. Нямам предвид културния аспект, а социалното и икономическото положение. Същата история като при нас. Това разбира се не е от значение ,когато отиваш с цел образование, така че ,който има възможност да стяга куфарите и да отива  :wink:
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #21 -: 23.05.2007, 01:27:28 »

Варшава, доколкото знам, не е перлата на Полша. Има много по-хубави градове. А и често казано поляците много бързо напредват в ЕС, така че може положението мако да се е променило. Аз честно казано не бих искал да стъпвам в столицата. Бях в Познан и се влюбих в тоя град.
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #22 -: 24.05.2007, 16:18:41 »

И ти ли се записа във фенклуба на Познан :-) Айде честито! Пожелавам ти пак да се върнеш там.

Само ако знаеш как ми липсват Jowita, Ptasie Radio, The Brothers, Colombus, Św. Marcin, Stary Rynek, Stary Browar, Colegium Novum и още много места. Cytadela през май месец е прекрасна.

 :-( еххх...

@Ivan_Ivan

Не съм съгласна, че в социално и икономическо отношение Полша е на същото ниво като нас. Естествено, че и те имат трески за дялане, но къде къде са по-напред и мисля, че вървят с много по-големи крачки пред нас. Важното в случая е, че вървим в една посока.

За човек, който умее да се ослушва и оглежда, един по-дълъг престой в страната би бил изключително полезен.

Аз съм била в няколко града там: Cieszyn, Bielsko Biała, Katowice, Kraków, но сърцето ми остана в Poznań.
« Последна редакция: 24.05.2007, 16:21:14 от perliczka »
Активен
Всичко е възможно!

Micza

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Полонистика
« Отговор #23 -: 01.06.2007, 10:00:58 »

Dzien dobry
Szukam kogos, moze studentow, ktorzy chcieliby ta droga pouczyc sie jezyka polskiego i bulgarskiego. Jezeli ktos ma ochote prosze pisac micza@mail.ru. Chetnie porozmawiam np o literaturze polskiej lub bulgarskiej (W.Mutafczijewa).
Do uslyszenia.
Активен
Do zobaczenia

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #24 -: 03.06.2007, 02:09:14 »

Micza, jeśli masz jakieś pytania i potrzebujesz pomocy w związku z językiem bułgarskim, to proszę pisać do mnie. Zostawiłam moje kontakty (ICQ, email) w informacji o mnie. Proszę się skonatkować. Chętnie pomożę nowym wielbicielom języka i kultury bułgarskiej, gdybym była tylko w stanie.  :roll:

Pozdrowienia

Ina

 :wink:
Активен
Всичко е възможно!

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #25 -: 14.06.2007, 14:10:30 »

Изпратихме онзи ден нашата мила преподавателка от Полша Александра Михалска! :s:

Мисля, че няма да сбъркам, ако кажа от името на всички:

ЩЕ НИ ЛИПСВАШ СТРАШНО МНОГО!!!

Оля прекара 4 години в България, като преподаваше полски език в ПУ. За съжаление е ред на друг да заеме мястото й, както тя зае преди време мястото на също толкова прекрасен човек - Марчин Войтчак. Предполагам, че всички, които я познават, ще я помнят. Тя все пак не напуска България и ще продължи да работи в София.

Благодаря ти за всичко, Оля!
До нови срещи!
 :-*
« Последна редакция: 14.06.2007, 14:12:45 от perliczka »
Активен
Всичко е възможно!

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #26 -: 25.06.2007, 08:32:58 »

На мен също ще ми липсва, ама ти така говориш все едно е... все едно няма да я има никога вече. Споко! Тя ще си ни навестява понякога :wink:

Нали, Оля
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #27 -: 25.06.2007, 17:16:36 »

Хах...  :hihi: верно малко така звучи, ама мен си ми е пак тъжно, щото едва ли ще има време да обикаля напред-назад с новата работа, пък и ние заети по задачи...
Активен
Всичко е възможно!

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #28 -: 03.09.2007, 22:14:24 »

Просто не мога да не напиша нещо в любимата ми тема след завръщането ми тук  :-D! Почват поправките! Колеги, очаквам ви с нетърпение :-D вярно е че не за нещо весело, ама вие знаете, че ще стане такова :-D! Айде успех за новата и ако има някой първокурсник полонист, на който му е интересно какво ще е - тук може да пита другите каквото му трябва.  :wink:
Чао за сега! 

И САМО ЦСКА!

« Последна редакция: 03.09.2007, 23:54:44 от p6ebem »
Активен

Nakata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Полонистика
« Отговор #29 -: 04.09.2007, 00:05:23 »

да ве верно я драснете някой полезен съвет за първкурсниците че да имам представа какво ме очаква и да не почвам на сляпо  :roll:
са мо за тва цска няма да се разберем  :? ама айде всеки си има право на избор  :wink:
Активен
Светът е кръчма, да седнем на една маса!!! :)

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #30 -: 04.09.2007, 18:04:19 »

да ве верно я драснете някой полезен съвет за първкурсниците че да имам представа какво ме очаква и да не почвам на сляпо  :roll: 

Моят най-голям съвет е ХОДИ НА УПРАЖНЕНИЯТА ПО ПОЛСКИ, защото, ако имаш проблем някой ден, той ще е, защото не си ме послушал! Ако ти трябва друго - питай!
Активен

Nakata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Полонистика
« Отговор #31 -: 04.09.2007, 23:36:59 »

Благодаря ти за отговора а друго нещо за което искам да те попитам е да изразиш някакви впечатления за езика (лесно ли се учи,свестни ли са даскалите) и другото което е говорих с един от СФ и той каза че голяма част от полонистите ходели на бригади в Полша  :-o кога се появява тая опция и аз след като сега ще съм първа година трябва ли да ме вълнуват тези екскурзии  :roll:
Активен
Светът е кръчма, да седнем на една маса!!! :)

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"
Re: Полонистика
« Отговор #32 -: 05.09.2007, 15:16:14 »

Здрасти,Nakata .
За полския е ясно,че хич не е лесен,ще се убедиш в това.Но както каза p6ebem,редовното посещение на упражнение ти помага адски много.Просто може да се каже,че заради полския си влазъл в тази специалност,важното е него да научиш.Останалото също де.. :roll: Преподавателите са от Полша и са наистина свестни,ще видиш.Само да направиш добро впечатление и да си винаги редовен  :-)
А за ходенето до Полша,става след първи курс,за 3 месеца обучение в някой университет там.
и така,дано съм помогнала.
Успех,ще се засичаме по коридорите  :wink:
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #33 -: 05.09.2007, 16:32:55 »

Аз мога да добавя, че наистина преподавателите са готинки стига да не им създаваш излишни проблеми с отсъствия и т.н. А за ходенията в Полша - има такива и за по 1 месец, зависи колко ще искаш ти. И то не е бригада ами е студентска програма - отиваш там и учиш  :s: А ако искаш можеш да идеш и още парви курс, само че си плащаш всичко с изключение на общежитието. Аз вече ходих и сега ще съм 2-ри курс  :-)
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Полонистика
« Отговор #34 -: 05.09.2007, 18:14:32 »

Здравейте :-) Аз ще уча бохемистика от тази година, но намирам полската литература за възхетителна(поне от полските книги, които съм чела) :-) Днес попаднах на една статия, която ме убеди, че полските писатели са много интересни хора... Или поне писателят Кристиан Бала се е оказал интересен човек :roll: http://mediapool.bg/show/?storyid=131737
« Последна редакция: 28.07.2008, 12:43:14 от Καθαρός »
Активен

Nakata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Полонистика
« Отговор #35 -: 05.09.2007, 18:27:39 »

дам ще се засичаме  :wink: А между другото ще имам един бохемист за съквартирант така че ме интересува ще имаме ли общи лекции с останалите от СФ или не?
Активен
Светът е кръчма, да седнем на една маса!!! :)

Стеленцетоо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 104
Re: Полонистика
« Отговор #36 -: 05.09.2007, 19:33:08 »

Май и мойто място е тук. Аз също ще уча полски. Като нареждах специалносите изобщо не знаех защо пиша тази славянска филология, но след като ме приеха това още на първо класиране, започнах да разпитвам тук- там за нея. И осъзнах колко е интересно. Знам, че ученето е много и в началото докато свикнем ще ни бъде трудно, но както обичам да казвам- лесни неща няма :) Nakata мисля, че ще имаме общи лекции и с останалите СФ. Ще се събираме всичките, поне така са ми казвали. Някой ако може да каже от другите, които вече са запознати с това, нека да кажат :)

constantine

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Полонистика
« Отговор #37 -: 05.09.2007, 21:01:45 »

да ве верно я драснете някой полезен съвет за първкурсниците че да имам представа какво ме очаква и да не почвам на сляпо  :roll: 

Моят най-голям съвет е ХОДИ НА УПРАЖНЕНИЯТА ПО ПОЛСКИ, защото, ако имаш проблем някой ден, той ще е, защото не си ме послушал! Ако ти трябва друго - питай!
Като бивш вече полонист се присъединявам към този съвет ,пожелавам успех на всички новоприети Славянска филология ;успех Яна и Никола във втори курс  :wink: :-)
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #38 -: 05.09.2007, 23:04:36 »

успех Яна и Никола във втори курс  :wink: :-)

Мерси, Коце!  :y:
А що се отнася до лекциите - ще имате постоянно лекции с другите от СФ. И с други филологии ще имате лекции. :wink:
Активен

Nakata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Полонистика
« Отговор #39 -: 05.09.2007, 23:42:26 »

p6ebem ти спомена че си ходил в Полша ако може да изкажеш с какви впечатления си останал от страната,хората и базата там?  :roll:
Активен
Светът е кръчма, да седнем на една маса!!! :)